Light Cycle Method (12/12 Metodu)

president

Müptezel
12/12 Yöntemi: Canna Yetiştirme Dünyasındaki Yeni Çılgınlık
12/12 esrar yetiştirme yöntemi

Tüm dünyada kenevir yetiştiricileri sürekli olarak yeni yöntemler ve xiulian uygulama yolları arıyorlar; Bu, alan kısıtlaması nedeniyle özellikle iç mekan yetiştiricileri için geçerlidir. Sınırlı alana sahip olmanın bitki büyümesini ve verimini engellememesi gerektiğine inanıyorlar.

Tohumdan 12-12 yöntemi olarak bilinen yeni bir yöntemin tanıtılması, iç mekan kenevir yetiştiricileri arasında geniş kabul görmüştür. Fotoperiyod kenevir türleri genellikle ışık döngülerine göre çiçek açar, bu genellikle iç mekan kenevir yetiştiricileri tarafından onları bitkisel evrelerinde tutmak ve çiçek açmalarını sağlamak için yeniden yaratılır. İsimdeki 12-12, bitkinin çimlenmeden hemen sonra maruz kaldığı her biri 12 saatlik aydınlık ve karanlığa atıfta bulunur.

Uzun süredir kullanılan normal yöntem, çiçeklenme aşaması için 12/12 ışık döngüsüne geçmeden önce yaklaşık 2-4 hafta süren vejetatif aşamada 18/6 döngü kullanmaktır. Bununla birlikte, 12/12 tekniği, 12/12 ışık döngüsünü kullanarak onları hemen çiçeklenmeye zorlamak için geleneksel vejetatif aşamayı tamamen atlar. Bitki büyüklüğünü ve yapraklarını geliştirmeye odaklanmak yerine, üremek için hemen çiçek açması için kandırılır.

Bitkiler, vejetatif aşamadan geçen normal bitkiden çok daha küçük ve yönetilebilir büyüdükçe, ciddi alan sorunları olan yetiştiriciler için özellikle caziptir. Çok daha az gürdürler ve daha az dalı vardır ve bazı durumlarda yılda ortalama 5 hasat yapabilirler, böylece çok fazla zamanı olmayan yetiştiriciler için daha çekici hale getirir. 12/12 fotoperiyot yetiştirme yöntemi, kenevir bitkinizi büyütmenin ekonomik ve yerden tasarruf sağlayan bir yoludur. Tohumdan hasada kadar ortalama sadece 7-9 hafta sürer ve bu, normal kenevir büyümesine kıyasla oldukça hızlıdır.

12/12 yetiştirme yöntemi, ışık döngülerinin süresini değiştirmek dışında herhangi bir özel bakıma ihtiyaç duymaz. Bitkiler hala her zaman olduğu gibi tedavi edilmeli, yetiştiriciden her zaman olduğu gibi yetiştirme ortamı koşulları, besinler, haşere ve diğerlerinin yanı sıra hastalık kontrolü açısından özen ve sevgi görmelidir. Bu, özellikle normal tomurcuk döngüsünde olduğu gibi bitkiler gençken izlenmelidir.

Avantajlar

Kırpma sırasında işlenecek çok daha az yaprak olduğundan bakımı daha kolaydır ve böylece değerli zamanınızı boşa çıkarır.

Bitkiler erişilebilir olduğundan ve çevrede hareket ettirilebildiğinden, bitkilere iyi ışık penetrasyonu ve daha kolay bakım rutini sağlar.

Küçücük bir alanda büyüyebilirler

Su, besin maddeleri ve elektrik gibi kaynaklara olan talepte bir azalma olduğu ve hareketli bileşenlerin yıpranma ve aşınmasını azalttığı için para tasarrufu sağlar.

Bitkiler daha az yan dala sahip olduğundan ve normal yöntemle yetiştirilenler gibi aşırı yayılmadığından verimli yer tasarrufu sağlar.

12/12 kenevir yetiştirme yönteminin hem rakipleri hem de savunucuları vardır, çünkü bazıları bu yöntem kullanılarak üretilen bitkilerin, tomurcuklanma alanları üretememeleri ve daha düşük THC konsantrasyonlarına sahip olmaları nedeniyle yetiştiricilere daha düşük verim verdiğine inanmaktadır. Öte yandan, bazı yetiştiriciler, çok iyi ve bol miktarda kenevir hasadı ürettiği için çok etkili olduğunu söylüyor ve bazıları kullanılan her watt ışık başına bir gram ot elde ettiğini iddia ediyor. Durum böyle olmasa da, 12/12 kenevir yetiştirme yönteminin yararları vardır ve zaman içinde birçok kenevir yetiştiricisi tarafından benimsenmeye devam edilecektir.

