Piyasada Bulamayacağınız Bir Işıklandırma Sistemi Kendiniz Yapın

husyn

Doktor
anladım hocam. net cevapları kendim bulmaya çalışıyorum nokta atışı bulamadım hiçbir zaman.
50w torch ortalama 5000 Lümenden 3x beyaz 3x de sarı kullanarak 6x torch ile yeni bir grow a başlamayı düşünüyordum
20000-30000 lümen değerlerinde bir başlangıç güzel olur diye tahmin ediyorum.

fakat bakacak olursak üç aşağı beş yukarı maliyet sizin kurduğunuz bu sistemle aynı olacak.

aslında asıl kafamdaki soru 150w cob led mi daha fazla fatura yazar 150w torch mu şeklinde ama hiç bir detaylı bilgi bulamadım maalesef.
Peki sen benim belitdiğim sistemi kurabilecek birimisin biraz emek ister. bendede torch var ikitane philips'in baya palıda bendekiler 4000lm ama 20cm 2000lm değerini alamıyorum lüx değeri fazla çıkıyor bende anlamadım, bende 50w cob led de var onun beyan edilen lümen değerini elimdeki cihazla 20cm doğru ölçüyorum lüx değeride beyan edilen gibi, 50w ful spektrumu cob led kurulan sistemlerde güzel ben kullandım biliyorum. Sen kaç tane bitkiye bakmak istiyorsun.

Peki sen benim belitdiğim sistemi kurabilecek birimisin biraz emek ister. bendede torch var ikitane philips'in baya palıda bendekiler 4000lm ama 20cm 2000lm değerini alamıyorum lüx değeri fazla çıkıyor bende anlamadım, bende 50w cob led de var onun beyan edilen lümen değerini elimdeki cihazla 20cm doğru ölçüyorum lüx değeride beyan edilen gibi, 50w ful spektrumu cob led kurulan sistemlerde güzel ben kullandım biliyorum. Sen kaç tane bitkiye bakmak istiyorsun.
üstat ben zamanında auto bluedream 1 adet yetiştirmiştim bunun için enflasyon ucuz olduğundan biraz abartıp 300w cob led sistemi kurmuştum herşeyini kendim yapıp. fotolarını bırakıyorum aşağıya.

tekrardan bir adet auto yetiştireceğim fazlasını istemiyorum.
fakat kurduğum bu sistemde alüminyum blokta elektrik dolaşıyordu ve hiç bir şekilde aşamadım. yani anlayacağın cob ledlerden çok memnunum ama elektrik kaçağı, ısı ve fan gürültüsü problemlerinden dolayı torch sisteme kaymayı planladım. ne kadar mantıklı bilmiyorum.

cobdan başka çarem kalmazsa 3 adet cobu iptal edip 3 adet ile tek bitkiyi yetiştirmeye devam edeceğim ama dediğim gibi, elektrik ve fan gürültüsü beni üzüyor.

40. gün : https://ibb.co/BC9rsTq
80. gün : https://ibb.co/TR6XnJc (tek bitki iki açıdan çekilmiştir.)
85. gün : https://ibb.co/5FBVTLH (HASAT)

husyn

Doktor
üstat ben zamanında auto bluedream 1 adet yetiştirmiştim bunun için enflasyon ucuz olduğundan biraz abartıp 300w cob led sistemi kurmuştum herşeyini kendim yapıp. fotolarını bırakıyorum aşağıya.

tekrardan bir adet auto yetiştireceğim fazlasını istemiyorum.
fakat kurduğum bu sistemde alüminyum blokta elektrik dolaşıyordu ve hiç bir şekilde aşamadım. yani anlayacağın cob ledlerden çok memnunum ama elektrik kaçağı, ısı ve fan gürültüsü problemlerinden dolayı torch sisteme kaymayı planladım. ne kadar mantıklı bilmiyorum.

cobdan başka çarem kalmazsa 3 adet cobu iptal edip 3 adet ile tek bitkiyi yetiştirmeye devam edeceğim ama dediğim gibi, elektrik ve fan gürültüsü beni üzüyor.

40. gün : https://ibb.co/BC9rsTq
80. gün : https://ibb.co/TR6XnJc (tek bitki iki açıdan çekilmiştir.)
85. gün : https://ibb.co/5FBVTLH (HASAT)
sen neler yapmışsın böyle bitkinde fenadeğil yani güzel, cob ledlerde mercek var onlar kaç derece, arka kısımda devre kartlarını alüminyuma nasıl bağladın, fanların 12v galiba adaptörde bağlamışsın orda çevirmeli olan ne potansiyometre akım kontrolu için, ordaki fanlar o kadar ses yapmamasılazım, akım çarpıyorsa bu AC volttandır yani 220v balantılarını sök düzgünce kırık olmayan kablo ile yap, fanlar çok ses yapıyorsa değiştir 12v çalışıp neredeyse ses yapmayanlar var.

sen neler yapmışsın böyle bitkinde fenadeğil yani güzel, cob ledlerde mercek var onlar kaç derece, arka kısımda devre kartlarını alüminyuma nasıl bağladın, fanların 12v galiba adaptörde bağlamışsın orda çevirmeli olan ne potansiyometre akım kontrolu için, ordaki fanlar o kadar ses yapmamasılazım, akım çarpıyorsa bu AC volttandır yani 220v balantılarını sök düzgünce kırık olmayan kablo ile yap, fanlar çok ses yapıyorsa değiştir 12v çalışıp neredeyse ses yapmayanlar var.
Beğendiğine sevindim hocam, demek ki güzel bir yol ilerlemişim.

- mercekler 90 derece
- Arkadaki potans fanların hız ayarını kontrol etmek için
- 12v fanların adaptörünün ucundaki nötr faz girişi ile ledlerin elektrik kablolarını birbirine bağlayıp tek bir fiş olarak devam ettirdim
- cob ledler devre kartına vida delikleri ile vidalı blok ile arasına termal macun sürdüm

cob ledler soketli değiller tahminim lehim kısımlarından bir elektrik atlaması oluyor alüminyum bloğa.
büyük ihtimalle cob ledleri 3 e düşürüp 6 adet 8cm lik fan yerine 2 adet 12cm fan takarak yoluma devam edicem kabloları gözden geçirip iyice.

sonuçta tüm elektrik kabloları blok ızgaralarının içine saklanmış bantlı şekilde duruyor.

husyn

Doktor
Beğendiğine sevindim hocam, demek ki güzel bir yol ilerlemişim.

- mercekler 90 derece
- Arkadaki potans fanların hız ayarını kontrol etmek için
- 12v fanların adaptörünün ucundaki nötr faz girişi ile ledlerin elektrik kablolarını birbirine bağlayıp tek bir fiş olarak devam ettirdim
- cob ledler devre kartına vida delikleri ile vidalı blok ile arasına termal macun sürdüm

cob ledler soketli değiller tahminim lehim kısımlarından bir elektrik atlaması oluyor alüminyum bloğa.
büyük ihtimalle cob ledleri 3 e düşürüp 6 adet 8cm lik fan yerine 2 adet 12cm fan takarak yoluma devam edicem kabloları gözden geçirip iyice.

