Gelin şu mevzuyu konuşalım

Legend86

Müptezel
Arkadaşlar selamın aleyküm
Mart 1 de tohumu çatlattım diyelim
14 saat ışık verdim
3. Boğumda toppin yaptım ve lst başladım
Yeni gelen 2 ana dalda 2. Boğumda 2. Topping yaptım
Ve lst devam ediyor
Mayıs ayında doğa ananın ışık döngüsü güneş doğumu ve batımı arası 14 saat 10dk dır
Demek istediğim fotoperiyot (uzun dönem tohum) tohumumu yukarıda belirttiğim gibi 14 saat ışık verip bahsettiğşm şekilde marttan mayıs 20 ye kadar büyüttüm, mayıs 20 de dışarı koyarsam ne olur. Daha öncede bununla alakalı konu açtım konuya katılan arkadaşlara teşekkür ederim, yabancı bir büyütücünün martta cam kenarı başlayıp dışarısı 20 derece olduğu bahar ayında dışarı alıyor, cam kenarı yerim yok 14 saat ışıkla bakarsam olur mu, outdoor yapacağım yer rakım 750 amaç eğitimleri içerde tamamlayıp ağaç kendini toparlayınca içerde baktığım 14 saat ışık vakti olan mayıs 20 outdoor zamanı dışarıya alayım diyorum.
Şöyle bir şey var mayıs 20 de ışık 14 saat 10 dk
Bu döngü haziran 21 en uzun ışık döngüsü 14 saat 40dk olur ve döngü değişmeye başlar. Günler geçtikçe
Ne düşünüyordunuz bu konu hakkında
Not: tohum uzun dönem fotoperiyot

OttoMan347

√SEFİR√
Güzel bı fikir bence kanka eğitimle içerde bı dönem buyutup dışarı alan yetiştirici oluyor hem eğitimli hem büyük ağaçlar ortaya çıkıyor anlattığın mantık sana başarılı bi sonuç versin istiyorsan biraz daha erken hatta şimdi başlayıp alman daha büyük bj ahaca sahip olmana yarar ben olsam öyle yaparım (eğer müsait bı yerin varsa)

Legend86

Müptezel
Güzel bı fikir bence kanka eğitimle içerde bı dönem buyutup dışarı alan yetiştirici oluyor hem eğitimli hem büyük ağaçlar ortaya çıkıyor anlattığın mantık sana başarılı bi sonuç versin istiyorsan biraz daha erken hatta şimdi başlayıp alman daha büyük bj ahaca sahip olmana yarar ben olsam öyle yaparım (eğer müsait bı yerin varsa)
Kanka yerim var, yabancı bir kişi diyor ki 14 saat ve altında yetişen bitki direk çiçek açarak büyürmüş, güldüm, ama dışarıda Nisan ayında eken var, mayısda eken var iklime göre değişiyor, bu aylarda ışık ya 12 saat yada 14 o zaman olmuyor da içerde 14 saat ışıkla bakınca mı olmucak, yani bence büyüyecektir diye düşünüyorum, sonuçta uzun dönem bitki , çok çok hızlı büyümez ama 2 bucuk aylık süreçte bütün eğitimleri verebilip yeşillenmesini umuyorum

Aga dışarı alma işini mayısı geçirmemeye çalış güneşe çıkınca bi afalliyo bitkiler ben yaptım başta alt yaprak süt beyaz oldu sonra devam etti büyüdüler süper bitki oldular içmek nasip olmadı :/

Kulagı Kesik

Kıdemli Üye
Uzun zaman dışarıda yetistiren bı mutlu kankan olarak kanka kesinlikle dediğin gibi en az 1- ay dan sonra dışarı alıp güzel sonuç elde edebilirsin güneşe dikkat et kavurup geçebilir mutlaka vi gölgelik olsun aksi durumda bitkinin kavurur

Legend86

Müptezel
Aga dışarı alma işini mayısı geçirmemeye çalış güneşe çıkınca bi afalliyo bitkiler ben yaptım başta alt yaprak süt beyaz oldu sonra devam etti büyüdüler süper bitki oldular içmek nasip olmadı :/
Işıkla mı yaptın içeride ne kadar ışık süren oldu, hangi ayda içeride başladın belirtirsen sevinirim

Legend86

Müptezel
Uzun zaman dışarıda yetistiren bı mutlu kankan olarak kanka kesinlikle dediğin gibi en az 1- ay dan sonra dışarı alıp güzel sonuç elde edebilirsin güneşe dikkat et kavurup geçebilir mutlaka vi gölgelik olsun aksi durumda bitkinin kavurur
Peki aga sen hangi ay başladın ben martta başlıycam 14 saat ışık verip, sen kaç saat ışık verdin 14 saat ışık sıkıntı olur mu

OttoMan347

√SEFİR√
Kanka içeriden dışarıya aldığında dedikleri gibi bı afallama olur ama dışardan içeri aldığın kadar olmaz daha doğal bi ortam daha iyi gelecek kısa zamanda adapte olup daha da sağlam büyüyecektir. Ama dışarı aldığında en uzun güneş saatinin olduğu bı zamanda al ki bitki gelişim kaydetmiş olduğu için kısa sürede istediği eriskinlige gelip çiçeğe girebilir bu da bı risktir. En uzun saatlerde cikarmani tavsiye ederim kanka şimdiden atarsan süper bı bitkin olur

