DWC sistemini ögrenmek ve denemek istiyorum.

• Konbuyu başlatan Canna
  • Başlangıç tarihi
C

Canna

Guest
Dostlar epeydir kafanma takiliyordu bu sistemle grow yapmak. Son zamanlarda forumda bu sistem ile grow yapmanin daha verimli olduguna dair yorumlari sik sik okuyorum. Arastirmaya basladim ve sistemi kendim kurmak istiyorum, 2 saksi.
Sistemi nasil kurarim konusunda bildiklerinizi paylasirsaniz size minnettar olurum, örnegin
1-Su toplama tanki yosunlaniyor mu? Yosunlaniyorsa ne yapilmali.
2-Bekleyen gübreli suyun PH si yükseliyor, bu bir sikinti, bu konuda ne yapilmali.
3- Devir daim suyunun sicakliginin 19 derece olmasi gerektigini ögrendim...... bu bilgi dogrumu.
4-Gübre olarak canna aqua kullanacagim.
5- 2 saksi icin kac lt lik gübre deposu önerirsiniz.
6-Kabineki nem,sicaklik,isik vs. normal toprak veya coco growdaki gibi ayni mi?
7-Gübre miktarini nasil ayarliyoruz, kac günde bir toplama tankina gübre karistirilmali.
8-Toplama tankindaki su bastan bir kere koyuldumu sonuna kadar ayni su mu devir daim olacak, yoksa arada bir suyu yenilenmeli mi?
Simdilik aklima gelen sorular. Verecegeniz bilgiler icin simdiden TESEKKÜRLER.

Moderatör tarafında düzenlendi:

CheGuevaraTR

Müptezel
Üstad selamlar bende yakın bir zamanda başlıyorum konulardan görmüş olabilirsin, öncelikle oto mu yoksa photo mu yapmayı düşünüyorsun çünkü devirdaim olayı rdwc olarak geçiyor ve oto bitkilerde önerilmiyor, Ph dalgalanması aşırı olacağından. ilk kez yapacaksan ki bende öyle yapacağım 2 birbirinden bağımsız kova tek hava motoru ikili çıkış manifoldu ile çözebilirsin.. Gerekli malzemeler

15 LT Kova ve kapak
Hava motoru
Hava taşı
Sepet
Hidroton
Su seviyesi ölçüm borusu
Hava motoru için ince borular dan
Ec ppm ph metre
Lux metre
Gübre seti ( bu nasıl su kullanacağına göre değişiyor, ters ozmos mu musluk suyu mu? ona göre gübre ve ph likit alman gerekiyor.
Bir adet matkap delik açmak için
Bir adet siyah sprey boya yada başka bir boya kovayı boyamak için
Akvaryum silikonu ( su geçirmeyen olanlardan)
Bir kaç plastik conta ve tırtıklı cırtlardan..

Hazır setlerde mevcut, ama o kadar para vermeye gerek yok bi set parasına iki üç kovalık sistem kuruluyor, şimdilik aklıma gelenler bunlar bro, birde ph dalgalanmasını çözmek zor değil bir iki güne sabitleniyor ölçüm cihazlarını kullanarak basitçe yaparsın önemli olan diğer husus suyun sıcaklığı sürekli olarak 18-21 derece aralığında kalmak gerekiyor ve yazın bu biraz sorun teşkil edebilir bende buna bir çözüm arıyorum hala.. Az da olsa fikir verdiysem ne mutlu kanka bol dumanlar

C

Canna

Guest
Cok tesekkürler dostum, Cesme suyu kullanacagim, direk siyah kova alirim, o zaman boyamaya gerek kalmaz zannediyorum. Hazir setleri sordum, cok para, o kadar para vermek istemiyorum. Sicakligi klima ayarlar, grow yaptigim oda da zaten klima takili. Su anda growum var 5 saksi bitsin hemen bu isi denemek istiyorum, Simdiden arastirmaya basladim. Kesinlikle photo yapacagim, zaten auto cok az yaptim, simdiklerde auto, uzun zaman harman kalmiyayim diye. Arada bir calarim kapini malzemeleri almadan önce danisir sonra alirim. :)

C

Canna

Guest
Simdi aklima geldi, tohumu pecetede patlaktik,diyelim 05-1 cm kökü gördük ondan sonra bu tohumu direk saksinin üzerindeki hidroton mi koyacagiz.

