Evde esrar yetiştirme Başlangıç

Yorfaaa

Yeni üye
Merhaba arkadaşlar abiler bütçe 2 bin TL 2 ağaçlık ufak bi sistem olmasını istiyorum bütçeme uygun ışık işime yarıyacak şeyler için yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

Ü

Üye silindi 18784

Guest
Dostum yanlış anlama 2 bin TL’ye bu işleri yapamazsın maalesef.

SuperKafa

Kıdemli Üye
Yaparsın kardeşim sıkıntı yok önce kabinle başlarsın kabini trendyol da satılan bez yorgan yüklüğü alarak yaparsın yüklüğü 2 adet alıp iskeletlerini birleştirip dış kılıfını sökersin dışını komple mylar kaplama yaparsın çok da güzel olur örnekler de var forumda... Işık olarak torch led ler var büyük kafalı 50 w ışıklar var 2 bitki bakacaksan eğer benim tavsiyem 300 w olacak şekilde toplam 6 adet 50 w torch led alırsın havalandırma için (koku problemi yaşama ihtimalin yüksek) banyo wc aspiratörü alıp 2 adet giriş çıkış fanı yaparsın 1 adet nem makinası 1 adet ısı nem ölçer alırsın küçük araç içi vantilatörler var ondan alırsın 2 adet bide tabi ışıklar açıp kapatmak ve vantilatörü 15 dk ya bir yarım saat açacak şekilde zaman ayarlı priz alırsın 2 adet... Gübreye gelince gübreye bu parayla giremezsin ama tabi bununda çözümü var bak mesela ben ev yapımı organik gübre ile yola başladım ve şu an bloom dönemindeyim hala evde kendi yaptığım gübrelerle yola devam ediyorum bunun içinse @OttoMan47 den bilgiler alabilirsin ayrıca bende ondan aldım zaten tüm tarifleri bende sana yardımcı olurum istersen sıkıntı yok ümidini yitirme hertürlü yapılıyor bu grow işi prof olmaz tabi dediğim sistemle ama en azından kendi içimliğini çok güzel bir şekilde çıkartırsın ve torbacılara kalmamış olursun sürekli yardım istersen hiç bir sorun yaşamadan growu sürdürürsün

SuperKafa

Kıdemli Üye
Tabi tohum fiyatları çok uçuk durumda dolar euro üzerinden fiyatlandığı için ben sana sadece 2 bin tl ye kabin ve gerekli malzemeler için yazdım tohum fiyatı dahil değil tohumla beraber 2500 e toplamda güzel bir growa başlarsın

Uzay11

Kıdemli Üye
Kanka zor ama imkansız degil, tabi bütün olay oturdugun muhitle alakali kokudan dolayli sorun cekmezsen evde kuçuk bi odan var ise elindeki parayi gubre ve isiga baglarsan mumkun. Ama 4, 4 luk iş çikmaz ne cikarsa raziyim dersen corbaci tohumlarla yola cikarsin photo bakarsan seni üzmez diye düşünüyorüm formu bi yala yut insanlar kendi imkanlariyla ışık kabin ve karbon filitre yapiyor zamanini araştirarak geçirirsen cevaplar önunde kanka bol şans.

Yorfaaa

Yeni üye
Tabi tohum fiyatları çok uçuk durumda dolar euro üzerinden fiyatlandığı için ben sana sadece 2 bin tl ye kabin ve gerekli malzemeler için yazdım tohum fiyatı dahil değil tohumla beraber 2500 e toplamda güzel bir growa başlarsın
Teşekkür ederim güzel bilgiler için kanka zaten bizde elimizdekilerle ne yapabiliriz onun çabasındayız 200-300 gr beklemiyoruz bi ağaçtan sisteme göre sigara istiyoruz

Abu Hay'OT

Ordinaryüs
kankacıım bundan 6-7 yıl önce ne bu forumlar vardı ne doğru dürüst toprak gübre grow malzeme satan mağazalar vardı. kör topal cahil , gizli gizli googleden araştırarak kendi imkanlarımızla growlar yapıyorduk. sonuçlar şimdiye oranla dah kötü olabiliyordu ama yine de kafa yapan bitkiler üretebiliyorduk. şimdi iş kolaylaştı tembelleştik herşeyin para karşılığı çözümü çıktı piyasaya. ama paran yoksa grow da yok cümlesini doğru bulmuyorum. üniversitede kabinsiz, havalandırmasız, ışıksız tek saksıda cam kenarında zehir üreten bir arkadaşım vardı. üretilmese o üretmezdi.

