Toprak değişimi sonrası ağır stress.

Mahsun

Kıdemli Üye
Kabin boyutun nasıl bilmiyorum ağzı kapalı mı açık mı onuda bilmiyorum ama mümkün mertebe havalandırmana dikkat et ufakta olsa bi vantilatör bağla iş yapar ben kabin kapısı açık tutuyorum bi tane de 150 lik fan bağladım sirkülasyon yapıyor yeterli oluyor bence giriş çıkış fanları olsa muhakkak daha iyi olur tabi
Aşırı sulamadan kaçın 3 günde bir saksı boyutuna göre 1 litre su vermen yeterli bence gübrelerin eksik etme bitkini çiçeğe al grow ve bloom gübrelerini ver sonra bekleyip görelim elden geldiğince yardım etmeye çalışırım kankam yeni tohum atıcak olursan da haber et profilime yaz beraber yapalım deneyelim tecrübe edip öğrenelim

F9Devil

Üye
@GgBroGg kanka öncelikle değerli yorumlaırın için çok teşekkür ederim. Biobizz cal mag grow bloom ve topmax gübrelerini tamamladım. Kağıt ph olcer aldım. 25lt bez saksı aldım. Dediklerini harfiyen yapacağım gelişmeleri buradan yazacağım. Dolabım boy 120 en 60 genişlik 40 .Toprak migrostan aldığım coco-mix hiçbir şey katmadım içine. Next grow için ışık olayını da çözeceğim. Kabinde bir orta bir ufak iki usb fan var.1500 liraya kadar çıkmaya çalışacğaım.her zaman tek ya da çift bitki düşünüyorum 200w full spectrum led cob işimi görür mü?Kanka son olarak çok sağol bu işi bize sevdiriuorsunuz bu işin hakkını veren adamlarsınız vesselam

Son düzenleme:

Mahsun

Kıdemli Üye
Estağfurullah brom ben teşekkür ederim öğrendiklerimi anlatabildiysem sana yardımcı olabilirsem ne mutlu bana
Kankam öncelikle coco toprak farklı olur gübreleri vesaire daha çok ilgi istiyor diye biliyorum tecrübe kazandıktan sonra atılması gereken bi adım bence
Benim tavsiyem bauhausstan compo sana toprak alman baya kaliteli ben içine vermikülit ve perlit karıştırıp kullanıyorum fiyatı biraz pahalı normal topraklara göre
Daha uygun olsun dersen agrobit akıllı toprak diye bişey var ondanda alabilirsin ben kullandım herhangi bi sorun yaşamadım içine extra olarak perlit atmıştım biraz daha sineklenme filan yoktu temizdi gayet
Fanlar yeterli olacaktır kankam kabin içinde hava sirkülasyonu olsun yeter kapısı açıkta kalabilir ya da yarım açık bırak nasıl hoşuna giderse
Işık içinde kankam 1 bitki için 200w cob yeterli gelebilir ama 2 bütki yaparım dersen 300 ya da 400w almanı öneririm ben 400w kullanıyorum tek bitkiye 3 tane de bakmıştım aynı anda yetmişti kabinin bi tık küçük ama gayet yeterli tek bitkiye çok iyi bakabilirsin
Topping lst ve ışık mesafeni sabit tutarak bodur bi bitki elde edip hasatını arttırabilirsin
Cob led için ben 50 55 cm arası tuttum mesafeyi grow başından beri bitki nerdeyse uzamadı yanlara doğru açıldı sürekli günlüğümden inceleyebilirsin

