DWC sistemini ögrenmek ve denemek istiyorum.

• Konbuyu başlatan Canna
  • Başlangıç tarihi
C

Canna

Guest
Evet haklisin, fark ettim ama silmedim, tam su anda bu konu hakkinda cok detayli bir site buldum onu okuyordum, Link maglesef veremem sitede tohum satisi var.

Ü

Üye silindi 14596

Guest
ulaşmak istediğim ec ye ayarlayıpta veriyoruz şuan mesela 10 litre tankta kalan 5 litre su ec si 1200 ulaşmak istediğim ec 1500 1800 ec veriyorsun kalan 5 lt yine 1500 ' e ulaşıyorsun gibi

C

Canna

Guest
@ceysi Dostum arastirdikca bu konuda daha cok bilgiye ulasiyorum, sistem kafamda oturmaya basladi. 2 tane sorum olacak.
1- Büyük bir kovada örnegin 80 lt icinde 2-3 bitki bulunan sistemler gördüm, sorum biz bu sekilde bir sistem yaparsak, bitkiler büyüyünce kökleri bir birine karisacak. Bu siknti yaratirmi?
2-Her bitki icin ayri saksi kullandigimiz da, bu saksilari borularla bir birine baglamaliyiz, örnegin, 2 yetistirme saksiyi 20 lt ve 1 adette 20 lt su rezev kovasi. Bu sartlarda borularla birlikte diyelim ki sistemin icinde 80 lt su var, bu suyun devir daim hizi ne olmali, yani rezev tankindan pompalanan suyun depisi ne olmali. simdiden tesekkürler

Ü

Üye silindi 14596

Guest
@ceysi Dostum arastirdikca bu konuda daha cok bilgiye ulasiyorum, sistem kafamda oturmaya basladi. 2 tane sorum olacak.
1- Büyük bir kovada örnegin 80 lt icinde 2-3 bitki bulunan sistemler gördüm, sorum biz bu sekilde bir sistem yaparsak, bitkiler büyüyünce kökleri bir birine karisacak. Bu siknti yaratirmi?
2-Her bitki icin ayri saksi kullandigimiz da, bu saksilari borularla bir birine baglamaliyiz, örnegin, 2 yetistirme saksiyi 20 lt ve 1 adette 20 lt su rezev kovasi. Bu sartlarda borularla birlikte diyelim ki sistemin icinde 80 lt su var, bu suyun devir daim hizi ne olmali, yani rezev tankindan pompalanan suyun depisi ne olmali. simdiden tesekkürler
1 - bahsettiğin şeye bubbleponics deniyor bu yazdan sonra bende yapmayı düşünüyordum açıkçası tek kova 40 lt 2 bitki
2- bağlamak zorunda değilsin bağladığın anda dwc olmaz r-dwc olur sistemin bence gerek yok çoğul sistemden ise tekli sistemin daha basit oldugunu düşünüyorum bi hata diğerini bağlamaz bu şekilde ara parçalarda problem vs . debiyi merak edıyor isen hazır setlerde kullandıkları su motoruna bakıp oradan örnek alabilirsin rdwc hakkında çok bilgim yok maalesef

C

Canna

Guest
Dostum dedigim gibi arastiryorum evet bende okudum DWC ve R-DWC arasindaki farki, amacim, hava pompasi ve sirkilasyon pompasini bir adet olarak bütün bitkiler, veya saksilar icin kullanmak. Henüz nasil bir sistem kurarim bilmiyorum. Hedefim bagladigim zaman bir rezev kovasi ile hem su seviyesi sabit tutmak hemde, hava pompasi ve sirkilasyon pompasi 1 adet yetiyor. Ama R-DWC sisteminde de 1 haznede bireden fazla bitki yetisebiliyor, tek düsüncem sordugum gibi R-DWC sisteminde kökler bir birine karisirsa sikinti olur mu?