sonuçta tüm elektrik kabloları blok ızgaralarının içine saklanmış bantlı şekilde duruyor.
Ne diyeceğimi bilemedim burdan, sökeceksin kaçak var yani temiz kablo çekmelisin tekrardan,

husyn

Doktor
deneyeceğim üstat, fakat senin sistemi de bi toplayasım gelmedi değil fan gerekmezse eğer :)
Bu benim yaptığım bir sisten değil aslında, ürünleri incelerken baktım güzel diyotları PCB montajlamışlar, daha önceden sistem toplamak için bu şekillerde yoktu alıp lehimlemen gerekiyordu, hazır görünce basit bir şekilde topluyayım dedim, evet sistem etkili, bak şimdi çok basit bir hesap genelde bu tarz iyi diyotlar 1w 2,4umol/s değerlerindedir 350mA 65w güç kullanıyoruz 48led var 65/48=1,35w yapar biz bu ledin 1w 2,2umol/s alalım 2,2x1,35=2,97umol/s yapar 48led var 48x2,97=142umol/s yapar oda esittir yaklaşık 1100umol/s/m2 yapar

husyn

Doktor
Arkadaşlar, beyan etmiş olduğum ışık sistemini güncelliyorum ilkinden farkı, gücü ve fan soğutmalı olarak biraz daha farklı, iki ürünün aynı model şekilde tasarımını ve değerlerini paylaşacağım.

Öncelikle ürün linklerini belirteyim;

LH351B | SAMSUNG LED

3535 12x5 Watt Alüminyum Led Çubuk Samsung Natural Beyaz - x2 ADET

1676045379039.png
Ürün linki;

3535 12x5 Watt Alüminyum Led Çubuk Samsung Beyaz - Günışığı (Karışık) - x2 ADET

1676045379039.png
Ürün linki;

151AS Alüminyum Power Led Soğutucu 151AS - 15cm - x3 ADET

1676045626759.png
Ürün linki;

12 Volt 92x92x25 0.15A Fan - x4 ADET

1676045691588.png
Ürün linki;

HH-70W Led Driver AC 90-260V DC 27-36V 70W 2100mA​

1676045747571.png
Ürün linki;

Led Driver AC 175-255V DC 32-39V 100W 3000mA​

1676045860235.png
Ürün linki;

1676046224686.png

Led görünüşü ve PCB lerin bir birlerine bağlantısınıda göre bilirsiniz, PCB paralel bağlanmıştır, yani bu bağlantıda sisteme 36v verilmelidir, ideal volt 34,2v burada amperimiz değiştikce ışık güçü artıp azalır.

1676046829740.png

1676046892407.png

LH351B | SAMSUNG LED ; Bu led 4,7W değerinde, PPF: 2.4 μmol/s @ 350 mA gibi ama ben bunu, 2,2μmol/s alacağım budeğer 1W ta çalışıncaki değeridir.

Şimdi ben gene iki tane güç kaynağı paylaştım, onu yapmamım amacı bitkinizi geliştirirken 70W olanı kullanın, çiçekteyken 100W kullanın.

70Watt, sistemi beslerken; 1230μmol/s/m2
100Watt, sistemi beslerken; 1760μmol/s/m2

Bu değerleri, 20-25cm mesafede tutulunca düşüne bilirsiniz.

husyn

Doktor

Cree XLamp® XP/XT LEDs

Ürünlerin listesi;

12Lİ 300X17mm Cree Edison 5000C 3535​

1676049031345.png
Ürün linki;

12Lİ 300X17mm Cree Günışığı 3000C 3535 - x2 ADET

1676049031345.png
Ürün linki;

12Lİ 300X17mm Cree Amber 3535​

1676049031345.png
Ürün linki;

151AS Alüminyum Power Led Soğutucu 151AS - 15cm - x3 ADET

1676045626759.png

Ürün linki;

12 Volt 92x92x25 0.15A Fan - x4 ADET

1676045691588.png

Ürün linki;

HH-70W Led Driver AC 90-260V DC 27-36V 70W 2100mA​

1676045747571.png

Ürün linki;

Led Driver AC 175-255V DC 32-39V 100W 3000mA​

1676045860235.png

Ürün linki;

