Uygun Fiyata Otomasyon Kurulumu (334TL)

bongbong

Üye
Selamlar kankalar,

Almış olduğum akıllı cihazlarla ufak bir otomasyon sistemi kurdum grow çadırıma. Belki yapanlar kullananlar vardır ama bilmeyenler için rehber olabilir diye paylaşıyorum.

Ali'den, akıllı priz ve akıllı termometre alarak, çok ucuza güzel bir sistem kurmak mümkün.

Aldığım cihazlar şunlar:

Akıllı Priz (3 tanesini 167tl ye aldım + 17tl gümrük vergisi)
Akıllı Termometre (133tl + 17tl gümrük verigisi)

Akıllı prizlere; ışıklarımı, fanımı ve nem cihazımı taktım.

ve şu şekilde senaryolar oluşturdum.

Senaryolardan bazıları:
-sıcaklık belli bir dereceye gelince en çok ısı üreten ledi bir süreliğine kapatıyor.
-yine nem ve sıcaklık oranları belli seviyelere gelince, bildirimle bilgi veriyor.

daha bir sürü senaryo oluşturmak mümkün.
mesela nem cihazınızla uygun çalışması için ayarlayabilirsiniz. benim nem cihazım otomatik algılıyor ortamdaki nem oranını ona göre durup çalışıyor ancak sizinki öyle otomatik değilse, o cihazınızı akıllı hale getirebilirsiniz. "belli nem altına düşünce çalıştır, belli bir nem üzerine çıkınca durdur" gibi bir senaryo yeterli olur. tek dikkat etmeniz gereken şey, nem cihazınıza elektrik geldiği an otomatik olarak çalışıyor mu ona bakın. sinbonun 5lt lik nem makinası uygun bu iş için mesela.

evinizde alexa, google home gibi cihazlar varsa sesli komutla bir çok işlemi yaptırabilirsiniz yine.

Daha bir çok cihaz ekleyip çıkarmak mümkün bu sisteme. ben mesela ekstra olarak smart ip cam de aldım(kargoda henüz gelmedi), evden uzakta kaldığım zaman gözlemleyebileceğim. smart co2 ölçme aparatı alıp onu da ekleyebilirsiniz, yada su verme cihazı ekleyebilirsiniz gibi gibi..

Yine en sevdiğim özelliklerinden biri de uygulamanın geçmişe yönelik kayıt tutması. Sıcaklık ve nem değerleri max-min hangi değerlere geliyor gün içinde, yada ışığınız ne kadar elektrik harcıyor gibi detayları çok rahat gözlemleyebiliyorsunuz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta aldığınız cihazın TUYA uygulaması ile uyumlu olması. Tuya uygulaması bir çok marka model smart cihazları tek bir uygulama altında toplamaya yarayan evrensel bir uygulama. alacağınız her cihaz tuya uyumlu olursa, cihazlar arasındaki etkileşimi ayarlamak çok daha kolay olur.

Kafanıza takılan bir şey olursa sorabilirsiniz, elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Yarimkokorec

Yeni üye
kardeşim bu süper bir sistem olmuş faydalı bir konu eline sağlık gerçekten nobel grow ödülü için kürsüyü ayağına getirebilriz karşimm

Aguş

Doktor
Bu konunun sonoff lu versiyonunu yazmayı düşünüyordum benden önce birisi çıkmış

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • B burap1:
  • B burap1:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha******
  • Night owl Night owl:
    ******** ********** ********** ** **** ** ******** ********* **** **** *******
  • N NoStressKush:
    ** ******** ** ***** ****** ** ****** **** ******* * **** ****** ***** ******* ***
  • S sharkek:
    *** ***** ****** * **** ** ******* *** **
  • S sharkek:
  • Coke Coke:
    Coke Coke: ******* ********