Mantara giriş

Ü

Üye silindi 30498

Guest
60 Lt lik küvetin içinde duruyordu petri kapları.Arada bir havalandırıyordum kutuyu. 22-25 derece durdugu ortam. Nem hakkında bi fikrim yok ölçmedim hiç.
10 gr agar agar tozu kullanıyorum videolarda gördügüm markayı kullanıyorum dr.gusto
10 gr malt özü kullanıyorum, videolarda toz kullanıyorlar ama benim ki sıvı
2 gr doğal maya ekliyorum. onu da internetten aldım markası vegrano
500 ml sıcak suyu ekleyip, düdüklüye attım.

Dostum ben bu gelişmeyen miselyum meselesi ile daha önce de karşılaştım. Bir grup grower arasında ilk karşılaşan bendim. Diğer arkadaşlarımı miselyumun gelişmediğine inandıramadım. Sonuç olarak sıvı kültür hazırlayıp, bunu grup içerisinde dağıttım. Bana her şeyi öğreten insan da dahil olmak üzere grubun içerisinde hiç kimse, bu sıvı kültürden miselyumun neden gelişmiyor olduğuna dair bir sonuca ulaşamadı.

O günlerde üzerinden geçtiğimiz ve elediğimiz değerlendirmelerin hepsini tek tek yazıyorum.

- Sıcaklık etkeni (değiştirilerek tekrar denendi)

- Kullanılan malzeme (Aynı malzemeler ile gelişim gözlendi)

- Gıda boyası etkeni +++

Gıda boyasının bir etken olabilme ihtimali bize çok zayıf gelmişti. Seninle aynı marka gıda boyası kullanıyorduk. Bir arkadaşımız aynı marka gıda boyasının bulunduğu petri agar içerisinde gelişim gözledi daha sonra (farklı bir spordan). Fakat anlamsız bir şekilde gıda boyası petri agar içerisinde pigmentlere bölünmüş vaziyetteydi. Gıda boyası kullanmadan tekrar denesene bi. Bize göre çok zayıf bir ihtimal olduğu için bunu elemiştik. Ama bunun şüphesi şuanda bende çok daha güçlü uyanmaya başladı...

- Sterilizasyon aşamasında uygulanan ve kullanılan "alkol, çamaşır suyu vb" gibi miselyuma zarar verebilecek maddelerin yoğunluğu (Kat be kat azaltılarak, iki üç kez tekrar denendi)

- Agarda bulunan besinin, hazırlık ya da muhafaza aşamasında ölmüş olma ihtimali. (Bakteri ve klon mantar üretilerek tekrar denendi. İki üretim de başarılı. Sorun agarda değil) - (Fakat gelişim gözlenmeyen petri kaplarında, ne kadar uzun süre beklese de, kontaminasyon da gözlenmiyordu. Kontaminasyonun bile bir agar üzerinde gelişmiyor olması, üretilen agardaki besin değerinin sandığımız kadar yüksek olmadığı anlamına gelebilir. Mikrobiyolojik gelişim için yeterli besinin olduğu her şey üzerinde kontaminant DERHAL gelişim göstermeye başlar.) - Bu mesele özellikle benim çok fazla üzerine kafa yorduğum, çeşitli yapay zekalarla sürekli olarak tartıştığım fakat henüz bir sonuç alamadığım meselelerden biridir. Miselyum gelişimi olmayan petrilere dikkat et. Kontaminasyon da göremezsin bu petrilerde. Peki ama neden? Bu sebeple elimde bulunan agar tarifinin dışında, yapay zeka ve yabancı forumlardan onlarca agar tarifi, muhafaza şekli ve üretimin sıcaklık değerleri üzerinde bir çok deneme yaptım. Sonuç değişmedi. Miselyum gelişmeyen petride sonuç olarak kontaminasyon da gelişmiyordu. Ve bunun bana göre tek nedeni, her ne oluyorsa, bu durum agar içerisindeki besini yok ediyordu... Gıda boyası meselesi şüphelerimi ciddi oranda arttırıyor. Fakat bir gıda boyası, kullanıldığı malzeme içerisindeki besin değerini nasıl yok edebilir ki? Bu arada tüm bu yazı, kendimle biraz dertleşme şeklinde de geçiyor olabilir. Uzun okumalara maruz bırakıyorsam kusura bakmayın. Fakat benim için sırrı çözülememiş esrarengiz bir olaydır bu.