Arkadaşlar, ben beyan ettiğim sistemde bazı ürünleri farklı kullandım, toptancı bu markanın XP/XT LED serisinden daha çok seçenek sunmuş, öncekinde kırmızı 620nm kullanmıştım, bu sefer 585nm olan Amber olanı terci ettim, amberin lümen değerleri daha fazla yani 10lm filan gördüğüm için, siz kendiniz tercihleri değiştire bilirsiniz, mavi olanın lümen değerleri çok düşük diyeyim. Kırmızı dalga boyunu 620nm artırmak içinde 3000K ledleri fazla tuttum, 6500K ledinde 440nm dalga buyu daha fazla, ama amber tercihi 2200K, aslında bunda da kırmızı yoğunluğu daha fazla, yani aslında aşağıdaki görselde kırmızı yoğunluğu biraz fazla oldu galiba, mavi dalga boyumuz az kadı bu şekilde, buda örnek olarak kalsın, tabi sizde bilirsiniz, mavi dalga boyunu 6500K ledleri arttırarak yapa bilirsiniz.

1676052461308.png

Cree XP/XT LED ; Bu led 4W değerinde, PPF: 2.4 μmol/s @ 350 mA gibi ama ben bunu da, 2,2μmol/s alacağım bu değer led 1W ta çalışıncaki değeridir.

70Watt, sistemi beslerken; 1230μmol/s/m2
100Watt,
sistemi beslerken; 1760μmol/s/m2

Değerler gene aynı, aslında burda yani bu markanın ürün terciğini değiştire bileceğinizden bu sanuçda değişecektir.
Bu markanın yüksek PPF eğerlerindeki ürünleride var, ama bizim bu kullandıklarımız biraz sıtandartlarda kalıyor, yani benim burda belirttiğim Ledlerin PPF değerleri yüksek olmadığı gibide düşük tuttum,

1676053962137.png

1676055947894.png

husyn

Doktor
Ben konunun başında, piyasada satılan ürünlerden daha etkili ve üst seviyede diye başlamışım, arkadaşlar ben tasarımcıyım bu mesleğe yıllarımı verdim girip çikmadiğim konu neredeyse kalmadı. Benim burda beyan ettiğim doğruluğu veya değerlerin hakimiyetini, yani burda önemli olan tek bir ürün var. O da diyot yani LED. Diğerleri ıvır zıvır, tabi onlarıda kafanıza göre alıp kullanamazsınız. Ben bu ledin çok üstün bir diyor olmadığını biliyorum ama kötü bir diyorta değiller yani kaliteli oldukları gibide idealler. Peki ben niye konunun başında öğle dedim, gene diyorum piyasadakilerden çok üstün, çünkü bu ledler güçlü ledlerden biz bu ledleri yarı güçte çalıştırmamız bile bize istediğimiz PPF değerini fazlasıyla veriyor. Ben led sayılarını belirlerken biraz hesap kitap yaptım tabi ve kendimce bu seviyede uygun ve sağlıklı buldum. Ve sakın led sayılarını az görmeyin, işte piyasadakilerden aslında orda daha fazla led sayısı var. Dizilim, tasarımda ne çok dağınık nede çok sıkışık ben ölçülere bakarken bitkinin üzeinden ölçüp baktım, bir bitki için bana göre mükenmel. Yani ben daha iyisinimi yaptım, yok öğle bir iktam yok, mesela Samsung'un kendi sitesinde paylaştığı bir PCB tasarımı var onlar, 50cm x 4cm yapmışlar, 51W güçünde 1200umol/s/m2 değerinde 1 bitki için, ama bu PCB yi satan bazı yerlerde 40euro dan satıyorlar.

Ben konuşmayı muhapbeti seven biriyim, bu paylaştığım 1 bitki içindir, ama duruma görede değiştire biliriz. Bitki sayınız artıkca, tabikide böyle bir şeyden daha fazla gerekecek ve bazı ürünlerden yani güç beslemesini daha farklı seçeneklerde seçip fiyatı düşürebiliriz. Bunuda bilin Led üretici firmaların tasarımlarını genelde inceledim ve çok küçük farklılıklar olsada 4000K diyor kullanmışlar.

