Mantar hasat edilir edilmez yenir mi?

Merhaba dostlar, mantarlarımın şu an 10. günü falan ufak ufak pinler oluştu yavaştan gelişim başlıyor. Yanımda bir arkadaşım var yakın süre içerisinde şehir dışına çıkacak o gitmeden mantarları gömelim diyoruz ama, kuruma süreci vs derken çok uzayacak. Mantarları hasat eder etmez kurutmadan bir şekilde tüketebilir miyiz? Tüketebilirsek nasıl tüketmeliyiz konu hakkında bilgisi olan kankalardan destek bekliyorum. Herkese iyi kafalar :D

Dostum selam kurumuş mantardan 1 gram yiyeceksen eğer kurutulmamış hali 10 gr'a eşit. 10 a 1 oranında düşünüp tüketebilirsin.
Dostum çok teşekkür ederim desteğin için, kurutulmamış halinin tüketimi hakkında bilgi verebilir misin? ne şekillerde tüketilmesi en yüksek kafaları yakalar.

Tirbuson

Üye
Kurutulmamış halinde en yüksek kafa nasıl yakalanır o konuda çok bilgim yok direkt çiğ bile yiyebilirsin. Kurutulmuş haliyle en yüksek ve hızlı kafayı ise limon TEK denen yöntemle alıyorsun. Mantarı toz haline getirip veya rende ile küçük parçalar haline getirip üstünü geçecek kadar limon suyu sıkıp 10 dk bekle ve shot at. Limon, mantarın içindeki psilocybin maddesini parçalayıp psilobin haline getiriyor. Bu işlem normalde midende gerçekleşiyor senin kafa yaşamanı sağlayan madde de psilobin, sen sadece bunu önceden hazırlayıp tükettiğin için daha hızlı ve sert vuruyor. Limon TEK'in kötü yanı normal tüketime göre daha kısa sürmesi.

Kurutulmamış halinde en yüksek kafa nasıl yakalanır o konuda çok bilgim yok direkt çiğ bile yiyebilirsin. Kurutulmuş haliyle en yüksek ve hızlı kafayı ise limon TEK denen yöntemle alıyorsun. Mantarı toz haline getirip veya rende ile küçük parçalar haline getirip üstünü geçecek kadar limon suyu sıkıp 10 dk bekle ve shot at. Limon, mantarın içindeki psilocybin maddesini parçalayıp psilobin haline getiriyor. Bu işlem normalde midende gerçekleşiyor senin kafa yaşamanı sağlayan madde de psilobin, sen sadece bunu önceden hazırlayıp tükettiğin için daha hızlı ve sert vuruyor. Limon TEK'in kötü yanı normal tüketime göre daha kısa sürmesi.
Teşekkür ederim dostum, sana madem öyle bir soru daha sorayım izninle. Bu mantarların büyümesini hızlandırmak için yapılabilecek bir şey var mı ışık vs nasıl olmalı desteğin için tekrar tekrar teşekkür ederim ^^

Tirbuson

Üye
Bu arada mantarları kurutmak için meyve-sebze kurutma makinesi kullanabilirsin 1 gün içinde hazır hale geliyor. Eğer onu almam dersen de kendin bir tane yapabilirsin. Karton bir kutunun içini alüminyum folyo ile kapla, 5x5cmlik bir pc fanını kutunun içine üfleyecek şekilde kutuya delik açıp sabitle. Kutunun içine de 1 tane ampul yakma şansın varsa yine sabitleyip istediğin kurutma ortamını sağlayabilirsin. Ampul ısı yayacak fan ise bu ısıyı ve nemi kutunun içinde dağıtıp dışarı çıkmasını sağlayacak. 1 gün içinde tüketime hazır. Örnek bir fotoğraf ekledim.

