Mantar hasat edilir edilmez yenir mi?

Woppy

Ordinaryüs
Knk kültür yoluyla evde kendiniz kültürü yapabilir miyiz yani sormak istediğim o biraz acarmısın bu mantar konusunda bende meraklıyım deneyim yok ama arstırıp ögrnip bende yapmayı planlıyorum

Tirbuson

Üye
İlk başlangıçta spor veya sıvı kültüre sahip olup mantarı üretebiliyor olman lazım benim söylediklerim kendi mantarını yetiştirip hasat aldıktan sonrası için. Daha ayrıntılı bilgiyi müsait olduğumda gün içerisinde vereceğim

Woppy

Ordinaryüs
Tmm knk spor edinedinecegim kanalı ayarladım gibi basla akmiatiyorum arastemalar icerisindeyim oyüzden sormak istemiştim

Elindeki mantarı üretmeye devam etmek için sporla üreme en son tercih etmen gereken şey bana göre. Çünkü aldığın sporlar içerisindeki genetikler tamamen rastgele ve sporları ektiğin zaman onların birleşip misel oluşturması da uzun sürüyor. Ben senin yerinde olsam yetiştirdiğim mantarlar arasındaki en güçlü, büyük ve sağlıklı görünen mantardan biyopsi örnek alıp agarlı petri kabı içerisinde onu çoğaltırdım ve bu sayede hem kaliteli genetikle hem de daha hızlı sonuçlarla karşılaşırsın. Spor alma işlemini sadece eğer uzun süre dolaba koyup saklayayım aylar sonra tekrar mantar üretimine başlarım dersen yap. Yedeğin bulunsun. Mantarda ilerleme kat etmek istiyorsan bu agarlı besiyeri konusunu iyice araştır ben de yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

Mantar üretimini döngüye almak için yapabileceğin çok şey var. Yine yukarıda anlattığım gibi mantardan canlı kültür örneği alıp sıvı kültür oluşturabilirsin neredeyse sınırsız bir şekilde mantar üretimi yapacak kadar elinde sıvı kültürün olur. Veya ilk başta sarım yaptırdığın tahıllı kavanozun sarımı tamamlandıktan sonra yeni bir steril tahıllı kavanoz hazırlayıp, sarımı tamamlanmış tahıllardan içerisine 4-5 parça atarak yeni kavanozun da misel sarımına başlamasını sağlayabilirsin.
Güzel bilgilerin için tekrar teşekkürler agar ve sıvı kültür sistemini bayağıdır araştırıyorum ama pek anladığım söylenemez

Trefalgar

Kıdemli Üye
Arkadaşlar internetten bir spor satıcısı buldum 1.500 lira fiyat çekti sizce bu fiyat normal mi? Kanal sormayın soyliyemem forumda yasak sadece fiyat pahalı mi ucuzmu bilmediğim icin soruyorum buraya.

Ü

Üye silindi 30498

Guest
1.500TL fiyat vendorun spor satmak istemediği anlamına gelen bir fiyat kankacım. Aldığı hasattan onlarca spor alabilir ve bu hiç de öyle çetrefilli bir iş değildir.

Üstelik o 1.500TL'ye satılan printler ile grow yapmaya çalışan kimsenin başarılı olduğunu da henüz görebilmiş değilim. He tabi bu kişinin yetiştirme becerisinden, tecrübeye kadar bir çok etkeni de kapsayan detaylı bir durum elbette, fakat ben oradan alınmış ürünlerin kalitesini bile tartışırken 1.500TL fiyat çektiği sporla da grow yapmam açıkçası.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Karsiyaka Karsiyaka:
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    ******** ******* ******* ********* ***** ********* ******* ********* ******* **********
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ********** **** hahahaha* *** hahahaha* *** ********* hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ********* ***** hahahaha ******* ** ****** **** ******** ******** ***** *****
    +1
  • Karsiyaka Karsiyaka:
    ** ***** hahahaha** ******** ****** **** ****** ***
  • NewGardener NewGardener:
    *** **** ********* hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ********* ***** hahahaha ******* ** ****** **** ******** ******** ***** *****
    hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
    ****** ****** ****** ********* ******** ** ***** ****** ********* ********* **** *** ** ****** ***** ********* ***** ***** **** ***** *** ******** ******* ******** ******* ******* ********* ***** ********* ******* ********* ******* **********
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ****** *** ***** ********* ** **
  • NewGardener NewGardener:
    *** ********* hahahahahahahaha
    +1
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    **** ***** hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ******* **** **** **** ******* hahahaha ******* ****** hahahaha* ** ******** *** ******* hahahaha ** **** ** hahahaha ******** ******** ****** ***** ****** **** ********* ********* hahahaha** ****** ****
  • Night owl Night owl:
    ********* ******* ******* ********* ***** **** hahahaha
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ******* **** **** **** ******* hahahaha ******* ****** hahahaha* ** ******** *** ******* hahahaha ** **** ** hahahaha ******** ******** ****** ***** ****** **** ********* ********* hahahaha** ****** **** ********* ***** ** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
    ***** ******* ******** *** **** ********* ****** **** ******* ******* **** **** ******* ********* ******** ***** hahahaha* ********** ** ******** ***** ***** ***** ********** ******** ****** ****** ********* **********
  • Night owl Night owl:
    hahahaha **** **** ******* ***** ******** hahahaha**
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ***** ******** hahahaha ***** *****
  • I ichbinkrytpon:
    I ichbinkrytpon: ***** ********