@Canna abi devir daim için hangi ürünü alacağına karar verdin mi abi bende rdwc olayına sardım Coco zahmetli gibi geliyor ben bir tane 4 çıkışlı hava motoru alacam. Sirkülasyon için ise 1000 lt/s bir ürün var onu düşünüyorum ve 4 saksılı set yapacam ama şimdilik 2 tanesini kullanacam

C

Canna

Guest
Dostum hala arastiryorum, zaten su anda grow odamda 5 tane kizim var, 4,5-5 haftaya hasat edecegim, onlari hasat etmeden basliyamam zaten. Yani zamanim var daha. Aslinda en iyi hasati cocoda alirsin, DWC cok dikkat isteyen bir sistem, arastirmalarima göre is sadece sitemi kurmakla bitmiyor, oda sicakligi 23 derece ve su su sicakligi 19-21 deece sürekli sabit olmali. Yani klima lazim. PH sabit gübre kullanmalisin, yani detaylar cok. Suyun yosunlasmamsi ve bakteri üretmemesi icin ilac lazim, bir üstten sulamali, birde direk köklerden sulama var, suyun dolasma hizini hala cözemedim. Daha cözemedim bir cok konu var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dostum hala arastiryorum, zaten su anda grow odamda 5 tane kizim var, 4,5-5 haftaya hasat edecegim, onlari hasat etmeden basliyamam zaten. Yani zamanim var daha. Aslinda en iyi hasati cocoda alirsin, DWC cok dikkat isteyen bir sistem, arastirmalarima göre is sadece sitemi kurmakla bitmiyor, oda sicakligi 23 derece ve su su sicakligi 19-21 deece sürekli sabit olmali. Yani klima lazim. PH sabit gübre kullanmalisin, yani detaylar cok. Suyun yosunlasmamsi ve bakteri üretmemesi icin ilac lazim, bir üstten sulamali, birde direk köklerden sulama var, suyun dolasma hizini hala cözemedim. Daha cözemedim bir cok konu var.
Coco güzel hoşta kral zahmetli gibi geliyor bana Hidronun kafama yatan tarafı kullanım açısından devam edilebilirliği her growda yeni techizatlar almana gerek olmaz en azından, elbette onunda masrafı olur ama daha seyrek gibi geliyor. Klima oda da olduğundan su soğutma konusunda sıkıntı çekeceğimi sanmıyorum rdwc yapmayı düşünüyorum rezervuarı kabin dışında tutup klima ile orda soğutacak. Bir kaç hazır rdwc sistemlerin teknik özelliklerine baktım az da olsa kafamda oturuyor sistem

C

Canna

Guest
Dostum benimde Rdwc sistemi kafama daha cok yatiyor, ama kökler büyüyünce bir birene karisacak, bu bir sikinti yaratir mi daha bilmiyorum. Arastirmalarima göre DWC yeya RDWC de daha az gübre kullaniyorsun, toprak yok,coco yok, bunlar hep daha az masraf demektir. Ayrica cicekte bitkinin daha az koku cikarttigini okudum. Bunlar avantajlari, ama cocodan aldigin verimi alamazsin diyorlar, bunu da bilmiyorum. Yani ben 2 kök deneyecegim, tecrübelerimi buradan paylasirim, sende yaparsan senin tecrübelerinide okumak isterim.

Üstad selamlar bende yakın bir zamanda başlıyorum konulardan görmüş olabilirsin, öncelikle oto mu yoksa photo mu yapmayı düşünüyorsun çünkü devirdaim olayı rdwc olarak geçiyor ve oto bitkilerde önerilmiyor, Ph dalgalanması aşırı olacağından. ilk kez yapacaksan ki bende öyle yapacağım 2 birbirinden bağımsız kova tek hava motoru ikili çıkış manifoldu ile çözebilirsin.. Gerekli malzemeler

15 LT Kova ve kapak
Hava motoru
Hava taşı
Sepet
Hidroton
Su seviyesi ölçüm borusu
Hava motoru için ince borular dan
Ec ppm ph metre
Lux metre
Gübre seti ( bu nasıl su kullanacağına göre değişiyor, ters ozmos mu musluk suyu mu? ona göre gübre ve ph likit alman gerekiyor.
Bir adet matkap delik açmak için
Bir adet siyah sprey boya yada başka bir boya kovayı boyamak için
Akvaryum silikonu ( su geçirmeyen olanlardan)
Bir kaç plastik conta ve tırtıklı cırtlardan..

Hazır setlerde mevcut, ama o kadar para vermeye gerek yok bi set parasına iki üç kovalık sistem kuruluyor, şimdilik aklıma gelenler bunlar bro, birde ph dalgalanmasını çözmek zor değil bir iki güne sabitleniyor ölçüm cihazlarını kullanarak basitçe yaparsın önemli olan diğer husus suyun sıcaklığı sürekli olarak 18-21 derece aralığında kalmak gerekiyor ve yazın bu biraz sorun teşkil edebilir bende buna bir çözüm arıyorum hala.. Az da olsa fikir verdiysem ne mutlu kanka bol dumanlar
bende sana bir fikir vereyim buzdolabı radyatörleri vardır yada kücük motor radyatörü al dönüş suyunu onun içinden geçir önünde 4 tane pc fanı koyarsın suyu çok güzel sogutur.

