105.Günde büyük sıkıntı! Allahını seven defansa gelsin bu hastalık nedir?

munchiesart

Yeni üye
Sende sağol kanka. İnternette gördüğün bütün prof growerlar kullanır aloe. Kenevirin en yakın arkadaşı :) işin rast gelsin durumları paylaş ben de yeşilleneyim
Seneler de geçse her gün öğrenecek yeni bir şey var kanka. Sayende bu eksiği de tamamlamış olduk. Gidişatı burdan yazarım uygulamaları yaptıktan sonra. Bundan sonra kimyasal gübreyi kullanırken nasıl davranmam gerektiğini biliyorum en azından :)

bongbong

Üye
kankacım bence de potasyum eksikliği gibi. kalsiyum ve magnezyum eksikliğine de çok benziyo, birbirlerine çok benzer görünümleri var zaten. ama bu direk potasyum eksikliği gibi.

ben hep bu durumlarda growweedeasy nin rehberlerine bakarım. aradaki farkları da çok güzel görebiliyorsun.

bu verdiğim linkte potasyum eksikliğini göstermiş, senin yapraklara çok benziyor.

şu da mesela kalsiyum eksikliği, bu daha az benziyor.

munchiesart

Yeni üye
kankacım bence de potasyum eksikliği gibi. kalsiyum ve magnezyum eksikliğine de çok benziyo, birbirlerine çok benzer görünümleri var zaten. ama bu direk potasyum eksikliği gibi.

ben hep bu durumlarda growweedeasy nin rehberlerine bakarım. aradaki farkları da çok güzel görebiliyorsun.

bu verdiğim linkte potasyum eksikliğini göstermiş, senin yapraklara çok benziyor.

şu da mesela kalsiyum eksikliği, bu daha az benziyor.
Kanka benim bitkilerin yapraklarında genelde ağırlıklı olarak kahverengi noktalar var. O açıdan bakarsak Kalsiyum eksikliği gibi. Sadece en alt yaprakların bir kaçı potasyum eksikliği gibi kenarlardan yayılarak sararmış görünüyor. GD' de bi kaç arkadaşla konuştuğumda aşırı beslenmeden dolayı kalsiyum kitlenmesi olabilir dediler. Flush atıp calmag sulaması yapmamı önerdiler. Ben zaten bu hale geldiğini görür görmez flush attım. Şimdi sanırım şu aloe vera gübresini uygulayıp sonrasında sadece cal-mag sulaması yapıcam. Ondan sonra bir süre sadece ph ayarlı su verip gübreyi minimal düzeyde tutucam. Yapraklar aşağı doğru hafif pençe yapmış, uçlarında gübre yanıkları var bu açıdan bakarsakta aşırı beslenme belirtileri gösteriyor. Bide ön çiçeklenmeden itibaren ppm i 1000 lerde tutup grow gübrelerini azaltıp bloom gübrelerini artırdım. 0.5 bloombastic verdim. Bloombastic zaten potasyum oranı yüksek bi gübre, o yüzden potasyum eksiği çok düşük ihtimal gibi. Potasyum veya Kalsiyum eksikliği varsa bile yine aşırı beslemeden dolayı kitlenme olduğu için alamamıştır. Sağlam bi flusla toprakta biriken gübreyi tam olarak temizleyemesem de en azından azalttığımı düşünüyorum. Şimdi besleme yapmadan biraz ph lı su biraz calmag gidersem en azından o aşırı beslenmenin tribinden kurtulur. Bide şu aloe vera gübresi organik olacağı için o biraz rahatlatır. Şu an izlemeyi düşündüğüm yol bu kanka. Aşırı beslemeden şüphelenmemin bi sebebi de şu ana kadar PPM i hep 1000 ve altında tutuyodum. Son sulamada 1500 e yükselttikten sonra kız bu hale geldi. Biraz besinden arındırıp hafif beslemeyle gidip durumu gözlemleyecez artık. O süreçte de araştırmaya devam..

