Mantara giriş

Cuhara

Müptezel
Arkadaslar sonunda golden teacher, b+ , cambodian ve penis envy spor printlerine ulastım. Başlamak için bi alışveriş listesi yapmam lazım. Forumda bununla ilgili bi konu vardı adım adım tarifi de vardı konuyu bulamıyorum yardımcı olabilecek arkadaslar var mı ?

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kankacım senin adına sevindim.

Yetiştirme açısından başlangıç için buradaki (link)'den faydalanabilirsin. Konu baştan sona mantarlar ve yetiştirme ile alakalı çok fazla bilgi barındırıyor. Zaten ceku balım @IcBlue ve ben yetiştirme sürecinle ilgili ihtiyacın olan bilgiler konusunda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Umarım sigaraların kadar güzel mantarlar yetiştirirsin.

Gönlünce olsun.

Cuhara

Müptezel
Kankacım senin adına sevindim.

Yetiştirme açısından başlangıç için buradaki (link)'den faydalanabilirsin. Konu baştan sona mantarlar ve yetiştirme ile alakalı çok fazla bilgi barındırıyor. Zaten ceku balım @IcBlue ve ben yetiştirme sürecinle ilgili ihtiyacın olan bilgiler konusunda elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışırız.

Umarım sigaraların kadar güzel mantarlar yetiştirirsin.

Gönlünce olsun.
Hee bu konunun devamında oldugunu fark etmedim, genetik yorumlarına okuyup seçimlerimi yaptım sonra tarif konusunu aramaya basladım :). Çok teşekkür ederim. Nazik dileklerin için ayrıca teşekkür ederim. :)

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Kanka cok ta bi fikrim yok kuzen aldı büyük ihtimal karşısına ilk çıkan yer olmuştur :d

Yine de TR şartlarında alınan spor'lardan bir tık daha kaliteli olacağını düşünüyorum. Yurt dışında bu işi yapan insanların, kendilerini daha ileriye taşımak gibi güzel amaçları var. TR'de vendorların gayesi pazarı elinde tutmak için kötü printleri fahiş fiyatlara satmak oluyor genelde. Umarım gönlünce olur kankam.

xipperzo

Yeni üye
Yine de TR şartlarında alınan spor'lardan bir tık daha kaliteli olacağını düşünüyorum. Yurt dışında bu işi yapan insanların, kendilerini daha ileriye taşımak gibi güzel amaçları var. TR'de vendorların gayesi pazarı elinde tutmak için kötü printleri fahiş fiyatlara satmak oluyor genelde. Umarım gönlünce olur kankam.
reis nerden buluruz bana yazabilir misin

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Bana satan kişi bu printi mega bir vendordan bağış olarak almış. Gerçekten sadece kargo aldı benden. Hala aklım almıyor Türk olduğum için bu durumu.

Sporlarınla çalıştın mı hiç?

Çalıştıysan SAB ortamını ya da flow hood şartlarıyla mı çalıştın?

Sporlarını sıvı şırınga haline getirdiysen, alüminyum üzerinden kazımak için ne kullandın ve nasıl sterilizasyon sağladın?

Spor printlerini hangi koşullarda saklıyorsun?

Ü

Üye silindi 30498

Guest
Sporu büyük ihtimalle buzlukta öldürmüş olabilirsin kankacım geçmiş olsun.

IcBlue

Doktor
Arkadaslar sonunda golden teacher, b+ , cambodian ve penis envy spor printlerine ulastım. Başlamak için bi alışveriş listesi yapmam lazım. Forumda bununla ilgili bi konu vardı adım adım tarifi de vardı konuyu bulamıyorum yardımcı olabilecek arkadaslar var mı ?

kankacım mevzuya hoşgeldin, bahsi geçen konuyu ben yazdığım için şöyle de önden bir tutayım elinden

konudaki anlatım başlangıç seviyesi yetiştirme yöntemlerinden oluşuyor. güvenli bir kaynaktan steril sporlar almışsan sorunsuz bir çalışma şeklidir ancak herşeyi doğru yaptığını düşünüyor, yine de başarılı sonuç alamıyorsan sorunun temeli spora dayanıyor olabilir. bu durumda agar petri yönteminden devam etmen gerekir. petride çalışmak sporu zararlı oluşumlardan izole etmek ve sadece işine en iyi yarayacak kısımları ayıklamak için kullandığın bir mikrobiyoloji yöntemidir, şimdiden ufak ufak onu da araştırman faydalı olacaktır. çok çeşitli çalışma sistemleri var, ben orda fikir vermesi için süreci en yüzeysel şekliyle anlatıyorum ama biraz daha idealistsen kesinlikle o kadarıyla yetinmemek gerekir. bu süreçte her adımın gelişim görmeyi beklediğin bir zaman penceresi oluyor, bu nedenle bütün malzemeleri tek seferde almak bir zorunluluk değil, yolda tamamlayarak da gidebiliyorsun. bu aynı zamanda aşılama ne? nasıl oluyor la bu mantar? gibi soruları sormak için de çok ideal ve gelişime sürekli açık bir zaman aralığı.

