Düşük Nem Sorunu

WalteRaw1612

Yeni üye
Kankalar merhaba,
Bugün growda ikinci günüm tohumlarımdan biri çıktı, diğerlerini beklemedeyim.
Kabin 50x70x170
Işık Cob ledlerden 300w şuan 85 cm yüksekte.
Havalandırma 170 m3 çıkış fanı, 100m3 giriş fanı 15 dk çalıştırıp 30 dk kapatıyorum.
Nem cihazı sinbo en yüksek derecede çalışıyor.
12 cm vantilatör de sürekli çalışıyor.

Kabin kurulumum bu şekilde fakat nem değerim %37-45 arası geziyor. Islak havlu atıyorum kuruyana kadar en fazla %5 etkiliyor %45 oluyor. İlk hafta %60-70 olması gerekir diye biliyorum. Nemi arttıracak çözümlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler...
@silas34 @Aguş

WalteRaw1612

Yeni üye
Çıkış fanınıda giriş fanı ile aynı çalıştır 15 dk on 15 of yap dene bakalım ne olucak fakat iyi gözlemle içerisi buhar la dolup yangın riski çıkmasın ki bende aynı sorunlarla karşılaştım en sağlıklısı iklim kontrol yapman gemo 102 ht tavsiye ederim

kanka giriş fanı ve çıkış fanı beraber çalışıyor beraber kapanıyor zaten 15 dk 15 dk ya çektim ama değişen bişey yok nem %40.

Kanka senin kabin 0,595 m³ yukarıda yazdığın fanların giriş ve çıkış m³ bilgileri doğruysa senin içerde nemi tutman matematiksel olarak imkansız zaten. Fanların işlem hacmi saat bazlı hesaplanır genelde, senin fanların 1 dakikadan kısa bir sürede içerideki tüm havayı yeniliyor. Özetle o kabin için fanların aşırı büyük, fanları bu şekilde çalıştırırsan hiçbir zaman nemi içeride tutamazsın. Vantilatörler sürekli çalışsın içeride hava sirküle olsun. Ya fanları daha düşük kapasiteli bir fana çevir yada günde 3 kere 5 dakika falan çalıştır.

escobi1

Yeni üye
Nem cihaz
Kankalar merhaba,
Kabin 50x70x170
Havalandırma 170 m3 çıkış fanı, 100m3 giriş fanı 15 dk çalıştırıp 30 dk kapatıyorum.

Kabin kurulumum bu şekilde fakat nem değerim %37-45 arası geziyor. Islak havlu atıyorum kuruyana kadar en fazla %5 etkiliyor %45 oluyor. İlk hafta %60-70 olması gerekir diye biliyorum. Nemi arttıracak çözümlerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler...
@silas34 @Aguş

escobi1

Yeni üye
Kanka senin kabin 0,595 m³ yukarıda yazdığın fanların giriş ve çıkış m³ bilgileri doğruysa senin içerde nemi tutman matematiksel olarak imkansız zaten. Fanların işlem hacmi saat bazlı hesaplanır genelde, senin fanların 1 dakikadan kısa bir sürede içerideki tüm havayı yeniliyor. Özetle o kabin için fanların aşırı büyük, fanları bu şekilde çalıştırırsan hiçbir zaman nemi içeride tutamazsın. Vantilatörler sürekli çalışsın içeride hava sirküle olsun. Ya fanları daha düşük kapasiteli bir fana çevir yada günde 3 kere 5 dakika falan çalıştır.
Kardeş pis havaya çeken fan açık kalsinmi

@escobi1
Evet nem cihazı açık kalacak. Nem cihazındaki olay bitkinin sağlıklı ve düzgün gelişimi için nem oranını %60 civarı tutman gerekiyor. Dış ortamda nem bitki için yeterli seviye oluyor. İndoor yetiştirenlerin nem cihazı kullanmalarının sebebi; ışık kaynağının sıcaklığı ve aktif havalandırma sürekli ortamdaki nemi azaltıyor, bitkinin gelişimi için senin yapay bir şekilde ortamı nemlendirmen gerekiyor. Buradaki olay nem oranı kanka, nem oranı bahsettiğim seviyelerin altındaysa açacaksın nem cihazını, yok nem oranı yukardaysa açacaksın giriş çıkış havalandırma sistemini.
Senin sistemini nasıl bilmiyorum bu yüzden sürekli pis havayı çeken fanlar (Egzos Fanları) açık kalacak ya da kalmayacak diyemem. Temel mantık şu ortamdaki dengeyi istenilen oranlarda tutmak.

escobi1

Yeni üye
@escobi1
Evet nem cihazı açık kalacak. Nem cihazındaki olay bitkinin sağlıklı ve düzgün gelişimi için nem oranını %60 civarı tutman gerekiyor. Dış ortamda nem bitki için yeterli seviye oluyor. İndoor yetiştirenlerin nem cihazı kullanmalarının sebebi; ışık kaynağının sıcaklığı ve aktif havalandırma sürekli ortamdaki nemi azaltıyor, bitkinin gelişimi için senin yapay bir şekilde ortamı nemlendirmen gerekiyor. Buradaki olay nem oranı kanka, nem oranı bahsettiğim seviyelerin altındaysa açacaksın nem cihazını, yok nem oranı yukardaysa açacaksın giriş çıkış havalandırma sistemini.
Senin sistemini nasıl bilmiyorum bu yüzden sürekli pis havayı çeken fanlar (Egzos Fanları) açık kalacak ya da kalmayacak diyemem. Temel mantık şu ortamdaki dengeyi istenilen oranlarda tutmak.
Sağol cevap verdiğin için kuzen 2 3 ay boyunca hep açıkmı kalcak nem cihazı ara vermeyim

Sürekli olacak olan tek şey ortam nemini %60 civarı tutman. Hiçbir cihazı sürekli açık tutacaksın diyemem sana. Senin açtığın konuya bir arkadaş bazı sorular yazmış. O soruların cevabını verirsen bazı şeyler daha net cevaplanır.

Aguş

Doktor
Selamlar 80 cm çok fazla 60 civarına indirmeni tavsiye ederim ,şu sıralar bitki fazla fotosentez yapmaığından havan hızlı kirlenmez o yüzden şimdilik saate 15 yada 2 saate 15 falan yapabilirsin gözlemleyerek doğru oranı bulursun ilk 2 hafta kesinlikle nem çok önemli
Bitkiler büyüdükçe fanların çalışmasını artıtısın
Kankalar merhaba,
Kabin 50x70x170

@silas34 @Aguş

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    ******** ********* ********** hahahaha ****
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    ***** ***** ***** ** ***** *** ***** ******* ********* **** ******* ********** **** ***** ******** ******* * ******* *******
    +1
    +1
  • TroubleStyla TroubleStyla:
    ***** ***** hahahaha* *** ******* ****** **** **** ****** ** *** ***** ******* ********* **** ******* ********** **** ***** ******** ******* * ******* *******
    hahahaha* **** ********** **** **** ****
    ******** ***** ********** hahahaha* ***** **** *** **** *** ****** **********
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
    ******* ***** **** ******** **
    hahahahahahahaha