- İlk transferde 14g yerine 21g şırınga kullanıldı. Şırınga kalınlığı nedeniyle miselyumun ölmüş ya da üreyemeyecek kadar zayıf kalma ihtimali. (sonraki tüm denemeler 14g ile yapıldı)

Tek kalemde yazdığım ve ufak ayrıntılar diye eklemediğim tüm bu işlemler benim 4-5 ayıma mal oldu. Maddi manevi bir çok anlamda yıprandım. Grup içerisinde güvensizliğe ve itimatsızlığa neden olacak kadar ciddi bir sorun yarattı benim için. Çünkü sıvı kültüre bastığım zaman gelişen şeyin, petri agara geçtiğim zaman gelişmiyor olmasının bir nedeni olmalıydı. Ve bu konuda bana güvenmeyen dostların en azından üretime katkısı olmalıydı. Fakat tüm bu aşamaların hepsinde fiyaskoya uğramıştık. Her boku bildiğimizi zannederken miselyum ağzımızın ortasına h*ssiktir çekiyordu. Sonuç olarak bu, borderline bir birey olduğumu fark ettiğim dönemlerde benim, çalıştığım her şeyi "sporlar dahil" çöpe atıp, yeni ve sıfır bir sayfa açmam ile son buldu. Tüm markaları, tüm malzemeleri petriler dahil olmak üzere değiştirdim. O dönemde çalıştığım hiçbir şey ile çalışmadım. Önüme geldiği zaman elimin tersi ile ittim. Yeni spor siparişlerini yurt dışından getirttim ve sonuç olarak başarılı olup devam ettim. Ve sorunun nerede, kimde ya da neyde olduğunu asla keşfedemedim. Ama benim için deneyim dolu müthiş zorlu bir yoldu. İlk başlarda böyle büyük sıçışlar yaşamak sonralarda neler ile karşılaşacağını kestirmek için ya da herhangi bir sorun ile karşılaşman halinde çözüme nasıl kavuşturacağını anlayabilmek için ideal bir yol. Mantar üretmek bu tür sebeplerle istikrar ve çelik gibi irade istiyor. Fakat bazen içinde bulunduğun koşullar terk edip, bir kenara çekilip kendini dinlemen, bu irade ve istikrarın zarar görmemesi için çok daha ideal olanıdır.

Şimdi gelelim tavsiye tarafına. Yerinde olsam tüm sistemi askıya alırdım. Hala bir şeyler ile uğraşmak istiyorsan sıvı kültür yapmayı deneyebilirsin. Elindeki sporun miselyum üretmesi ve gelişmesi, sporunun sorunlu olup olmadığını anlamana yetecektir. Fakat sıvı kültür yapsan da o spordan şüphe duymaya devam edeceğin çok fazla şey olacak ki bu topa hiç girmiyorum, 3 gün daha yazmam gerekir yoksa.

15 mayıs itibariyle hava sıcaklıkları müthiş derece artıyor bir anda. Benim bulunduğum kesimlerde 30-32 derece bir günde çıkacak. Bırak miselyumu biz bile kontamine kontamine gezeceğiz ortalıkta. Bu sıcaklıklarda işlem yapmak doğru değil. Bu sezonu da sağdan soldan mantar alarak geçirmeni tavsiye ederim. Üretim aşamasına geçmen için doğru zaman aralığını yakalamak adına hava sıcaklıklarını tavsiye edebilirsin. Ama olağan hava şartları ilkbahardır. Sende de gelişim görmeyeceğimize göre ben kendimi bir süre daha uzak tutacağım buralardan. Yine bir kaç gün arayla girer bakarım.