harekete geçmeden önce mümkün olduğunca çok laboratuvar becerisini cebine koymanda yarar var. mantar mikrobiyolojik bir oluşum bu nedenle konuda her ne kadar en basit halinden ve bitki yetiştirmeye en çok benzeyen kısımlarından konuşmuş olsakta aslında bitkiden çok daha farklı, daha az hata kaldıran ve ters giden birşeylerin sağlığını tehlikeye atabileceği bir uğraş. sporları uzun süre solumak, kontaminant oluşumlara temas veya bünyeye alımı geçici ve kalıcı komplikasyonlara sebep olabiliyor. bu iş sadece güvende olduğunda güzel, kurban olayım bolca araştır ve kendine çok dikkat et, kalp kalp

elinde fazlaca tür var, sadece biriyle başlamanı tavsiye ederim. örneğin elindekilerin arasında en hızlı gelişen tür cambo, oldukça verimli ancak biraz da nazlıdır. cambo alıştırma turu için iyi bir seçenek olacaktır. mantar yetiştirmede rahat çalışacağın sistemi oturtmak bolca deneme, başarısız girişimler ve araştırma gerektirir, bu hevesini kırmasın. düzeni bir kere oturttuktan sonra devamı tıkır tıkır geliyor, yeter ki planlı programlı hareket et ve elindeki malzemeyi iyi değerlendir.

karamsar karamsar konuşup adamın hevesini g*tüne kaçırdım gibi görünse de bunu bir o kadar da övebileceğimi, güzelleyebileceğimi hatta şişirebileceğimi de belirteyim :D ancak bu sarf edeceğin emeğe de, içindeki hevese de çok büyük haksızlık olur. bir şeyi madalyonun iki yüzünü de bilerek yapmak gerektiğine inananlardanım. fikrime değer verilen her yerde de bu mevzuyu önce güvenlik yazılı bayrak taşıyarak anlatmalarım da tam da bu yüzden. umarım gönlünce olsun, bol şans.

Cuhara

Müptezel
kankacım mevzuya hoşgeldin, bahsi geçen konuyu ben yazdığım için şöyle de önden bir tutayım elinden

konudaki anlatım başlangıç seviyesi yetiştirme yöntemlerinden oluşuyor. güvenli bir kaynaktan steril sporlar almışsan sorunsuz bir çalışma şeklidir ancak herşeyi doğru yaptığını düşünüyor, yine de başarılı sonuç alamıyorsan sorunun temeli spora dayanıyor olabilir. bu durumda agar petri yönteminden devam etmen gerekir. petride çalışmak sporu zararlı oluşumlardan izole etmek ve sadece işine en iyi yarayacak kısımları ayıklamak için kullandığın bir mikrobiyoloji yöntemidir, şimdiden ufak ufak onu da araştırman faydalı olacaktır. çok çeşitli çalışma sistemleri var, ben orda fikir vermesi için süreci en yüzeysel şekliyle anlatıyorum ama biraz daha idealistsen kesinlikle o kadarıyla yetinmemek gerekir. bu süreçte her adımın gelişim görmeyi beklediğin bir zaman penceresi oluyor, bu nedenle bütün malzemeleri tek seferde almak bir zorunluluk değil, yolda tamamlayarak da gidebiliyorsun. bu aynı zamanda aşılama ne? nasıl oluyor la bu mantar? gibi soruları sormak için de çok ideal ve gelişime sürekli açık bir zaman aralığı.

harekete geçmeden önce mümkün olduğunca çok laboratuvar becerisini cebine koymanda yarar var. mantar mikrobiyolojik bir oluşum bu nedenle konuda her ne kadar en basit halinden ve bitki yetiştirmeye en çok benzeyen kısımlarından konuşmuş olsakta aslında bitkiden çok daha farklı, daha az hata kaldıran ve ters giden birşeylerin sağlığını tehlikeye atabileceği bir uğraş. sporları uzun süre solumak, kontaminant oluşumlara temas veya bünyeye alımı geçici ve kalıcı komplikasyonlara sebep olabiliyor. bu iş sadece güvende olduğunda güzel, kurban olayım bolca araştır ve kendine çok dikkat et, kalp kalp

elinde fazlaca tür var, sadece biriyle başlamanı tavsiye ederim. örneğin elindekilerin arasında en hızlı gelişen tür cambo, oldukça verimli ancak biraz da nazlıdır. cambo alıştırma turu için iyi bir seçenek olacaktır. mantar yetiştirmede rahat çalışacağın sistemi oturtmak bolca deneme, başarısız girişimler ve araştırma gerektirir, bu hevesini kırmasın. düzeni bir kere oturttuktan sonra devamı tıkır tıkır geliyor, yeter ki planlı programlı hareket et ve elindeki malzemeyi iyi değerlendir.

karamsar karamsar konuşup adamın hevesini g*tüne kaçırdım gibi görünse de bunu bir o kadar da övebileceğimi, güzelleyebileceğimi hatta şişirebileceğimi de belirteyim :D ancak bu sarf edeceğin emeğe de, içindeki hevese de çok büyük haksızlık olur. bir şeyi madalyonun iki yüzünü de bilerek yapmak gerektiğine inananlardanım. fikrime değer verilen her yerde de bu mevzuyu önce güvenlik yazılı bayrak taşıyarak anlatmalarım da tam da bu yüzden. umarım gönlünce olsun, bol şans.
Verdiğin fikirler ve desteğin için çok teşekkür ederim üstadım. Ben zaten direkt agar hazırlamakla başlıcaktım, bi kaç youtube kanalından tariflere bakıyordum. Hatta size de agar kabı olarak kullanabilecegim kap hakkında soru soracaktım. Youtube'da bu iş hakkında çokça bilgi var yazılı bi kaynak bulamadım henüz. Oralardan izlediklerimle bi yol haritası çizip, yola çıktığımda sizin desteklerinizle devam etmeyi düşünüyorum. :)

M@ykıl

Kıdemli Üye
Kankam full steril çalıştıktan ve agar ortamında yetiştirebilmek için gerekli şartları sağlandıktan sonra istersen kaynananın düdüklü tenceresinde bile çalışabilirsin vesselam.. Lakin en güzeli petri kabında çalışmaktır.. Tabi maksat espri olsun diye abarttım ben ama senin '' bu kabı'' dediğin ne kabı kanka.. Resim yok. Ya da ben mi göremiyorum...Mesela ben bu çalışmada bildiğin aşure kabıyla çalıştım..
Tabi eğer şansını arttırmak istiyorsan petri kabı ve parafilm bant bu işin demirbaşlar..

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Didrug Didrug:
    hahahahahahahaha* ** hahahaha*******
  • Didrug Didrug:
    ***** ******** ******* ** **** ***** hahahaha****** ***** hahahaha ******* ***** hahahaha ******* ****** **** **** ***** ******* ******** *******
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** *** ** * ******* ****** hahahaha ***** ***** ****** ** ********** ********* ****** hahahaha*****
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    hahahaha********
  • Didrug Didrug:
    ***** **
  • Didrug Didrug:
    ********** ******* **** **
  • Didrug Didrug:
    **** ****** **
  • T terbiyeligunahkar:
    **** *** **** **** ********* ***** ****** hahahaha
  • Didrug Didrug:
    ****** ***** hahahaha**** * ** ****** ********** **** ****
  • Didrug Didrug:
  • Didrug Didrug:
    ***** ****** hahahaha** **** ********
  • Didrug Didrug:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** *** ***** *** ****** ****** ********* hahahaha** ******* ** * ** ****** ***** ******** ***** ******** ** *** **** ******** * ***** ******* ***** ********** *** ***** **** **** hahahaha**** ********* ****** ********* ********
  • Didrug Didrug:
    ***** ** ****** ****** ***** **
  • Didrug Didrug:
    **** ********* ***** ******* hahahaha
  • Didrug Didrug:
    ***** ****** ******* **** ***** ******* **
  • Didrug Didrug:
    * ***** ***** **** **** **** ******* ****** ****** **** **
  • T terbiyeligunahkar:
    ******** hahahaha* *****
  • Didrug Didrug:
    *** **** *** ***** ******* ********* ***** hahahaha ****** ******** ********** **** *** ******* ******* ****** **
  • Didrug Didrug:
  • T terbiyeligunahkar:
    ********** ***** *** **** hahahaha ******** **** *** ***** ******* ********* ***** hahahaha ****** ******** ********** **** *** ******* ******* ****** **
  • Didrug Didrug:
    *** ******** hahahaha* ***** ******** ****** ****
  • Didrug Didrug:
    ****** ** hahahaha** ******* ** **** ********
  • Didrug Didrug:
    ***** ******** ***** ****** ********** ** ******* hahahaha* ********
    Didrug Didrug: ***** ******** ***** ****** ********** ** ******* hahahaha* ********