CheGuevaraTR

Müptezel
dwc suyu ısısını yazın korumak zor demişsin kanka o yüzden fikir olsun diye yazdım faydasını görürsün
Kanka onu anladım da su devirdaim yapacak senin bu bahsettiğin olayda, ben birbirinden bağımsız kovalar yapacağım o yüzden alternatif olarak başka çözümler bulmam gerek çünkü oto bitki düşünüyorum ve devirdaim olayında pH dalgalanması çok yaşanacak o sebepten dolayı bitki sapıtacak..

Dostum benimde Rdwc sistemi kafama daha cok yatiyor, ama kökler büyüyünce bir birene karisacak, bu bir sikinti yaratir mi daha bilmiyorum. Arastirmalarima göre DWC yeya RDWC de daha az gübre kullaniyorsun, toprak yok,coco yok, bunlar hep daha az masraf demektir. Ayrica cicekte bitkinin daha az koku cikarttigini okudum. Bunlar avantajlari, ama cocodan aldigin verimi alamazsin diyorlar, bunu da bilmiyorum. Yani ben 2 kök deneyecegim, tecrübelerimi buradan paylasirim, sende yaparsan senin tecrübelerinide okumak isterim.
Valla bende 2 kök photo düşünüyorum 70-80 gün vegi dayarım ama ben tek saksıda tek bitki yapacam sen büyük saksı birden fazla bitki düşünüyorsun onu araştırmadım. Evde eskilerden kalma çorbacı tohumlar var sistemi kurup 1 kaç hafta onlarla denemeler yapacam sonra genetiği geçecem illaki paylaşırım yaptıklarımı

Hocam DWC de tek kova 5 galon (20lt) ölçülerde yaklaşık 1120 gr kuru hasat alanı izledim youtube da seed to harvest, besin olarak 10 lu besin programı yapmış sanırım o konuda fazla detay yoktu. Ama su sebili ile su soğukluğunu sabit tutmasını ayarlarız sanırım üzerinde çalışmak lazım.

Son düzenleme:
C

Canna

Guest
Kafama takilan sorulardan biride bu iste dostum @Emeperorsapprentice ama bir sekilde suyun isini sabit tutarim, termostatli sogutucu ile, Karar vermeklte zorlandigim, DWC mi yoksa RDWC mi hangisi daha mantikli, RDWC de bir kovanin icinde birden fazla bitki var, kökler birbiriene karisirsa ne olur bilmioyrum. Ayri kovalarda yapmaya karar veisem, kesinlikle bir rezerv tanki ile suya hava vermek ve suyun devir daimi icin bir pompa yeter diye düsünüyorum. @Tonii photo bitki yapacagim ve canna aqua gübre kullanacagim, canna aqua PH yi sabitliyor, yani cok sikinti olmaz diyorum. Bilgisini paylasan bütün kankalar tesekkürler.

Ü

Üye silindi 27466

Guest
Kafama takilan sorulardan biride bu iste dostum @Emeperorsapprentice ama bir sekilde suyun isini sabit tutarim, termostatli sogutucu ile, Karar vermeklte zorlandigim, DWC mi yoksa RDWC mi hangisi daha mantikli, RDWC de bir kovanin icinde birden fazla bitki var, kökler birbiriene karisirsa ne olur bilmioyrum. Ayri kovalarda yapmaya karar veisem, kesinlikle bir rezerv tanki ile suya hava vermek ve suyun devir daimi icin bir pompa yeter diye düsünüyorum. @Tonii photo bitki yapacagim ve canna aqua gübre kullanacagim, canna aqua PH yi sabitliyor, yani cok sikinti olmaz diyorum. Bilgisini paylasan bütün kankalar tesekkürler.
Canna aqualarda pH düşürücü eklemeden kendisi mi ayarlıyor an deki gibi

C

Canna

Guest
Canna aqualarda pH düşürücü eklemeden kendisi mi ayarlıyor an deki gibi
Evet dostum, canna aqua PH yi kendi sabitliyor, bu cannanin verdigi bilgi.Asagidaki linkleri oku, googla sana tercüme eder.

Ghettoooo

Yeni üye
1-Su toplama tanki yosunlaniyor mu? Yosunlaniyorsa ne yapilmali. Oda Sıcaklığını 23 derecede tutman lazım suyun derecesi yaklaşık 2 derece düşük olacaktır alglerinde büyümesi için biraz ışığa ihtiyacı vardır sıcağın dışında h202 ile steril grow atabilirsin

2-Bekleyen gübreli suyun PH si yükseliyor, bu bir sikinti, dwc yapcağın için tanka ihtiyacın olmucak
3- Devir daim suyunun sicakliginin 19 derece olmasi gerektigini ögrendim...... bu bilgi dogrumu. evet yoksa kök çürümen olabilir
4-Gübre olarak canna aqua kullanacagim. +
5- 2 saksi icin kac lt lik gübre deposu önerirsiniz. gübre deposu gereksiz 2 bitki için tank kurmak mantıksız
6-Kabineki nem,sicaklik,isik vs. normal toprak veya coco growdaki gibi ayni mi? (hayır değil 23 derece ideal oda sıcaklığın olmalı suyun derecesi yaklaşık 2 derece düşük olacaktır )
7-Gübre miktarini nasil ayarliyoruz, kac günde bir toplama tankina gübre karistirilmali.( haftada 1 suyu değiştirmen yararına olacaktır değiştirmeyen arkadaşlarda var ama problemleri en aza indirip steril grow atabilirsin böylece )
8-Toplama tankindaki su bastan bir kere koyuldumu sonuna kadar ayni su mu devir daim olacak, yoksa arada bir suyu yenilenmeli mi?
Simdilik aklima gelen sorular. Verecegeniz bilgiler icin simdiden TESEKKÜRLER. ( ayni suyun devirdaim olması pek olası değil çünkü bitki su içtiği için ekleme yapman gerekicek cocodaki gibi ec yükselmiyor aksine düşüyor bitki besini aldığı için )
Extra
Başlarda düşük ec değerinde solüsyon hazırlayacağın için ec dalgalanmaları yaşıyacaksın günde 2 kere check etmen lazım solüsyon attıkça bu problemin azalıyor günde 1 veya 2 günde 1 kontrol gerektiriyor bloom döneminde günlük early bloom döneminde günlük 2 litre 3 litreye kadar bitki içebiliyor bi ortalama alıp üstüne besin ekleyebilirsin
Peki toplama tankınin suyunu değiştirken yeni gübre koyuyoruz gübreleme miktarini ayarlarken yine gübre kullanım tablosnuna göre mi ayarliyoruz Litre başına 4 ml ana gübre mi mesela ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • MusT+ MusT+:
  • MusT+ MusT+:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** *** hahahaha* ** **** *******
  • S sharkek:
    **** ***** **** ***** ****** ******** **** ****** ******* *
    ***** ****** ***** hahahaha* ********* ********** ***** hahahaha* *** **** * **** ***** ***** **** ** **** ****** ******* ** ****** **** ***** **** ***** **** ***** ****** ******** **** ****** ******* *
  • Ş ŞekerBank:
  • Ş ŞekerBank:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha ****** ********* ****** ****** **** **** ****** ***
  • S sharkek:
    hahahahahahahaha* hahahahahahahaha ****** ********* ****** ****** **** **** ****** ***
  • S sharkek:
  • S sharkek:
  • Ş ŞekerBank:
  • S sharkek:
  • S sharkek:
  • S sharkek:
  • powered powered:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha********** ****** ***** ****** **** **
    ***** ********* ****** ******** ****** **** ********* ** ****** ***** **** ***** hahahaha* *** **** ********* *** ***** ****** ***** ****** *** *** ********* ***** ******** **** ******* ** ***** ****** **** ******
    **** ****** *** ******** ***** ********** ****** ***** ***** ******** *********
  • Night owl Night owl:
    ****** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha********** ****** ***** ****** **** **
  • Night owl Night owl:
    ****** **** ****** ** ********* ****** **** hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha********** ****** ***** ****** **** **
  • S sharkek:
    **** ****** *** ******** ***** ********** ****** ***** ***** ******** ********* ***** ***** ******* *** ***** ******** *****
  • powered powered:
    ****** **** ****** ** ********* ****** **** *** ********** hahahaha ***** *****
  • Night owl Night owl:
    ****** *** ***** *** ********** hahahaha ***** *****
    Night owl Night owl: ****** *** ***** *** ********** hahahaha ***** *****