Size Işık Konusunu Çok Basit Bir Şekilde Anlatayım mı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aydın

Üye
Işığın bitki üzerinde hiçbir etkisi yoktur.
Adi bakalım nedir o zaman, Fotonlar dediğimiz aslında hiç bir şey olmayan titreşimler alinde dağılan bir kıpraşımdır.
Peki renkle ne alaka renk ısıdan ortaya çıkar. Biz materyali belirli bir ısıya getirdik mi materyal atomsal yapısına göre belli sıcaklıklarda ışık yayar çevresine ama bunu bir sıcaklık içinde yaparsak materyalden ışık alsak bile fotonlar olmaz çünkü fotonların olması için çarpışma olmalı ve o çarpışmadan ötürü dalgalanma oluşmalı, peki biz bunu nasıl yapabiliyoruz, elektromanyetik alanla yapabiliyoruz, yani atomları değilde elektronları çarpıştırarak, nasıl yanı elektronlar atomun etrafında özgürce hareket edebilirler, oluşturduğumuz yapay mıknatısla bu elektronların hareketlerini belli bir eksende yönlendire biliyoruz, buna da elektromanyetik kuvvet diyoruz yani elektrik. Şimdi direnci yükseltilmiş bir metalyale yani ısıya dayanıklı, elektronları bu metalyalde çarpıştırdık mı burada çarpışmadan ötürü hem ısı oluşuyor hemde foton dediğimiz dalgalanmalar çıkıyor renk bize hem ısıyı veriyor hemde bu dalgalanmaların zikzak alinde yayılımının hareket çapını veriyor. İşte buna wavelength (nm) deniliyor. Peki lümen ne bu dalgaların çoğunluğu adedi olay bu. Peki bu titreşimler bitkide ne işe yarıyor 700nm ve 400nm hücre boyutlarındalar bu titreşimler etkisini kaybedene kadar doku içinde ilerliyor yaprak hücre yapısında bazı oluşunlar var onların içinden geçti mi o hücrede bir hareketlilik oluyor onun sayesinde bir şeyi bir yerden alıp diğer yere geçiriyor tabi bu hücre çalışımı çok detaylı onuda inceledim ama gerek yok burada, bunun sonunu sonra yetiyeyim aklıma gelmiyor

şimdi devam edelim bakalım

yorumlardan anladığım kadarı ile bu üç şeyin ne olunduğu bilin miyor
1- Par değeri bu bir ışık kaynağının görünür halde iken bir adım daha geriye çekildiğimiz de görünmez hale geldi an Mil değeri olarak verilir yani bizi ilgilendirmeyen bir bilgi
2-Wavelength (nm) 400 nm gelişimi 700 nm çiçeklenmeyi teşvişler işte buda bir puf nokta var düştükçe etkisi azalır arttıkça güçlenir yani etki mesafesi ile alakalı mesala 400 nm gibi değrindeki bir ışık kaynağını 30cm gibi bitkinizden uzaklaştırdınız mı bir alta yaramayacak gibi bunu anlamanızın bir yulu var lüx metre ölçü aleti telefonuz yapacak iseniz değerleri fazla veriyor onu başta bilin 3000-5000 lümen değeri aldığınızda bu ışık kaynağının ışık kaynağı arasındaki mesafe ile etkili iste ama gittiniz bir sistem aldınız mesela 200 led var karışık led nm değerinde yapımış burda siz her zaman en yüksek nm derini ölçeceksiniz. mesela adamlar çok teknik bilye sayıp ya aralara uv de koymuş vay peki o orda ne işe yarıyor sus işte bak benim sistemimde buda var pazarlama aklı ucuz bile olsa almayın o sistemi ama çok istersen al bana ne peki almanız gerek değerler nedir. Gün ışığı (sarı), Beyaz ışık, Grow bu üçünün dısında sistem için daha alt nm değerleri varsa mesafeyi hangisine göre hesaplayacaksın yani mavi varsa lümen değerleri 20-30 arkadaşlar bu kadar az değerde uv ise 5-10 gibi siz beni dinleyin
3-Lümen işete asıl meselemiz bu bizim ışıktaki zenginliğimiz (sistemin mesafesini belirleyende bu arkadaşadır) mesela bitkiniz en azından yarısına kadar lüx ölçümü yaptınız mı kesin değerleri ölçebilen bir çığazınız var ortalama 2500 lm altınada kalmasın ama ledlerin mesafesi bitkiye 10-15cm kaldı işte bu değeriniz düşükmüş, zaten hiç biriniz olduğunuz sanmıyorum telefonlarda 3000 adı olmadı 2500 zorlarsan 2000 diyelim bitki kellesine yakınsa seçiminiz hatalı olmuş ne yapalım üst yapraklardan beliryelim yanı enerjiyi verelim bence yeterli gibi