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Sizlere biraz piyasada gördüğüm yani satılan sistemlerden bahsetmek isterim kendime göre. Arkadaşlar en çok samsungun LM301H led serisi kullanılıyor bunun PPF 2,8μmol/s/w, sonra 220V çalışan 50W Grow Cob Led Full Spectrum bunun PPF 1,7μmol/s/w, ve daha değişik power led lerden yapılma sistemler var onlar biraz eskide kalmış ürünler genel olarak onlarında PDF 1.8μmol/s/w. Genel olarak böyle, peki bunun faydası ne tek bir faydası var enerji tasavrufu yapmanızı sağlar, ama enerji yoğunluğu düşük diyotlarda foton fırlamalarınında enerjileride düşük olur. Yani enerjisi bittimi foton yok olur, o yüzden diyot başına kullanılan enerjiye görede sisteminizi konumlandıra bilirsiniz. Bizim gibi iç ortam yetiştiriciliği yapanlar fazla olmadığı için toptancılar PPF değerine göre ürünler satmıyorlar, elerinde diyotlar olsabile kapalı paket alınde yani 4000adet olarak satıyorlar. Benim paylaştığımdaki ürünlerin PPF 2,4μmol/s/w ortalamasındadir.

aşırı teknik bilgiler var kanka okuyorum okuyorum işin özeti şu oluyo.
cob ledlerden soğuyorum qb tarzı diyotlu sistemler daha mantıklı geliyo.
diyorum ki aliexpressten qb mi getirtsem yoksa bu sistemi mi yapsam. vs vs.
deli ettin beni

husyn

Doktor
aşırı teknik bilgiler var kanka okuyorum okuyorum işin özeti şu oluyo.
cob ledlerden soğuyorum qb tarzı diyotlu sistemler daha mantıklı geliyo.
diyorum ki aliexpressten qb mi getirtsem yoksa bu sistemi mi yapsam. vs vs.
deli ettin beni
şimdi sen bir bitkine 1200μmol/s/m2 vermek istiyorsun bunu cobledle yapmak istersen düzgün mesafede ve aralıklarda yerleştirilmiş iki cobledle yapa bilirsin busana 100Wxsaat mal olur. ben bunu 70Wxsaat te mal ettim

şimdi sen bir bitkine 1200μmol/s/m2 vermek istiyorsun bunu cobledle yapmak istersen düzgün mesafede ve aralıklarda yerleştirilmiş iki cobledle yapa bilirsin busana 100Wxsaat mal olur. ben bunu 70Wxsaat te mal ettim
Buda %30 luk bir tasarruf ile aynı performansa eş değer olduğu anlamına geliyor. dolayısıyla 400TL ortalama yakan bir ışık 280TL yakmış oluyor aylık.

husyn

Doktor
Arkadaşlar ben kendime bu paylaştığım sistemden kendi kabinime göre bir tasarım yaptım. Ölçüler çok büyük değil, benim kabin 1mx0.7m resimlerden birine sıgara paketi yerleştirdim ölçülerini daha iyi anlamanız için. Sistemdeki diyotları LH351B | SAMSUNG LED 188lm/W - 5W'lık led

Size yaptığım şekilden bağsetmek isterim, 4 PCB gibi düşüne biliriz ama bitkiler üzerinde doğru değerlerde verebilmek için iki grup olarak düşünüyorum, yani PPF değerini hesaplarken iki grup alinde 48 led olarak toplamda 96 led var sistemde. (her grupta 24 adet 4000k, 12 adet 3000K, 12 adet 6500K spektrumdan oluşmakta). Sistemin toplam güçü 480Watt ama hesaplarım beni yanıltmazsa 240Watt üstüne çıkacağımı sanmıyorum, yani yarı güçte kullanırken bile ortamda 45000-50000lm gibi bir ışık güçü olacak. Buda bana bitki başına 2100umol/s/m2 değerini verecek, tabi bu değeri her zaman kullanmıyacağım genelde yani çoğunlukla 120W-130W bana 1000-1200umol/s/m2 verecektir.

