Mantara giriş

Cuhara

Müptezel
Kankam full steril çalıştıktan ve agar ortamında yetiştirebilmek için gerekli şartları sağlandıktan sonra istersen kaynananın düdüklü tenceresinde bile çalışabilirsin vesselam.. Lakin en güzeli petri kabında çalışmaktır.. Tabi maksat espri olsun diye abarttım ben ama senin '' bu kabı'' dediğin ne kabı kanka.. Resim yok. Ya da ben mi göremiyorum...Mesela ben bu çalışmada bildiğin aşure kabıyla çalıştım..
Tabi eğer şansını arttırmak istiyorsan petri kabı ve parafilm bant bu işin demirbaşlar..
foto linkini yapıştırmayı unutmusum kanka düzelttim.

M@ykıl

Kıdemli Üye
Kankam iş görür mü görür.. Ama hata payını arttırırsın. 90x15 lik petri kabı diye netten bi araştırma yaparsan ne demek istediğimi daha iyi anlarsın. Bir de parafilm banttan bahsetmiştim. O da agara aşılama yaptıktan sonra etrafını sarmak için ihtiyacın olan malzeme.. Mantığı da şudur, agar misellenirken, miselin ihtiyaç duyduğu oksijeni sağlayıp kirleticileri filitrelemek...

Cuhara

Müptezel
Evet petri kapları cok maliyetli değilmiş onlardan sipariş verdim ama bu parafilm bandın internette 38 metrelikleri var o biraz maliyetli kücügünü bulursam alıcam.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Evet petri kapları cok maliyetli değilmiş onlardan sipariş verdim ama bu parafilm bandın internette 38 metrelikleri var o biraz maliyetli kücügünü bulursam alıcam.

Dostum parafilm bant elzem bir malzeme. Steril bir şekilde petrine oksijen sağlama işlemini başka şekilde yapamıyorsun maalesef. Alternatifleri mı? Var. Verim alınabiliyor mu? Hayır.

Şöyle düşün; İzolasyonun son aşamasına kadar bir şekilde kontam eleyerek istikrarlı adımlarla geldin. Yeni bir parça alıyorsun, bir bakıyorsun kontamine... Masrafı düşürmek için emeğini çöpe atmana çok yazık olur. Parafilm bant biraz tuzlu evet ama coook uzun süre de bir daha almanı gerektirmeyecek bir malzeme.

Sab içerisinde parafilm bandı kullanmadan önce, sab dışında petrini bantlamak için biraz pratik yapmalısın. Kullanması kolaydır ama belli bir bilgi ve alışkanlık gerektiriyor. Son olarak bir arkadaş Medical ürünler satılan bir yerde metre halinde satıldığından bahsetmişti. Bir bak istersen.

Cuhara

Müptezel
Dostum parafilm bant elzem bir malzeme. Steril bir şekilde petrine oksijen sağlama işlemini başka şekilde yapamıyorsun maalesef. Alternatifleri mı? Var. Verim alınabiliyor mu? Hayır.

Şöyle düşün; İzolasyonun son aşamasına kadar bir şekilde kontam eleyerek istikrarlı adımlarla geldin. Yeni bir parça alıyorsun, bir bakıyorsun kontamine... Masrafı düşürmek için emeğini çöpe atmana çok yazık olur. Parafilm bant biraz tuzlu evet ama coook uzun süre de bir daha almanı gerektirmeyecek bir malzeme.

Sab içerisinde parafilm bandı kullanmadan önce, sab dışında petrini bantlamak için biraz pratik yapmalısın. Kullanması kolaydır ama belli bir bilgi ve alışkanlık gerektiriyor. Son olarak bir arkadaş Medical ürünler satılan bir yerde metre halinde satıldığından bahsetmişti. Bir bak istersen.
bu kadar önemli oldugunu bilmiyordum bandın, o halde onu da sipariş veriyorum. Bu arada ben SAB yapmayı düşünmüyordum. 2-3 yıldır hiç kullanılmayan banyonun bütün fayanslarını çamaşır suyuyla temizledim tavan ve kapılar dahil. Orda grow yapmayı düşünüyorum.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
O halde SAB nedir? Ne işe yarar? Hangi mantıkla çalışır? Bunu bir konuşalım, sen de şartlarını ona göre şekillendir.