Birde bazı firmaların yaptıkları ibneliklere bakalım

Tam Spektrum Bitki Büyütme Cob Led

Mesela ben bu firmayı bulamadım benzer isimde firmalar var hiç biri ışık ile alakalı ürün yok yazılı kod ile alakalı resmi bir yerde çıkmadı siz bula bilirseniz 50w 4500lm şimdi alttakini buldum ona bakalım dene 50w 950lm yani ikiside aynı enerjiyi arcağıp bukadar fark olmaz biri ortada yok diğerinin tüm verileri mevcut resmi sitesiyle
1664907619268.png

Powerlux 220V 50W Grow Cob Led Full Spectrum

1664907782768.png

Bu örnek olarak kalsın simdi siz merek ettikleriniz varsa gelin bakalım

birde çoğu arkadardan bakan olmuş ama onlar bu son yazdıklarımı göremeyecekler ama yorum yapanlar bize yeter demi peki anlamadığınız neresi var mesela olmadı grafikle de yaparız benim işim o zaten hiç zamanımı almaz 10dk yeter bana

Altta verdiğin listeler biri 3w lık 1w bu listeyi görmenizi istememin sebebi lümen değerlerini gör meniz ve kaliteli ve güçlü PowerLed şimdi ben bu her bir led den alsan belli aralıklarsa dizip yakıp değerlerini ölsen ve bunu 30cm gibi bir uzaklıkta tutarak bazilarindan değer alamayacağım ama aydınlık belli bir noktaya kadar verecek sankı oralara kadar etkisi varmış gibi foton sönümlenecek olsa elimizdeki cihaz ölçecek ama şimdi beyaz oluşmasında bile kırmız mavi yeşil değerleri ile oluyor hepinizde en az 40x büyüteç var monitörünüzün ekranına bakın bakalım neler göreceksiniz
şimdi birde ışık oluşumuzun açısal değeleri var bunları mesela 10 tanelini birbirlerine çok yakınlaştırışsak foton o alanda değerimiz bir birlerini çarpıyorlar. Mesela Cop led ürezinde ışığı oluşturan karemiz var ya onu içinde eşit aralıklarla ortalama 100 tane diyot var 0.5w gibi güçteler 50w sitem için
1664985441040.png1664985511816.png

Arkadaşlar bazı arkadaşlar biraz daha bu biligi tarzında istiyorlar galiba ben zaten o orada istediği anlatamadım m2 değerleri ben/4 yapacağım çünkü bir bitkimiz o kadar alanı kaplayamaz eğer sizin bitkiniz 50cm 50cm alanı kaplıyorsan siz/2

2001 yılından bu yana Hollanda hükümetine tek tıbbi kenevir tedarikçisi olan Bedrocan firması, Bedrocan çeşidi için ortalama 315 g/m2 ve Bedica çeşidi için ise 251 g/m2 verim olduğunu ve m2 başına 2.33 bitki sıklığı ve ışık yoğunluğunun 423 W/m2 olduğunu bildirmiştir (Vanhove vd., 2011). Bedrocan’ın Bedrocan çeşidi, C. sativa tipi kenevirin bir varyetesi olup, Bedica çeşidi ise daha uzun çiçeklenme periyodu ile daha yüksek verimi olan bir çeşittir. Hawken ve Prieger (2013)’in çalışmalarına göre verimliliğin 325-430 g/ m2/hasat arasında değiştiği tespit edilmiştir.

YANİ BİR BİTKİ İÇİN ORTALAMA DİĞELİM 100 WALT GEREKLİ İMİŞ amasız 1000w kulanıyani
maksimum fotosentez oranının 30ºC, 750 -1.500 μmol m2s1 benim şu andaki ananın 0,5m2 1500/2=750μmo/s benim cop led 90μmol/s 750/90=8,33*1000=8350lüx bitkiye uygulanması gereken lüx telefondan lüx ölçeri