Umarım gönlünüzce olur can dostum güzel insanlar.
Umarım Sevgi ve Saygı dolu zamanlarınız olur.
Umarım gönlünüzün güzelliği hep peşinizde koşar.
Umarım evrimin farklı bir boyutunda, sevginin gerçeğin tek hali olduğu bir boyutta tekrar karşılaşırız.
Özlemle, hoşçakalın. SkippeRR'dan sevgilerle.

Cuhara

Müptezel
Dostum ben bu gelişmeyen miselyum meselesi ile daha önce de karşılaştım. Bir grup grower arasında ilk karşılaşan bendim. Diğer arkadaşlarımı miselyumun gelişmediğine inandıramadım. Sonuç olarak sıvı kültür hazırlayıp, bunu grup içerisinde dağıttım. Bana her şeyi öğreten insan da dahil olmak üzere grubun içerisinde hiç kimse, bu sıvı kültürden miselyumun neden gelişmiyor olduğuna dair bir sonuca ulaşamadı.

O günlerde üzerinden geçtiğimiz ve elediğimiz değerlendirmelerin hepsini tek tek yazıyorum.

- Sıcaklık etkeni (değiştirilerek tekrar denendi)

- Kullanılan malzeme (Aynı malzemeler ile gelişim gözlendi)

- Gıda boyası etkeni +++

Gıda boyasının bir etken olabilme ihtimali bize çok zayıf gelmişti. Seninle aynı marka gıda boyası kullanıyorduk. Bir arkadaşımız aynı marka gıda boyasının bulunduğu petri agar içerisinde gelişim gözledi daha sonra (farklı bir spordan). Fakat anlamsız bir şekilde gıda boyası petri agar içerisinde pigmentlere bölünmüş vaziyetteydi. Gıda boyası kullanmadan tekrar denesene bi. Bize göre çok zayıf bir ihtimal olduğu için bunu elemiştik. Ama bunun şüphesi şuanda bende çok daha güçlü uyanmaya başladı...

- Sterilizasyon aşamasında uygulanan ve kullanılan "alkol, çamaşır suyu vb" gibi miselyuma zarar verebilecek maddelerin yoğunluğu (Kat be kat azaltılarak, iki üç kez tekrar denendi)

- Agarda bulunan besinin, hazırlık ya da muhafaza aşamasında ölmüş olma ihtimali. (Bakteri ve klon mantar üretilerek tekrar denendi. İki üretim de başarılı. Sorun agarda değil) - (Fakat gelişim gözlenmeyen petri kaplarında, ne kadar uzun süre beklese de, kontaminasyon da gözlenmiyordu. Kontaminasyonun bile bir agar üzerinde gelişmiyor olması, üretilen agardaki besin değerinin sandığımız kadar yüksek olmadığı anlamına gelebilir. Mikrobiyolojik gelişim için yeterli besinin olduğu her şey üzerinde kontaminant DERHAL gelişim göstermeye başlar.) - Bu mesele özellikle benim çok fazla üzerine kafa yorduğum, çeşitli yapay zekalarla sürekli olarak tartıştığım fakat henüz bir sonuç alamadığım meselelerden biridir. Miselyum gelişimi olmayan petrilere dikkat et. Kontaminasyon da göremezsin bu petrilerde. Peki ama neden? Bu sebeple elimde bulunan agar tarifinin dışında, yapay zeka ve yabancı forumlardan onlarca agar tarifi, muhafaza şekli ve üretimin sıcaklık değerleri üzerinde bir çok deneme yaptım. Sonuç değişmedi. Miselyum gelişmeyen petride sonuç olarak kontaminasyon da gelişmiyordu. Ve bunun bana göre tek nedeni, her ne oluyorsa, bu durum agar içerisindeki besini yok ediyordu... Gıda boyası meselesi şüphelerimi ciddi oranda arttırıyor. Fakat bir gıda boyası, kullanıldığı malzeme içerisindeki besin değerini nasıl yok edebilir ki? Bu arada tüm bu yazı, kendimle biraz dertleşme şeklinde de geçiyor olabilir. Uzun okumalara maruz bırakıyorsam kusura bakmayın. Fakat benim için sırrı çözülememiş esrarengiz bir olaydır bu.