CheGuevaraTR

Müptezel
Kankam ne demek.. dediğim gibi bende ilk kez girişecem, hatta ikinci growum olacak ama kesinlikle bir tedirginlik veya yapamam korkusu yok içimde,zaten sonuçlarını soil ile kıyaslamaya gerek yok bence :) Mantıklı düşünen her insanın yapabileceğini düşünüyorum, hatta sadece bir odayı bu olaya ayırıp iklim olayını tamamen ele almayı düşünüyorum kabini kaldırabilirim yani klimalı bi oda diye düşünüyorum ve bildiğim kadarıyla sende kabin kullanmıyorsun , iki tane konu açtım hidro bölümüne boş vaktinde onlara da bakarsan deneyimli birkaç kanka bilgi verdi muhakkak işine yarar bişi çıkacaktır.

C

Canna

Guest
Tamam dostum zaten forumlardaki hidro konularini okumaya basladim, sira senin actigin konulara da gelir, bastan basladim okumaya, bütün bu konudaki konulari okuyacagim.

CheGuevaraTR

Müptezel
Simdi aklima geldi, tohumu pecetede patlaktik,diyelim 05-1 cm kökü gördük ondan sonra bu tohumu direk saksinin üzerindeki hidroton mi koyacagiz.
Yok kanka adım olarak şöyle
Tohumu patlat
Sepete hidroton koy
Hidroton un ortasına gelecek şekilde rockwoolu koy göm içine
Kovanın suyunu sepetin yarısına gelecek şekilde doldur zaten litre hesabı ile yaparsın
Tohumu rockwoola koy
Can suyunu ver ( rockwoolu komple nemlendirerek yapanlar da var)
İşlem bu kadar

C

Canna

Guest
Peki hidrotonun büyüklügü önemlimi, yani 8 mm var 16 mm var arada degisik bir cok büyüklükte var, karisik var, ben hidrotonu zaten coco saksinin dipine koyuyorum, drenej ve nem icin.

Ü

Üye silindi 14596

Guest
1-Su toplama tanki yosunlaniyor mu? Yosunlaniyorsa ne yapilmali. Oda Sıcaklığını 23 derecede tutman lazım suyun derecesi yaklaşık 2 derece düşük olacaktır alglerinde büyümesi için biraz ışığa ihtiyacı vardır sıcağın dışında h202 ile steril grow atabilirsin

2-Bekleyen gübreli suyun PH si yükseliyor, bu bir sikinti, dwc yapcağın için tanka ihtiyacın olmucak
3- Devir daim suyunun sicakliginin 19 derece olmasi gerektigini ögrendim...... bu bilgi dogrumu. evet yoksa kök çürümen olabilir
4-Gübre olarak canna aqua kullanacagim. +
5- 2 saksi icin kac lt lik gübre deposu önerirsiniz. gübre deposu gereksiz 2 bitki için tank kurmak mantıksız
6-Kabineki nem,sicaklik,isik vs. normal toprak veya coco growdaki gibi ayni mi? (hayır değil 23 derece ideal oda sıcaklığın olmalı suyun derecesi yaklaşık 2 derece düşük olacaktır )
7-Gübre miktarini nasil ayarliyoruz, kac günde bir toplama tankina gübre karistirilmali.( haftada 1 suyu değiştirmen yararına olacaktır değiştirmeyen arkadaşlarda var ama problemleri en aza indirip steril grow atabilirsin böylece )
8-Toplama tankindaki su bastan bir kere koyuldumu sonuna kadar ayni su mu devir daim olacak, yoksa arada bir suyu yenilenmeli mi?
Simdilik aklima gelen sorular. Verecegeniz bilgiler icin simdiden TESEKKÜRLER. ( ayni suyun devirdaim olması pek olası değil çünkü bitki su içtiği için ekleme yapman gerekicek cocodaki gibi ec yükselmiyor aksine düşüyor bitki besini aldığı için )
Extra
Başlarda düşük ec değerinde solüsyon hazırlayacağın için ec dalgalanmaları yaşıyacaksın günde 2 kere check etmen lazım solüsyon attıkça bu problemin azalıyor günde 1 veya 2 günde 1 kontrol gerektiriyor bloom döneminde günlük early bloom döneminde günlük 2 litre 3 litreye kadar bitki içebiliyor bi ortalama alıp üstüne besin ekleyebilirsin

CheGuevaraTR

Müptezel
Kanka günde 2 - 3 litre su içiyor dedin ya early blomda su içtikçe ekleyecek miyiz yoksa, mesela kovamız 15 lt boyunda, içinde 5 lt civarı su kalınca mı ekleyeceğiz? @ceysi

