Kendi toprağınızı kendiniz hazırlayın..

İHuA

Yeni üye

İHuA

Yeni üye
Alternatif olarak, bu da benim karışım. Güzel konu :D Benim konuda olmasın dersen silebilirim abi tabii ki de :)

İlk growumda ölçüleri yanlış yapmıştım ve 1 ay pişmişti. Ona rağmen inanılmaz kaliteli bir sonuç çıktı oraya, miktar olarak belki daha az aldım yaptığım yanlışlıktan dolayı ama sonuç muhteşemdi, sadece sulama grow.

15 gal toprak için

5gal Sphagnum Torfu
5gal Humus
5gal Perlit
2 cups Tarım Kireci
2 cups Deniz Yosunu Toz Gübre
3 cups Organik Katı Solucan Gübresi
8 cups Siyah Bazalt Kum

Bu cups ölçü birimleri değişkenlik gösterdiği için teker teker kaç grama karşılık geliyor bakmak gerekiyor, şimdi aklımda değil. Bazısı gramaj bazısını ml olarak hesaplamıştım.

Şimdi yaptığım doğru ölçülerde oldu ve en önemlisi 4 ay pişti. Saksılara geçirme aşamasına geldiğimde 4-5 solucan görmüştüm. Pişme olayı çok önemli, çünkü adı üstünde organic living soil, canlanması lazım toprağın.

Şu an bu toprakla yaptığım sadece sulama gerektiren grow.

Bu gal dediğiniz nedir acaba neye tekabüll ediyo? cups mups?
Alternatif olarak, bu da benim karışım. Güzel konu :D Benim konuda olmasın dersen silebilirim abi tabii ki de :)

İlk growumda ölçüleri yanlış yapmıştım ve 1 ay pişmişti. Ona rağmen inanılmaz kaliteli bir sonuç çıktı oraya, miktar olarak belki daha az aldım yaptığım yanlışlıktan dolayı ama sonuç muhteşemdi, sadece sulama grow.

15 gal toprak için

5gal Sphagnum Torfu
5gal Humus
5gal Perlit
2 cups Tarım Kireci
8 cups Siyah Bazalt Kum

Bu cups ölçü birimleri değişkenlik gösterdiği için teker teker kaç grama karşılık geliyor bakmak gerekiyor, şimdi aklımda değil. Bazısı gramaj bazısını ml olarak hesaplamıştım.

Şimdi yaptığım doğru ölçülerde oldu ve en önemlisi 4 ay pişti. Saksılara geçirme aşamasına geldiğimde 4-5 solucan görmüştüm. Pişme olayı çok önemli, çünkü adı üstünde organic living soil, canlanması lazım toprağın.

Bu ölçü meselesi zaten kafaları karıştırıyo türkçe ölçü birimleri yok mu acaba?

Klassman da arkadaşım yapıyor sadece içine %20 perlit karıştırdı daha yeni bloom'a geçtiler AN gübre setindeler tek sorun calmag eksiği çok fazla oldu, 1-2 bitkide her gübrelemeye 1ml eklenemesine karşı 2 bitkide önüne geçemedik(belki ilk 3 hafta hiç calmag verilmemesinin de etkisi olabilir)
Vermikült ve az gübre eklersen bomba bi toprak olur

Kanka evet Klassman'da bende cok fazla CallMag sorunu yasiyorum bunu yazmayi unutmusum, hatirlattigin icin tesekkurler.

Ben o yuzden dolayi her gubrelemede ve bos sulamada CallMag veriyorum. Gubrelerken 1Ml Bos sulamada 1Ml seklinde.

aynen kankalar..en iyisi deneyerek olacak sanırım..ben ilk olarak yukarıdaki karısımla baslayıp sizin uyarılarınız ısıgında yurumeyi dusundum..Aguş kankanın callmag uyarısınıda dikkate alıcam. Valla planım torf/vermükülit(Bire bir)/perlit/solucan gübresi(%30)seklinde başlayıp daha sonra biobizz den 3/1 şeklinde yurumeyi planlıyorum..
Kankacim gunlukte tutarsan toprakla ilgili yaptiktan sonra super olur merak ediyorum.

15 gal toprak için

5gal Sphagnum Torfu
5gal Humus
5gal Perlit
2 cups Tarım Kireci
8 cups Siyah Bazalt Kum

Wohoo iste tam olarak boyle bisiler gormek istiyordum helal morukcum. Hic silmene gerek yok bence gayet yararli bi yazi yazmissin. Galon cinsleri sanirim bir cok yere gore degisiklik gosteriyor. UsGal cinsinden mi Galon hesaplamalarin ?

İHuA

Yeni üye
Abi kaynak yabancı (USA) olduğu için onlar ''cups'' ve ''gallon''. 5gal 19litrelik saksıya tekabül ediyor. Yani oradaki tarif 3x 19lt toprak için.
''Cup'' da bir su bardağı gibi düşün. 240ml civarı bir şey. Ama ben bu cups yazanları yaparken oradaki her bir cups yazan için cup'dan gramaj olarak ne kadar olması gerektiğini ortalama hesaplamaya çalışmıştım internetten. Ben onlarla uğraşamam dersen. Kısacası:

5gal - 19lt
1cup - 240ml
Çok teşekkür ederim açıklaman için

Eyvo :) Galon her yerde aynı abi. 5gal 19lt. Zaten google'a atıyorum 1gal to lt yazdığında çıkıyor.
Supersin valla adamim. Benim bildigimde bi USGallon bi de UKGallon vardi, senin tarfite bu olcu olmasina sevindim. Gunlugunde muthis bende ikinci growda hazirladigim toprakla tutacagim gunluk burada aydinlatici olmasi icin. Tohumlarim yeni geldi 3x White Buffalo 3x Death Star OG olacak.