- İlk transferde 14g yerine 21g şırınga kullanıldı. Şırınga kalınlığı nedeniyle miselyumun ölmüş ya da üreyemeyecek kadar zayıf kalma ihtimali. (sonraki tüm denemeler 14g ile yapıldı)

Tek kalemde yazdığım ve ufak ayrıntılar diye eklemediğim tüm bu işlemler benim 4-5 ayıma mal oldu. Maddi manevi bir çok anlamda yıprandım. Grup içerisinde güvensizliğe ve itimatsızlığa neden olacak kadar ciddi bir sorun yarattı benim için. Çünkü sıvı kültüre bastığım zaman gelişen şeyin, petri agara geçtiğim zaman gelişmiyor olmasının bir nedeni olmalıydı. Ve bu konuda bana güvenmeyen dostların en azından üretime katkısı olmalıydı. Fakat tüm bu aşamaların hepsinde fiyaskoya uğramıştık. Her boku bildiğimizi zannederken miselyum ağzımızın ortasına h*ssiktir çekiyordu. Sonuç olarak bu, borderline bir birey olduğumu fark ettiğim dönemlerde benim, çalıştığım her şeyi "sporlar dahil" çöpe atıp, yeni ve sıfır bir sayfa açmam ile son buldu. Tüm markaları, tüm malzemeleri petriler dahil olmak üzere değiştirdim. O dönemde çalıştığım hiçbir şey ile çalışmadım. Önüme geldiği zaman elimin tersi ile ittim. Yeni spor siparişlerini yurt dışından getirttim ve sonuç olarak başarılı olup devam ettim. Ve sorunun nerede, kimde ya da neyde olduğunu asla keşfedemedim. Ama benim için deneyim dolu müthiş zorlu bir yoldu. İlk başlarda böyle büyük sıçışlar yaşamak sonralarda neler ile karşılaşacağını kestirmek için ya da herhangi bir sorun ile karşılaşman halinde çözüme nasıl kavuşturacağını anlayabilmek için ideal bir yol. Mantar üretmek bu tür sebeplerle istikrar ve çelik gibi irade istiyor. Fakat bazen içinde bulunduğun koşullar terk edip, bir kenara çekilip kendini dinlemen, bu irade ve istikrarın zarar görmemesi için çok daha ideal olanıdır.

Şimdi gelelim tavsiye tarafına. Yerinde olsam tüm sistemi askıya alırdım. Hala bir şeyler ile uğraşmak istiyorsan sıvı kültür yapmayı deneyebilirsin. Elindeki sporun miselyum üretmesi ve gelişmesi, sporunun sorunlu olup olmadığını anlamana yetecektir. Fakat sıvı kültür yapsan da o spordan şüphe duymaya devam edeceğin çok fazla şey olacak ki bu topa hiç girmiyorum, 3 gün daha yazmam gerekir yoksa.

15 mayıs itibariyle hava sıcaklıkları müthiş derece artıyor bir anda. Benim bulunduğum kesimlerde 30-32 derece bir günde çıkacak. Bırak miselyumu biz bile kontamine kontamine gezeceğiz ortalıkta. Bu sıcaklıklarda işlem yapmak doğru değil. Bu sezonu da sağdan soldan mantar alarak geçirmeni tavsiye ederim. Üretim aşamasına geçmen için doğru zaman aralığını yakalamak adına hava sıcaklıklarını tavsiye edebilirsin. Ama olağan hava şartları ilkbahardır. Sende de gelişim görmeyeceğimize göre ben kendimi bir süre daha uzak tutacağım buralardan. Yine bir kaç gün arayla girer bakarım.

Umarım gönlünüzce olur can dostum güzel insanlar.
Umarım Sevgi ve Saygı dolu zamanlarınız olur.
Umarım gönlünüzün güzelliği hep peşinizde koşar.
Umarım evrimin farklı bir boyutunda, sevginin gerçeğin tek hali olduğu bir boyutta tekrar karşılaşırız.
Özlemle, hoşçakalın. SkippeRR'dan sevgilerle.
Ben şuan ara veremem asla :d. Tekrar denemeyi düşünüyorum penis envy ve golden teacher sporlarını daha hiç açmadım onlarla hem agar hem sıvı kültür yapmayı denicem. Ve benim sagdan soldan mantar bulma gibi bi şansım yok çevrem müsait değil daha önce mantar denemiş insana bile 2-3 kere denk geldim. O yüzden ne zaman ki kendi hasatımı alırım o zaman mantarı deneyimlemiş olurum. O güne kadar denemeye devam :D Teşekkür ederim emeklerin için

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Rica ederim. Gelişimler sırasında yine ihtiyacın olan her şey için tagg'leyebilirsin. Tecrübemin olmadığı bir konu ile alakalı zaten yönlendirmem. Bendeki emanet testisin yetmediği yerde, testisin gerçek sahibi @IcBlue arkamda duruyor olacaktır :) Ama dediğim gibi bu havalar işlem yapmak için hiç doğru bir zaman değil yine de sen bilirsin elbette.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Yeni ve benim açımdan heyecan verici bir gelişme var dost.

Soru: Gıda boyası miselyum gelişimine olumsuz etki edebilir mi?
Cevap:
1685187503658.png

Soru: Miselyum gelişimini olumsuz etkilemeyecek gıda boyası satın alırken nelere dikkat etmeliyim?
Cevap:
1685187630775.png

Aynı gıda boyası markası ve aynı gözlem. Gelişimin görülmediği petri kaplarında kontaminasyonun da gelişmiyor olmasının en büyük nedeni, kullanılan ürünün petri içerisinde bulunan tüm mikrobiyolojik oluşumu yok etmesidir. Gıda boyası kullanmadan bir agar hazırlayıp hemen bir aşılama yapmanı tavsiye ederim. Elindeki sporlar azaldıysa, sıvı şırınga yapıp, sıvı kültür aşılama yapabilirsin. Fazla kullanımın önüne geçip, fazlaca deneme elde edebilirsin bu sayede. Hava koşulları çok daha sıcaklara uçmadan bu gözlem denemeye değer.

Not: Mikolojik ve mikrobiyolojik işlemleriniz için gpt kullanmak her zaman sandığınız gibi olumlu sonuçlar vermeyebilir. Gpt internet tabanlı bir yapay zeka aracıdır. Size verdiği bir bilginin doğruluğunu teyit edemez. Deneyimler, kişisel gözlemlere dayalı teyitlere muhtaçtır.

Cuhara

Müptezel
Yeni ve benim açımdan heyecan verici bir gelişme var dost.

Soru: Gıda boyası miselyum gelişimine olumsuz etki edebilir mi?
Cevap:
Ekli dosyayı görüntüle 17152

Soru: Miselyum gelişimini olumsuz etkilemeyecek gıda boyası satın alırken nelere dikkat etmeliyim?
Cevap:
Ekli dosyayı görüntüle 17153

Aynı gıda boyası markası ve aynı gözlem. Gelişimin görülmediği petri kaplarında kontaminasyonun da gelişmiyor olmasının en büyük nedeni, kullanılan ürünün petri içerisinde bulunan tüm mikrobiyolojik oluşumu yok etmesidir. Gıda boyası kullanmadan bir agar hazırlayıp hemen bir aşılama yapmanı tavsiye ederim. Elindeki sporlar azaldıysa, sıvı şırınga yapıp, sıvı kültür aşılama yapabilirsin. Fazla kullanımın önüne geçip, fazlaca deneme elde edebilirsin bu sayede. Hava koşulları çok daha sıcaklara uçmadan bu gözlem denemeye değer.