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum bitkinde gübre yanigi ve yüksek miktarda calmag (magnezyum) eksikligi var, Saksinin üstünü hidroton koymusun, bütün saksi hidroton mu yoksa saksi toprak veye coco karisimi da varmi. O gördügün yapraklardaki kizilimsi lekeleri ve yapraklardaki damarlarin görünmesini calmag eksikligi yani magnezyum eksikligi yapar. Ama bu arada verdigin bir güberede fazla gelmis gübre yanigi olusmus,Cannazym, verdigin gübreleri bitkinin daha iyi alabilmesi icin kullanilan bir emzim gübresidir ve kullanigin AN kimyasal gübre ile reaksiyona girmis olabailir. Su kesin ki bitkin bir sekilde verdigin gübrelerden bir kismini fazla almis ve besin kitlenmesine girmis, bundan dolayi verdigin magnezyumu alamamis. Sade su ile topragi güzelcene yika, yani sadece ph ayarli su ile flush at, baska bir sey kullanma,Toprak karisiini bana yazarmisin lütfen

munchiesart

Yeni üye
Dostum bitkinde gübre yanigi ve yüksek miktarda calmag (magnezyum) eksikligi var, Saksinin üstünü hidroton koymusun, bütün saksi hidroton mu yoksa saksi toprak veye coco karisimi da varmi. O gördügün yapraklardaki kizilimsi lekeleri ve yapraklardaki damarlarin görünmesini calmag eksikligi yani magnezyum eksikligi yapar. Ama bu arada verdigin bir güberede fazla gelmis gübre yanigi olusmus,Cannazym, verdigin gübreleri bitkinin daha iyi alabilmesi icin kullanilan bir emzim gübresidir ve kullanigin AN kimyasal gübre ile reaksiyona girmis olabailir. Su kesin ki bitkin bir sekilde verdigin gübrelerden bir kismini fazla almis ve besin kitlenmesine girmis, bundan dolayi verdigin magnezyumu alamamis. Sade su ile topragi güzelcene yika, yani sadece ph ayarli su ile flush at, baska bir sey kullanma,Toprak karisiini bana yazarmisin lütfen
Dostum cevabın için çok teşekkür ederim. Üstünde hidroton olması yanıltmasın, plagron toprağı %30 perlitle karıştırmıştım. İlk ekimi yaparken saksının altına 1-2 parmak kalınlığında hidroton koyup saksının kalanını toprakla doldurdum. Suladıkça zamanla toprak basıldığı için üst kısımda toprak eksildi. Elimde sıfır toprak kalmadığından dolayı toprağın üst kısmında kalan açığa çıkan küçük kökler vardı ışık almasınlar diye üstteki toprak eksikliğini hidrotonla kapladım. Yani saksının üst kısmının 1 cm altı fln yine toprakla dolu. Cannazym i daha önceki growlarımda hem organik hem de kimyasal gübrelerle kullanıp bir sorun yaşamamıştım. Yinede sıkıntı çıkartabilir diye 3 sulamada 1 kez Cannazym verdim. Tespitin çok doğru zaten burada ve growdiarieste kimle konuştuysam aşırı beslenme yüzünden kalsiyum ya da magnezyum kilitlenmesi gibi durduğunu söylediler. Sonuç olarak bu durum 3 gün önce kendini gösterdi. Direk banyoya alıp flusladım. 60-70 litre su kullanarak elimdeki flawless finishi de ilave ederek ( Kimyasal gübreleri normal suyla atılan flush a.göre daha iyi temizlediğini okumuştum ) flush attım. Aslında daha fazla su kullanarak daha sağlam bi flush atacaktım ama ph down um bitmiş. Bulunduğum yerin ph ı 8 civarı. O suyla flush atıp bu sefer toprağın ph ını sıkıntıya sokmak istemedim.

Sence şimdi kurumasını bekleyip sadece calmag li su ile sulasam mı?
Tekrar ikinci kez sağlam bi flush mı atsam?
Burdan bi kankamız aloe vera gübresinden bahsetti, ilk işlem olarak onu mu uygulasam?

Aslında sorun ve yapılacaklar belli ama sadece izlenecek yolda ki sıralamayı netleştirmeye çalışıyorum. Öncelikle sistemi besinden tamamen temizlemek mi gerekir, uyguladığım flush yeterli gelmiş midir? Ya da hızlıca Cal-mag takviyesi verip magnezyum eksiğini mi gidermeliyim?
Ve ya Aloe Vera gübresini öne alıp yaşattığım stresten kurtulmasını mı sağlamalıyım?