Bazı ipuçları

Her mahsulden sonra yetiştirme alanını yeniden sterilize etmek, onu temiz ve sterilize etmek için önemlidir.

Bitkilerinizi, özellikle daha az ışık alan alanlarda düzenli olarak kontrol ederek küf ve küfü uzak tutun.

Indica gibi bazı çeşitlerin bu yöntemle iyi çalışmadığı bilindiğinden, doğru kenevir bitkisi çeşidi bu yetiştirme yöntemi için önemlidir. Melezlerin ve Sativa çeşitlerinin iyi iş gördükleri bilinmektedir, büyümeleri ve kök gelişimleri onları bu yöntem için ideal adaylar yapar.

Güçlü aydınlatma ve hava sirkülasyon sistemi, bitkilerinizin güçlü aydınlatma ve iyi gelişmek için yeterli hava almasını sağlar.

Bitkileriniz aydınlatmada herhangi bir ani değişiklik fark edecek, bu nedenle HPS lambaları gibi en başından doğru olanı kullanın ve zayıf bir aydınlatma sistemi bodur büyümeye neden olacaktır.

12/12 yetiştirme yönteminden geçmiş bir kenevir bitkisinin normal bitkilerinizden farklı görüneceğini akılda tutmak önemlidir. Bunun nedeni, bitkinizdeki ışığa duyarlı hormonların en büyük kolayı en yüksek noktası yapması ve bitkinin muhtemelen sadece büyük bir tomurcukla birkaç kısa dala sahip olmasıdır. Bununla birlikte, bu yöntemle yetiştirilen esrarı lezzet ve etki yoluyla tanımlamanın bir yolu olmadığı için farkın bittiği yer burasıdır.

Kaynak : Cannabis.net
Bu da örnek teşkil eden bir grow arkadaşlar :

For English :

Dikkat Dikkat : Bu teknikteki amaç tıpkı sea of green yöntemindeki gibi zaman sıkıntısı olupta az alan kaplayan cok sayıda bitkiden iyi hasat almaktır. En az 4 -6 bitki ile yapılması tavsiye edilir çünkü bitki başına 30 gram alıcaksınız dersek bu rakam gerçekten iyimser olur kanka 20 -30 arası bir hasat bizi bekliyor olcak o yüzden bu mevzuyu cok bitkiyle yapmak iyi. Ben 3 litrelik saksılarla 40 * 40 *12 kabinde 9 kök büyütcem :) en basit haliyle nasıl sığacak demeyin tek bir tane anadalınız var başka da bi bokunuz yok arkadaşlar. O yüzden her yeri kaplamak için her boşluğa saksı doldurmanız lazım amaç şu alanın tamamını kullanarak küçük küçük canavarlar elde etmek.
12-12-from-seed-plants-by-fuel-450x359.jpg

Örnekte olduğu gibi kanka.

Son düzenleme:

Hoca666

Müptezel
Eline saglik kanka? Az biraz biliyorum bunu da yine de bilmedigim var. Sen yapacam dedin. Kaclik saksilar kullanacan?

takozesya

Yeni üye
selam beyler bitki çok büyümeyeceği için 4 - 5 litrelik saksılarda başlatmak mantıklı olur sanırım? ve direkt olarak 12/12 periyodunda başlatacağımız için grow gübresi verilmeyecek mi? eğer direkt olarak 12/12 ışık periyodunda bu iş oluyorsa tek bitkiden 25 gram alsan 4 saksıdan 100 gram hemde 2 ay gibi bi sürede bence gayet iyi bi sonuç denemek lazım

