Size Işık Konusunu Çok Basit Bir Şekilde Anlatayım mı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aydın

Üye
zaten klasik momentumu 1 haftada öğrenirsin tabi sana üniversiteli gözüyle bakıyorum türevi integrali bilmiyorsan hiiiiç girişme bu konulara bütün fiziğin yüzde 80den fazlası teori+ varsayım sen ne diyorsun ya temel fiziğin yetersiz kaldığı noktada quantum başlıyor beni hasta etme la :)
ya kendimi tutamadım gene ben bunu pas geçmiştim ama sana çok basit bir sistem versem yapta göreyim okulda sana anlatılan mantığını anlaman için ama düzenekli bir sistemde yapsan olaylar değişiyor o basit mantıkta hesapladın mı çıkan sonuç doğru olmadığını anlıyorsun ben okulda o konuyu anlatan öğretmene basit üç aşamalı şekilde sistem için bilgi almaya gittim baktı şuan uğraşamam dedi şuna git değip başka birine yönlendirdi ben zaten hesaplamıştım kontrol için gittim ve baktı inceledi evet yapmışsın dedi ama yapamıyordum ona yakın bir sistem kurdum ve ağırlığı el ağırlığınla tartarak bir ortalama çıkarmıştım aslında ama piçlik yaptığımı oda anlamadı. aslında proje bitirme sinde büyük girmiştim robotik bir sistemde bir kol yapacağımı sınıfta beyan etmiştim hocamda hemen bana dönüp yapacağın kol bu silgiyi kaldıra bilecek mi dedi ben tabi hesaplamaya başladım kendime silgimi demiştim ama momentuma tosladım çünkü yaptığım hesaplar mantıklı çıkmıyordu onlara göre reduktörler almam gerekiyordu hareketi verebilmek için küçük motorların momentumlarını doru seçmeli idim yok ya ne gerek var hesaplamaya güçlüsünü al gitsin bu seferde sistemin ağırlığı artıyor ve gene olmuyor yapacağım her şey iyice büyüyordu o büyüklükte bir sistemde çok palı olacağı gibi iş sonra o silgiyi kaldıra bilecek miydi yapabile kaç kere yapabilecekti motorlar ısınıp yanacak mıydı momentumu o an tam olarak çözememiştim ama orantılar kurarak sonuçlar çıkardım ve yaptığım sistem 1,5 kiloluk en uç notada kaldıra biliyordu ve gayet başarılı çalışıyordu ve onu yurt odasında yapmıştım herkesin başlarda senin gibi tavırları vardı ama oluştukça herkesin merak noktası olmuştu momentumu çözmüştüm aslında ama basit yoldan yapamıyordum o zamanlar o konun kısa bir zaman sonra yapmak istediğim şeyin temel prensibi olduğunu anlayacaktım ve mm altına inip hesaplamaları çözecektim hiç yerde tam olarak anlata bilen bir yer yok hep basit mantık neyse çok uzatıyordum kafanı karıştırmak istemedim ve buraya kadar sildim çok kolay demi uzunluk x yük

Son düzenleme:

aydın

Üye
trolluyorsan iyide trollemiyorsan üzülüyorum senin için
neden merak edipte öğrenmeye çalışıp bir şeyler yapabilmek çıkardığın sonuçların doru olduğunu görmek çok eğlenceli ve keyifli en azından benim için öğleydi ve öğrenmeyi öğrenmek çok başka mesela

aydın

Üye
birde yaptığın hatayı anlayıp ta yapmaya devam etmek nasıl bir şey bana öğretsene

Son düzenleme:

aydın

Üye
ama ben sana bu gün için teşekkür ederim yapacak bir şeyim yoktu en azından muhabbet edecek biri oldu

aydın

Üye
birde bu ibnenim çok şeylerini bilen biri idim çok kolay yöntemlerini biliyordum hibrit tohumum hiç olmadı ama saf kam tohumlarım var
keşke oralardan yürüseydim

aydın

Üye
bu konunun içine 2006 girdim o zamanlardaki bilgileride biliyorum daha doğru beyanlarda bulunanlar vardı masala o zamanlarda bir yazı sesin bile bitkiyi rahatsız ettiğini ve bunu anlata biliyorlardı

aydın

Üye
Başlığı değiştirmen uygun olur diye düşünüyorum kanka :)
kanka o yazdığım işin aslı idi sadece sizi asıl ilgilendiren konuyu anlatmadım daha devam edeceğimi yazdım
masala benim yaptığım sararım var ledleri en iyisini hesaplayarak yaptım 450walt 2537 tl her şeyi ile 34000 lümen değerinde, masala 15000 lümen değerinde diyorlar ledi üreden firmaya bakıyorsun topladın mı çıkan 3000 lümen bile değil 15000 denilen kısmın nasıl olduğunu anlata cam inşallah

Son düzenleme:

Amca35

Kıdemli Üye
Işığın bitki üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Adi bakalım nedir o zaman, Fotonlar dediğimiz aslında hiç bir şey olmayan titreşimler alinde dağılan bir kıpraşımdır.
Peki renkle ne alaka renk ısıdan ortaya çıkar. Biz materyali belirli bir ısıya getirdik mi materyal atomsal yapısına göre belli sıcaklıklarda ışık yayar çevresine ama bunu bir sıcaklık içinde yaparsak materyalden ışık alsak bile fotonlar olmaz çünkü fotonların olması için çarpışma olmalı ve o çarpışmadan ötürü dalgalanma oluşmalı, peki biz bunu nasıl yapabiliyoruz, elektromanyetik alanla yapabiliyoruz, yani atomları değilde elektronları çarpıştırarak, nasıl yanı elektronlar atomun etrafında özgürce hareket edebilirler, oluşturduğumuz yapay mıknatısla bu elektronların hareketlerini belli bir eksende yönlendire biliyoruz, buna da elektromanyetik kuvvet diyoruz yani elektrik. Şimdi direnci yükseltilmiş bir metalyale yani ısıya dayanıklı, elektronları bu metalyalde çarpıştırdık mı burada çarpışmadan ötürü hem ısı oluşuyor hemde foton dediğimiz dalgalanmalar çıkıyor renk bize hem ısıyı veriyor hemde bu dalgalanmaların zikzak alinde yayılımının hareket çapını veriyor. İşte buna wavelength (nm) deniliyor. Peki lümen ne bu dalgaların çoğunluğu adedi olay bu. Peki bu titreşimler bitkide ne işe yarıyor 700nm ve 400nm hücre boyutlarındalar bu titreşimler etkisini kaybedene kadar doku içinde ilerliyor yaprak hücre yapısında bazı oluşunlar var onların içinden geçti mi o hücrede bir hareketlilik oluyor onun sayesinde bir şeyi bir yerden alıp diğer yere geçiriyor tabi bu hücre çalışımı çok detaylı onuda inceledim ama gerek yok burada, bunun sonunu sonra yetiyeyim aklıma gelmiyor
Kanka o zaman ışığın rezonansı ile aynı rezonansı yakalayan bir cihaz olsa biz bu cihaz ile bitkiyi ışık aldığına inandırıp büyütebilir miyiz acep. Veya farklı dalga boylarının rezonansı için birden fazla cihaz

wolferic

Müptezel
Kanka o zaman ışığın rezonansı ile aynı rezonansı yakalayan bir cihaz olsa biz bu cihaz ile bitkiyi ışık aldığına inandırıp büyütebilir miyiz acep. Veya farklı dalga boylarının rezonansı için birden fazla cihaz
şşşşssh isik var diye foton olmak zorunda degil yavvvv nettin sen gdkabxksbzksn.vibrasyon cihazi iyi dalgalandirio

Amca35

Kıdemli Üye
B
sesinde bir dalga boyu olduğunu biliyorsunuz dimi ondada beli bir aralığı algılaya biliyoruz biyoloji bilgisi içerisinde birini diledim kulağımız sesi 15 kat büyütüyormuş bide
Biliyorum kanka keşke akıllı biri çıkıpta ışık olmadan grow yapabilmeyi keşfetse

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 420x 420x:
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha ********* hahahaha ***** ******** hahahaha* hahahaha*
  • T Tropikal.MR:
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ****** ********* **** ***** ******* ***** ****** ***** *** hahahaha ****** ******** ******* * ******* *** hahahaha***
    +2
  • 420x 420x:
    ********* ***** ***** **
    +1
  • 420x 420x:
    ****** ********* **** ***** ******* ***** ****** ***** *** hahahaha ****** ******** ******* * ******* *** hahahaha********* *** ***** **********
  • 420x 420x:
  • NewGardener NewGardener:
    **** **** ** ********** ***** hahahaha ***** ******** hahahaha**
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
    *** *** ********* ****** *** ******* *** *** hahahaha***** *****
  • lavrens lavrens:
    **** ***** ******* ***** ****** ***** ******** ******** ****** **** ****** ** ****** ********* ***** ***** hahahaha ********** ***** ****** ******** ********* ***** ****** ***** hahahaha**** ***** ** ********* **** ***** ******* ****** ****** *** ***
    +1
    ******** ***** ****** ******* ******* ***** ***** *** ********* ****** *** ******* *** *** hahahaha***** *****
    +1
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
    ****** * * ****** *** ******* **** *** ***** hahahaha*** ****** ******* ********* ********* ******* *** ****** **** ********* **
    +1
    ***** hahahaha* ** ***** ** ****** *** ***** *** ********* ****** *** ******* *** *** hahahaha***** *****
  • 420x 420x:
    ******** ***** ****** ******* ******* ***** ***** * ** hahahaha *** **** ******* ** ***** *********
  • lavrens lavrens:
    ********** ****** ***** * * ****** ********* ******* * ******** ******* ***** ******* **** **** ***** **** ******* ******
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
    ***** ** ***** ** **** ***** ********* ****** ****** ***** *** **** ********* * **** *** ********* * *******
    ********* **** ********* ***** ****** **** ******** * * ****** *** ******* **** *** ***** hahahaha*** ****** ******* ********* ********* ******* *** ****** **** ********* **
    +2
  • TabldotLife TabldotLife:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha **** ******* * ** ********* *** **** ******** *** *********
    ********** hahahaha*** **** ********* ***** ****** **** **
    TroubleStyla TroubleStyla: ********** hahahaha*** **** ********* ***** ****** **** **