Kendi toprağınızı kendiniz hazırlayın..

Cashh

Doktor
Humus'u nerden aldınız acaba?
Benim karışım 5 karışımlı toprak humus. Perlit solucan gübre Bi çeşit daha var unuttum 40 litrenin 25 bu toprak sonra 3 litre solucan gübre 300 gram perlit 2 litre bonzai toprağı bu şekilde yaptım demlenmeye bıraktım ayrıca humus alıp eklemedim

İHuA

Yeni üye
Benim karışım 5 karışımlı toprak humus. Perlit solucan gübre Bi çeşit daha var unuttum 40 litrenin 25 bu toprak sonra 3 litre solucan gübre 300 gram perlit 2 litre bonzai toprağı bu şekilde yaptım demlenmeye bıraktım ayrıca humus alıp eklemedim
Teşekkürler bazı makalleler dinlenmede sulama yapılmasından bahsediyo istersen bi araştır.

konu baya yesillenmiş...valla toprak konusunu burda bitiricez biz sanırım..bu karısımları yapan kankalar bir gunluk de tutarlarsa(ben dahil) herkese de bir fikir olur..Saol MAKAVELE kanka iyiki acmıssın konuyu...

Valla dostlar cok iyi iki tarif var :) Pandaman morukcum gercekten cok iyi bi yazi yazdin cok tesekkurler.

Daha fazla insan cikar umarim ilerletebiliriz bu durumu.
konu baya yesillenmiş...valla toprak konusunu burda bitiricez biz sanırım..bu karısımları yapan kankalar bir gunluk de tutarlarsa(ben dahil) herkese de bir fikir olur..Saol MAKAVELE kanka iyiki acmıssın konuyu...
Eyvalla kankacim bir ay sonra en gec acacagim gunlugu, umarim gorebilirsin.

Cashh

Doktor
Saksıda ki toprak kurumaya yakınken. Sen Bi özetlesen kanka bildiğin kadar sonra yine araştıryim ama ne şekilde araştırıcam henüz bilmiyorum

Cashh

Doktor
''Is this a homemade soil mix like the ones around here? If yes, then I'd say this is something leftover from the bottled nute paradigm. "Wet/dry" cycles are not necessary and can even be detrimental in living soil. Same deal with "watering until runnoff". My best experience has been by using frequent, light waterings rather than drenching and drying. Living soil will hold water wayyy longer than bagged soil and living soil is also more drought tolerant. Sometimes I'll let it get on the dry side, but I mostly just aim for constantly moist. If 100% saturation is drenched until runoff, and 0% saturation is bone dry, I try to stay in the 40%-70% range... if that makes sense...''

Şimdi abi living soilde bu durum normal toprak sulamasından farklı. Living soil inanılmaz uzun bir süre suyu tutuyor. Bu yüzden alıştığın kuruma durumunu göremeyeceksin ''eğer toprağı doğru hazırlamışsan''. Yukarıda önerilen tamamen kuruduktan sona sulama mantığını bırakmak. Buradaki tecrübeli şahsın önerdiği;

%100 toprağın tam su doyum noktası olduğunu düşünürsek, yani runoff görene kadar toprağın tam suya doyması.

%0'ı da toprağın tamamen kuru olması dersek.

seviyeyi %40-%70 civarlarında tutuyormuş bunu öneren sürekli. sulama şekli bu adamın, bu kıvamı tutturuyor grow boyunca.

Toprak kuruluğuna bakarak sulama yapmıyorum ben şu anda. Çünkü canlı toprak diğeri tarzında kurumuyor yukarıda belirtildiği gibi. Ben ağırlıktan yola çıkıyorum. Saksıyı iki elimle yanlardan tutup kaldırabiliyorsam, hafiflemiş olduğu anlamına geliyor benim için. (tutacak yerlerinden değil, yanlarına avuç içimi yerleştirerek) Çünkü sulama yaptıktan sonra bunu yapamıyorum, kalkmıyor yani, sadece tutacaklardan kaldırabiliyorum. 19litre saksıda benim tecrübem bu yönde. 23 gün geçti, bitkilerin durumuna baktığında sulamada bir terslik olduğu gözükmüyor, bu yüzden doğru gittiğimi düşünüyorum. 5-6 günde bir yapmışım bu işlemi.
Kök gelişimi için suyu araması ve hafif toprak kuruması gerek şimdi bu durumda su kurumazda toprak sulu kalırsa o zaman kökler gelişmez