S

silas

Guest
Anladığım kadarıyla photoya tohumdan hasada 12/12 veriyorlar, vegde beyaz, çiçeklenmede sarı ışık. Avantajları alanı daha verimli kullanıyorsun, hasat süresini kısaltıyorsun, eğitime daha az vakit harcıyorsun, kaynakları daha az kullanıyorsun (gübre elektrik), sog gibi çok sayıda bitkiyle watt başına 1gr gibi fazla hasat alıyorsun. Denemek gerek. Konu için Teşekkürler eline sağlık

president

Müptezel
Anladığım kadarıyla photoya tohumdan hasada 12/12 veriyorlar, vegde beyaz, çiçeklenmede sarı ışık. Avantajları alanı daha verimli kullanıyorsun, hasat süresini kısaltıyorsun, eğitime daha az vakit harcıyorsun, kaynakları daha az kullanıyorsun (gübre elektrik), sog gibi çok sayıda bitkiyle watt başına 1gr gibi fazla hasat alıyorsun. Denemek gerek. Konu için Teşekkürler eline sağlık
Teşekkür ederim Silas abi engin bilgin ve tecrübelerinle direk nokta atışı yapmışsın gene tam olarak dediğin gibi. Beni en çok cezbeden noktası elektrik faturasının daha az gelecek olması, diğer cezbedici nokta hızlı olması. Kabinim 40x40xx120 ışık 500 watt o kabinde 9 saksı yapmayı düşünüyorum saksıların 3lt olcak ve canna coco premiumda bakacam abi inşallah konuyu devam ettiricem.

president

Müptezel
selam beyler bitki çok büyümeyeceği için 4 - 5 litrelik saksılarda başlatmak mantıklı olur sanırım? ve direkt olarak 12/12 periyodunda başlatacağımız için grow gübresi verilmeyecek mi? eğer direkt olarak 12/12 ışık periyodunda bu iş oluyorsa tek bitkiden 25 gram alsan 4 saksıdan 100 gram hemde 2 ay gibi bi sürede bence gayet iyi bi sonuç denemek lazım
evet kanka okuduğum yabancı kaynaklarda 1 oz diyor , oda 28 gr'ye tekabül ediyor. Bu da aşağı yukarı dediğin rakamları yapıyor. ben mesela 9 kök yapcam kök başı 20 alsam dedim ( klasik türk mantığı) 180 gr bana yeter de artar kanka. Cok tasarruflu bir grow olcak benim için.. Harçlıklarım cebime kalcak.

president

Müptezel
Ha bi de kanka kisa bi surede yetisecek kelle ucuracan mi. Videoda kelle ucurma gordum sanki
Kanka zaten bitkiye 12/12 den başlatarak bitkiyi strese sokuyoruz o yüzden hiç gerek yok . Şayet harmanlığa dayanıklı ve vakiti olan kişiler varsa aramızda Sog Yöntemine bakabilirler. O 30 gün veg tutup direk geçilen yöntem.

CNNBS

Üye
Kanka peki çiçek daha ilk filizini verdi topraktan çıktı bildiğin bir inde dal ve ufak yaprakları var yani bir kaç günlük o zaman mı gübre vermeye başlayacaksın yoksa bir süresi var mı

president

Müptezel
Kanka peki çiçek daha ilk filizini verdi topraktan çıktı bildiğin bir inde dal ve ufak yaprakları var yani bir kaç günlük o zaman mı gübre vermeye başlayacaksın yoksa bir süresi var mı
kanka ben cocoda bakıyorum bitkilerim o sebepten dolayı ilk sulamadan itibaren gübre veriyorum ve toprağımı asla kuru bırakmıyorum hep ıslak kalıyor çünkü cocoda bir nevi hydro kanka litreatürde hidro olarak geçer. Ama sen toprağına göre bir gidişat belirle kendin için daha iyi olur.

CNNBS

Üye
kanka ben cocoda bakıyorum bitkilerim o sebepten dolayı ilk sulamadan itibaren gübre veriyorum ve toprağımı asla kuru bırakmıyorum hep ıslak kalıyor çünkü cocoda bir nevi hydro kanka litreatürde hidro olarak geçer. Ama sen toprağına göre bir gidişat belirle kendin için daha iyi olur.
Daha ilk growumu yapacağım kanka o yüzden araştırdıkça araştırıyorum gözlerim bozuldu forumda ki konuları okumaktan :) light mix toprak yapmayı düşünüyorum bildiğim kadarıyla oda gübresiz bu toprakta nasıl bir yol izlemeliyim

president

Müptezel
Daha ilk growumu yapacağım kanka o yüzden araştırdıkça araştırıyorum gözlerim bozuldu forumda ki konuları okumaktan :) light mix toprak yapmayı düşünüyorum bildiğim kadarıyla oda gübresiz bu toprakta nasıl bir yol izlemeliyim
yeni başlayanlara genelde light mix önerirler. Ben hydroya cok meraklı olduğumi çin cocoda başladım

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********