Ucuz ve Kaliteli Işık Sistemi Arayanlar Buraya Baksın

• Konbuyu başlatan silas
  • Başlangıç tarihi

Lemonehaze

Yeni üye
Bu plexi olayını satıcıya sorman gerek, benim hiç bir alakam yok, mantıken erise koymazlar. Ayrıca onlar gibi plexi kullanan 1 kişi gördüm, onunda alimüminyum profili çok küçük. Işığın geçirgenliği azaltıyor olabilir ama bitkiden yükselen nem, direk coblara gelip, cob ledlerin ömrünü kısaltmasından iyidir.
Sen istediğin kadar ilave yap ama şunu göz önünde bulundur, profil üzerinde cop ledlerin arasında 10 cm boşluk olması gerek yoksa aşırı ıgsınır, bitkileri kurutur yada ledleri yakarsın :)
Brudgelux XYO'nun son serisi https://tr.aliexpress.com/item/32850487681.html?spm=a2g10.12010612.8148356.19.2619278fZiSDW9
Bazı hps kullanan growerler çiçeklenme zamanında sisteme cob led ekliyor, çiçeklenmeden cob ledler ilginç şekilde çok başarılı.
Ben sordum plaksi cam nemden koruyormus ledleri daha uzun ömürlü olsun diye fakat yüzde 10 Işık kaybı yapiyormus

En iyi cob ledi sormuş kankamız en iyi cob led luminus markasının vero29 isimli cob ledidir. Meanwell driverla birleşince efsane hasatlar verir. Yxo bridgelux citizen falan onlar bu dediğim cob ledin yanında fasa fiso kalır. Araştırın quantum boardlardan bile daha iyi olduğunu göreceksiniz

S

silas

Guest
Moderatör tarafında düzenlendi:
S

silas

Guest
@silas34 kanka bu ledi almayi planliyorum 400wat 3 auto yetistiriyorum bitkiyle arasinda ne kadar mesefa koymak lazim ona gore kabin yapicam
Kabini sadece ışık mesafesini düşünerek yapma, içerisinin bitki için yeterli ferahlıkta olması, ısınan havanın sirkülasyonu için belli hacimde olması gerek. 3 bitki için sağlıklı kabin ölçüleri min 90x90x170 yada ferah bir şekilde 100x100x200. Cob led, küçük bir hacmi, çok çabuk ısıtacak bitkilerini yakacaktır. Bunu düşünerek sistemi projendir.
400 watta kullanılan profil 300 watta kullanılanılanın 2 katı uzunlukta , güzel seçim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Messdrum

Yeni üye
Arkadaşlar growa yeni başlamış veya başlayacak olanların "ucuza hangi ledi almalıyım, kaç bitki bakarım?" sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz. Bu soruya tek bir konuda cevap vermek adına böyle bir konu açmayı uygun gördüm.

Satıcıyı, sahibindende uzun zamandır takip ediyorum, tavsiyeme uyup alan arkadaşlar memnun kaldı. Kullandığı cobledler XYO'nun son serisi, soğutucu alimünyum profil kalın ve geniş, en önemlisi metal kasa cnc kesim ve oda geniş tutulmuş, önde nemi azaltmak ledlere su gelmesini önlemek için plaksi cam kullanılmış, askı apartlarınıda ücretsiz veriyor. Üstelik kaliteden malzemeden de çalmadan fiyatını da çok makul tutmuşlar, kendimiz yapsak belki o fiyatlara bile çıkaramayız.

Bu ürünü önerdiğim 3-4 arkadaş alıp kullandı çokta memnunlar. Biz yinede tedbiri elden bırakmıyoruz, istanbul içinde olanlar elden deneyip alırsa daha ucuza alırlar, Şehir dışından almak isteyenler GET farkını ödeyip alabilirler.

