Evde yokken kürleme nasıl mümkün?

Erci-E

Üye
@Kanka @Ripley'sOG @Aguş @Turkish man

Yarın sabah sonunda karanlığın 3.günü bitiyor ve hasat edip kurutma işlemine geçiyorum. Kavanozlara almak kadar da vaktim olacak ama hemen sonrasında memlekete aile ziyaretine gideceğim. 2-3 hafta evde kavanozda tek başlarına kalacaklar. Günde bir kaç defa kapağının açılması ve biraz sallanması gerekiyor diye araştırdım. Boveda 8gr %62 satılıyor bir çok alışveriş sitesinde 2 LT'lik kavanozlar alıp %75'ini bebeklerimle doldurup boveda koymayı da düşünüyorum içlerine. Ama havalandırma ve sallama olayını memlekette yapma şansım olmadığı için nasıl bir yol izlersem 2-3 hafta sonra döndüğümde bebeklerime zarar gelmeden (küf,bakteri vs.) onları bulmuş olurum? O kadar emeğimin en sonunda çöp olmasından çok korkuyorum lütfen yardım edin.

zbambam

Kıdemli Üye
bence kürlemeden ziyade kurutma süresini uzatman daha mantıklı. asılı bırak serin ve karanlık bir ortamda, memleketten dönünce kürlemeye alırsın. çünkü kavanozlarda küflenme ve mantar oluşumu riski daha fazla havalanamayacağı için.

OttoMan347

√SEFİR√
@zbambam adam noktayı koymuş. Kendiliğinden günre 1 kez 5 dk açılıp kapanan kavanoz sistemi yok kanka :D kurutma da nekadar uzun sürerse okadar iyi olduğundan 1 hafta kurutma yapacaksın sanırsam, sen onu 2 3 hafta nasıl uzatırım onu öğren uzmanlardan

İyi demişsinizde kankalar bu havada baya zor bence o dediğiniz, ufak bi bitkim vardı gecen gun kestim 22-23 derece sıcaklıkta 50-55 civarı nemde 4 günde kupkuru oldu, erken kurutmaya calissam o kadar erken kurumazdı

OttoMan347

√SEFİR√
İyi demişsinizde kankalar bu havada baya zor bence o dediğiniz, ufak bi bitkim vardı gecen gun kestim 22-23 derece sıcaklıkta 50-55 civarı nemde 4 günde kupkuru oldu, erken kurutmaya calissam o kadar erken kurumazdı
Senin memleket işi çok ters zamana denk gelmiş. Belli başlı uzmanları var bu forumun onları etiketle sor derim hatta birkaçını ben etiketleyeyim. @Vedoo @Nargile @Odin3479 @Kanka @Brother

higthead

Jolly Green
ARkadaşlar uzun süre asılı kurutma işlemi eger ortamdakı havayı ayarlarsanız olur. Bu havalarda oda sıcaklıgına bırakırsanız sıcak havalardan anında kurur. heleki arkadaş aile ziyaretine gidip gelene kadar o sömekler dokundun mu un ufak olur. Kurutma ıslemı ardından kavanoza at kavanozun kapaklarına 3-4 delık aç tornavida ile terleyip sıkısan gaz o deliklerden çıksın en son care buı dostum.

Erci-E

Üye
ARkadaşlar uzun süre asılı kurutma işlemi eger ortamdakı havayı ayarlarsanız olur. Bu havalarda oda sıcaklıgına bırakırsanız sıcak havalardan anında kurur. heleki arkadaş aile ziyaretine gidip gelene kadar o sömekler dokundun mu un ufak olur. Kurutma ıslemı ardından kavanoza at kavanozun kapaklarına 3-4 delık aç tornavida ile terleyip sıkısan gaz o deliklerden çıksın en son care buı dostum.
Evde yokken kürleme yapabilmek için %99 senin yolunu deneyeceğim. Sadece daha önce denenmiş başka bir yöntem var mı diye öğrenmek istedim. Yoksa senin dediğin yol hala en mantıklı olanı. Kurutmayı senden açıkça öğrenmiştim aslında ama şimdi şeyi düşündüm. Yaşadığım şehirde gündüz nem %20lere kadar düşüyor. Sıcaklık ise 30 derecelere kadar çıkıyor. Kurutmayı da siyah perde takarak odada yapacağım. Hava sirkülasyonu için pencereyi açtığımda dışardaki değerlere yakın değerler odanın içinde de olacak. Bu değerlerde kurutma işleminde yaşayacağım sorunlar neler olur?

higthead

Jolly Green
Evde yokken kürleme yapabilmek için %99 senin yolunu deneyeceğim. Sadece daha önce denenmiş başka bir yöntem var mı diye öğrenmek istedim. Yoksa senin dediğin yol hala en mantıklı olanı. Kurutmayı senden açıkça öğrenmiştim aslında ama şimdi şeyi düşündüm. Yaşadığım şehirde gündüz nem %20lere kadar düşüyor. Sıcaklık ise 30 derecelere kadar çıkıyor. Kurutmayı da siyah perde takarak odada yapacağım. Hava sirkülasyonu için pencereyi açtığımda dışardaki değerlere yakın değerler odanın içinde de olacak. Bu değerlerde kurutma işleminde yaşayacağım sorunlar neler olur?

Dostum bak şöyle yap odanın penceresini açma madem odada yapıcaksın kapıyı hafif arala çıkış fanın kaçlık bilmiyorum ama çıkış fanını kapıyı araladığın yere koy ve içerideki havayı olabildiğince çeksin.Mantık şu kabinde nasıl sadece çıkış fanı çalıştırarak kurutma ıslemı yapıyoruz aynı seyi odan gibi düşün ha çıkış fanın çoıok çekmez ama hic yoktan iyidir.

Bu arada kavanozları açıp kapatmıyacağın için 3.2 si doldurma 3te 1 i olarak doldur kavanoz sayın çok olur ama olsun en azından kavanoz içinde hasat az olsun ki sorunları en aza indirgemiş oluruz.

Erci-E

Üye
Dostum bak şöyle yap odanın penceresini açma madem odada yapıcaksın kapıyı hafif arala çıkış fanın kaçlık bilmiyorum ama çıkış fanını kapıyı araladığın yere koy ve içerideki havayı olabildiğince çeksin.Mantık şu kabinde nasıl sadece çıkış fanı çalıştırarak kurutma ıslemı yapıyoruz aynı seyi odan gibi düşün ha çıkış fanın çoıok çekmez ama hic yoktan iyidir.

Bu arada kavanozları açıp kapatmıyacağın için 3.2 si doldurma 3te 1 i olarak doldur kavanoz sayın çok olur ama olsun en azından kavanoz içinde hasat az olsun ki sorunları en aza indirgemiş oluruz.
Kankam şimdi senin önerdiğin yolu modifiye etmek için şöyle bir şey düşündüm. Her 1 lt kavanoza %62nemli 8gr boveda atmak yerine ve delik açmak yerine.
Musluklu 5 Litrelik cam kavanoz alıp musluğunu açsam. Ağzı açık olduğu için de nem kaybı olacağından.
Bovedanın nem oranını veya gramını arttırsam. Gramaj olarak 8 gram ve 60gramlık satılıyor
Nem olarak %62'den başlıyor %5 oranında artarak gidiyor. Bu 2 yoldan birisini tavsiye eder misin yoksa illa 1lt kavanoza 8gram %62nem veren bovedadan mı koyayım? Bir de musluğun genişliği çok mu gelir?

Ü

Üye silindi 20701

Guest
O kavanozlara delik açıp bırakırsan geldinde dalgan elinde dokunda toz olur yapıcan yarı yarıya doldurup nem regilatörü atmak kurutmanı güzel yap kavanoza koy ıslak kalmasın küflenmemesi için kurut nem regilatörü başkada bişey istemez

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
  • E ErdemRS6:
  • E ErdemRS6:
  • E ErdemRS6:
  • E ErdemRS6:
    ***** hahahaha***
  • U UzayAras:
  • U UzayAras:
  • U UzayAras:
    +1
  • U UzayAras:
    ******** hahahaha** ********* *** ***** ********* **** *********
    hahahahahahahaha***** ****** hahahaha*
  • U UzayAras:
  • U UzayAras:
    **** hahahaha hahahaha* **** ****** hahahaha
  • Almora Almora:
  • lavrens lavrens:
    **** *** ********** hahahaha******* hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
  • lavrens lavrens:
  • nicozaniolo nicozaniolo:
  • nicozaniolo nicozaniolo:
    hahahaha* *** ******** ** ***** ***
  • TabldotLife TabldotLife:
    hahahaha* ****** *****
  • Q Qirve:
  • C clackster:
    ******** ***** ***** *** ******** **** ***** **** ****** ********** ***** **** **** ******* ****
    ***** ***** hahahaha**** **** ********** *** ******* ** ******* ***** ******* **** *** ********** hahahaha******* hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
    TabldotLife TabldotLife: ***** ***** hahahaha**** **** ********** *** ******* ** ******* ***** ******* **** ***...