Legend86

Müptezel
Kanka içeriden dışarıya aldığında dedikleri gibi bı afallama olur ama dışardan içeri aldığın kadar olmaz daha doğal bi ortam daha iyi gelecek kısa zamanda adapte olup daha da sağlam büyüyecektir. Ama dışarı aldığında en uzun güneş saatinin olduğu bı zamanda al ki bitki gelişim kaydetmiş olduğu için kısa sürede istediği eriskinlige gelip çiçeğe girebilir bu da bı risktir. En uzun saatlerde cikarmani tavsiye ederim kanka şimdiden atarsan süper bı bitkin olur
Kanka mayıs 20 ile haziran 2 ye kadar ışık döngüsü sabit, yani ben mayıs 20 de dışarı aldığımda afalladı falan filan deyince ışık döngü ye geçmeye başlıcak sanırım

Legend86

Müptezel
@TheGodfather47 kanka ben ışığımı 14 saat 20 dakika yapacam mayıs 20 gibi atacam dışarı o zaman ışık 14 saat 26 dakika ve bu böyle stabil gidiyor, geçen sene ki o kocaman ağacım bok çıktı :( o diğeri en sevdiğim çok iyiydi

Peki aga sen hangi ay başladın ben martta başlıycam 14 saat ışık verip, sen kaç saat ışık verdin 14 saat ışık sıkıntı olur mu
Aga durum şu bitkiyi taşıyabilceğin boyda tutup, isyedigin kadar büyüt 14 ü aşagı düşme 16 tam olur ( photo tohum için)

Havalar eksiye düsmeyi bırakınca yani nisanın 2. Haftasından sonra istediğin zaman koy toprağa, başta bi şaşırcak ama büyür yani sıkıntı yok yaşadığın yer çok sıcak değilse diycem de martta atarsan tohumu kocaman biseyin olur onu sıcakta yıkamaz belki

+ Saksı boyutu önemli kök büyüklüğü = bitki verimi

Legend86

Müptezel
Aga durum şu bitkiyi taşıyabilceğin boyda tutup, isyedigin kadar büyüt 14 ü aşagı düşme 16 tam olur ( photo tohum için)

Havalar eksiye düsmeyi bırakınca yani nisanın 2. Haftasından sonra istediğin zaman koy toprağa, başta bi şaşırcak ama büyür yani sıkıntı yok yaşadığın yer çok sıcak değilse diycem de martta atarsan tohumu kocaman biseyin olur onu sıcakta yıkamaz belki

+ Saksı boyutu önemli kök büyüklüğü = bitki verimi
Outdoor yerleşeceği mekan ngüneşin ilk doğduğu ışıklarından saat 3 e kadar ışık alıyor, mayıs 20 de orası 17 ila 23 derece arası ve gece ısı 10 lara kadar düşüyor rakım 750 geçen sene 5 bitkimden 3 ü çok iyi büyüdü diğerleri gen itibarı ile sevmedi yerini

Ü

Üye silindi 28956

Guest
Kanka icerse biraz buyuttugumuz bitkiyi , disarida gunesin altina degilde direk golge bir alana mi koymam gerekir
, golgeye mi koyayim.yani ??

Legend86

Müptezel
@SmokeHaze kanka içeride martta başlayacağım için 10 litre düşünüyorum outdoor da direk toprağa koyacam 90x90 enlere sahip 90 cm derinlik çukur yapacam içine orman toprağı dolduracam biraz solucan biraz perlit biraz inek gübresi sonra sıvı takviye ye devam

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
@Abu Hay'OT
Seninde fikirlerini almak isterim
kankacım outdoor öyle yabancı olduğum, öyle cahil kaldığım bir konu ki, ben desem boş olur. ama bitkinin genel yaşam döngüsünü ele aldığımda bana çok mantıklı geliyor. denemenin sonuçlarını paylaştığında yapmak isteyen herkes için olum-olumsuz bir tecrübe olacaktır. en güzel yol mantık çerçevesinde deneyimlenen yol :)

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • E escobar78:
    ** ******* ********** **** **
  • içiciadam içiciadam:
  • kkush kkush:
    **** ********* **** *** ******** hahahaha* ***** ***
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    ******** **** ***** *** ***** ********* ***** ******** hahahaha **** ******* ******* **** ********* **** *** ******** hahahaha* ***** ***
  • içiciadam içiciadam:
    **** hahahaha* ****** ***
  • kkush kkush:
    *** * hahahaha* ******* ******* **** **** ********** **** ***** *** ***** ********* ***** ******** hahahaha **** ******* *******
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ** ******** ********* ******** ********** ******* ****** *** ** ******* ********** **** **
  • M merto1835:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • içiciadam içiciadam:
    **** ***** hahahaha* ****** ****** ******** ** *** * hahahaha* ******* ******* **** **** **
  • M merto1835:
  • içiciadam içiciadam:
    ** *** ******* ***** ****** **** ***** **** ******** ***** ******* ******** ***** hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • E escobar78:
  • içiciadam içiciadam:
    ******** ********** **** ******** ** hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • kkush kkush:
    ** ******* ********* * hahahahahahahaha****** hahahahahahahaha
  • içiciadam içiciadam:
    ** ********** ****** hahahaha **** **** hahahaha ***** ********** ** ********* ******** ** ***** **** ********** ****** hahahaha*** *** ******** ****** *****
  • M merto1835:
    ****** ******** *** ******** ********** ****** ****** ********** ****** hahahaha **** **** hahahaha ***** ********** ** ********* ******** ** ***** **** ********** ****** hahahaha*** *** ******** ****** *****
  • M merto1835:
  • kkush kkush:
    ** ******* ********* **
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** **** **** ******* ****** *** ** ********* ***** ******** ****** ******** *** ******** ********** ****** ****
  • kkush kkush:
    **** ******** ******** **** **
  • Bandaleros Bandaleros:
  • kkush kkush:
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******
    Bandaleros Bandaleros: hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*******