Bununla çok büyük olmamak kaydıyla 2 photo anca yada 3 autoya rahat bakarsınız;
2-3 photo anca yada 4 autoya bakarsınız;
3-4 photo yada 5-6 auto bakarsınız;

Satın alıp kullanan yorum yazarsa, alacak olan arkadaşlarada çok yardımcı olur.
Herkese iyi forumlar, hasadınız bol olsun
Not: Cob ledlerde par değerine bakılmaz, cob ledler kendilerini grow konusunda kanıtlamış başarılı ucuz sistemlerdir. Bir çok arkadaşımız cob led kullanarak mükemmel sonuçlar almaktadır. @RabbitKanka ve @redCliffe ustalarımızın aldığı sonuçlar buna en güzel örnektir.
üstad merhabalar. forumda da indoorda da yeniyim. ilk grow kiti uzun araştırmalar sonucu kurdum sadece ışık konusunu kafamda bir türlü halledemiyorum.

80x80x180 kabinde 2 auto yetiştireceğim. 177 m3 debiye sahip exhaust fan+190m3/s karbon filtre+100 m3/saat giriş fanı ile kurduğum kabinimde bitkiyi yakmamak için 300w veya 400w seçeneklerinden hangisini tercih etmeliyim sizce? kabinde iki adet usb mini vantilatör de var. müsait olur da cevaplarsanız çok sevinirim.

S

silas

Guest
üstad merhabalar. forumda da indoorda da yeniyim. ilk grow kiti uzun araştırmalar sonucu kurdum sadece ışık konusunu kafamda bir türlü halledemiyorum.

80x80x180 kabinde 2 auto yetiştireceğim. 177 m3 debiye sahip exhaust fan+190m3/s karbon filtre+100 m3/saat giriş fanı ile kurduğum kabinimde bitkiyi yakmamak için 300w veya 400w seçeneklerinden hangisini tercih etmeliyim sizce? kabinde iki adet usb mini vantilatör de var. müsait olur da cevaplarsanız çok sevinirim.
400watt olanı al 75cm uzunlukta olduğundan 300watta göre daha az ısınıyor çünkü profili geniş, havalandırman anca kurtarır. Kolay gelsin

Embry420

Yeni üye
400watt olanı al 75cm uzunlukta olduğundan 300watta göre daha az ısınıyor çünkü profili geniş, havalandırman anca kurtarır. Kolay gelsin

Kanka henüz taze growcuyum şuan toparlama aşamasındayım ve müp kankam çok, sana bi kaç bişey soracağım yetkili bi abimiz olarak,

bu linkte ki Led'i almayı düşünüyorum. Kabin ölçülerim 300x300x200 biraz fazla yetiştireceğim kaç adet kaç wat.lık koymam gerekir sence? Bir de verimi arttırmak için kaç lt.lik saksı kullanmalıyım üstadım? Regards.

S

silas

Guest
Kanka henüz taze growcuyum şuan toparlama aşamasındayım ve müp kankam çok, sana bi kaç bişey soracağım yetkili bi abimiz olarak,

bu linkte ki Led'i almayı düşünüyorum. Kabin ölçülerim 300x300x200 biraz fazla yetiştireceğim kaç adet kaç wat.lık koymam gerekir sence? Bir de verimi arttırmak için kaç lt.lik saksı kullanmalıyım üstadım? Regards.
Bu ışığı Türkiye'de kullanamazsın amerikan 110v priz beslemeli. Bunun gibi 1 tanesi 100x100x200 alanı besler, bunun 9 katı alanın olduğuna göre bundan en az 6 tane kullanman gerekir. Bunlarla uğraşmaktansa o alanı 4 tane 1000W HID ampullede besleyebilirsin, Saksıları 65x65 (60x60 veya 70x70) çabında 25 lt olarak hesaplamanı öneririm. bu photo auto bitki olarak büyüklüğüne göre değişir. Bol hasatlar

Embry420

Yeni üye
Bu ışığı Türkiye'de kullanamazsın amerikan 110v priz beslemeli. Bunun gibi 1 tanesi 100x100x200 alanı besler, bunun 9 katı alanın olduğuna göre bundan en az 6 tane kullanman gerekir. Bunlarla uğraşmaktansa o alanı 4 tane 1000W HID ampullede besleyebilirsin, Saksıları 65x65 (60x60 veya 70x70) çabında 25 lt olarak hesaplamanı öneririm. bu photo auto bitki olarak büyüklüğüne göre değişir. Bol hasatlar

Üstad Türkiye satıcılı önerdiğin site veya şirket var mi? İnternetten sağlayıcı bulamadim 1000w HID.?