F9Devil

Üye
Estağfurullah brom ben teşekkür ederim öğrendiklerimi anlatabildiysem sana yardımcı olabilirsem ne mutlu bana
Kankam öncelikle coco toprak farklı olur gübreleri vesaire daha çok ilgi istiyor diye biliyorum tecrübe kazandıktan sonra atılması gereken bi adım bence
Benim tavsiyem bauhausstan compo sana toprak alman baya kaliteli ben içine vermikülit ve perlit karıştırıp kullanıyorum fiyatı biraz pahalı normal topraklara göre
Daha uygun olsun dersen agrobit akıllı toprak diye bişey var ondanda alabilirsin ben kullandım herhangi bi sorun yaşamadım içine extra olarak perlit atmıştım biraz daha sineklenme filan yoktu temizdi gayet
Fanlar yeterli olacaktır kankam kabin içinde hava sirkülasyonu olsun yeter kapısı açıkta kalabilir ya da yarım açık bırak nasıl hoşuna giderse
Işık içinde kankam 1 bitki için 200w cob yeterli gelebilir ama 2 bütki yaparım dersen 300 ya da 400w almanı öneririm ben 400w kullanıyorum tek bitkiye 3 tane de bakmıştım aynı anda yetmişti kabinin bi tık küçük ama gayet yeterli tek bitkiye çok iyi bakabilirsin
Topping lst ve ışık mesafeni sabit tutarak bodur bi bitki elde edip hasatını arttırabilirsin
Cob led için ben 50 55 cm arası tuttum mesafeyi grow başından beri bitki nerdeyse uzamadı yanlara doğru açıldı sürekli günlüğümden inceleyebilirsin
Kanka cok fena gaza geldim eşimden de okey aldım samsung 120w qb düşünüyorum 2.5k fiyatı tek bitki için yeterli olur mu?. Birde bahsettiğin toprak için farklo türler görüyorum gül fide yeşil bitki vs hangisini kullanıyorsun? Agrobit için de aşağıdakini buldum doğru mudur?

Ekli dosyalar

• 1226FC26-D97D-4AB5-A556-CE820A25FE89.jpeg
    1226FC26-D97D-4AB5-A556-CE820A25FE89.jpeg
    240.2 KB · Görüntüleme: 7
Son düzenleme:

Mahsun

Kıdemli Üye
ışığın linkini atabilir misin kankam
toprak bu evet fiyatı uygun kankam içine perlit karıştırıp kullanmıştım ben gayet iyiydi bi sorun yaşamadım temiz topraktı

Mahsun

Kıdemli Üye
o gördüğün farklı türler genelde ticari amaçlı oluyor kankam yani içindeki toprak tamamen aynı sadece satış politikası olarak üzerine gül için şu için bu için yazıyorlar
içeriklerini incele zaten anlarsın kankam çok farklı olmuyorlar zaten

F9Devil

Üye
o gördüğün farklı türler genelde ticari amaçlı oluyor kankam yani içindeki toprak tamamen aynı sadece satış politikası olarak üzerine gül için şu için bu için yazıyorlar
içeriklerini incele zaten anlarsın kankam çok farklı olmuyorlar zaten

Driver bitmiş biraz bekleteceklermiş ama al de alayım kanka :D

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankam qb için aktif soğutmaya yani fan takılmasına pek gerek yok vivaled bu ürünlerde biraz şov maksatlı takılıyor galiba
Fansız olan modeli alabilirsin
Vivaled almak istersen ben bunu tavsiye ederim fiyat biraz daha yüksek ama ilerde kabin büyütmek istersen çok daha iyi olucaktır
120w almak istersen ama daha uyguna bulabilirsin bence

Mahsun

Kıdemli Üye
Ama nacizane benim tavsiyem ilerisi için vesaire 240w alman olur
Bi bak tekrar ışıklara felan cob led de alabilirsin qb pahalı gelirse aliexpresstende sipariş edebilirsin getirenler var diye biliyorum

F9Devil

Üye
Çok çok teşekkür ederim tavsiyelerin için satıcı ile görüşüyorum şu anda tek bitki için yeterli ama ne olur ne olmaz bir bitkiye bir şey olursa diğer yedek olsun diye düşünerekten 240 watt olanını almayı düşünüyorum 3000 TL’ye bir de kankacım bitkinin son halini aşağıya bırakıyorum canavar büyüyor maşallah Frankenstein’ım benim. Bundan ne kadar hasat alırım. :D niyeyse bir gülme tuttu beni bunu sorarken:dd kanka son sorum su kuruyan dalları kırmalı mıyım yoksa yaprakları sıyırıp dalı bırakmalı mıyım yoksa kendi haline mi bırakayım :D saygılsr üstad

Ekli dosyalar

• AAB864A4-B157-4B1A-A1AF-57A5DA10EE16.jpeg
    AAB864A4-B157-4B1A-A1AF-57A5DA10EE16.jpeg
    547.2 KB · Görüntüleme: 16
  • B0E176BC-A3D3-44B1-B359-101883787A88.jpeg
    B0E176BC-A3D3-44B1-B359-101883787A88.jpeg
    530 KB · Görüntüleme: 17

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankam bence biraz daha elleme bitkiye bu şekilde kalsın stres yaşamasın çiçeğe aldıktan sonraki duruma göre bakarız şuan böyle kalsın bi zararı yok onların bize
Görüntü kötü oluyor insan toplamak istiyor anlıyorum seni :)
Hasat olarakta inan ne desem şimdi yalan olur ilerleyen dönemlere göre değişebilir bitki sağlığı toparlarsa seni üzmeyecektir diye düşünüyorum

Mahsun

Kıdemli Üye
Aslında zaten temel sıkıntımız küçük saksıda uzun süre veg döneminde kalması çiçeğe alınca belli eder kendini diye düşünüyorum

F9Devil

Üye
Yok kankam ya. Hiç duygusal bakmıyorum olaya. İki tan ektim biri erkek çıktı aynı gün söktüm attım hiç üzülmedim. Bunu buraya kadar getirdim yarın ölse üzülmem. İlk growdu çok şey öğrendim edindiğim tecrübe paha biçilemez. İlk forums girdiğimde latince gibiydi her şey hiçbir terim bilmiyordum anlamıyordum hiçbir şey. Şimdi yapamasam da en azından neyden bahsedildiğini anlayabiliyorum. Dedigin gibi kanka ışık olayı hariç başka bir değişiklik yapmadan çiçeği bekleyeceğim bu arada aldım kanka çiçeğe 4 gün önce 12-12 yapıyorum pistil oluşumuda başladı çünkü imceden birde bio bloomve topmax geldi bugün ilk defa verdim göreceğz durumu şu an bu ışıklarla gidiyorum ilk fırsatta onu çözeceğim bu ara benden bir kaç eksik tamamlarım next için Sagol kankacım Gelişmeleri bildireceğim

Ekli dosyalar

• A859912A-7F30-46D1-926F-19F283C83B4B.jpeg
    A859912A-7F30-46D1-926F-19F283C83B4B.jpeg
    456.1 KB · Görüntüleme: 9
Son düzenleme:

Mertali54

Doktor
Kankam qb için aktif soğutmaya yani fan takılmasına pek gerek yok vivaled bu ürünlerde biraz şov maksatlı takılıyor galiba
Vivaled almak istersen ben bunu tavsiye ederim fiyat biraz daha yüksek ama ilerde kabin büyütmek istersen çok daha iyi olucaktır
Kanka bu uurn ile ilgili konuşmak istiyorum

Mertali54

Doktor
Cankulağıyla dinliyorum kanka
Bende projektör var tam cob LED yaptırıyorum ki qb videoları izledim bir kaç ve qb nin güzel birşey olduğunu düşünmeye başladım şimdi bana önerilen ürün qb 301 h 3000 bine var ama senin tavsiyen ne olur çadır 0.72 cm kare yani 120 60 180 senin tavsiyen ölümü en önemli seyler nedir bu ürünü almak için