Bana bir yol haritası çizersen sevinirim dostum. Şimdiden çok sağol.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum Aleo vera konusunda tecrübem yok ama @OttoMan47 tavsiye ediyorsa onun önerdigi bibi kullan, karar vermek zor attigin flush besin kitlemesini cözmüs ve tamamen temizlemismidir, bilemiyorum ama bir kez flush ta bu sefer bitkiyi iyice besinsiz birakabilir ve buda baska sikintilara yol acabilir. Toprak kurudugu zaman calmag li su ver, o üstteki hidrotonu su verirken kenara cek, o hidrotonun su tutma özelligi cok yüksektir, verigin suyun büyük bölümünü topraga inmeden tutar, hatta kaldir o hidrotonu. Saksinin dipinde iyi is görür hidroton ama üstünde belkide bu sikintiya o sebeb oldu.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Dostum o saksinin disina cikan kökleri kes, bitkine zarar vermez aksine faydasi olur.

munchiesart

Yeni üye
Dostum Aleo vera konusunda tecrübem yok ama @OttoMan47 tavsiye ediyorsa onun önerdigi bibi kullan, karar vermek zor attigin flush besin kitlemesini cözmüs ve tamamen temizlemismidir, bilemiyorum ama bir kez flush ta bu sefer bitkiyi iyice besinsiz birakabilir ve buda baska sikintilara yol acabilir. Toprak kurudugu zaman calmag li su ver, o üstteki hidrotonu su verirken kenara cek, o hidrotonun su tutma özelligi cok yüksektir, verigin suyun büyük bölümünü topraga inmeden tutar, hatta kaldir o hidrotonu. Saksinin dipinde iyi is görür hidroton ama üstünde belkide bu sikintiya o sebeb oldu.
Dediğin gibi hidrotonları kaldırıp üste biraz toprak takviyesi yapıcam kanka. Kökleri kes demişsin ama kökler dışarı çıkmamış üstteki toprak azaldığı için görünüyo kökler. Nerede başlayıp nerede bittiği belli değil yani, bi de şimdi onları kesip iyice tribe sokmayim yavruyu. Ama şu hidroton meselesi benim kafamda da soru işaretiydi 1 aydır iyi mi yaptık kötü mü yaptık diye. Onu iptal ediyorum. İlk sulamada calmag veriyorum. Arkasından yapacağım sulamada Ottoman kankanın bahsettiği aloe verayı uyguluyorum ( bu ikisinin yeri değişebilir daha netleştirmedim.) İkinci flush u atma riskine girmeyecem dediğin gibi. Elimde toprağın gübre miktarını ölçebildiğim bi cihaz var. 200 lere düşmüş, flushtan önce 750-800 civarıydı. Attığım flush etkili oldu sanırım. Bunları yapıp gözlemlemeye devam edicem. Çok sağol zaman ayırdığın için kanka.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Tamam dostum aynen dedigin gibi ap, ilk sulamada ya aleo vera yada calmag, gübre degeri baya düsmüs. Dostum PH ölc cok önemli, biliyorsun yüksek ph da verdigin besini bitki alamaz. Bence önce calmag ver, aleo vera o magnezyum sikintisini kurtarirmi bilmiyorum

munchiesart

Yeni üye
Tamam dostum aynen dedigin gibi ap, ilk sulamada ya aleo vera yada calmag, gübre degeri baya düsmüs. Dostum PH ölc cok önemli, biliyorsun yüksek ph da verdigin besini bitki alamaz. Bence önce calmag ver, aleo vera o magnezyum sikintisini kurtarirmi bilmiyorum
Kanka AD12 var PH ın önemini biliyorum kalibrasyonuna dikkat edip kullanıyorum her sulamada. Dediğin gibi önce CalMag sonra Aloe Verayla devam edicem.

