El yapimi cob led yapimi hk.

Gülsuyulu

Yeni üye
Seni aydınlatayım kanka. bikere tam gücünü prizden alamazsın diye birşey yok. olsa olsa %5 kaybeder ac/dc olaylarından ki o da seni ilgilendiren bi konu değil.
dikkat etmen gereken evin sigorta paneli bu amper ve watt'ı kaldırır mı
biraz elektrik/elektroniğe merağım var. aklımın yettiği kadar yapıyorum bişeyler.

öncelikle enerji paylaşımı için ledleri paralel değil de seri bağlaman lazım (bir ledin L'sini diğerinin N'sine)
böylelikle 1. led ihtiyacı olan voltu alıp geri kalanını diğer lede aktarır. (ÖRN: 6volt ile çalışan bir fanı birbirine bağlayarak 12 volt ile çalıştırabilirsin)

şimdi senin dediğin mantık ile 15 * 220 = 3.300v bir güce ihtiyaç duyar ki böyle bişeyin mümkünatı yok biliyorsun. o yüzden hiçbiri yanmayacak ya da sadece biri yanacaktır.

yapman gereken şunlar kankam.

bir hepsinin L ve N kutuplarına güzel ve sağlamca birer kablo lehimleyip tüm L kabloları birbirine - tüm N kabloları birbirine bağlayacaksın.

bunun adına paralel bağlantı denir ve enerji paylaşımı olmaz. Watt ve Amper girer devreye ki ev elektriği çok rahat kaldırır tek prizden.

soğutucu bloğun üzerine macunla yapıştırdığın ledlerin her birinin arkasına birer 8cm pc fanı koyup onlarıda 12 volt adaptöre bağlarsan kafan rahat eder. (belki fazla ama garanti olsun diye.)

Ekli dosyayı görüntüle 6332Ekli dosyayı görüntüle 6333

bu daha 1 hafta önce yaptığım sistem.

- tüm ledler birbirine paralel bağlı
- 12v adaptörün prize giren bacakları ve ledlerin L-N kabloları birleşip tek bir fişe gidiyor.
- Fantezi yapıp motor kontrolör bile koydum fan hızını ayarlamak için
tüm sistem tek bir fişten prize giriyor ve 1 haftadır sıfır problem ile devam ediyorum grow'a. hala kontroldeyim tabi.

ekstradan silikonlu 90 ya da 60 derece lens alırsan eğer hem ledleri olası nem ya da benzeri olaylardan korur daha uzun ömürlü yaparsın.
hemde mercek ışığı bitkiye daha güzel ulaştırır.

bişeyler katabildiysem ne mutlu bana. Hasatın bol olsun.
keşke ledleri almadan önce araştırsaydın muhtemeleen bir ay kadar sonra yanacak bir dahakine yxo marka tercih et

Ü

Üye silindi 16241

Guest
keşke ledleri almadan önce araştırsaydın muhtemeleen bir ay kadar sonra yanacak bir dahakine yxo marka tercih et

doğrudur kankam. Lakin ben markadan daha çok işlevselliğe önem verdiğimden gerekli testleri ve ısı derecelerini öğrenerek alım yaptım.
kankalarımız yer yer 4 cob arkasına 2 fan, 2 cob arkasına 0 fan ile kullanımları oluyor.

Misal yxo marka 6 cob led soğutma için 3 fana ihtiyaç duyabilir.
ben her birine 1 toplamda 6 adet koydum.
yxo marka termal macun seçmeyebilir.
ben tatan pcden a kalite aldım. gibi düşünebilirsin.
Bugün tam 7. günü 18/6 döngüsünde

tabi ki de haklı olabilirsin, gözden kaçırdığım bir şey olabilir elbet.
ama şu ana kadar ne patlayan oldu ne de alüminyum sıcaktan elimi yaktı. her şey yolunda gibi gözüküyor. bakalım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Sinarit Sinarit:
    hahahaha** ** ****** ****
  • NewGardener NewGardener:
  • Sinarit Sinarit:
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    *** **** ****** ******** *** * ***** ******* ****** ***** **** ***** ** ******* ********** ****** ******* *** hahahaha** ***** ***** ***** ******
    +1
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    hahahaha hahahaha***** ******* ***** ***** ********* ********** hahahaha*** hahahaha **** *** **** ******** ******* ***** *******
    ***** ******* ********** hahahaha hahahaha** hahahaha***** ******* ***** ***** ********* ********** hahahaha*** hahahaha **** *** **** ******** ******* ***** *******
    +1
  • Sinarit Sinarit:
    +1
    ******* ** ******** ****** ******* ***** **** ******** *** *** ********* ****** **** **** **********
    +1
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    ******* hahahaha** hahahaha ********* ***** ******** ****** **** ***** **** ******** *** *** ********* ****** **** **** **********
    +1
    +1
    ***** ***** ***** ***** ******* hahahaha** hahahaha ********* ***** ******** ****** ****
  • L lityum:
    ** ** *** ********* ***** ** ********** ********* hahahaha*****
  • içiciadam içiciadam:
  • çaylakyetiştirici çaylakyetiştirici:
    ****** ******* hahahaha ****
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    *** hahahaha* ******
  • içiciadam içiciadam:
    ******* *** ******* ********* ****** ******* hahahaha ****
  • içiciadam içiciadam:
    çaylakyetiştirici çaylakyetiştirici: ***** ******** **** ***** ********** ******