Evde esrar yetiştirme Başlangıç

SuperKafa

Kıdemli Üye
Elektrik fsturası öyle ona, ben misal veg döneminde i döneminde 250 wat cfl kullanıyorum gayet başarılı ama çok oynaman gerekiyor ışıkla ışıkla bloom zamanı cfl tarzı ürünler kullanmadım net bir şey demek doğru olmaz.
Cob ledler full spectrum olduğu için verdiği ışık az gözüke bilir, ama çiçekte iyi iş çıkarıyor. Bana her ay zaten 600 tl geliyor elektrik alıştık artık yeni tarife ne olacak bilmiyorum
Yakında her kes cfl torch yapacak zaten bu zamlarla
İşte zam olayı olmasa dediğin gibi ışıkla çok oynamak sürekli değiştirmek her döneme ayrı bi ışık kullanmak tabi her zaman daha güzel olur çok güzel hasatlar alırsın ama böyle gelecek olan zamlarla şu an herkezin tek derdi elektrik çok yakmıcak ışık önerisi oluyor malesef şu an da zaten ben kendi kullandığım ışığa göre hesaplarsam eğer en güzeli torch led gözüküyor tabi qb cfl flan hiç kullanmadım onlar nasıl bilmiyorum

Ü

Üye silindi 31508

Guest
Dostum kabinini kendin yap, sera kurar gibi düşün ben tüm sistemlerimi elimle yaptım. 4 nesildir, kendi elimle. yaptığım kabinde büyütüyorum. Havalandırma dahi kullanmadan (pencereler yetti).
Aleminyum boru kestireceksin, kendi ihtiyacını belirleyerek kaç mt' oda yeter ona göre düşün sonra istediğin boyutta aleminyum boru kestir, aleminyum boruları birbirine geçirip sabitlemek için T köşe boru bağlantısı alacaksın. Ve çerçeveyi oluşturacaksın geriye bunu kaplamak kalır, yansıtıcı bir şey olmasına gerek yok -olsa daha iyi evet ama para yok- çöp poşetlerini açıp sera gibi çevresini saracaksın maksat içerideki havayı muhafaza etsin, giriş kapısı bölümü açık kalabilir, oradan da hava isteğini görürler. Bu dediklerim kimilerine yok olmaz öyle, havalandırma olmadan olmaz vs diyecek ama ben köylüyüm, seranın nasıl işlediğini hava sürkile olayının bir kaç bitkideki önemini topraktan itibaren bilirim. Bu sebeple kendine aleminyum boru alıp köşe bağlantıları ile tutturup bir kabin yapacaksın. Ortalama köşe bağlantıları 8 adet 190 tl, güncel fiyat, aleminyum boru kesimi için istediğin boyuta göre 500-800 arası tutar. Maksimum 1.000 TL ye kabinin hazır benim ki örneğin genişlik 2, uzunluk 3 metre.
Balast - Hps ışık - ve reflektör bulacaksın - ayrı ayrı uygun şekilde bulabilirsen bunlar da sana 1-1200 civarı tutacak. İnan zor değil, her şeyi kusursuz ve zengin markalarla yapmak zorunda değilsin. Her şeye marka takıntısı olan insanlar gitsin azıcık köylerde -antalya- domates, biber, salatalık seralarını dolaşsın. Doğa zaten kendi içinde kusursuzdur, doğa evrilen bir yapıya sahiptir. Sen şartları azemi şekilde sağladığın an o bitki sana her zaman teşekkürünü iri meyvelerle yapacaktır. Açıkçası çorbacılara 10 gr sigaraya gelen parayla bu sistemi kurabilirsin. Havalandırma vs diyecek olursan inan şart değil, öyle olağanüstü bir koku muhabbeti çekenler hayatta hiç koku almamışlar demek, küçük bir pencere açımı gerekli olan sirkülasyonu sağlıyor - yıllardır sağladı-. Önemli olan burada kusursuz bir şey yapamn değil, ki ne yaparsan yap bu tür durumlarda en iyi sistemde bile kusurlar seni bulacaktır ki tecrübe edinesin diye- önerim bunlardır. Araştır dediklerimi, destek istersen yine destek olur herkes burada sana. kolaylıklar.
Abi benim bez dolap tam balkon kapisina sıfır sence balkon kapısını açık bırakıp tek bitki için kurduğun dolaba delik açsam yeterlimidir yoksa giriş çıkış WC aspiratorumu taksam mantiklidjr bı yardımcı olursan seviniru. Düşük bütçeyle yapmaya çalışıyorum

Amca35

Kıdemli Üye
Yaparsın kardeşim sıkıntı yok önce kabinle başlarsın kabini trendyol da satılan bez yorgan yüklüğü alarak yaparsın yüklüğü 2 adet alıp iskeletlerini birleştirip dış kılıfını sökersin dışını komple mylar kaplama yaparsın çok da güzel olur örnekler de var forumda... Işık olarak torch led ler var büyük kafalı 50 w ışıklar var 2 bitki bakacaksan eğer benim tavsiyem 300 w olacak şekilde toplam 6 adet 50 w torch led alırsın havalandırma için (koku problemi yaşama ihtimalin yüksek) banyo wc aspiratörü alıp 2 adet giriş çıkış fanı yaparsın 1 adet nem makinası 1 adet ısı nem ölçer alırsın küçük araç içi vantilatörler var ondan alırsın 2 adet bide tabi ışıklar açıp kapatmak ve vantilatörü 15 dk ya bir yarım saat açacak şekilde zaman ayarlı priz alırsın 2 adet... Gübreye gelince gübreye bu parayla giremezsin ama tabi bununda çözümü var bak mesela ben ev yapımı organik gübre ile yola başladım ve şu an bloom dönemindeyim hala evde kendi yaptığım gübrelerle yola devam ediyorum bunun içinse @OttoMan47 den bilgiler alabilirsin ayrıca bende ondan aldım zaten tüm tarifleri bende sana yardımcı olurum istersen sıkıntı yok ümidini yitirme hertürlü yapılıyor bu grow işi prof olmaz tabi dediğim sistemle ama en azından kendi içimliğini çok güzel bir şekilde çıkartırsın ve torbacılara kalmamış olursun sürekli yardım istersen hiç bir sorun yaşamadan growu sürdürürsün
Ottoman ın öğrencisi olduğun ne kadar belli hep pozitif yaşaa

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • S SuperKafa:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • S SuperKafa:
    ****** ****** ******* ********** ** ******* ***** ***** hahahaha* ********** ** ** ***** ** ***** ****** ******** ***** *******
  • S SuperKafa:
    ** hahahaha*
  • N next:
    **** ***** ** hahahaha
  • S SuperKafa:
    ***** ******* ********** ***** ****** ***** ******** ******* hahahaha* ** ********* hahahaha*** ******** ********** *** hahahaha** *** ******* ** ********** *** *** ** ********* ********* ******* ********* ******* ********* ****** *** ******** ***** ********* *** hahahaha*** *****
  • Houp53 Houp53:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha****** ***** ******** ***** *** **** ********** ******** ******* **
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
  • Siyahincininlaneti Siyahincininlaneti:
    hahahahahahahaha
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
  • P puslu77:
    ***** ** ** *** * ****** *** ****** ***** ********* ***** ***** ****** ******* *** ******** ** ****** ** ******* * ***** *** ***** ****
  • P puslu77:
    ** ** *** ***** ********** ****** *** ********** ****** ****** ****** ****** ****** *** ****** **** ******** ** ******* ****** ** **** ******
  • P puslu77:
    ******** ****** ********* ********** *** ****** ******* ******* ****** ******** ******* ******* *
  • P puslu77:
  • 420x 420x:
  • 420x 420x:
  • Kanka Kanka:
    ********** *** *** ** **
  • Kanka Kanka:
    **** ***** ****** ** *** **** * hahahaha ***** ***** ********* ****** *******
  • NewGardener NewGardener:
    ****** **** hahahahahahahaha ******* ** ****** ** hahahaha*
  • NewGardener NewGardener:
  • TonajlıMüptezel TonajlıMüptezel:
    TonajlıMüptezel TonajlıMüptezel: ******* *** *******