SAB dediğimiz şey Still Air Box yani Durgun Hava Kutusu. Ve adı kadar da dümdüz bir çalışma prensibi var.

Bir ortamda kontaminasyonlar havanın akışı ile birlikte sağa sola dağılır, yukarı aşağı hareket eder ve oraya buraya musallat olup durur. Fakat biz SAB yaptığımız zaman mantık, havanın akışını kesmek, etrafta uçuşan zararlı her şeyin SAB'ın yüzeyine düşmesini sağlamaktır. Ve Sab yüzeyine su ile ıslatılmış, bir oranda da çamaşır suyu katılmış bir havlu kullanırsak, aşağıya doğru inme eğilimi gösteren tüm zararlı bakteriler vs hem havlunun üzerine inip yapışır, hem de yok olurlar. Üstelik sab içerisinde oluşacak herhangi bir hava akışına karşı da, kontaminasyonların tekrar uçuşmasını engellemiş olursun.

Öncelikle konuya şu açıdan bir değinelim. Doğa şartlarında mantar nasıl yetişir? Doğa şartlarında mantarın tekrar hayat bulması, milyonda bir ihtimaldir. Bir mantar yetişir, milyonlarca sporu doğaya saçar ve o milyonda birlik ihtimalde mantar tekrar hayat bulup, bu süreci baştan aşağıya yaşar. Biz ise ev ortamında bu milyonda bir ihtimali çok daha yüksek başarı oranlarına çıkarmak için lab ortamına en yakın ortamı kurmayı hedefleriz. Kenevir bitkisi agresif büyüme gösteren ve her türlü koşulda hayatta kalabilen bir bitkidir. Ve kenevir için en doğru yer doğadır. Biz evimizde kenevir yetiştirmek için doğayı taklit ederiz. Mantarda durum tam tersiz. Bir sporun miselyum olup meyvelenmeye hazır haline gelene kadar olan süreçte amacımız elimizdekini kontaminantlardan korumak ve arındırmaktır. Bu yüzden SAB, lab ortamına en yakın koşulu yakalamak için olmazsa olmaz unsurlardan yalnızca biri.

Çalışacağın yerin temiz olması zaten gerekli. Çalışmaya başlamadan önce kişisel bakımını yapman da bir o kadar gerekli. Fakat sadece bir odayı steril hale getirmek ve odayı sab mantığı ile kullanabilmek, ev ortamında mümkün değil. Bunun için odaya girmeden önce başka bir bölme yapman gerekir, işte o bölgede steril olman için odanın havasının boşaltılması, buharla sterilizasyonunun yapılması ve steril havanın içeri pompalanması falan. Bilimkurgu filmlerinden çıkma lab ortamı bildiğin.

Bunun yerine çalışacağın alanı temizle, kendini temizle, SAB'ını çalışmaya başlamadan 30dk önce hazırla işlem tamam. Kaldı ki bu işlem bile bazen yeteri kadar steril olamamana sebebiyet verir. Ev ortamında %100 steril diye bir şey yoktur. %100 sterilizasyona yakın olmak vardır. Ve bu orana ne kadar yakın olursan, başarı oranın o kadar artar.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kankam bu arada sen siparişlerini falan geçiyorsun. Anladığım kadarıyla internetten de biraz araştırman var. Sen gerçekten sıfır noktasından başlayıp hasat alana kadar kısmına bu yolu yürümeyi hedefliyor musun? Bu senin için bir deneme midir yoksa bu yolda dirayet göstermeye niyetli misin?