Bu arada mantarları kurutmak için meyve-sebze kurutma makinesi kullanabilirsin 1 gün içinde hazır hale geliyor. Eğer onu almam dersen de kendin bir tane yapabilirsin. Karton bir kutunun içini alüminyum folyo ile kapla, 5x5cmlik bir pc fanını kutunun içine üfleyecek şekilde kutuya delik açıp sabitle. Kutunun içine de 1 tane ampul yakma şansın varsa yine sabitleyip istediğin kurutma ortamını sağlayabilirsin. Ampul ısı yayacak fan ise bu ısıyı ve nemi kutunun içinde dağıtıp dışarı çıkmasını sağlayacak. 1 gün içinde tüketime hazır. Örnek bir fotoğraf ekledim.
Eyvallah kanka sağolasın teşekkür ederim, durmadan soru soruyorum ama bir şey daha sorayım. Şimdi ben bu mantarları kendim sporlarını alıp üretmek istiyorum. Öncesinden biraz acemilik atayım ufak tecrübe edineyim diye kültür mantarı sporu almayı deniyorum. Kültür mantarı spor ile üretilebilir mi?

erşan kuneri

Kıdemli Üye
10 gram yaş mantarı sakın yeme ! bazı türler yaş tüketildiğinde kafa yapmıyorken bazı türler yaşken kuruya oranla daha iyi kafa yapıyor. bunu yaşta olsa kuruda olsa 1 gram deneyerek yap. araştırmadan hiçbirşey tüketme herkesin lafına kulak asma

Tirbuson

Üye
10 gram yaş mantarı sakın yeme ! bazı türler yaş tüketildiğinde kafa yapmıyorken bazı türler yaşken kuruya oranla daha iyi kafa yapıyor. bunu yaşta olsa kuruda olsa 1 gram deneyerek yap. araştırmadan hiçbirşey tüketme herkesin lafına kulak asma
Bana bu konuyla ilgili bilimsel veri ve araştırmalarla gelin öyle konuşalım. Hiçbir sihirli mantarın içeriğindeki ''kafa'' yapan madde psilocybin yaşken veya kuruyken değişmiyor. Bir mantar düşün kurutup tarttın 1 gram çıktı, o mantarın kurutulmamış hali yaklaşık 10 gram olacaktır. (Çünkü mantarın yaklaşık %90'i sudur.) Mantar yine aynı mantar içeriğindeki psilocybin yine aynı miktarda. Değişen tek şey mantarın içerisindeki su miktarı. Kafa yapıcı madde miktarı hiçbir şekilde artamaz aksine oksijenle temas ettiği yüzey alanı arttıkça ''bruising'' denilen olay gerçekleşerek azalır. Fakat bu endişe edecek kadar önemli bir azalma da değildir.

Bana bu konuyla ilgili bilimsel veri ve araştırmalarla gelin öyle konuşalım. Hiçbir sihirli mantarın içeriğindeki ''kafa'' yapan madde psilocybin yaşken veya kuruyken değişmiyor. Bir mantar düşün kurutup tarttın 1 gram çıktı, o mantarın kurutulmamış hali yaklaşık 10 gram olacaktır. (Çünkü mantarın yaklaşık %90'i sudur.) Mantar yine aynı mantar içeriğindeki psilocybin yine aynı miktarda. Değişen tek şey mantarın içerisindeki su miktarı. Kafa yapıcı madde miktarı hiçbir şekilde artamaz aksine oksijenle temas ettiği yüzey alanı arttıkça ''bruising'' denilen olay gerçekleşerek azalır. Fakat bu endişe edecek kadar önemli bir azalma da değildir.
Güzel bilgilerin için teşekkür ederiz kanka, baştacısın

erşan kuneri

Kıdemli Üye
kanka seni anlıyorum mantık güzel ama sihirli mantar dediğimiz şey çok kapsamlı birşey ve içinde psikobilin olmayan sihirli mantarlar var etken maddeleri genetiğe göre çeşitlilik gösterebilir sana nörotoksinler ibotenik asit muscimol gibi farklı mantar türlerinde bulunan etken maddeler sayabilirim.söylenen genetik için haklılık payın var golden teacher benim ilk growladığım genetikti ve sevmediğim içinde son olmuştu genetik ismi geç söylendi eksik bilgi kurbanı olduk mantar çok hassas olunması gereken bir konu