Not: Mikolojik ve mikrobiyolojik işlemleriniz için gpt kullanmak her zaman sandığınız gibi olumlu sonuçlar vermeyebilir. Gpt internet tabanlı bir yapay zeka aracıdır. Size verdiği bir bilginin doğruluğunu teyit edemez. Deneyimler, kişisel gözlemlere dayalı teyitlere muhtaçtır.
Teşekkür ederim ustam bende GPT-4 kullanıyorum aktif ama bunu sormak aklıma gelmemişti. Bu arada benim kenevir hasatı da geldi, mantarla ilgilenememiştim. Gelişim durdu dediklerin aynı yerde bekliyordu boş bi zamanda temizleyecektim bi hareketlenme var sanki.

Ü

Üye silindi 31564

Guest
ağalar bende spor print almıştım gelmez diye tahmin ediyordum Amerika dan bir satıcıdan aldım posta ile para gönderdim o da bana print i yolladı aa+ aldım ve bu gün elime ulaştı ben @IcBlue abimizin mantar yetiştirme a101 konusunu takip ederek yapmayı düşünüyorum yine arada yardımcı olur musunuz herhangi bir sorunda aldığım arkadaşı da isteyen olursa önere bilirim

Cuhara

Müptezel
@SkippeRR @IcBlue ustalarım, petri kaplarımdaki miselyum gelişmeye devam ediyor ve tek tek diğer kaplardada gelişimler başlıyor. Sağlıklarının yerinde olup olmadıgını bilmiyorum bu yüzden size danışmak istedim. Bildigim kadarıyla kontaminasyon görünmüyorsa, tek agardaki miselyumu da baska agarlara transfer ederek gelişimi hızlandırabilirim. Yola karar vermeden önce fikrinizi almak istedim.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Gelişimin yaşanmasına sevindim. Gıda boyası ihtimalini de eledik o halde... Neyse. Bununla kafayı ayrıca yiyeceğim tekrar.

Dostum ilk görselde transfere hazır petri var. Yukarıdan aşağıya 3. ve hemen onun yanındaki iki petri de, beni transfer edebilirsin diye ufak bir rizo kolu vermişler. Çok da tatlı duruyor şerefsizler. Ama bunun dışındaki tüm petrilerin pert. Yoğun kontaminasyon olanlar ile birlikte, sıfır gelişim petrilerin mevcut. Gelişim gösteren petrilerin seni hasata götürmeye yetecektir. Transferi çok geciktirmeden yapman lazım. Gelişim petri kaplarının sınırlarına neredeyse dayanmış. Bu sınırlar boyunca rizomorfun büyümesi, hızlı bir kontaminasyon anlamına gelir.

Şimdi ameliyat zamanı. Fakat burada namı diğer Mikolog Sıçırtan @IcBlue balım varken, bana laf düşmez.

Fakat buradan sonra yapacağın işlemler, bizim kendi aramızda pdf'ler hazırlayıp üzerine dersler çalıştığımız, uzun sohbetler edip kararlar alarak hareket ettiğimiz yerler. IcBlue ne der bilmiyorum fakat ama her bilgiyi buradan paylaşmayı açıkçası ikimiz de uygun bulmuyoruz. Bu işe saygı ve sevgiyle yaklaşan insanların bu işin her kolun bilmesini temenni ediyoruz.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Fotolarını akşam biraz daha inceleyeceğim. İşyerinin g*tüm kadar monitöründe çok net belli olmuyor. Balım ile paslaşıyoruz şimdi, yeni gördüğüm detayları fark ediyorum baktıkça. Ben eve geçene kadar o bir kaç bir şey atar zaten muhtemelen de, ben de eve geçip işaretleyerek paslarım tekrar buraya.