Ü

Üye silindi 14596

Guest
Kanka günde 2 - 3 litre su içiyor dedin ya early blomda su içtikçe ekleyecek miyiz yoksa, mesela kovamız 15 lt boyunda, içinde 5 lt civarı su kalınca mı ekleyeceğiz? @ceysi
bitki su içince ec de aynı oranda düşüyor taze besin eklemek adına her günde yapabilirsin ph stabilizörü olan gübre kullandığın zaman ph ı doğru değerlere getirmeyede yardımcı oluyor ayrıca

Ü

Üye silindi 14596

Guest
bu arada hidrojen peroksit zararlıları öldürdüğü gibi faydalı bakterileride öldürecektir köklendiricinizi boşuna kullanmış olursunuz

CheGuevaraTR

Müptezel
bitki su içince ec de aynı oranda düşüyor taze besin eklemek adına her günde yapabilirsin ph stabilizörü olan gübre kullandığın zaman ph ı doğru değerlere getirmeyede yardımcı oluyor ayrıca
Kanka kafam karıştı şimdi şöyle sorsam örnek olarak kovamız 15 lt dolu ve 1000 ec gördük, ertesi gün baktık 2 litre su içmiş ve ec 750 ye düşmüş. Bu suyu ve ec yi ertesi gün tekrar 15 lt ve 1000 ec ye mi tamamlamamız gerekiyor

C

Canna

Guest
" sıcağın dışında h202 ile steril grow atabilirsin" bu kismini anlamadim.

Ü

Üye silindi 14596

Guest
Kanka kafam karıştı şimdi şöyle sorsam örnek olarak kovamız 15 lt dolu ve 1000 ec gördük, ertesi gün baktık 2 litre su içmiş ve ec 750 ye düşmüş. Bu suyu ve ec yi ertesi gün tekrar 15 lt ve 1000 ec ye mi tamamlamamız gerekiyor
Ben ekleme taraftarıyım kanka - ama yapmıyanlardada herhangi bi problem görmedim

C

Canna

Guest
@ceysi bir sorum daha var brom, su eksildigi zaman gerekli miktardaki suyu gübre semasindaki miktarlar kadar karistirp PH yi ayarlayip, kovaya veriyoruz degil mi? Dogrumu anlamisim?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • lavrens lavrens:
    ****** ** hahahaha ******** ******* ***** ********* ** ******** ******** ** **** ****** *** ***** ****** ** ** ****** *** ***** ****** *** ***** ******* ** *** ***** **** *****
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • Didrug Didrug:
  • Night owl Night owl:
    ********** **** ******* ***** hahahaha** ******** ****** ********* ********** ****** *** *
  • Didrug Didrug:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha ******** ****** ********** *** **** * **** **** ***** ****** *******
  • Didrug Didrug:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ********** **** ******* ** ******** ***** ** **** *** **
    +1
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • Night owl Night owl:
    *** ******* **** ********** ******* ******* ***** ******* **** ****** ******* ** hahahaha ** ** **** ******** ***** ********** **** hahahaha* ******** hahahaha ***** ********* ****** ** hahahaha ******** ******* ***** ***
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    * hahahaha* ********** ****** *** ********** **** ******
  • Night owl Night owl:
    ****** *** ***** **** ***** hahahaha** ****
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ****** **** hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    hahahaha ** ****** hahahaha* * ** hahahaha* ******** *** hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha ******** ****** ********** *** **** * **** **** ***** ****** *******
  • Night owl Night owl:
    **** ***** ******** ** *** ***** ********** ****** ** *** ***** *** ***** ***** ******
  • Night owl Night owl:
  • lavrens lavrens:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ** ******* hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** **** ** ******* ****** ******* ******** ********** * hahahaha* ********** ****** *** ********** **** ******
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ****** **** ** ******* ****** ******* ******** ********** * ***** ** ****** ****** ****** hahahaha*
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
    ******* ******** **** ****** **
  • ErdemRS6 ErdemRS6:
  • Night owl Night owl:
    **** hahahaha* ***** ******* ****** ***** **** ********** **** ****** ****
  • Night owl Night owl:
    ******* ** ******** *** **** ****** * ***** ** ****** ****** ****** hahahaha*
    Night owl Night owl: ******* ** ******** *** **** ****** * ***** ** ****** ****** ****** hahahaha*