Tirbuson

Üye
kanka seni anlıyorum mantık güzel ama sihirli mantar dediğimiz şey çok kapsamlı birşey ve içinde psikobilin olmayan sihirli mantarlar var etken maddeleri genetiğe göre çeşitlilik gösterebilir sana nörotoksinler ibotenik asit muscimol gibi farklı mantar türlerinde bulunan etken maddeler sayabilirim.söylenen genetik için haklılık payın var golden teacher benim ilk growladığım genetikti ve sevmediğim içinde son olmuştu genetik ismi geç söylendi eksik bilgi kurbanı olduk mantar çok hassas olunması gereken bir konu
Yanıtın için teşekkür ederim ikimizde birbirimizi anladık :)

Tirbuson

Üye
Eyvallah kanka sağolasın teşekkür ederim, durmadan soru soruyorum ama bir şey daha sorayım. Şimdi ben bu mantarları kendim sporlarını alıp üretmek istiyorum. Öncesinden biraz acemilik atayım ufak tecrübe edineyim diye kültür mantarı sporu almayı deniyorum. Kültür mantarı spor ile üretilebilir mi?
Elindeki mantarı üretmeye devam etmek için sporla üreme en son tercih etmen gereken şey bana göre. Çünkü aldığın sporlar içerisindeki genetikler tamamen rastgele ve sporları ektiğin zaman onların birleşip misel oluşturması da uzun sürüyor. Ben senin yerinde olsam yetiştirdiğim mantarlar arasındaki en güçlü, büyük ve sağlıklı görünen mantardan biyopsi örnek alıp agarlı petri kabı içerisinde onu çoğaltırdım ve bu sayede hem kaliteli genetikle hem de daha hızlı sonuçlarla karşılaşırsın. Spor alma işlemini sadece eğer uzun süre dolaba koyup saklayayım aylar sonra tekrar mantar üretimine başlarım dersen yap. Yedeğin bulunsun. Mantarda ilerleme kat etmek istiyorsan bu agarlı besiyeri konusunu iyice araştır ben de yardımcı olmaya çalışırım elimden geldiğince.

Mantar üretimini döngüye almak için yapabileceğin çok şey var. Yine yukarıda anlattığım gibi mantardan canlı kültür örneği alıp sıvı kültür oluşturabilirsin neredeyse sınırsız bir şekilde mantar üretimi yapacak kadar elinde sıvı kültürün olur. Veya ilk başta sarım yaptırdığın tahıllı kavanozun sarımı tamamlandıktan sonra yeni bir steril tahıllı kavanoz hazırlayıp, sarımı tamamlanmış tahıllardan içerisine 4-5 parça atarak yeni kavanozun da misel sarımına başlamasını sağlayabilirsin.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
    **
  • kkush kkush:
    **
  • P puslu77:
  • NewGardener NewGardener:
    **** ******* ***** ***** ****** ********** *** ******** **** *** ****** **** ******** **** ****** ******
  • ayıboğan00 ayıboğan00:
    hahahahahahahaha ***** ** *****
  • kkush kkush:
    hahahaha**** hahahahahahahaha hahahahahahahaha
    +1
  • ayıboğan00 ayıboğan00:
  • A acemiöğrenci12:
    hahahaha**** hahahahahahahaha hahahahahahahaha ****** ***** **********
    +1
  • kkush kkush:
  • ayıboğan00 ayıboğan00:
    hahahaha* ****** ** ****** **
  • kkush kkush:
    hahahahahahahaha*********
    hahahaha* ****** ** ****** **
  • kkush kkush:
    ******** ******* ********* ******* ***** *** ***** *** ***** ********* *********
    hahahaha*** ********* hahahaha*** ********
    ******* hahahaha* hahahaha* *******
  • ayıboğan00 ayıboğan00:
    hahahahahahahaha********* ****** **** hahahaha*
    ********* **** ********* ***** *** ********* ** ***** *** ***** ********* *********
    ********* **** ********* ***** *** ********* ** **** **** ******* ********** ** ***
    Lemonhazelover Lemonhazelover: ********* **** ********* ***** *** ********* ** **** **** ******* ********** ** ***