PH VE SULAMA ?

kanka suyun asidik ve bazikliği demek. 0-14 aralığından 5.5 ve 6.5 arasında olmalı sigaraların yetişmesi için. daha yüksek olursa hem emilim yapamaz hem de bakteri oluşumuna yer olur. daha asidik ortamlarda bakteri ve benzeri şeylerin yaşaması daha zordur. bu yüzden toprağı hep düşük tutmak gerekir. çok da düşürürsen zehirlenir. ph metre veya ph ölçüm kağıtlarıyla ölçebilirsin. düşürmek için özel solüsyonlar var ama limon tuzu alsan yeterli onların içinde olan şey de bu zaten.
sulama ise miktar olarak ilk iki hafta saksının tamamı sulanmayacak şekilde olmalı. ilk başlarda çok az ıslatacak kadar suluyorsun sonra iki hafta sonra bütün saksıya yayılacak kadar genişletiyorsun yavaşça. ilk iki hafta kadar bir süre suyuna hiç gübre koymaz sade ph ayarlanmış su verirsin. daha sonra yaşı gelince saksının dibinden iki üç su bardağı mı desem bu miktarda su taşana kadar sularsın. her sulamanda toprağın birazcık yıkanması gerekli ki içinde tortulaşma veya tuzlanma olmasın. genelde sulama üç veya dört günde bir olur. daha sık yaparsan köklerin oksijen almasını engellemeye başlarsın ve kökler sürekli su bulabildiğinden tembel olurlar. biraz kuru bırakmalı ve suyu hep dibine vermemelisin.
kankam limon tuzu tekniğini biraz daha açarmısın kaç gr katıyorsun falan

Cashh

Doktor
kanka ben hiçbi growda daha ph metre kullanmadım. eğer pahalı olandan alamıyorsan ph ölçüm kağıdı al. bir süre sonra alışıyorsun renklerini algılamaya. 6.3 e bile getirebiliyorum phını suyun.
Kanka iptal edeyim madem çöp diyorsun o pahalı da çok alamam. Kağıt almaya karar verdim sağolasın

mandarine

Ordinaryüs
kanka tam bileni filan yok ki bu işin. limon tuzunu alacaksın toz haline getireceksin. veya ben zor seviyorum diyorsan sitrik asit al toz halinde direk. ikisi aynı şey. gramaj olarak bilmiyorum zaten gübre ve phdown çözeltisi de koyarken gramaj olarak koymuyorsun. damlatıyorsun. bu da öyle.
ben limon tuzu ve ph ölçüm kağıdı kullandım bütün growlarımda ve hiçbir zaman ph dalgalanması veya sorunu yaşamadım.

mandarine

Ordinaryüs
limon tuzundan yaklaşık bir çay kaşığı (ne eksik ne de tepeleme) toz, musluk suyunun phını 6.3 lere çekiyor. ölçerek bakacaksın. böyle gramajla olmaz çünkü senin musluk suyun benimkinden daha soft daha asidik olabilir. bu arada her zaman çok iyi karıştırmayı unutmayın. limon tuzuyla ph ayarlayıp suyu kenara koyarsanız 12 saat sonra geri bozulmaya başlar ph değeri. bu doğal birşey. bu yüzden sulamadan önce ayarlayın ph.

kafa48

Üye
limon tuu tekniği kolay .elma sirkesi de olur hangisi varsa onu kullanın.
kendi yöntemimi anlatayım;su bardağının yarısının içine 25 derece civarı ılık su doldu 8-10 parça limon tuzu atıp kaşıkla bikaç dakka karıştırıp eritiyorum.sonra kaç saksım varsa ve saksı başına kaç lt su vereceksem büyük bir kovaya suyumu ölçükli çekilde hazırlıyorum.önce sırayla gübrelerimi ekliyorum.her gübre eklememde iyice karıştırıp,sonra diğer gübreyi ekliyorum.gübreler bitene kadar aynı işleme devam ediyorum.
(kullandığınız gübrelerin ph perfect özelliği yok sayıyorum)
sonra ph metre ile karışımımın ph derecesine bakıyorum.benim musluk suyum 7.25
bardakta hazırladığım limon tuzlu karısımdan biraz ekleyip karıştırıyor ve tekrar ph kontrol ediyorum.6.20-6.50 aralığını yakalayana kadar bu işlemi yapıyorum

mandarine

Ordinaryüs
kanka ph ölçüm kağıdını tek defada kullanmana gerek yok. zıvana gibi kağıtlar olacak. birini kopar ve makas ile beşe böl. önceden batır suya kenara koy peçete üstüne filan. sonra limon tuzunu ekle çok iyi karıştır sonra bir parça daha batır diğeriyle karşılaştır. hiç yeşil rengi görmemelisin veya yeşilimsi sarı. tamamen sarı veya turuncumsu bir renk almalı kağıt. olana kadar denersin. çok düşürdüysen biraz daha su ekle geri yükselir.

mandarine

Ordinaryüs
dezavantajları nedir kanka?

kanka sirke bir tür herbisittir. yani bildiğin bitki öldürücü. seyrek de olsa az da olsa bir miktar mikroorganizmanın ölmesine sebep olması bir gerçek. kök ve topraktaki yararlı bakteri kültürlerini öldürür. doğrudan sana şöyle şöyle diyemeyeceğim kısım ise şu: internette sirke yüzünden bitkisini öldüren tonla insan var. şuan bile sana 3 ayrı forumda en az 20 insanın fikrini içeren linkler atabilirim ve hepsi kullanmayın bitkimi öldürdüm diyor. kişiden kişiye fark eder çünkü sirke de her yerde aynı değil.
sirke hakkında hem bu şekilde bilimsel dayanaklı uyarılar hem de tonla kötü deneyim varken neden limon tuzu kullanmayalım ki? rafta sirke ile limon tuzu yan yana markette ve fiyatları neredeyse aynı. birini sadece ya eritmen ya da toz haline getirmen lazım.
bence eritmeye gerek yok. toz haline getir baharatlığa koy tuzluğa yani. tuz atar gibi eklersin sonra. sitrik asit hiçbir zararı ve aynı zamanda hiçbir yararı olmayan bir madde bitki için.

kafa48

Üye
kanka sirke bir tür herbisittir. yani bildiğin bitki öldürücü. seyrek de olsa az da olsa bir miktar mikroorganizmanın ölmesine sebep olması bir gerçek. kök ve topraktaki yararlı bakteri kültürlerini öldürür. doğrudan sana şöyle şöyle diyemeyeceğim kısım ise şu: internette sirke yüzünden bitkisini öldüren tonla insan var. şuan bile sana 3 ayrı forumda en az 20 insanın fikrini içeren linkler atabilirim ve hepsi kullanmayın bitkimi öldürdüm diyor. kişiden kişiye fark eder çünkü sirke de her yerde aynı değil.
sirke hakkında hem bu şekilde bilimsel dayanaklı uyarılar hem de tonla kötü deneyim varken neden limon tuzu kullanmayalım ki? rafta sirke ile limon tuzu yan yana markette ve fiyatları neredeyse aynı. birini sadece ya eritmen ya da toz haline getirmen lazım.
bence eritmeye gerek yok. toz haline getir baharatlığa koy tuzluğa yani. tuz atar gibi eklersin sonra. sitrik asit hiçbir zararı ve aynı zamanda hiçbir yararı olmayan bir madde bitki için.
kanka ben sirkeyle alakalı haftalarca yorum aradım ama ne burda nede başka yerde bulamadım.sadece bi başka forum sitesinde,tarımla ilgisi olan ticari amcaların toplandığı bi sitede bikaç kişi ilaçlama ve yapraktan gübreleme işleminde ph sirke ile düşürdüklerin ve zararın olmadığını söylemişler.bahsettiği miktar da 2 tonluk su deposu.bende buna dayanarak rahat rahat sirke kullandım.ama senin dediklerini kulak ardı etmeyeceğim.artık limon tuzu ile yola devam

Asdasdq1

Yeni üye
Kanka ben Hamidiye Su kullanıyorum ph 6.6 direk şişe olanlarda 7 damacanalar da 6.6 ama yanlış yönlendirmek istemem daha tamamlanmış growum yok kötü etkisi varsa dahi farkedebilecek tecrübem de yok ayrıca Özkaynak suların da ph 6.5.
Ph olceri olup da bu sulardan elinde olan bir kankam varsa suların üzerindeki değer doğru mu yesillendirirse çok sevinirim.

