Tecrübeli Gözlere İhtiyaç Var..

Smokycat

Müptezel
Öncelikle tüm dostlara neşeli, mutlu bir hafta sonu diliyorum..

Elimden sağ kurtulan son köfteci kızı (belki de erkeği) ilk bir hafta hiç büyümeden 2 cm de kaldı, tam boşver atayım derken canlandı ve ikinci haftada 1. resimde gördüğünüz hale geldi, iyi gidiyor diye sevinirken 1 hafta daha geçti ama bana sanki büyümesi durmuş gibi geldi 2. resimde görüntülediğim gibi. Sonuçta bitki toplam 3 haftalık, normalde büyük saksıya alma zamanı ama hala gözüme küçük görünüyor.

Toprağı Bim'den aldığım torf ile orman toprağı karışımı, günde yaklaşık 8 saat güneş görüyor, harici gübre hiç vermedim henüz.

Sorularım şöyle;

1- Eklediğim 2 resim arasında büyüme farkı var mı sizce yoksa büyüme durmuş mu? Durmuşsa ne yapabilirim?

2- Büyük saksıya alabileceğim kadar yeterli büyüklükte mi acaba? Boyu 6 cm.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 24524

Guest
Saksı değişimi yap ve ufaktan grow gübresine de başlamalısın

Smokycat

Müptezel
saksı değiştiğin anda açılacak bir anda
Saksı değişimi için öğrendiğim şu, 1 gün önceden sulamalı ki 1 gün sonra toprak nemli ama ıslak olmasın bitkinin kolay çıkması ve toprağın dağılmaması için ve tercihan değişim gece yapılmalı, doğru mudur? Bir de mercimekten kök hormonu yapıldığını duydum, tarifi yaptım ve elimde toz olarak var, saksı değiştirirken yeni saksının bitkinin köküne gelecek yerine biraz bu tozdan serpsem yararı olur mu?..

Kanka

Administrator
Yönetici
hocam estf . bende hergun oğrenıyorum oğrenmenın hiç sonu yok , taşırken kumdan kale misali , olabıldıgınce toprağı ıslatıp ters cevırıyoruz , ıslatma sebebıde bır butun olarak kök kopartmadan çıkmasını sağlamak

Cansahin

Yeni üye
Saksı değişimi için öğrendiğim şu, 1 gün önceden sulamalı ki 1 gün sonra toprak nemli ama ıslak olmasın bitkinin kolay çıkması ve toprağın dağılmaması için ve tercihan değişim gece yapılmalı, doğru mudur? Bir de mercimekten kök hormonu yapıldığını duydum, tarifi yaptım ve elimde toz olarak var, saksı değiştirirken yeni saksının bitkinin köküne gelecek yerine biraz bu tozdan serpsem yararı olur mu?..
Saksida açtığın çukura bol perlitli az torflu Bir karışım yap, daha yumuşak bir transfer olur kökler için

s1rtlan

Kıdemli Üye
bitkiyi sigara tutar gibi iki parmağının arasına al. ters çevirdiğin zaman zaten toprak kalıp olarak eline gelecektir. bitkiyi en güzel şekilde öyle çıkarsın giç bir sorun olmaz. ters çevirip saksıya vursan bile yukarda ki toprak direk kalıp olarak aşşa iner

Ü

Üye silindi 20072

Guest
Değerli biraderlerim her şeyi fazlası ile söylemiş zaten benim bunlara ek olarak söyleyebileceğim tek şey transplant işlemini yaptiktann sonra revive varsa ilk sulamanda vermen olacak stres önleyicidir kendileri..kolay gelee

Ü

Üye silindi 24524

Guest
Sağol üstat, hemen değişimin üstüne sulama yapayım mı, kullanacağım toprak besinli, gene de yarım porsiyon gübre vermeli mi, bir de değişimden sonra hemen besin verme düzeyine geçmeli mi yoksa stresi atlatmak için bir süre beklemeli mi?..
Ben değişimin üstüne su veriyorum değişim yaptığımın toprak kuru olduğu için en azından nemlendiriyorum toprak besinliyse hemen gübre verme bence bidahaki sulamada hafif başlarsın

Ü

Üye silindi 25277

Guest
Öncelikle tüm dostlara neşeli, mutlu bir hafta sonu diliyorum..

Elimden sağ kurtulan son köfteci kızı (belki de erkeği) ilk bir hafta hiç büyümeden 2 cm de kaldı, tam boşver atayım derken canlandı ve ikinci haftada 1. resimde gördüğünüz hale geldi, iyi gidiyor diye sevinirken 1 hafta daha geçti ama bana sanki büyümesi durmuş gibi geldi 2. resimde görüntülediğim gibi. Sonuçta bitki toplam 3 haftalık, normalde büyük saksıya alma zamanı ama hala gözüme küçük görünüyor.

Toprağı Bim'den aldığım torf ile orman toprağı karışımı, günde yaklaşık 8 saat güneş görüyor, harici gübre hiç vermedim henüz.

Sorularım şöyle;

1- Eklediğim 2 resim arasında büyüme farkı var mı sizce yoksa büyüme durmuş mu? Durmuşsa ne yapabilirim?

2- Büyük saksıya alabileceğim kadar yeterli büyüklükte mi acaba? Boyu 6 cm.

Yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

https://ibb.co/hsfxNwP 2 haftalık

https://ibb.co/4ND3qgZ 3 haftalık
kanka kızları bi sal al güzel geniş bi saksıya. forumda çok güzel konular var bu forumda olup nasil bitkilere böyle hatalar yapiyosunuz be kankam

Ü

Üye silindi 20072

Guest
Sağol üstat, hemen değişimin üstüne sulama yapayım mı, kullanacağım toprak besinli, gene de yarım porsiyon gübre vermeli mi, bir de değişimden sonra hemen besin verme düzeyine geçmeli mi yoksa stresi atlatmak için bir süre beklemeli mi?..
Estağfurullah.
Değişim sonrası sulama yapman bir sorun teşkil etmez başkanım,resimleri şimdi gördüm dikkatimden kaçmış kusura bakma gübre ne vericeksen yarı oranla ilk sulamanda başlarsın sonrası tepkimeye göre devam edersin bende transplant sonrası yarı gübre ile devam ediyordum bu aşamada aslında ilk cal mag var ise ilk sulamani sadece callmag ile yapman faydali olacaktır callmag ve stres önleyici de yoksa yarı dozajla devam etmen bir sorun teşkil etmeyecektir.

Smokycat

Müptezel
Acemi
bu forumda olup nasil bitkilere böyle hatalar yapiyosunuz be kankam
Acemilik böyle bir şey kardeş, hem bizim forum ve hem de yabancı kaynaklardaki tüm bilgileri yuttum, teori zehir ama pratik fıs olunca el ayağa dolaşıyor:), neyse öğreniyoruz, ne demişler, bir kere yanlış hatadır, ikincisi aptallığa girer:)..

Grow Muhabbetleri
Help Users
    İstanbul İstanbul: hahahaha ****** ** **** ****** ****** *** ******* ***** ******** ***** **** ********** ****** **