Ustalardan ??

berkk10

Üye
150x150 alanda fc8000 ışığım var. 2 adet co2 bag asıcam. Ben bu ışık işine deneme yanılma yolundan ziyade daha ayakları yere basarak yaklaşmaya karar verdim. Anladığım kadarıyla auto bitkiye maksimum verilebilcek dli değeri normal 45 co2 takviyesiyle 55dli. Fideden çiçeğe bitkinin dönemine göre 200-300 ppdften 1000 ppdf e kadar cıkılabiliyor hatta co2 takviyesiyle son aşamada 1500 ppdfe kadar kaldırıyor. iPhone için Photone uygulamasını indirdim. Led lisansı aldım.Ön kamerama beyaz a4 kağıt bantlayıp kalibre ettim. Işık 24 saatteyken 50-55 dimle en güçlü noktada dli 55 olacak şekilde. maksimum 550 ppdf veriyor. Dimi en fazla 55 e getirebiliyorum. Süreyi 18:6 yapınca maks 55dli olduğunda ppdf 750-800 arası oluyor. Dim 75 e kadar çıkıyor. Dim 75 olunca kabin içi sıcaklıkta 25-26 derece oluyor. Co2 çalışması içinde daha iyi. Soru şu 24:0 da 500 küsür ppdf vermek yerine 18-6 da 750-800 ppdf vermek daha mı mantıklı ve verimi arttırır mı ?

cannabis16

Ordinaryüs
kardeşim sen o ppf rakamlarını falan boşver..herşey teori değil..

bu bitkiyi ışık akısıyla yakamazsın,fazla ışıktan dolayı herhangi bir sorun yaşamaz..elindeki LED 800wat ve evet 1000 wat HPSden daha fazla ışık akısı sunuyor,doğru..1200wat HPS olsa,işte o civarda ışık akısı olurdu...abd gevurları 2 tane 1000 watlık HPS lambayı 50 cm aralıkla yanyana takıp altına 2 bitki koyup yanyana o şekilde çiçeklenmeyi bitiriyor,1000 HPS'nin 70cm civarında bitkiye mesafesi olması bu bitkiye zaten minimum yeter akıyı sunuyor=10.000 lümen...ama bitkiler 20cmde ışığa ve yanmıyor..yanmaz,yakamazsın ışıkla..zira CO2ye bu kadar 1500 ppm gibi akılalmaz değerleri çevirip zehirlenmeyen bitkinin ışık mukavemeti de muazzam olur..zira fotosentezin iki etkeni biri ışık diğeri de CO2..
evrim hiçbir işi yarım bırakmaz..

sana bunda 25 yıllık growlarımdan çıkardığım tavsiyem şu : elinde LED var,zaten 5000-10000 saatlik ömrü boyunca PAR değeri çok az azalıyor,HPS kullansan anlarım zira her grow sonrası dünya kadar PAR azaltıyor...hiçbirşeyi ölçme.. o dimmerla falan oynama,direk daya bol ışığı ,bas CO2 tüplü sistemle karbondioksiti,sonra budlara bak...o CO2 torbalarının ürettiği CO2nin bitkiye aman aman bi katkısı yok..öyle büyük değerler değil..elindeki ışık zaten çok kuvvetli,sen o kadar watın karşılığını alman için zaten güçlü havalandırmaların olacak,devamlı CO2 tazelenmesi lazım..o fanlar açıkken co2 torbasından düşen CO2nin bitkiye gelip gelmediğinin bile garantisi yok...CO2 vereceksen regülatörü,ölçümü ve sunumu metrekareye göre hesap edip ona göre salan bi sistemi kurulu kit lazım...işte o zaman kısarsın havalandırmayı,ışıklar açıkken verirsin coşkuyu..

ben diyeceğimi dedim,gayrısını sen bilirsin..

berkk10

Üye
Hocam kıymetli yorumun için teşekkürler. Bahsettiğin gibi co2 tüplü otomatik salınımlı bir sistem epey maliyetli oluyor. Ayrıca çok hakim olmadığım da bir konu. Çok tecrübeli olmadığım için hazır olan minimum maliyetli co2 bag tercih ediyorum. Bu sebeple bitkilerim tüplü sistemlerdeki gibi cabbar olmuyor. Birde auto bitki yetiştiriyorum ve epey hassas oluyorlar. Işık stresi başıma bela bir durum oldu. En son growum maf olacaktı direkten döndü. Runtz günlüğüme bakabilirsin. Bu sebeple hatayı minimize etmek için şu an için teoriye en azından yakın hareket etmek istiyorum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Mordecai Chat bot:
    kawinnnz kawinnnz: **