Işık ve Çiçeklenme Süresi
Kannabinoid verimi kullanılan ışık kaynağının yaydığı ışık yoğunluğuna göre değişir. HPS lambalarının metrekare başına verimi, MH lambalarından daha yüksek olduğu Backer vd. (2019) tarafından bildirilmiştir. Bunun nedeni, MH lambalarının HPS lambalardan (Eichhorn Bilodeau vd., 2019) daha düşük ışık verimliliğine sahip olmasıdır. Bu tip lambada W başına ışık çıkışı eşit olsa bile, MH için HPS lambalardan daha düşük fotosentetik foton akı yoğunluğu ile sonuçlanır. Birim alan başına THC ve CBD ışık yoğunluğu ile artarken, W başına verim artarken, ışık yoğunluğu ile azalmıştır (Backer vd., 2019). Birim alan başına 600 W’de artan THC ve CBD birikimi, bu bileşiklerin bir stres tepkisi sonucu daha yüksek ışık yoğunluklarında, ışık stresinin etkilerini sınırlandırmak için üretildiği şeklinde yorumlanmıştır (Mansouri vd., 2009b). Işığın kalitesi, yoğunluğu, kaynağı ve fotoperiyodu kenevirin verim ve kalitesinde kritik bir rol oynar. Çoğunlukla, yetiştirme sisteminin enerji verimliliğinin bir ölçüsü olarak
verim g W− 1 olarak rapor edilir. Literatür değerleri 0.3122– 1.972 g W− 1 verimi bildirmekle birlikte; esaağırlığı yapışkansen verim, kenevir çeşidi, ışık ve bitki yoğunluğundan etkilenmektedir (Vanhove vd., 2011, 2012; Potter ve Duncombe, 2012). HPS ışıkları genellikle spektrumun klorofil tarafından emilen ve fotosentezde kullanılan sarı-kırmızı bölgesinden ışık yayar. HPS ışıklarının mavi bileşenindeki gelişmeler, bitki büyümesi için ışığa uygunluğu artırabilir, ancak bitki büyümesini artırmak için emisyonlarının kırmızı spektrumunu optimize etmek için bir
takım düzenlemeler gereklidir (Tamulaitis vd., 2005). Bu değişikliklerle kızılötesi radyasyon veya ısı olarak kaybedilen enerji daha az olacaktır.
Yüksek güçlü ışık yayan diyot lambalar (LED) yüksek enerji verimliliği, uzun ömür ve özellikle dalga boylarının birçok spektral kombinasyonunun bitki büyümesi ve gelişimi üzerindeki etkilerini test etme imkanı gibi geleneksel elektrik ışık kaynaklarına göre birçok avantajlar sunan, çok yönlü bir elektrik ışık kaynağıdır. Bu durum, ideal enerji emisyon spektrumunun belirlenmesine ve ilişkili olduğu enerji maliyetlerinin en aza indirgenmesine ve maksimum randıman sağlamasına hizmet eder (Tamulaitis vd., 2005). Kenevir ve kannabinoidlerin optimal verimini elde etmek için uygun ışık spektrumu tam olarak belirlenmelidir. Sıcaklık ve birim alandaki radyant enerji akış seviyeleri gibi, çevresel faktörlerin bitki büyümesi ve fotosentez için kritik pigment birikimi üzerinde güçlü etkileri olabilir (Lefsrud vd., 2006). Chandra vd. (2008) kenevirin ışık, CO2 ve sıcaklık seviyelerinin fotosentez ve su kullanım verimliliğine tepkilerini incelediği çalışmasında; maksimum fotosentez oranının 30ºC, 750 -1.500 μmol m2s1 ışık altında meydana geldiğini tespit etmiştir. LED’lerin bitki büyümesi ve fotomorfogenez üzerindeki etkileri, çiçeklenmenin kontrolü ve çiçeklenme süresi vurgulanarak, kenevir dışındaki çoğu ekonomik bitki türlerinde çalışılan konular olmuştur. Bu fizyolojik çalışmalarda ışık kalitesinin, miktarının ve süresinin çiçeklenmeyi düzenlediği görülmüştür (Tennessen vd., 1994). Guo vd. (1998)’e göre kırmızı ışık, 600 nm’nin üzerindeki dalga boylarında ışığı etkin bir şekilde emen kırmızı ışık reseptörü fitokrom aracılığıyla çiçeklenmeyi engelleyebilir (Kelly ve Lagarias, 1985). Ancak mavi ışık 500 nm’nin altındaki dalga boylarında ise, ışığı iyi emen kriptokromlar gibi, mavi ışık reseptörleri yoluyla çiçeklenmeyi engelleyebilir (Eichhorn Bilodeau vd., 2019).