kafa48

Üye
Kanka ben Hamidiye Su kullanıyorum ph 6.6 direk şişe olanlarda 7 damacanalar da 6.6 ama yanlış yönlendirmek istemem daha tamamlanmış growum yok kötü etkisi varsa dahi farkedebilecek tecrübem de yok ayrıca Özkaynak suların da ph 6.5.
Ph olceri olup da bu sulardan elinde olan bir kankam varsa suların üzerindeki değer doğru mu yesillendirirse çok sevinirim.
bende o dediğin işi bi ara kovaladım kanka.ama okuduğum yorumların çoğu '' market sularındaki ph derecelerine güvenmeyin gerçeği yansıtmıyor '' şeklindeydi.o gün bıraktım hazır suları ve suya vereceğim paranın üzerine biraz daha ekleyerek adam akıllı ph metre aldım

Kanka ph ölçer olarak sıvı ölçerler var onları tavsiye ederim böyle gübreli suyu küçük cam tüpe koyuyorsun o sıvıdan gübreli suya damlatıyorsun rengi sarıyla mavi arasındaysa ph doğru demektir sulayabilirsin. Ben bu kiti kullandım çok memnun kaldım diğer dijital ph ölçerlerin ayarı devamlı bozuluyor kalibre ediyorsun falan filan

Asdasdq1

Yeni üye
bende o dediğin işi bi ara kovaladım kanka.ama okuduğum yorumların çoğu '' market sularındaki ph derecelerine güvenmeyin gerçeği yansıtmıyor '' şeklindeydi.o gün bıraktım hazır suları ve suya vereceğim paranın üzerine biraz daha ekleyerek adam akıllı ph metre aldım
Ben de çok guvenemiyorum kanka ama şuan el mecbur ilk fırsatta ph metre alacağım

mandarine

Ordinaryüs
kanka ben sirkeyle alakalı haftalarca yorum aradım ama ne burda nede başka yerde bulamadım.sadece bi başka forum sitesinde,tarımla ilgisi olan ticari amcaların toplandığı bi sitede bikaç kişi ilaçlama ve yapraktan gübreleme işleminde ph sirke ile düşürdüklerin ve zararın olmadığını söylemişler.bahsettiği miktar da 2 tonluk su deposu.bende buna dayanarak rahat rahat sirke kullandım.ama senin dediklerini kulak ardı etmeyeceğim.artık limon tuzu ile yola devam

kanka evet ama dayıların bitkileri bizim bitkilerden biraz daha farklı :D tr kaynak yok ama yabancı kaynak dolu. bakbu linklerin her birinde kullanmayın diyen veya kötü deneyim yaşayan çok insan var. sonuç olarak hiçbir albenisi olmayan sirkenin kesin olmasa bile (ki kesin olan zararları da var) neden kullanmakta ısrar edelim ki?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • L Lew4nd0w5k1:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ** ******** *** ****** **** **
    ***** ** ** **** **** ***** *** ***** hahahaha* **** ** **** ** **** ******* ** ******* ** * * ** ******** ********
  • A angeshar:
    ********* ******* ***** ******** ****** ******** ****** **** ** ***** ****** ** ****
    ***** ******** ***** ***** ** hahahaha*
  • A angeshar:
    *** ******** **** hahahaha******
  • A angeshar:
    ******* ** hahahaha
  • A angeshar:
    ********* ****** ** ****** ****** ******* hahahaha**
  • A angeshar:
  • A angeshar:
    ****** hahahaha*
  • A angeshar:
    +1
  • A ax-b:
  • A angeshar:
  • A angeshar:
  • A ax-b:
  • A angeshar:
  • A ax-b:
    **** **** * hahahaha ********* *** **** *** **** ***** ****** *** ****** **** **** ****** ******** ****** *****
  • A angeshar:
  • A angeshar:
  • tanrınınesrarı tanrınınesrarı:
    ******* ********** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha**** ******** hahahaha ****** *** ******** hahahaha* *** *** **** ******* ***** hahahaha ******** ******* hahahaha**** ******** **** ***** *** hahahaha ***** ****** **** **** ****** ** **** *** *** **** ******** ***
    tanrınınesrarı tanrınınesrarı: ******* ********** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha**** ********...