Cashh

Doktor
Onu demeye çalıştım abi, senin dediğin mantık living soilde yok. Toprak canlı olduğu için sürekli nemli durumda. Bunun şöyle örneğini verebilirim,
hani her şeyi karıştırdım, 4 ay bekledi dedim ya toprak. 4 ay sonra o toprak nemliydi. Kısacası organic living soil'de su mantığı farklı işliyor. Zaten kökler gelişmiyor olsaydı kimse living soil yapamıyor olurdu. Veya sen koyduğum bitkilerde gelişmeme gibi bir durum görüyor musun? Canlı toprak her şeyi kendi ayarlıyor, buna su dahil. ph, ppm gibi şeylere bakılmadan sadece sulama yapılmasının olayı o. Sen değil, toprak ayarlıyor dengeleri. Sen sadece suyunu veriyorsun. Toprak kuruması tabii ki de oluyor, fakat senin dediğin gibi normal yetiştirenlerdeki kuruma gibi değil.

Adı üstünde, toprağı canlı bir varlık olarak düşün. Suyu veriyorsun, o suyu normalden daha fazla bir sürede içinde tutup, gelişim için gereken ayarlamaları yapıyor.
Peki Kanka cım şimdi 1 ay sonra başlıycam bu toprağa suyu eski yöntemle vermek doğru değil peki nasıl sulamak gerekir tarif rica ederim

Cashh

Doktor
Onu demeye çalıştım abi, senin dediğin mantık living soilde yok. Toprak canlı olduğu için sürekli nemli durumda. Bunun şöyle örneğini verebilirim,
hani her şeyi karıştırdım, 4 ay bekledi dedim ya toprak. 4 ay sonra o toprak nemliydi. Kısacası organic living soil'de su mantığı farklı işliyor. Zaten kökler gelişmiyor olsaydı kimse living soil yapamıyor olurdu. Veya sen koyduğum bitkilerde gelişmeme gibi bir durum görüyor musun? Canlı toprak her şeyi kendi ayarlıyor, buna su dahil. ph, ppm gibi şeylere bakılmadan sadece sulama yapılmasının olayı o. Sen değil, toprak ayarlıyor dengeleri. Sen sadece suyunu veriyorsun. Toprak kuruması tabii ki de oluyor, fakat senin dediğin gibi normal yetiştirenlerdeki kuruma gibi değil.

Adı üstünde, toprağı canlı bir varlık olarak düşün. Suyu veriyorsun, o suyu normalden daha fazla bir sürede içinde tutup, gelişim için gereken ayarlamaları yapıyor.
Birde kanka elimde 6.5 litrelik bir saksı var uzun dar birde 15 litre Lik bez saksı var önce şöyle düşündüm kumaş büyük olana photo küçük olana auto ekleyim sonra dedim ilk ikisini de auto ekeyim sonra düşündüm biri büyük saksı biri kuçük olmasın başka bir benzer dar uzun saksıya ekeyim diyorum ama şimdi de şöyle düşünüyorum kumaş büyük saksıda kine topping lst yapayım yanlara açılsın uzun sar saksıya kenara ekeyim sadece lst yapayım biraz kararsız kaldım anlıyacağın bir tavsiyen var mı

Organik

Kıdemli Üye
Kankam solucan ve yarasa gübresi + perlit +torf ile kendi topragımı yaptım fakat sizlere tavsiyem ek calmag te eklemeniz olucaktır çünkü süreçte tek sıkıntı yaşadığı kısım calmag oldu katı veya sıvı bulundurmanızı öneririm