Cuhara

Müptezel
Fotolarını akşam biraz daha inceleyeceğim. İşyerinin g*tüm kadar monitöründe çok net belli olmuyor. Balım ile paslaşıyoruz şimdi, yeni gördüğüm detayları fark ediyorum baktıkça. Ben eve geçene kadar o bir kaç bir şey atar zaten muhtemelen de, ben de eve geçip işaretleyerek paslarım tekrar buraya.
Peki hocam fotolardan biri 1 hafta öncesinin biri 3 gün öncesinin, istersen güncelleyebilirim

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Bahsettiğin süre içerisinde miselyumun başına her şey gelebilir kankam. Tazele bir dikkatle inceleyelim. Petrileri tek tek yüksek çözünürlüklü çek istersen, ben sana onları işaretleyip geri yollayayım. Bir saate evdeyim.

Cuhara

Müptezel
Bahsettiğin süre içerisinde miselyumun başına her şey gelebilir kankam. Tazele bir dikkatle inceleyelim. Petrileri tek tek yüksek çözünürlüklü çek istersen, ben sana onları işaretleyip geri yollayayım. Bir saate evdeyim.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Dostum öncelikle ilk attığın petriler ile bunlar arasında ciddi farklar var... Biraz geç kalınmış olabilir.

1. Görsel
Bu petrinin ilk attığın halinde de "kontaminant mı lan şu?" dememe sebep olacak bir renk değişimi vardı. Bu görsel ile birlikte nur topu gibi petrinin her yerine ulaşmış bir kontaminant olduğunu doğrulamamız mümkün. Petrinin ilk halinde, 3mm*3mm alınabilir bir rizo bulabilirdik. Fakat bu halinde bu transferi gerçekleştirmemiz imkansız.

..

2. Görsel
Benzer şeyler söyleyeceğim bu petri hakkında. Fakat dikkatimi çeken diğer şey; Neden bu petrilerde bu kadar yoğuşma var? Ters muhafaza etmiyor musun? Ya da petriler alttan direkt olarak bir sıcağa maruz kalıyor olabilir mi? Petrilerin muhafaza alanı kaç derece?
1686667232390.png

3. Görsel
Miselyum oluşum bakteriler ile sevişmeye başlamış. Gelişim gözlemeye devam edebilirsin. Fakat durumu diğer petriler ile aynı. Transfer alıp yola devam etsen bile artık tertemiz bir şey yok elinde maalesef.
1686667389267.png

4. Görsel
3. Görsel ile aynı kaderi paylaşıyor. Hijyen protokolünde problemler olması muhtemel.
1686667461168.png

Transfer sürecine başladığın her çalışmada, ilk aşılama yaptığın petrilerinde muhakkak kontaminasyon göreceksin zaten. Sorun bu petrilerde kontaminasyonun olması değil. Lab ortamında alınmamış her spor, transfer edilmek zorundadır, bu işlemleri yapmamızın sebebi bu. Ama miselyumun her yeri ile bütünleşmiş bir kontaminasyondan, izolasyon yapabilmenin de imkanı yok.

Miselyumu transfer ediyor olmamızdaki sebep zaten kontaminasyonlardan arındırmaktan ibaret. Fakat ilk attığın görsellerden işlem yapmış olsaydık, şuan çok daha sağlıklı gelişim görebilirdik.

Üzdü.

Ama şunu itiraf etmeliyim, PDF'ler falan elinde olmadan çok iyi aşamaya geldin. Bu arada kontaminasyonun bu kadar hızlı yayılmasının sebebine en büyük etkenlerden biri de hava sıcaklığı. 28° üzerine çıkan sıcaklık kontaminasyonu teşvik eder. Bu hava sıcaklıklarında işlem yapmamayı tercih ediyoruz.