F9Devil

Üye
Bende projektör var tam cob LED yaptırıyorum ki qb videoları izledim bir kaç ve qb nin güzel birşey olduğunu düşünmeye başladım şimdi bana önerilen ürün qb 301 h 3000 bine var ama senin tavsiyen ne olur çadır 0.72 cm kare yani 120 60 180 senin tavsiyen ölümü en önemli seyler nedir bu ürünü almak için
Kanka ben çaylağım. Ancak 3 gündür ışık araştırıyorum. Qb hakkında çok fazla olumlu yorum var neredeyse kullananların tamamı memnun ve öneriyor youtube da takio ettiğim yabancı growerlar koca koca seralara bu qbleden takıyor yüzlerce o yüzden ben qb de karar kıldım. Bir de şu @nasa dan alıntı yazıyı okudum aşağı senin için paylaşıyorum çünkü ben okuduğumfa kendim yaşadığım şehrin iklimi vs en uygun bu olduğunu düşündüm 3kuruş kar yapıcaz diye kol gibi fatura ödemek istemiyorum kanka yazın klimafa açacağız çünkü belki sana da yardımcı olur

@nasa :
merhaba arkadaşlar bugün quantum board cob led ve hps arasındaki farklar avantajlar dezavantajlar dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağım

QUANTUM BOARD AVANTAJLAR
-AZ ELEKTRİK TÜKETİR
-AZ ISINIR
-ÇOK UZUN ÖMÜRLÜDÜR 5 YIL
-YAZ KIŞ SORUNSUZ KULLANILIR
-DİĞERLERİNE GÖRE OLUŞTURDUĞU SÖMEKLER ÇOK DAHA KALİTELİ VE TATLIDIR
-PROFESYONELDİR

QUANTUM BOARD DEZAVANTAJ
-DİĞERLERİNE GÖRE BİRAZ DAHA PAHALIDIR

COB LED AVANTAJLAR
-TÜM ÖZELLİKLERİ AYNIDIR HPS İLE TEK AVANTAJI HPS YE GÖRE DAHA UCUZ OLMASI VE KIŞ AYLARI VE İLKBAHARDA KULLANILABİLİR OLMASI

COB LED DEZAVANTAJLAR
-ÇOK ELEKTRİK TÜKETİR
-ISINIR
-YAZ AYLARINDA ORTALAMA BİR KABİN SOĞUTUCU İLE KULLANILABİLİR
-ORTALAMA 1 SENEDE BOZULUR YENİSİNİ ALMAK GEREKİR

HPS AVANTAJLAR
-SÖMEKLERİ COB LEDE GÖRE DAHA İRİ VE İÇİ DOLU OLUR
-OLDSCHOOL BİR AYDINLATMADIR ESKİDEN BERİ BU İŞİ YAPAN ARKADAŞLAR VAZGEÇEMEZ HPS DEN

HPS DEZAVANTAJLAR
-İLKBAHAR VE YAZ AYLARINDA KLİMA OLMADAN KESİNLİKLE ÇALIŞTIRILAMAZ
-YANGIN ÇIKARTMA RİSKİ VARDIR
-ÇOK ELEKTRİK TÜKETİR
-COB LEDDEN PAHALIDIR ÇÜNKÜ ELEKTRONİK BALASTLAR PAHALIDIR
-ORTALAMA 2 SENEDE LAMBALARI BOZULUR LAMBA DEĞİŞTİRMEK VE BALAST BAKIMI YAPTIRMAK GEREKİR

Mertali54

Doktor
Kanka ben çaylağım. Ancak 3 gündür ışık araştırıyorum. Qb hakkında çok fazla olumlu yorum var neredeyse kullananların tamamı memnun ve öneriyor youtube da takio ettiğim yabancı growerlar koca koca seralara bu qbleden takıyor yüzlerce o yüzden ben qb de karar kıldım. Bir de şu @nasa dan alıntı yazıyı okudum aşağı senin için paylaşıyorum çünkü ben okuduğumfa kendim yaşadığım şehrin iklimi vs en uygun bu olduğunu düşündüm belki sana da yardımcı olur

@nasa :
merhaba arkadaşlar bugün quantum board cob led ve hps arasındaki farklar avantajlar dezavantajlar dilimiz döndüğünce anlatmaya çalışacağım