Cashh

Doktor
Kankam solucan ve yarasa gübresi + perlit +torf ile kendi topragımı yaptım fakat sizlere tavsiyem ek calmag te eklemeniz olucaktır çünkü süreçte tek sıkıntı yaşadığı kısım calmag oldu katı veya sıvı bulundurmanızı öneririm
Kanka katı calmag nerden bulunur. Nick name psy ile ilgili mi

Birde kanka elimde 6.5 litrelik bir saksı var uzun dar birde 15 litre Lik bez saksı var önce şöyle düşündüm kumaş büyük olana photo küçük olana auto ekleyim sonra dedim ilk ikisini de auto ekeyim sonra düşündüm biri büyük saksı biri kuçük olmasın başka bir benzer dar uzun saksıya ekeyim diyorum ama şimdi de şöyle düşünüyorum kumaş büyük saksıda kine topping lst yapayım yanlara açılsın uzun sar saksıya kenara ekeyim sadece lst yapayım biraz kararsız kaldım anlıyacağın bir tavsiyen var mı
Kanka valla tam anlayamadım benimde kafa basmadı ne istediğine :D

Evet zaten Pandaman'ın tarifi dışında her ne yaparsan yap kendi yaptığın toprak CallMag isteyecektir.

Pandaman morukcum Mikoriza mantarı hakkında bir bilgin var mı? Ben genellikle kullanıyorum, gözle görülür farklar açıyor. Senin yaptığın LivingSoil'de çok iyi iş görebilir. Mikorizayı illa markalardan almana gerek yok, kendin üretebilirsin ama 4 ay gibi bir süresi var onunda yanlış hatırlamıyorsam.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • kkush kkush:
    ******** ** ****** *** * *** *** ***** hahahaha ******* ****** ** *** ****** ******** hahahaha* ******** hahahaha* ******** ****** ********* ****** ***** *** *** ****** ******* hahahaha hahahaha** ****** ******* hahahaha ****** ******* ** ********* **
    +2
  • A ax-b:
    **
  • D despotdes:
    ***** ********* ******** ******* hahahaha** ****** *** ****** ***** hahahaha ******* ******
  • D despotdes:
    **** ***** hahahaha*** hahahaha**** *****
  • kkush kkush:
    hahahaha*** **** ****** ****** ****** **** hahahaha**
    ***** ********* ******** ******* hahahaha** ****** *** ****** ***** hahahaha ******* ******
  • D despotdes:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ****** ****** hahahaha** ****** ***
  • kkush kkush:
    ******* **** ***** *** ******** ***** ********* ***** **** ***** ****** ******* **** ***** ***** *** ******** ***
  • D despotdes:
    *** * ****** ********* *** ******* ** **** ********** ***** ** ********** *** ****** *** hahahaha*** **** ****** ****** ****** **** hahahaha**
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******** ******* hahahaha ****** *** ******* hahahaha *** **** ******* ********* **** **** ******* **** ***** *** ******** ***** **
  • D despotdes:
    ****** ***** hahahaha**** ***** *** ******** ******** ****** ****** hahahaha****
  • kkush kkush:
    ******* ********** hahahaha****** ***** hahahaha**** ***** *** ******** ******** ****** ****** hahahaha****
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    ** ******* *** ********** hahahaha
  • D despotdes:
    ** ******* *** ********** hahahaha
  • kkush kkush:
    **** **** ***** *** ****** *** ***** ***** *** **** ***** **
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    *** *** *** ********* ***** hahahaha** hahahaha* **** ***** ********
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    *** **** ***** ** **** *** ******* ***** ****** ********** ***** ******* ********* ******* **********
  • D despotdes:
  • D despotdes:
  • D despotdes:
  • D despotdes:
    ***** ********** ******** **** ******** ***** ********** **** hahahaha* ***** *** ** ********* ******* ********* * ****** ***** ***** hahahaha* ********
  • A ax-b:
    ***** hahahaha* ****** *** * * ***** ******** ******** ****** ***** *** ** *** ***** ** * ***** ***** ***** ********** ** ******** ****** *** *** *******
    A ax-b: ***** hahahaha* ****** *** * * ***** ******** ******** ****** ***** *** ** *** ***** ** *...