Toonen vd. (2006) Hollanda’da kaçak olarak yetiştirilenkapalı Sinsemilla (çekirdeksiz) kenevirinin verimiüzerine yaptığı çalışmada; ortalama bitki yoğunluğu 15adet bitki/m2, 510 watt/m2’lik bir ışıklanma ortamında,tek bir çiçek tomurcuğu hasadı için ortalama verimin 33.7 g/bitki veya 505 g/m2 olduğunu bildirilmiştir. Ayrıca bu araştırıcılar yılda 4-6 kez sera yetiştiriciliği hasadının mümkün olduğunu ve tomurcukların THC seviyesinin yaklaşık %15 olduğunu belirtmişlerdir. Optimum verim için 32 bitki/m2’lik bir yoğunluğun ideal olduğu tespit edilmiştir. Leggett (2006)’ya göre Hollanda’da sera bitkilerinin ıslak, kuru ve tomurcuklarının ortalama nispi oranlarının 10:3:1 (yani bitkinin ıslak ağırlığı, kuru ağırlığı, hasat edilen çiçek tomurcuklarının kuru ağırlığı) olduğunu rapor etmiştir. 2001 yılından bu yana Hollanda hükümetine tek tıbbi kenevir tedarikçisi olan Bedrocan firması, Bedrocan çeşidi için ortalama 315 g/m2 ve Bedica çeşidi için ise 251 g/m2 verim olduğunu ve m2 başına 2.33 bitki sıklığı ve ışık yoğunluğunun 423 W/m2 olduğunu bildirmiştir (Vanhove vd., 2011). Bedrocan’ın Bedrocan çeşidi, C. sativa tipi kenevirin bir varyetesi olup, Bedica çeşidi ise daha uzun çiçeklenme periyodu ile daha yüksek verimi olan bir çeşittir. Hawken ve Prieger (2013)’in çalışmalarına göre verimliliğin 325-430 g/ m2/hasat arasında değiştiği tespit edilmiştir. Bu konuda daha önce rapor edilmiş çalışmaların bir araya getirildiği bir analiz çalışmasında (Backer vd., 2019), metrekare başına THC ve CBD birikiminin bitki çeşitliliğine göre değiştiğini göstermiştir. Sawler vd. (2015), çeşit isminin her zaman genotipe karşılık gelmediğini göstermiştir. Bu nedenle önümüzdeki süreçte yayınlanan raporların farklı çalışmalardan elde edilen sonuçların karşılaştırılmasına izin verebilmesi açısından, kullanılan genotipin belgelendirilmesi, kritik önem taşımaktadır. Ayrıca, Silver Haze kenevir çeşidi yüksek verimli bir çeşit olarak öne çıkmasına rağmen, aynı çalışmaya dahil edilen diğer çeşitlerden farklı bir şekilde budanmış olduğu vurgulanmaktadır. Bu nedenle, bu çeşidin yüksek verimi, genotipinden ziyade budama ile ilişkili olabileceği ve gelecekteki araştırmalarda her iki parametrenin de araştırılması gerektiği hususu belirtilmiştir (Backer vd., 2019). Günümüzde 700’den fazla farklı kenevir genotipi ıslah edilmiş ve belirli bir tanısı olan bir hastaya önerilmesi için üretilecek çeşidin kültürü, potansiyel verimi, kimyasal profili ve stabilitesinin ayrıntılı olarak açıklanması büyük önem taşımaktadır. Janatová vd. (2018) yaptıkları bir çalışmada 7 adet kenevir çeşidinin; Komplo Kush, Nurse Jackie, Jilly Bean, Nordle, Jack Cleaner 2 ve Jack’ın Δ9-THC ve CBD verimlilikleri ve içerikleri değerlendirilmiştir. Bitkiler kontrollü iklim koşulları altında, 9bitki/m2 yoğunluğunda 6 büyüme döngüsü sırasında büyütülmüştür. 6 büyüme döngüsünün her birinde, her çeşit için ortalama Δ9-THC seviyeleri %15.69-19.31 arasında değişmiştir. En düşük Δ9- THC içeriği Nordle çeşidinde ölçülmüş ve en yüksek değerler Jack Cleaner 2 ve Jack Skellington çeşitlerinde tespit edilmiştir. Bitkilerdeki ortalama CBD seviyeleri, 6 ayrı döngü boyunca %0.45-0.57 arasında değişmiştir. Bu çalışmada incelenen genotipler arasında en iyi parametrelerin yüksek verim ve kararlı kannabinoid üretimi Nurse Jackie ve Jilly Bean çeşitleri çeşitlerinde tespit edilmiştir.