İHuA

Yeni üye

15 gal toprak için

5gal Sphagnum Torfu
5gal Humus
5gal Perlit
2 cups Tarım Kireci
8 cups Siyah Bazalt Kum

Sanırım bu toprağı hazırladıktan sonra geriye sadece sulama kalıyor?
Rica ederim abi, teşekürler :) Yapacaksan ve olanağını varsa toprak 2-4 ay pişsin. Umarım iyi grow olur senin de benim de.
Ya humus olarak ne aldınız acaba?

İHuA

Yeni üye
Sadece sulama aynen. Ben %50 çeşme %50 içme suyu kullanıyorum sulamalarda.

Humus, orman humusu diye geçiyor, aratabilirsin.
Arattım aratmasına da mevcut çok fazla bir seçenek yok sanırım Türkiye'de, Nif diye marka var onun içinde perlit falan da var ama oranları yazılı değil çok saçma

Cashh

Doktor
Her şeyi karıştırdıktan sonra toprağı bırakıyorsun 2-4 ay. Pişmesi demek zamanla canlanıyor toprak. Adı o sadece, senin bir şey yapmana gerek yok. En az 1 ay deniyor bu bekleme süresi.

Bu süreden sonra kullanıyorsun toprağı.

57lt çok olduğu için ben homojen karışması için tüm içeriği en büyük boy çöp torbasının içinde karıştırdım, fiziksel olarak zorluyor ama önemli her şeyin homojen karışması. En son tam karıştığından tatmin olduktan sonra büyük bir kovaya geçirip bıraktım 4 ay. Kovanın kapağı aralık kalacak şekilde kapattım bu süre içinde.
Kanka cım çok teşekkür ederim güzel fikir benim de hasata bir ay var hemen karışımı yapıp senin taktikle bırakayım demlensin

Cashh

Doktor
Rica ederim. Ben tohum sıkıntısından dolayı 4 ay demledim, ama iyiki de uzun zaman geçmiş, ilk yaptığımdan çok daha iyi oldu gibi gözüküyor. Yani resmen 4-5 solucan gördüm, demek ki toprak iyi canlandı. Zaten anlayacaksın sürekli nemli kalmasından canlandığını. Kuruma diye bir şey yok resmen. Bu yüzden de aslında sulaması biraz farklı.
Kapağı hafif açık kutuda beklesin dimi

İHuA

Yeni üye

Veya aşağıdaki yerlere sorabilirsin. Bu kadar bulabildim :D

Tamam yardımın için çok sağol

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • TabldotLife TabldotLife:
    ****** ***** hahahahahahahaha***
  • kkush kkush:
    *** ******** ********* *** ******** *** * * **** ***** hahahaha******** ******** ***** hahahaha* *** ******* ** hahahaha********* **** ***** ****** ***** ******* *** ***** ******* **
  • kkush kkush:
    **** hahahaha ***** ******** ******** ***** *** *****
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ********** ********* hahahaha **** *** ***** *** **** hahahaha* ***** hahahaha**
  • kkush kkush:
    *** ******* **** hahahaha hahahaha****** ********* *** ** *** ***** hahahaha **** ********** *** **** * **** ***** ***** *********
    +1
  • Teginn Teginn:
    ***** *** ******* ** ******** *** ***** ***** **** hahahaha ***** ******** ******** ***** *** *****
  • kkush kkush:
  • kkush kkush:
    *** ** ***** *** ******* * ***** ******** *** ******* hahahaha******** *** ******* ** ******** *** ***** *****
    ***** ******** * ** *** ********* *** ****** ***** **** ***** ********* ******* ****** ******** ***** ********** ********* hahahaha **** *** ***** *** **** ******
  • Teginn Teginn:
    ****** *** *** **** *** **** ***** *** ***** *** *** *
  • H Heisenberg01:
  • H Heisenberg01:
    ******* ***** ***** ******** ***** **** hahahaha********* ******** * ** *** ********* *** ****** ***** **** ***** ********* ******* ****** ********
  • kkush kkush:
    ****** ***** ******** * * **** ********** hahahaha hahahaha** ** ***** **** ********** ********* *******
    +1
  • H Heisenberg01:
    *** ** * ***** *** hahahaha* ********** ***** *** ****** ********** ***** *** ****** *******
  • H Heisenberg01:
    ** hahahaha** ********* ********** ********** *** *** *******
    ***** ********* ******* ****** ** **** ******** ********* ******* **** ***** **** ***** ***** *** ***** ***** ***** ******* ***** ***** ******** ***** **** hahahaha****
    +1
  • kkush kkush:
    **** *** ****** hahahaha* ******
    +1
    *** * ****** ****** ********** *** ***** ***** ** **** ******** ***** ******** * * **** ********** hahahaha ********
  • kkush kkush:
    ***** hahahaha *****
    +1
  • kkush kkush:
    ********** ********* ****** ********** **** ***** * ****** ****** ********** *** ***** ***** ** **** **
    +1
    ****** hahahaha****
    hahahahahahahahahahahahahahahaha*********
    TabldotLife TabldotLife: hahahahahahahahahahahahahahahaha*********