u.g

Üye
selam dostum öncelikle maşallah kızın güzel gelişmiş. aynı sorun bende olduğunda topraktan ve fısfısla yapraktan epsom salt uyguladım benim için sorun çözülmüştü. :)

munchiesart

Yeni üye
selam dostum öncelikle maşallah kızın güzel gelişmiş. aynı sorun bende olduğunda topraktan ve fısfısla yapraktan epsom salt uyguladım benim için sorun çözülmüştü. :)
Teşekkür ederim dostum. Peki sorun çözülmüştü derken kafama takılan konulardan birisi de lekeli yapraklar olduğu gibi kalıyo değil mi? Yeni yapraklar temiz geliyo ama şu an lekeli olanların eskisi gibi olma ihtimali yok sanırım. Epsom salt zaten Magnezyum Sülfat diye biliyorum. Calmag verdiğimde de büyük ihtimal aynı etkiyi yaratmış olacak. Valla iyice kurumasını bekliyorum flush attığım için. İlk beslenmede calmag verip takip edicem.

u.g

Üye
Teşekkür ederim dostum. Peki sorun çözülmüştü derken kafama takılan konulardan birisi de lekeli yapraklar olduğu gibi kalıyo değil mi? Yeni yapraklar temiz geliyo ama şu an lekeli olanların eskisi gibi olma ihtimali yok sanırım. Epsom salt zaten Magnezyum Sülfat diye biliyorum. Calmag verdiğimde de büyük ihtimal aynı etkiyi yaratmış olacak. Valla iyice kurumasını bekliyorum flush attığım için. İlk beslenmede calmag verip takip edicem.
aynen eskiye dönüş olmuyor ama yeni yapraklar temiz çıkıyor, şahsen ben defoluları bir süre sonra bitkiden ayırmıştım. yeterli fan yaprağın var sende ayırabilirsin.

munchiesart

Yeni üye
Aloe vera da da kalsiyum ve magnezyum var kanka 80e yakın bileşen olduğu için önce aloe vermen stresi atmasına da yardımcı olacaktır :)
Tamamdır önce onu uygulayim zaten acayip merak ediyorum etkisini, senden sonra araştırdım herkes çok güzel sonuçlar almış. O zaman önce aloe sonra calmag verim. Sonrada hafif bi beslenme programıyla devam ederim artık.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka AD12 var PH ın önemini biliyorum kalibrasyonuna dikkat edip kullanıyorum her sulamada. Dediğin gibi önce CalMag sonra Aloe Verayla devam edicem.
Evet dostum bitkilerinin acil magmezyuma ihtiyacai ar, o kizlimsi lekeler cürüme yaparsa yapraklari kaybedersin.

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Aynen ama yapraklari kaybedersen bitkin cöp olur, Ottoman alore verada magnezyum var diyor, ne yaparsan yap, magnuzyum ver.

munchiesart

Yeni üye
Evet dostum bitkilerinin acil magmezyuma ihtiyacai ar, o kizlimsi lekeler cürüme yaparsa yapraklari kaybedersin.
Kanka kuruyunca direk uygulayacam. Yarın muhtemelen. Sadece önce aloe ve ya calmag verme konusunda gidip geliyorum gelen her mesajda :D Onuda yarına kadar netleştiricez inş. İkisinde de magnezyum olduğuna göre hangisini seçersem seçim sonuç iyi olacakta, bakalım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • A ax-b:
  • bandaleros bandaleros:
  • A ax-b:
  • bandaleros bandaleros:
  • L Lucii:
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    **** ******** ******** ********* *** ***** ********** ********* ******** ****** ********* ******
  • İstanbul İstanbul:
    ***** **** ****** ********* *** *** ******* ** ***** **** ***** ******* **** ** **** ****** **********
    +1
  • A ax-b:
    * ****** ***** ****** ****** *** ****** ****** ********** * *** **** **** *** ******* *** ** ******

• A ax-b:
    *** ** ***** ****** ******** *** *** hahahaha ********
  • bandaleros bandaleros:
  • A ax-b:
    ** *** ***** ** ***** ***** ***** ****** ******** ******** ********* *** ***** ********** ********* ******** ****** ********* ******
  • A ax-b:
    ***** ******** **
  • Yılmaz27 Yılmaz27:
  • NewGardener NewGardener:
    hahahahahahahaha
    hahahaha ***** ** *****
  • bandaleros bandaleros:
    hahahahahahahaha
    ***** ******** **
  • bandaleros bandaleros:
  • bandaleros bandaleros:
    ****** hahahaha*** ***** **** ********** ********** ******** ** hahahaha *** hahahahahahahahahahahaha**
  • bandaleros bandaleros:
    hahahahahahahaha
    NewGardener NewGardener: ****** **** ** *****