Tohumun filizlenmemesi

Mr_White

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar. 5 adet 19 lt bez saksım ve içinde plagron lightmix toprağım var. Bunlara 3 hafta önce tohumları ektim bir kactanesi filizlendikten sonra planda olmayan nedenden dolayı geri soktum. Hiç gübre vermedim. Toprak bir hafta saksıda öylece kaldı ve bir hafta sonrasında tekrar tohumlarimi ektim. 1 hafta olmasına rağmen topraktan başlarını cikarmayinca ufaktan eşeledim ve tohumların köklerin kurudugunu etkisiz hale geldiğini gördüm ve çıkardım. Şimdi sorun bu toprakta mi ? Toprak bana kupkuru geliyor tekrar tohum atılır mı bu toprağa yeni toprak mi almalıyım. Tohum sponsordan. İklim şartlarınida sağlıyorum. Siz değerli arkadaşlarımdan yardımlarınızı bekliyorum.

NEM %75 85 arası
SICAKLIĞIM 27 28
Işığım mars hydro fc8000

KimsesiZ YaŞaR

Kıdemli Üye
Sorunun toprakla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Tohumları ekmeden önce bir bardak suyun içerisinde 24 saat beklet . Tohumlar bardak üstünde yuzuyorsa çay kasigiyla dibe cokmelerini sağla. 24 saat sonra. Ağzı kapalı bir kabın içine selpak peceteyi 2 kat yapıp koy. Sonra tohumları diz ve yine selpak kapat ve sirilsiklam olmiycak şekilde nemlendir ve kutuyu kapat ve karanlık bir yere koy muhtemelen 48 saat içerisinde tohumlar filizlenmis olucak . Tohumlara el ile dokunma cımbız kullan .Sonra saksinda 1 cm kadar delik aç ve uzayan taraf alta gelicek şekilde ek ve deliği üstüne bastirmadan toprakla kapat ve 10 15 ml su ver ışıklarını yak ve baş vermesini bekle muhtemelen ertesi gün yada bir sonraki gün baş vermiş olucaklar 2.5 litre pet şişenin ağız kısmını kes şişenin içine 6 7 tane minik hava delileri aç şişenin içine fisfisla su şık ve filizin üstüne kapat . Toprak kurudukca 15 20 ml seklince su ver ilk bir hafta gün gectikce suyun miktarını arttir toplamda 15 gün olunca şişeyi kaldır ve ortam nemin ortalama 60 civarı olsun . İyi growlar

Mr_White

Yeni üye
Kanka
Sorunun toprakla bir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Tohumları ekmeden önce bir bardak suyun içerisinde 24 saat beklet . Tohumlar bardak üstünde yuzuyorsa çay kasigiyla dibe cokmelerini sağla. 24 saat sonra. Ağzı kapalı bir kabın içine selpak peceteyi 2 kat yapıp koy. Sonra tohumları diz ve yine selpak kapat ve sirilsiklam olmiycak şekilde nemlendir ve kutuyu kapat ve karanlık bir yere koy muhtemelen 48 saat içerisinde tohumlar filizlenmis olucak . Tohumlara el ile dokunma cımbız kullan .Sonra saksinda 1 cm kadar delik aç ve uzayan taraf alta gelicek şekilde ek ve deliği üstüne bastirmadan toprakla kapat ve 10 15 ml su ver ışıklarını yak ve baş vermesini bekle muhtemelen ertesi gün yada bir sonraki gün baş vermiş olucaklar 2.5 litre pet şişenin ağız kısmını kes şişenin içine 6 7 tane minik hava delileri aç şişenin içine fisfisla su şık ve filizin üstüne kapat . Toprak kurudukca 15 20 ml seklince su ver ilk bir hafta gün gectikce suyun miktarını arttir toplamda 15 gün olunca şişeyi kaldır ve ortam nemin ortalama 60 civarı olsun . İyi growlar
Kanka verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Fakat 10 15 ml su verdiğimizde bu toprak akşama kalmıyor tekrar kuruyor. Buna aldırış etmeyip dediğin gibi 2 gün bekleyeyim mi yoksa günde bir defa 10 15 ml su vereyim mi? Ayrıca baş verdikten sonra ne kadar süre ne kadar ml su vermeliyim tekrar yanlışa düşmek istemiyorum malum tohum fiyatları uçuk :)

KimsesiZ YaŞaR

Kıdemli Üye
Kanka

Kanka verdiğin değerli bilgiler için teşekkür ederim. Fakat 10 15 ml su verdiğimizde bu toprak akşama kalmıyor tekrar kuruyor. Buna aldırış etmeyip dediğin gibi 2 gün bekleyeyim mi yoksa günde bir defa 10 15 ml su vereyim mi? Ayrıca baş verdikten sonra ne kadar süre ne kadar ml su vermeliyim tekrar yanlışa düşmek istemiyorum malum tohum fiyatları uçuk :)
Kanka dediğim gibi başlarına nem kubbesi geçireceğin için 15 ml su hemen kurumaz 1 gün ara ver ertesi gün 20 ml ver 1 gün ara ver baktın bitki güzel buyuyor30 ml ver 2 günde bir su ver ufak ufak artır. Bitkinin en hassas olduğu dönem bu seedling dönemidir eğer suyu biraz fazla kacirirsan örnek veriyorum yeni baş vermiş tohuma 100 ml su verdin diyelim. Kökler çok hassas olduğu için boğulur gelişemez onun için sulamayı hafif hafif artiricaksinki hem kökler zarar görmesin hem kökler suyu aramak için gelişsin. Yani sen sürekli suyu bol verirsen kökler tembel olur ve kendini geliştirmek için hızlı büyümeye yönelmez nasıl olsa dibimde su var diye. Yani köklerin iyi gelişmesi için suyu aramasi gerekir ilk başlarda.

KimsesiZ YaŞaR

Kıdemli Üye

Mr_White

Yeni üye
Bak bu konuyu incele gayet düzgün sulama böyle yapılır
Kanka yukarıdaki önerilerini bizzat uyguladim. Kafalarını sağlıklı bir şekilde topraktan çıkardılar teşekkür ederim. Şuan gübresiz devam ediyorum toprağım plagron lightmix olduğundan. Kafama takilan bir nokta var. AN serisi gübre kullanicam. Tabloda litre başı gösteriyor. Örneğin ben 1 litre suya gübre uyguladım ama bitkiye 50 ml su verdim geri kalan gübreli suyu bir sonraki sulamada kullanabilirmiyim yoksa devamlı yeni su yapmak zorunda mıyım :) ?

KimsesiZ YaŞaR

Kıdemli Üye
Kanka yukarıdaki önerilerini bizzat uyguladim. Kafalarını sağlıklı bir şekilde topraktan çıkardılar teşekkür ederim. Şuan gübresiz devam ediyorum toprağım plagron lightmix olduğundan. Kafama takilan bir nokta var. AN serisi gübre kullanicam. Tabloda litre başı gösteriyor. Örneğin ben 1 litre suya gübre uyguladım ama bitkiye 50 ml su verdim geri kalan gübreli suyu bir sonraki sulamada kullanabilirmiyim yoksa devamlı yeni su yapmak zorunda mıyım :) ?
Kanka eski suyu kullanmanı tavsiye etmem. Suyu şöyle hazırlarsan daha az gübre kullanmış olursun.ornegin lt ye 1 ml diyorsa sen 250 ml su hazırla ve 0.25 gübre ver böylece fazla gubren ve suyun çöp olmamış olur

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ******** ***** ********* ****** ** * ******* * **** ********** *** ******** ***** ***** **** ** ******** ***** * ******* * * ****** ********** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
  • lavrens lavrens:
    ***** ****** ****** ****** hahahaha hahahaha *********
  • A active661:
  • K keyifpezevengi:
    ******** ** ******** ***** ** hahahaha***** ***** ** ***** ****** ****** ******* hahahaha
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    ***** *** ***** **** ******* ********** ***** ****** ****** ****** hahahaha hahahaha *********
  • Night owl Night owl:
    ***** * * ** ****** hahahaha ** ******** ***** ** hahahaha***** ***** ** ***** ****** ****** ******* hahahaha
  • A active661:
    *** ******* ****** hahahaha ********** *** ***** **** ******* **********
  • Night owl Night owl:
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    ***** hahahaha** *** ******* ****** hahahaha *****
  • Night owl Night owl:
  • A active661:
    ***** ***** ***** *** ******* **
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ** ****** **** ****** ****** *** ******** ***** **** ** ****** ** hahahaha ****** *** **** ***
  • A active661:
  • A active661:
    ******* ****** ******** hahahaha****** **** ****** ***** ****** ********* *********
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • lavrens lavrens:
    *** *** ***** hahahaha* ****** ***** ******** ********** **** ***** ***** ***** *********
  • lavrens lavrens:
    lavrens lavrens: ***** *** ******** ****** **** ****** ********* ****** *****