Bu soruları şu yüzden soruyorum; Eğer sadece deneme gözüyle bakıyorsan bu kadar sıfır bir noktadan başlayıp masraf etmeni istemem açıkçası. Substrata direkt aşılama yöntemleri var onlara bakarız, sen de kendince denemiş ve hasat almaya doğru çabalamış olursun. Hasat da alırsın muhtemelen. Daha önce sıfırdan başlamayıp, direkt substrata aşılama yaparak hasat alan arkadaşlar var aramızda. Zaten elime geçen mantarlara göre belli ki vendorlar da bu şekilde yapıyorlar. Ama işe sıfırdan başlamak, tekrarı, zaman harcamayı, dirayetli olmayı ve denemeyi bırakmamayı gerektirir. Aksi halde başarılı olmak zordur. Üç deneme sonra bunca parayı emeği çöpe atacaksan harcama derim.

Böyle heves kaçırıcı konuştuğum için şunları da ekliyorum; Bana göre bu işe sıfırdan başlamak olağanüstü eğlenceli bir iş. Ben hayatımın hiçbir alanında sterilizasyona bu kadar önem veren biri değilim. Hayatımda daha önce hiç petri kaplarıyla çalışmadım. İlk çektiğim parafilm band dün gibi gözümün önünde, bok gibi görünüyordu. Şuan çektikçe mutlu oluyorum. Agar'larıma bakıp Tanrıcılık oynuyorum. Çalışırken 10 tane sweet çamaşır suyundan rezil oldu, kendime kostüm yaptım o yüzden onlarla çalışıyorum. Hele elin pratik olduysa, sab'ı hazırlayıp iki duman alıyorsun, arkadan da lo-fi creative çalıyorsa değmeyin keyfime. Hele bir de gelişim falan görmeye başladığında petri kaplarının başında oturup ağlarsın. Hele bir de box aşamasında pinleri falan gördüğünde, doğumhane'den iyi haber getiren hemşireyi görme sevinci gibi koşturursun sağa sola. Müthiş keyifli ve zevkli meselelerdir. Ama ciddi uğraşları beraberinde getirir.

Cuhara

Müptezel
Kankam bu arada sen siparişlerini falan geçiyorsun. Anladığım kadarıyla internetten de biraz araştırman var. Sen gerçekten sıfır noktasından başlayıp hasat alana kadar kısmına bu yolu yürümeyi hedefliyor musun? Bu senin için bir deneme midir yoksa bu yolda dirayet göstermeye niyetli misin?

Bu soruları şu yüzden soruyorum; Eğer sadece deneme gözüyle bakıyorsan bu kadar sıfır bir noktadan başlayıp masraf etmeni istemem açıkçası. Substrata direkt aşılama yöntemleri var onlara bakarız, sen de kendince denemiş ve hasat almaya doğru çabalamış olursun. Hasat da alırsın muhtemelen. Daha önce sıfırdan başlamayıp, direkt substrata aşılama yaparak hasat alan arkadaşlar var aramızda. Zaten elime geçen mantarlara göre belli ki vendorlar da bu şekilde yapıyorlar. Ama işe sıfırdan başlamak, tekrarı, zaman harcamayı, dirayetli olmayı ve denemeyi bırakmamayı gerektirir. Aksi halde başarılı olmak zordur. Üç deneme sonra bunca parayı emeği çöpe atacaksan harcama derim.