@SuperKafa harika bir açıklama yapmış, o yoldan yürü, @OttoMan47 , @Canna , @mami10_ gibi üstadlara yapış, bak nasıl da grow alıyorsun :)

mami10_

Doktor
250 wat cob led elektro zoom dan 650 700 civarrı.
Kabin iskeletini tahtadan yapıp araba güneşliği ile kapatsan 250 300 tl
Growkentden biobizz indoor pack alsan 150 200 tl
Ph metre 70-150 tl arası
Giriş çıkış fanı banyo aspiratörü kullansan 250 tl de o
Karbon filtreyi çiçeğe girdiğinde ala bilirsin koku durumuna göre
Saksı 2x 50 tl
Nem makinası 2 ci el 100 tl
Vantilatör 2ci el 100 150 t
Zaman saati 50 tl
Sistemi 2k ya kurmak mümkün, tohum işi bir az bütçe istiyor, kabini yaparken dikkat et ışık sızdırmasın photo yapacaksan, ışık hariç her şeyi 2 ci el ala bilirrsin
Bu sistemle 100-150 gr alman mümkün

Resk10

Üye
250 wat cob led elektro zoom dan 650 700 civarrı.
Kabin iskeletini tahtadan yapıp araba güneşliği ile kapatsan 250 300 tl
Growkentden biobizz indoor pack alsan 150 200 tl
Ph metre 70-150 tl arası
Giriş çıkış fanı banyo aspiratörü kullansan 250 tl de o
Karbon filtreyi çiçeğe girdiğinde ala bilirsin koku durumuna göre
Saksı 2x 50 tl
Nem makinası 2 ci el 100 tl
Vantilatör 2ci el 100 150 t
Zaman saati 50 tl
Sistemi 2k ya kurmak mümkün, tohum işi bir az bütçe istiyor, kabini yaparken dikkat et ışık sızdırmasın photo yapacaksan, ışık hariç her şeyi 2 ci el ala bilirrsin
Bu sistemle 100-150
Işığıda kendi yapa bilir kanka daha uyguna mal olur veya projektör de yapabilir

SuperKafa

Kıdemli Üye
Bence ışığı cob almasın cob ledler aşırı elektrik faturası yansıtıyor gereksiz benim evde var ilana kattım satıyorum hiç hoşuma gitmedi... Torch led düşük bütceli kişiler için çok ideal ve ayrıca elektrik faturası hiç de çok fazla yansıma yapmıyor her yerde var duy la beraber tanesi 90 tl ye mal oldu bana

Dostum kabinini kendin yap, sera kurar gibi düşün ben tüm sistemlerimi elimle yaptım. 4 nesildir, kendi elimle. yaptığım kabinde büyütüyorum. Havalandırma dahi kullanmadan (pencereler yetti).
Aleminyum boru kestireceksin, kendi ihtiyacını belirleyerek kaç mt' oda yeter ona göre düşün sonra istediğin boyutta aleminyum boru kestir, aleminyum boruları birbirine geçirip sabitlemek için T köşe boru bağlantısı alacaksın. Ve çerçeveyi oluşturacaksın geriye bunu kaplamak kalır, yansıtıcı bir şey olmasına gerek yok -olsa daha iyi evet ama para yok- çöp poşetlerini açıp sera gibi çevresini saracaksın maksat içerideki havayı muhafaza etsin, giriş kapısı bölümü açık kalabilir, oradan da hava isteğini görürler. Bu dediklerim kimilerine yok olmaz öyle, havalandırma olmadan olmaz vs diyecek ama ben köylüyüm, seranın nasıl işlediğini hava sürkile olayının bir kaç bitkideki önemini topraktan itibaren bilirim. Bu sebeple kendine aleminyum boru alıp köşe bağlantıları ile tutturup bir kabin yapacaksın. Ortalama köşe bağlantıları 8 adet 190 tl, güncel fiyat, aleminyum boru kesimi için istediğin boyuta göre 500-800 arası tutar. Maksimum 1.000 TL ye kabinin hazır benim ki örneğin genişlik 2, uzunluk 3 metre.
Balast - Hps ışık - ve reflektör bulacaksın - ayrı ayrı uygun şekilde bulabilirsen bunlar da sana 1-1200 civarı tutacak. İnan zor değil, her şeyi kusursuz ve zengin markalarla yapmak zorunda değilsin. Her şeye marka takıntısı olan insanlar gitsin azıcık köylerde -antalya- domates, biber, salatalık seralarını dolaşsın. Doğa zaten kendi içinde kusursuzdur, doğa evrilen bir yapıya sahiptir. Sen şartları azemi şekilde sağladığın an o bitki sana her zaman teşekkürünü iri meyvelerle yapacaktır. Açıkçası çorbacılara 10 gr sigaraya gelen parayla bu sistemi kurabilirsin. Havalandırma vs diyecek olursan inan şart değil, öyle olağanüstü bir koku muhabbeti çekenler hayatta hiç koku almamışlar demek, küçük bir pencere açımı gerekli olan sirkülasyonu sağlıyor - yıllardır sağladı-. Önemli olan burada kusursuz bir şey yapamn değil, ki ne yaparsan yap bu tür durumlarda en iyi sistemde bile kusurlar seni bulacaktır ki tecrübe edinesin diye- önerim bunlardır. Araştır dediklerimi, destek istersen yine destek olur herkes burada sana. kolaylıklar.