Vybz Kartel

Müptezel
Arkadaşlar growa yeni başlamış veya başlayacak olanların "ucuza hangi ledi almalıyım, kaç bitki bakarım?" sorusuyla çok sık karşılaşıyoruz. Bu soruya tek bir konuda cevap vermek adına böyle bir konu açmayı uygun gördüm.

Kanka, konuda yeterince bilgi var aslında ama, ekstra sorularım var. Ve resimlerime bakarsan ustam nedir ne değildir :)

Kabinimi kurdum herşey tamam, ancak 400 Watt MH ve HPS almakla ne kadar hata yapmışım test edince anladım. Sıcaklık 31-32 derece, (ışık kapalı güzel ama) ve düşüremiyorum. Nem makinası, içeri temiz hava üfleyen fan ve vantilatör de kâr etmedi.

Kabinim 90*90*180 kanka. 2 adet veya 3 adet auto yapacağım.
Karbon filtrem 190/m3

Kabinin resimleri : https://prnt.sc/uo7cdt , https://prnt.sc/uo7cjn , https://prnt.sc/uo7cq9

Şimdi sorularım şunlar kanka:

- 300 watt mı 400 watt mı almalıyım tavsiye ettiğin satıcıdan.
- Şuan sorun olan ısı problemi giderilir mi?
- HPS-MH ve balast üçlüsünden daha az mı elektrik tüketir?
- Bi de kanka temiz hava girişi altta mı olmalı ? Şuan böyle > https://prnt.sc/uo7cq9 ama hava soğuyunca içeri daha soğu hava girecektir. Temiz hava girişini kabinin neresine konumlandırmalıyım?

Müsait olunca cevaplarsan mutlu olurum @silas34 ustam...

S

silas

Guest
Hps sistemler, cop sistemlerden daha çok ısınır. Cob led orada sıcaklık problemine sebep olur mu bilemem, cob ısınınır fakat hps kadar ısı üretmez. Yinede orası güneş alıyorsa, ciddi sıcak oluyorsa balkon quantum board alıman gerek. Havalandırma kapasiten 190 m3/h olmasına rağmen sıcak oluyorsa balkon çok ısınıyor demektir. En fazla oraya takacağın 400W ama balkonda sıcak olduğundan 400W de fazla geliyor.
Yok cob led işimi çözer diyorsan 300w olanın ölçüleri 36x21x10, 400W olanın ölçüleri 75x21x10. Tabiki 400 watını tercih et, profil geniş olduğundan daha ısınır.
Hps'ler normal balastla, en fazla güç tüketen sistemdir, cob ledden daha fazla harcar. Elektronik balastla ne olur bilemem.
Hava girişi alttan tabana yakın yere konumlanmalı, çıkışta üst yukarı konumlandırılmalı, ısınan hava yükselir muhabbeti.
400w quantumla, 400w cob ledin arasında kalırsan, bütçene bak, TS2000 4000 TL, cob led 950 TL. Alıp denemeye değer elinde kalacak bir ürün değil, yada basacan 4 papeli qb ye keyfine bakıcan. Kolay gelsin

Vybz Kartel

Müptezel
Hps sistemler, cop sistemlerden daha çok ısınır

Gerçi kasım ayından sonra o balkon bayağı soğuk oluyor. Aralıkta 4-5 derecelerde olur. Oturup bi sigara içemiyorum orada, kuzey tarafıdır. Ben acele ediyorum..

Şuan HPS ile 30-32 derecelerde ise, 400 watt cob led ile 25 dereceleri yakalarım gibime geliyor. Çok soğuk olduğunda da HPS leri kullanırım belki.

Daha ilk growum @silas34 ustam. Acemilik dönemim, 6 bini geçti masrafım :), Bütçem var sorun değil ama, Quantum board ustalık döneminde inşallah. Şimdilik cob led denemeye değer dediğin gibi. Pazartesi siparişimi vereyim bari.

Sıkışınca yine yardım isterim :)

İyi forumlar kanka

Ü

Üye silindi 15565

Guest

Satıcıyı, sahibindende uzun zamandır takip ediyorum, tavsiyeme uyup alan arkadaşlar memnun kaldı. Kullandığı cobledler XYO'nun son serisi, soğutucu alimünyum profil kalın ve geniş, en önemlisi metal kasa cnc kesim ve oda geniş tutulmuş, önde nemi azaltmak ledlere su gelmesini önlemek için plaksi cam kullanılmış, askı apartlarınıda ücretsiz veriyor. Üstelik kaliteden malzemeden de çalmadan fiyatını da çok makul tutmuşlar, kendimiz yapsak belki o fiyatlara bile çıkaramayız.

Bu ürünü önerdiğim 3-4 arkadaş alıp kullandı çokta memnunlar. Biz yinede tedbiri elden bırakmıyoruz, istanbul içinde olanlar elden deneyip alırsa daha ucuza alırlar, Şehir dışından almak isteyenler GET farkını ödeyip alabilirler.

Bununla çok büyük olmamak kaydıyla 2 photo anca yada 3 autoya rahat bakarsınız;
2-3 photo anca yada 4 autoya bakarsınız;
3-4 photo yada 5-6 auto bakarsınız;

Satın alıp kullanan yorum yazarsa, alacak olan arkadaşlarada çok yardımcı olur.
Herkese iyi forumlar, hasadınız bol olsun
Not: Cob ledlerde par değerine bakılmaz, cob ledler kendilerini grow konusunda kanıtlamış başarılı ucuz sistemlerdir. Bir çok arkadaşımız cob led kullanarak mükemmel sonuçlar almaktadır. @RabbitKanka ve @redCliffe ustalarımızın aldığı sonuçlar buna en güzel örnektir.
Sağol kanka 23000 lümeni görünce aklım gitti teşekkür ederim

S

silas

Guest

300w olanı alacaksın 360MM X 210MM X100MM ölçüleri. 400w olan sığmaz ve fazla gelir ama yok alanımı ilerde genişletip 4 bitki koyarım dersen 400w al

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
  • TabldotLife TabldotLife:
    **** ** ***** ** **** ****** ****** *** hahahaha***** *** ** ******** * ****** ******** ***** **
  • A ax-b:
    **** **** hahahaha ***** ********** * **** ******** ********** ** **** ******** *******
    +1
  • A ax-b:
    **** ******* ***** ******* *** ****** ********* ********* ***** hahahaha** *** ********* ********** ***** ******** **********
    +1
  • A ax-b:
    +1
    ***** ***** hahahaha** ***** ******** ********* hahahaha**** **** ******* ******
    ******** ******** ** *
  • Night owl Night owl:
    ********* **** ******** ***** ********** **** ********** ********* ** ***** ********* *****
  • A ax-b:
    **** ***** ***** **** ***** ****** ********** *** ********* ***** **** ******** ****** ********
  • A ax-b:
  • Night owl Night owl:
    *** ** ********* ** *** *** ****** ******* ****** **** hahahaha* ** ** ** **** *****
  • Night owl Night owl:
    ***** ********* ***** hahahaha
  • A ax-b:
    ** **** ******** ****** ****** ********** *** ****** ******* ******* ******** hahahaha***
  • A ax-b:
  • A ax-b:
  • Night owl Night owl:
  • S sokakcocugu55:
    ****** ****** * ******* ***** ***** ******* ******** ***** **
  • Night owl Night owl:
  • A ax-b:
  • Night owl Night owl:
  • A ax-b:
    **** ********** ** **** hahahaha*** ****** **** **** ***** ***** *********
    +1
  • Night owl Night owl:
    *** *** ******* ******* ***** ********* ****** ***** ******** hahahaha hahahaha*** ****** ****** * ******* ***** ***** ******* ******** ***** **
  • S sokakcocugu55:
  • Night owl Night owl:
    hahahaha* **** ** **** ****
  • S sokakcocugu55:
    S sokakcocugu55: *** *** *******