Böyle heves kaçırıcı konuştuğum için şunları da ekliyorum; Bana göre bu işe sıfırdan başlamak olağanüstü eğlenceli bir iş. Ben hayatımın hiçbir alanında sterilizasyona bu kadar önem veren biri değilim. Hayatımda daha önce hiç petri kaplarıyla çalışmadım. İlk çektiğim parafilm band dün gibi gözümün önünde, bok gibi görünüyordu. Şuan çektikçe mutlu oluyorum. Agar'larıma bakıp Tanrıcılık oynuyorum. Çalışırken 10 tane sweet çamaşır suyundan rezil oldu, kendime kostüm yaptım o yüzden onlarla çalışıyorum. Hele elin pratik olduysa, sab'ı hazırlayıp iki duman alıyorsun, arkadan da lo-fi creative çalıyorsa değmeyin keyfime. Hele bir de gelişim falan görmeye başladığında petri kaplarının başında oturup ağlarsın. Hele bir de box aşamasında pinleri falan gördüğünde, doğumhane'den iyi haber getiren hemşireyi görme sevinci gibi koşturursun sağa sola. Müthiş keyifli ve zevkli meselelerdir. Ama ciddi uğraşları beraberinde getirir.
Kanka ben biraz inatcıyımdır, aklıma koydugum şeyin peşinden yardır yardır giderim :) Mantarlar sporlarına ulaşabilmek için bile 2-3 ay ugrastım. Başarılı olucagımdan eminim, sadece süre değişkenlik gösterir vazgeçiceğimi sanmıyorum. Grow keyfini ilk yaşadıktan sonra hep daha ileriye gitmeye çalıştım, mantar growu da aynı şekilde devam edicek umarım. :)

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kanka ben biraz inatcıyımdır, aklıma koydugum şeyin peşinden yardır yardır giderim :) Mantarlar sporlarına ulaşabilmek için bile 2-3 ay ugrastım. Başarılı olucagımdan eminim, sadece süre değişkenlik gösterir vazgeçiceğimi sanmıyorum. Grow keyfini ilk yaşadıktan sonra hep daha ileriye gitmeye çalıştım, mantar growu da aynı şekilde devam edicek umarım. :)

Sen kararlıysan bize deli lazım zaten. Okey kankacım mesaj alındı.

Amca35

Kıdemli Üye
Hayırlı olsun özellikle seni severek takip ediyorum mantarda da başarılar diliyorum. Bir soru soracağım alakasız vivaledden aldığın ışığın prizden çektiği güç eksik çıkmıştı yeni cihaz gönderdiler mi gelen cihazı ölçme ve deneme imkanın oldu mu teşekkür ederim

Cuhara

Müptezel
Birazdan bismillah diyorum agar agar ı hazırlıyorum, ilk defa düdüklü kullanıcam patlatmam inş

Cuhara

Müptezel
ilk agar denemem patladı sanırım, zaten elim alışsın diye yapmıştım petri kaplarını kullanmadım o meze kaplarını kullanmıştım. 60 litrelik kabın içinde duruyorlar şuan da 8 gün oldu hiç hareket yok daha dikkatli şekilde petri kaplarını kullanarak denicem

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Hareketten kastın nedir dostum?

Aşılama yaptın mı? Aşılama yaptıysan tüm işlemlerini sırasıyla yazar mısın?

Cuhara

Müptezel
Hareketten kastın nedir dostum?

Aşılama yaptın mı? Aşılama yaptıysan tüm işlemlerini sırasıyla yazar mısın?
10 gr agar tozu 10 gr malt özü 1 gr maya 500ml su koydum kavanoza, düdüklüde stelize ettim 1 saat soğumasını bekledikten sonra açtım o ara kapları falan hazırlamıştım temizlemiştim her yeri, kaplara döktüm sıvıyı kapattım kapattıklarımı 60 litre kapaklı küvete koydum soğumasını bekledim sonra printlerden neşterle kazıdım sporu kapların içine, neşteri alevle ısıtmıştım öncesinde, sonra kapattım kapagını 8-9 gün geçti hiç açmadım. düdüklüyü açtıgımda kavanozun kapagı yukarı kalkmıştı ama folyoyla alta kadar kapladıgım icin tam da açılmamıştı

IcBlue

Doktor
10 gr agar tozu 10 gr malt özü 1 gr maya 500ml su koydum kavanoza, düdüklüde stelize ettim 1 saat soğumasını bekledikten sonra açtım o ara kapları falan hazırlamıştım temizlemiştim her yeri, kaplara döktüm sıvıyı kapattım kapattıklarımı 60 litre kapaklı küvete koydum soğumasını bekledim sonra printlerden neşterle kazıdım sporu kapların içine, neşteri alevle ısıtmıştım öncesinde, sonra kapattım kapagını 8-9 gün geçti hiç açmadım. düdüklüyü açtıgımda kavanozun kapagı yukarı kalkmıştı ama folyoyla alta kadar kapladıgım icin tam da açılmamıştı
kuru aşılama yaptığın için sporların uyanması uygun sıcaklıkta 2 haftayı bulabilir kankacım, henüz endişelenmeye gerek yok. bir dahakine spor şırınga yapmayı denemeni öneririm, o şekilde daha hızlı gelişim görürsün. 2 haftadan sonra halen sorun varsa adımlarını baştan gözden geçiririz istersen. kolay gelsin.

Cuhara

Müptezel
kuru aşılama yaptığın için sporların uyanması uygun sıcaklıkta 2 haftayı bulabilir kankacım, henüz endişelenmeye gerek yok. bir dahakine spor şırınga yapmayı denemeni öneririm, o şekilde daha hızlı gelişim görürsün. 2 haftadan sonra halen sorun varsa adımlarını baştan gözden geçiririz istersen. kolay gelsin.
hocam ben bu turu elim alışsın diye yapmıştım aslında, düdüklüyü açtıgımda kavanozun kapagı yukarı kalkmıştı ama folyoyla alta kadar kapladıgım icin tam da açılmamıştı o kavanoz kapagının kalkması yüzünden içeri su almışmıdır bunun zararı var mıdır bilmiyorum, bi de soğumasını beklerken damlama yaptı kapak onun zararı var mı yoksa soguyana kadar aralık mı bırakmam gerek, geçen gün parafilm bandı kargom da geldi, aynı şekilde 10 lu petri kabı almıştım daha açmadım, tekrar agar hazırlayıp, onlara koyup parafilm bantla bantlayıp 60 litrelik küvete alıcam.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Sporu canlandırmadan agar petriye kazımak çok mantıklı bir iş değil. Tut ki yaptığın hatalar agarının kontamine olmasını sağladı diyelim. Ama sporların henüz canlanmadı. Bu durumda petride kontaminasyon büyümeye devam ederken sporlarının canlanmasını bekleyeceksin.

Agarını yaptığın şişenin/kavanozun kapağının açılmayacak olduğundan emin olmalısın. İstersen borsil cam otoklav şişe kullanabilirsin. Bu tür bir şişe kullanmak hem agarlarını doldururken daha kontrollü hareket edebilmeni sağlar, hem de yavaş doldurmana olanak sağladığı için petride baloncuk olmasını engeller.

Agar hazırlarken şişeye kapağına elyaf tıktığımız bir delik açmamızın sebebi, içeriye steril olmayan hiçbir şey girmeyecek, içeriden de hiçbir şey dışarıya çıkmayacak. Kapağı açılmış bir agarın steril olduğuna emin olmak mümkün değildir. İşlemleri ne kadar doğru yaparsan o kadar başarılı olursun.

Sana daha önce "al bak kanka, burası başlangıç için ideal" diyerek bir şeyler attık. Belli ki okumadın. Geriye dönüp orayı bulmanı ve okumanı şiddetle tavsiye ederim. YouTube üzerinde görüp görebileceğin her video, lab şartları derecesini zorlayan steril insanların yaptığı işlemleri kapsıyor. Türkiye ev şartlarında işlem yapacaksan önerilerimize açık olmanı tavsiye ederim. Attığımız konu arasında spor şırınga hazırlama şekli mevcut. İlk başlaman gereken yer orası...

Gönlünce olur umarım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
    deyorke deyorke: **********