Sizin düşüncelerinizi merak ediyorum, sizce nasıl olmuş. Değerlendirmenizi benimle paylaşırsanız güzel olur diye düşünüyorum.

1676220270977.png
1676221342570.png
1676221425456.png
1676221663401.png1676221799774.png
1676221994533.png
1676222048277.png
1676222366323.png

Sistem beslemesini bu küçük çanavarla yapacağım, 400Watt güçünde zaten ben bu değerlere hiç çıkmayacağım için benim işimi fazlasıyla görecektir. yanina vereceğim değerleri okuya bileceğim birde ekran aldım yani tam olarak sistem beslemesini bileceğim.
1676225851897.png

husyn

Doktor
Sistem bittiğinde böyle bir şey olacak, elimden geldiği kadar gerçek görünüş yakalamaya çalıştım. Bazı arkadaşlar bitki o ışıkta büyüyecek mi diyor ya olmassa, diyodu ledi de benim yaptığımı sanıyorlar galiba aslında ben sadece dizaynı düzenledim herşey piyasada hazır halde bulduğum ürünleri modelledim. Burda daha öncede dediğim gibi sadece önemli olan diyottur ve benim terci etdiğim diyot piyasada satın ala bileceğiniz en güçlü diyotu kullandım, değerleri düşük olmadığı gibi bula bileceğiniz daha doğrusu satın alabileceğiniz en yüksek değerlere sahip diyottur. Bunu Samsung resmi sitesinde belirtmiş tüm değerlerini beyan etmiş. PPF değeri en iyi bu demiyorum ama o değerede çok uzak bir diyot değil. Ve ben gene belitdiğim gibi diyotun tam değerini kullanmadım verdiğim o değerlerde.

1676243764010.png
1676243841692.png
1676249430315.png

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Tokarev Tokarev:
    hahahahahahahaha ****** ******** ****** ********* *** ** *****
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • Tokarev Tokarev:
  • VisneliKadayif VisneliKadayif:
  • Tokarev Tokarev:
  • H happyworld:
    **** ******* ***** ***** ****** ******* **** ******** hahahaha**** ***** ***** *********
  • Tokarev Tokarev:
    ******* ********** ** ******* **** **** ******* ***** ******* ******** ******
  • H happyworld:
    **** ******* ***** ***** **** ****** ****** ******* ********** ******* ***** *** *********
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • Tokarev Tokarev:
    ******* ***** ** ******* **** hahahaha
  • Tokarev Tokarev:
  • H happyworld:
    hahahaha ****** ****** ****** ** * **********
  • Tokarev Tokarev:
    ****** * **** **** ******* *** ******* ***** ****** ******** ********** ****
  • Tokarev Tokarev:
    **** ******* ******* ******* ********* ******* ******* ***** ****** ******** hahahaha ****** ****** ****** ** * **********
  • Tokarev Tokarev:
    *** ***** **** ****** ****** hahahaha*
  • H happyworld:
    **** **** ** **** ******* *** ******* ****** ******** ******* ** ********* *** ** hahahaha* ******* hahahaha** **** ****** ***** ********* ** ****** ******** ********** ****** ***** **** *******
  • H happyworld:
    ******* *** ***** ** **** ***** ** *** ****** ***** ***** ****** ****** ****** ****** ***** *******
  • H happyworld:
  • Tokarev Tokarev:
  • Tokarev Tokarev:
    ******* *** *** ******* ***** ******** *** ** **** ********* **** ****** *******
  • H happyworld:
    hahahaha ***** ******* ********* *** ****** hahahaha*** *** ********
  • Tokarev Tokarev:
    ****** ***** hahahaha*** ****** ** *******
    Tokarev Tokarev: ****** ***** hahahaha*** ****** ** *******