Cuhara

Müptezel
havalar ortalama sıcaklıklarda burda 18-21 arası. Yarın yeni agar hazırlıyım o zaman, bu kez gıda boyası kullanmıcam gelişimi engellemese de yavaşlatıyor olabilir diye düşündüm bu kapları hazırlayalı 2, 2.5 ay oluyor.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Ben gıda boyası delirmeceleri yaşarken, senin bu petrilere aşılamayı kuru spor şeklinde yaptığını unutmuştum.

Sıvı spor şırınga aşılamış olsan, her şey çok daha farklı olabilirdi.

Cuhara

Müptezel
Ben gıda boyası delirmeceleri yaşarken, senin bu petrilere aşılamayı kuru spor şeklinde yaptığını unutmuştum.

Sıvı spor şırınga aşılamış olsan, her şey çok daha farklı olabilirdi.
Likit kültür oluşturup mu petriye alacaktım yoksa direkt sporu suyla karıştırıpmı petriye alacaktım ?

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Sıvı kültür de yapılabilir, spor şırınga da yapılabilir.

Sıvı kültür uzun vadede çok daha avantajlıdır. Hem elindeki sporu 3 ay kullanılabilir şekilde 10cc spor şırıngayı 200-250ml kadar arttırmış olursun, hem de gelişimi sıvı kültürde başlayan miselyum, petri üzerinde çok daha hızlı gelişim gösterir. Senin gelişimin bu kadar yavaş olmasının bir diğer nedeni de bahsettiğin sıcaklık oranları. 23° altında sıcaklık gelişim yavaşlatır hatta 18°'lerde falan durdurur.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kankacım spor kazıyıp gelişim gözleyerek işini zorlaştırıyorsun.

Sporunu bir aşamadan geçirmen gerekiyor. Peki neden?

Bak şimdi;

Folyo üzerine kazılmış spor, uyku halinde bir spordan başka bir şey değildir. Sen bir sporu sıvı şırınga haline getirdiğin zaman yaptığın işlem sporları uyandırmaya yarar. Uyku halindeki bir sporu, uyandırmadan petri agara aşılarsan, fotoğraflarda da görüldüğü gibi bakteri, sporundan çok daha hızlı gelişir. Petrilerinde bakteri var. Parafilm bandı çekmeyi öğrenmen gerekiyor. Bu şekilde parafilm kullanmak, sana steril oksijen konsantrasyonu sağlamayabilir. Miselyum gelişimi ile ilgili bir şey söylemek için henüz çok erken. Bekleyip görmek gerek.

Miselyumun bir takım aşamaları var. Sporunu sıvı şırınga yapman şart. Bu sıvı şırıngayı, ya sıvı kültüre ya da petri agara aşılayacaksın. Petri agara aşılarsan monkaryotik miselyumdan, dikaryotik miselyuma geçişi beklersin. Ama sıvı kültüre aşılayıp, biraz zaman verir ve bu sıvı kültür'den petri agara aşılama yaparsan, hali hazırda elinde dikaryotik miselyum olur. Dikaryotik miselyum ile işlem yapmak seni istediğin sonuçlara daha hızlı götürür. Hem de elinde çokça deneme hakkının olduğu 200ml miselyum bulunur. Sporlarını da bu şekilde harcamazsın.

Sporlarını ne şekilde muhafaza ediyorsun bilmiyorum, ama bu bakteriye sporların da sebep olmuş olabilir. Peki şimdi ne olacak?

Bekleyip görmekten başka seçenek yok. Sadece izolasyon yapabilecek parçaya ulaşamadan tüm petrini kontaminant sararsa, bu işlemin başarısız olma ihtimalini düşünebiliriz. Fakat şimdilik enseyi karartmaya gerek yok. Sen güncelle kankam değişiklik gördükçe, bir yandan da istersen sterilizasyon ya da kültürler üzerine sohbet edelim. Ama hepsinden öte IcBlue balımın elinden tutma mevzusuna sıcak bakmanı da şiddetle tavsiye ederim :)

Gönlünce olsun.

Grow Muhabbetleri
Help Users
    There are no messages in the chat. Be the first one to say Hi!