Ekli dosyalar

• 1664985475440.png
    1664985475440.png
    34 KB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:

aydın

Üye
bunlar uygulama ve yöntemler sonucu bulunur işte buldun mu o artık fizik kanunlarında adınla birlikte yer alır fizik dediğimiz şey budur yanı bulana kadar aslında fizikte yok ortada ama bulununca ona fizik deriz

wolferic

Müptezel
fotosentetik aktif radyasyon u araştır derim .e tabi bişileri basitleştirmeye çalışınca anlam kayması oluşuyor .fotonsuz ışık olur mu isik parcacikmi dalga mi bisey biseye geciyor diyorsun molekulmu elementmi iyon mu elektron mu .bu dalga boyuna göre farkliliklarin bitki tarafindan hissedilmesi hücre yapisi ilemi alakali yoksa titresime verdigi tepki ile mi alakali nekadar basitlestirirsem daha cok soru isareti olacak.

aydın

Üye
fotosentetik aktif radyasyon u araştır derim .e tabi bişileri basitleştirmeye çalışınca anlam kayması oluşuyor .fotonsuz ışık olur mu isik parcacikmi dalga mi bisey biseye geciyor diyorsun molekulmu elementmi iyon mu elektron mu .bu dalga boyuna göre farkliliklarin bitki tarafindan hissedilmesi hücre yapisi ilemi alakali yoksa titresime verdigi tepki ile mi alakali nekadar basitlestirirsem daha cok soru isareti olacak.
kanka senin bu yazını açıklamaya çalışsan 3-4 gün durmadan yazmam gerek ama bir şeylere bakakal birisi onduğunu anlıyorum ama hepsini iç içe karıştırmışsın her biri kendi konusunda diğeri ile alakası yok bu kadarını diye bilirim şimdilik

aydın

Üye
kanka senin bu yazını açıklamaya çalışsan 3-4 gün durmadan yazmam gerek ama bir şeylere bakakal birisi onduğunu anlıyorum ama hepsini iç içe karıştırmışsın her biri kendi konusunda diğeri ile alakası yok bu kadarını diye bilirim şimdilik
aynı zamanda bilim bazı şeyleri açıklasa da bazı konularda da çok büyük bir hata teorik olarak ikna edici bilgileri de sanki öğleymiş gibi anlatıyorlar ben bu konuda yabancı sitelerle de yapılanı kendimce izah etmeye çalıştım. Tabi kapı duvar

wolferic

Müptezel
ben senin yazdigida karisikliklara sebep olacak seyleri soyledim aman neyse sende yuzeysel incelemissin zaten

aydın

Üye
ben senin yazdigida karisikliklara sebep olacak seyleri soyledim aman neyse sende yuzeysel incelemissin zaten
vah kesip atmışsın olmadı sen onların hepsini boşverde direnç nedir iki üç kelime ile anlat bilmiyorsan öğle yüzeysel araştırma ile bile 2-3 gün altından kalkamasın

aydın

Üye
çok basit bir bilgidir o ama her şeyin temelinde olan bir kavramdır ben açıklamasını yapmıyorum sen yap diye

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ***** *** *** * **** **** *** ***** ***** *** ******** ** ********* ***** ******** ******** ****** ********* ***** **********
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ** **** ****** ***** *** *** ***** ********* **
    +2
    hahahaha*** ****
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +3
    hahahaha ** hahahaha *** ***** ********* hahahaha***
    +2
    hahahaha *********
    +2
  • T Tropikal.MR:
    +1
  • 420x 420x:
    +1
    +1
  • 420x 420x:
    ********* **** * ***** ***** hahahaha ********* * ***** **** hahahaha* ******* ****** * * ********** ***** ***** ***** ******
  • D Dalibor:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
  • T Tropikal.MR:
    **** ******* ********** ******* ***** ***** ***** ****** ********* ** ********
    +1
  • T Tropikal.MR:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** *** **** ***** ****** ******** ******** ** ****** ** ******* ********* hahahaha** ***** ********** ***** ***
  • T Tropikal.MR:
    ********** ******* ***** ****** ****** hahahaha* ****** ***** *** ********* ******** ******* ******
  • D Dalibor:
  • T Tropikal.MR:
  • D Dalibor:
    ***** ********* ******* hahahaha ********* ********* ******* ** hahahaha ********
  • T Tropikal.MR:
    ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****
    T Tropikal.MR: ***** ****** hahahaha hahahaha** ********* ****** *** *****