QUANTUM BOARD AVANTAJLAR
-AZ ELEKTRİK TÜKETİR
-AZ ISINIR
-ÇOK UZUN ÖMÜRLÜDÜR 5 YIL
-YAZ KIŞ SORUNSUZ KULLANILIR
-DİĞERLERİNE GÖRE OLUŞTURDUĞU SÖMEKLER ÇOK DAHA KALİTELİ VE TATLIDIR
-PROFESYONELDİR

QUANTUM BOARD DEZAVANTAJ
-DİĞERLERİNE GÖRE BİRAZ DAHA PAHALIDIR

COB LED AVANTAJLAR
-TÜM ÖZELLİKLERİ AYNIDIR HPS İLE TEK AVANTAJI HPS YE GÖRE DAHA UCUZ OLMASI VE KIŞ AYLARI VE İLKBAHARDA KULLANILABİLİR OLMASI

COB LED DEZAVANTAJLAR
-ÇOK ELEKTRİK TÜKETİR
-ISINIR
-YAZ AYLARINDA ORTALAMA BİR KABİN SOĞUTUCU İLE KULLANILABİLİR
-ORTALAMA 1 SENEDE BOZULUR YENİSİNİ ALMAK GEREKİR

HPS AVANTAJLAR
-SÖMEKLERİ COB LEDE GÖRE DAHA İRİ VE İÇİ DOLU OLUR
-OLDSCHOOL BİR AYDINLATMADIR ESKİDEN BERİ BU İŞİ YAPAN ARKADAŞLAR VAZGEÇEMEZ HPS DEN

HPS DEZAVANTAJLAR
-İLKBAHAR VE YAZ AYLARINDA KLİMA OLMADAN KESİNLİKLE ÇALIŞTIRILAMAZ
-YANGIN ÇIKARTMA RİSKİ VARDIR
-ÇOK ELEKTRİK TÜKETİR
-COB LEDDEN PAHALIDIR ÇÜNKÜ ELEKTRONİK BALASTLAR PAHALIDIR
-ORTALAMA 2 SENEDE LAMBALARI BOZULUR LAMBA DEĞİŞTİRMEK VE BALAST BAKIMI YAPTIRMAK GEREKİR
Bende okudum bunu sağol kanka emek ettin zahmet ettin sagol

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ** ***** ******** ***** ******* ***** hahahaha ******** ********** ********** ** ******** ******* **
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ****** hahahaha**** *** hahahaha* ***** ******** ***** ******* ***** hahahaha ******** ********** ********** ** ******** ******* **
    ***** ***** ***** ********** ** hahahaha* hahahaha ******* ****** ** ****** *** **** *** ***** ***** ** *** **
    *** * **** ***** hahahaha ********* ****** ******* *** hahahaha** **********
    ***** hahahaha *** ****** ** ******* *** ***** **** ***** ** ****** **
    ****** *** *** ******* ****** hahahaha* ******* ****** hahahaha ********* ***** ***** ********** ** hahahaha* hahahaha ******* ****** ** ****** *** **** *** ***** ***** ** *** **
    ***** ********* ********* ******** *** **** ****** hahahaha *** ********** ***** ******** **
    +1
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ***** ********* ********* ******** *** **** ****** hahahaha *** ********** ***** ******** ** ****** ****** ***** *******
    +2
    **** ***** ******* ***** *** ***** ******** ***** **
    ***** **** *** **
    ****** ** hahahaha* hahahaha *** *******
    *** ** ********** **
    ****** **** ******* ******** *** ***** **
    * hahahaha *********
    hahahahahahahaha
    **** ****** ********* ***** ** ****** hahahaha** *** * ***** ******
    ****** ***** **** ** ***** hahahaha ****** ********* ***** ** ****** hahahaha** *** * ***** ******
  • Didrug Didrug:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Didrug Didrug:
    ******** ****** hahahahahahahaha
    Didrug Didrug: ******** ****** hahahahahahahaha