mami10_

Doktor
Bence ışığı cob almasın cob ledler aşırı elektrik faturası yansıtıyor gereksiz benim evde var ilana kattım satıyorum hiç hoşuma gitmedi... Torch led düşük bütceli kişiler için çok ideal ve ayrıca elektrik faturası hiç de çok fazla yansıma yapmıyor her yerde var duy la beraber tanesi 90 tl ye mal oldu bana
Cob la torch arasında baya bir lümen ppfd farkı varr
Torch lada yapılır tabi karar kendinin aylık gelirine giderine göre kendi planlarr zaten hemen yapılacak bir iş değil önce araştırma şart

SuperKafa

Kıdemli Üye
Cob la torch arasında baya bir lümen ppfd farkı varr
Torch lada yapılır tabi karar kendinin aylık gelirine giderine göre kendi planlarr zaten hemen yapılacak bir iş değil önce araştırma şart
Doğru diyosun ama dostum ben denedim test ettim ve gerçekten ciddi derecede aralarında elektrik faturasında çok fark yaratıyor ben torch led kullandım maksimum 50 tl fark koydu ayda cob led kullandım tabi zam olayıyla beraberinde biraz daha fazla geldi ama nerden baksan elektrik kullanımına 120 130 tl fark kattı aradaki farkı sen düşün... Torch led cob lede göre aydınlatma açısından benim gözümde torch led daha kaliteli ben yxo cob led aldım sanki bitkiye gerekli ışığı vermiyormuş gibiydi bitkide kesinlikle gelişme söz konusu bile olmuyordu o yüzden cob ledi direk söktüm boş yere zararı var yararı hiç yok torch led candır maddiyat açısından çok çok çok güzel performansa sahip

mami10_

Doktor
Doğru diyosun ama dostum ben denedim test ettim ve gerçekten ciddi derecede aralarında elektrik faturasında çok fark yaratıyor ben torch led kullandım maksimum 50 tl fark koydu ayda cob led kullandım tabi zam olayıyla beraberinde biraz daha fazla geldi ama nerden baksan elektrik kullanımına 120 130 tl fark kattı aradaki farkı sen düşün... Torch led cob lede göre aydınlatma açısından benim gözümde torch led daha kaliteli ben yxo cob led aldım sanki bitkiye gerekli ışığı vermiyormuş gibiydi bitkide kesinlikle gelişme söz konusu bile olmuyordu o yüzden cob ledi direk söktüm boş yere zararı var yararı hiç yok torch led candır maddiyat açısından çok çok çok güzel performansa sahip
Elektrik fsturası öyle ona, ben misal veg döneminde i döneminde 250 wat cfl kullanıyorum gayet başarılı ama çok oynaman gerekiyor ışıkla ışıkla bloom zamanı cfl tarzı ürünler kullanmadım net bir şey demek doğru olmaz.
Cob ledler full spectrum olduğu için verdiği ışık az gözüke bilir, ama çiçekte iyi iş çıkarıyor. Bana her ay zaten 600 tl geliyor elektrik alıştık artık yeni tarife ne olacak bilmiyorum
Yakında her kes cfl torch yapacak zaten bu zamlarla

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Narkotik Narkotik:
  • I ichbinkrytpon:
  • I ichbinkrytpon:
    **** *** **** **** hahahaha*** ***** ***** ******* ********** hahahaha****
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
    ****** *
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • I ichbinkrytpon:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • I ichbinkrytpon:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
    ** ********* *** ***** ********** ** *** ** ** * *** *** * **** ****** ******* ******* ***** **** ******
  • I ichbinkrytpon:
  • Narkotik Narkotik:
    ********** **** ******* ***** ***** ********** **** **** hahahaha
  • I ichbinkrytpon:
  • Narkotik Narkotik:
  • I ichbinkrytpon:
    hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • TabldotLife TabldotLife:
  • TabldotLife TabldotLife:
    hahahaha ******** ******* ********* ********

hahahahahahahaha hahahahahahahaha
  • Narkotik Narkotik: