Toprak değişimi sonrası ağır stress.

F9Devil

Üye
Merhaba Ustadlar,

Corbaci bitkim 90gundur vegde. Dolabı veg surecinde kurduğum ve ilk growum olduğu için bitki baya stresli ve yavaş büyüdü geride olmasının sebebi budur. Gelişim süresince hep eksiklik çekti.

50w x2 sarı torch

50w mavi led

30w amber led kullanıyorum. Gübre olarak biobizz grow calmag ve aleo vera gübresi kullanıyorum.

Sinek istilasi ve toprağın iyice bozulmasından dolayı toprak değişimi yaptım. Bitki 3 gündür bu şekilde. Değişim esnasında çok fazla kılcal kök koptu ben normal oluo düzeleceğini düşünüyordum ama ikş tane dal bildiğiniz kurudu. Coco torf karışık güzel bir toprak aldım bir toplasa her sey güzel olacak ancak durum bu.Kalanlar yaş ancak hala kendinş toplamıyor bitki. yaş olan dallar değişimden önce gayet sağlıklıydı. Sizce öldü mü? Yorumlarınız için teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

• F14A14D2-6EA1-4BE0-9F6F-246582FA7406.jpeg
    F14A14D2-6EA1-4BE0-9F6F-246582FA7406.jpeg
    559.4 KB · Görüntüleme: 160
  • ACA9E591-5080-45E0-8116-277AB07ACEB8.jpeg
    ACA9E591-5080-45E0-8116-277AB07ACEB8.jpeg
    475.6 KB · Görüntüleme: 152
  • 9DB550D5-B439-496A-836B-369A4AADDB59.jpeg
    9DB550D5-B439-496A-836B-369A4AADDB59.jpeg
    442.5 KB · Görüntüleme: 154
Son düzenleme:

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankam bitkin ölmüş aynısı benimde başıma geldi
Veg süresini saksı büyüklüğüne göre ayarlamalısın saksın küçük görünüyor 90 günlük veg süresi çok uzun üstatlar daha iyi bilir hesabı kitabı var ama 40 45 litre olmalı bence 25 litre için 55 gün veg uygun görülüyor öyle söyleyim
Diğer bir mesele 3 bitkim vardı ilk growda birinin saksısı küçüktü bitki büyüyor ama genişlemiyordu yaprağa boğuldu veg dönemi son günlerinde değiştirme kararı aldım saksıyı büyüttüm kılcal kökler koptu biraz sonrasında bitki gelişim göstermedi sonra bu şekilde kurumaya başladı sendeki gibi oldu uzunca süre bekledim ama kuruyan dallar düzelmedi diğerleride yavaş yavaş kurudu çiçeklendi felan ama öldü yani saksı değişiminden dolayı ölmüş olabilir daha sonrasında hasat zamanı saksıyı boşalttığımda kökler olduğu gibi duruyordu eski saksıdan çıktığı gibi

Lucky

Müptezel
Kanka Allah bilir bi fikrim yok sonuç ne olur,bu kadar veg vermene gerek yok sisteminde müsait değil olsada bi genetikden fazla hasatin bi esprisi yok 25 30 gün veg sonra çiçeğe gecmeni öneririm hasadın bol bol olsun :)

F9Devil

Üye
@GgBroGg @Lucky kankalar son durum bu. Karanlıktayken kendine geliyor bitki. Biraz güneş yardımcı olur diye evin güneş alan kısmına koydum sağlam dallar baya kendine gelmiş görünüyor. Yorumlarınız nedir :/

Ekli dosyalar

• C581B557-966B-43FD-8B43-E53029339EE7.jpeg
    C581B557-966B-43FD-8B43-E53029339EE7.jpeg
    443.7 KB · Görüntüleme: 60

Lucky

Müptezel
Kanka neden güneşle ugrasıyorsun maviyi çıkar yerine amber led veya sarı torch ekle cocoda eklemişsin onun besin degeri yok grow azalt bloom ver mikro ver az miktarda devam ediyorsa gelişime ciçege al

F9Devil

Üye
@Lucky haklısın kanka bitkiyi oynatmak güneş koymak yer değiştirmek falan iyi değilmiş. Sen yazınca araştırdım baktım. Biobizz bloom sipariş ettim. Top-max biraz pahalıymış bakalım onu da halledecez bir şekil. Ama baya olumlu yönde ilerleme var ne dersiniz? Biliyorum umutsuz vaka ama ilk grow kanka insan olumsuzda olsa sonuna kadar götürmek istiyor. Bir de gerçekten çok şey öğrendim. @GgBroGg kankanın dediği gibi 1 ay daha büyütüp çiçeğe mi almalıyım? Yoksa daha erken mi yapmalıyım? Son durum aşağıda kanka. Çok teşekkürler tavsiyeler için

Ekli dosyalar

• CAAEE5C7-0669-40EA-A1D2-30ECA18BB98A.jpeg
    CAAEE5C7-0669-40EA-A1D2-30ECA18BB98A.jpeg
    562.7 KB · Görüntüleme: 25

pokerist

Yeni üye
Kanka bitkinin durumu bir tık vahim görünüyor. Benim görüşüm, yapraklardaki renk değişiminden ve yaşlı yaprakların durumuna bakınca magnezyum potasyum ve fosfor değerleri dengesiz görünüyor ve emin olmamakla yorum yapıyorum bilmiş ol. Usta growerlerden tavsiye al bitkini revive yapabilirsen ne mutlu sana kankam

F9Devil

Üye
Kanka bitkinin durumu bir tık vahim görünüyor. Benim görüşüm, yapraklardaki renk değişiminden ve yaşlı yaprakların durumuna bakınca magnezyum potasyum ve fosfor değerleri dengesiz görünüyor ve emin olmamakla yorum yapıyorum bilmiş ol. Usta growerlerden tavsiye al bitkini revive yapabilirsen ne mutlu sana kankam
Kanka teşekkür ederim yorumun için. Bitkide her yönden eksiklik olduğu için ne söylesen dpgru zaten :D benim derdin bu bitkiden 1gr çıkarıp sarıp içsem bahtiyar olacağım amaç bu yani şuan :D hem de öğrenmek tecrübe edinmek tabi

Mahsun

Kıdemli Üye
Kankam maddi durumlar nasıl bilmiyorum ama ışık olayını bi tık halletmen lazım led projektörler grow konusunda pek başarılı değil gibi quantum board olmasa bile bi cob led almanı tavsiye ederim
Toprağına herşeyi karıştırma
Güzel bi toprak alıp içine perlit ve vermikülit ekleyip kullanabilirsin
Gübre olarak organikte takılabilirsin kimyasalda tamamen bütçene bağlı benim 4.bitkim şuan sırf merakımdan sadece solucan gübresi yarasa gübresi ve organik tarifler kullanıyorum gayet başarılı gidiyor an serisi şu serisi bu serisi gübrelere bence ilk etapta para vermeye gerek yok öğrendikten tecrübe edindikten sonra uğraşmamak için yapılabilir
Saksı boyutun çok önemli ne kadar çok alan o kadar çok kök demek ne kadar kök varsa o kadarda bitkin olur sakı boyutu arttıkça veg süreni uzatabilirsin ama benim tavsiyem 20 25 litre saksı kullanıp 50 55 gün veg yapıp devam etmek ama tabi kontrol altında tutmakta önemli alanını iyi kullanmalısın forumda gezinip kafan karışabilir ama emin ol uzay bilimi değil dışarda domates yetiştirmekten farkı yok bende halen öğreniyorum emin ol sende hallediceksin

Mahsun

Kıdemli Üye
Bu bitkin ölebilir ya da tekrar hayata dönebilir kankam mümkün mertebe minumum stres yaşatmalısın kendi haline bırakıp gübrelerini doğru verip toprağını dengelemelisin

Mahsun

Kıdemli Üye
Ph çok önemli ama ph metreler çok pahalı ben kağıt ph ölçer kullanıyorum göz kararı bi değer veriyor çok garanti değil ama bi sıkıntı yaşamadım şimdiye dek

Mahsun

Kıdemli Üye
Suyuna dikkat et çeşme suyu kullanıyorsan suyu dinlendir ya da hazır elmacık su kullan 6.5 ph değerine sahip üzerinde 8 felan yazıyor ama inanma 6.5 ph çok yeterli bizim için :)

Mahsun

Kıdemli Üye
Forumda bilgilendirici konuları oku bitkinin ihtiyacına göre zaten anlamaya başlıyorsun bi yerden sonra hastalık konusularını oku mesela gübre eksiklerini yada fazlası varsa çözemene yardımcı olabilir

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • E ErdemRS6:
  • E ErdemRS6:
  • kkush kkush:
    **** ******* hahahaha
    +1
  • kkush kkush:
    **
  • Night owl Night owl:
    *** ****** hahahaha* ** **** ****** ** *** ** ** ***
    +1
  • kkush kkush:
    ******* ********** ********** **** ***** **
  • Kafirimam Kafirimam:
    ******* *** **** **** hahahaha** ********** **
  • kkush kkush:
    *** hahahaha** ***** hahahaha******* ****** ******* *** ****** ***** **** ******* **
  • E ErdemRS6:
    ******* *** **** **** hahahaha** ********** ** hahahaha**
  • K Ksksjssjjsj:
    hahahaha *** ******** **** ****** ******** hahahaha* **** ***** ******** ******** ********** ****** ******** *** ****** ******** *** **** *** * **** ****** ******
  • Kafirimam Kafirimam:
    * ****** *** *** **
  • K Ksksjssjjsj:
    ** **** **** ***** ***** ****** hahahaha** hahahaha***** ********** ******** * ****** **** **** ******* *** **** hahahaha* ******* ****** ******** ******* ****** *** ******* **** hahahaha******
  • K Ksksjssjjsj:
  • K Ksksjssjjsj:
  • Kafirimam Kafirimam:
  • Kafirimam Kafirimam:
  • Kafirimam Kafirimam:
  • K Ksksjssjjsj:
  • K Ksksjssjjsj:
  • C Cilgin777:
    ****** ***** hahahaha*
  • New Rookie New Rookie:
    ****** *** ******* ******* **** **** ********* ****** **
  • New Rookie New Rookie: