Cob Led ve Hps Farkı

ektimictim

Yeni üye
Arkadaşlar merhaba,

Malum pandemiyle beraber artan fiyatlardan dolayı belimizi doğrultamaz olduk, bu kardeşiniz de kendi sigarasını kendi yapmaya karar verdi.

Nerdeyse 2-3 aydır araştırma yapıyorum bu forumda okumadığım başlık kalmadı fakat hala cevabını bulamadığım bir soru var kafamda.

400 watlık full spectrum hps bir lamba yaklaşık 52000 lümen ışık veriyor. sağda solda okuduğum bilgiler ışığında cob ledlerin daha verimli olduğu hatta 1 watt için 110 lümen gibi bir değer vaad ettiğini okudum. basit bir matematik yaparsak 400 wattlık bir cob led sistemi 400*110 = 44000 lümen yapıyor. bu noktada işin içinden çıkamadım. beni bu konuda aydınlatabilirseniz gerçekten iyi olur..

dipnot: bazı sebeplerden ötürü elektrik sarfiyatını düşük tutmam gerek oyüzden led gibi verimliliği yüksek olan cihazlara yöneldim(quantumboardları karşılayacak bütçem yok maalesef)

4 SAKSI DÜŞÜNÜYORUM.

Aguş

Doktor
hps ve mh ler watt başı 80 lümen dob ler watt başı 110 120 lümen verir ama lümenden çok işine yarıycak olan şey par ve umol dur
4 oto ya 600w Hps koyarsa tadından yenmez 400 de olur ama yazın sıkıntı yaşayabilirsin kolay gelsin

ektimictim

Yeni üye
Hocam cevabın için çok teşekkür ederim. Grow'a 1-2 hafta içinde başlasam HPS'nin ısınması kabinde bir problem yaratır mı?(malum ilkbahara doğru yaklaşıyoruz). Cooltube almalı mıyım yoksa cooltubesuz kurtarır mı? 600w geçmektense 400w 3 saksı için daha uygunsa 3 saksıyla da başlayabilirim. Bir de 3 veya 4 saksı için ideal kabin boyutu olarak ne söylersin? Şimdiden teşekkürler.

Aguş

Doktor
120x120 400w ve cooltube al düzgün bir fan ve havayı dışarı atarsan bu iş olur yoksa yaz geliyor başlaman martı bulucak zor olur

ektimictim

Yeni üye
Anladım hocam, değerli cevapların için çok teşekkür ederim. 400w HPS + MH mi daha mantıklı yoksa SHP sistem mi? Bir de 120x120 kabine 190m3 karbonfiltre yeterli olur mu? Düzgün fan dediğin aksiyel fanlardan bahsediyorsun değil mi giriş ve çıkış olmak üzere yoksa hava sirkülasyonu için bu ayarda fandan mı bahsediyorsun; https://www.koctas.com.tr/masaustu-vantilator-beyaz/p/2000027544 cevaplarını bekliyorum, teşekkürler.

Aguş

Doktor
400 için çıkışa bu yeter

180 200mt3 te bir giriş fanı bul markası önemli değil 1 tanede vantilatör

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • puslu77 puslu77:
    ********** ** ********* ******* ***** **** **** ******* ** ********** ***** ***** *** **** *** ********** ****** ********
  • E Emre77:
  • puslu77 puslu77:
  • puslu77 puslu77:
  • E Emre77:
  • puslu77 puslu77:
  • E Emre77:
    **** ****** hahahaha ***** ** ******* ****** *********
  • puslu77 puslu77:
  • E Emre77:
    ***** **
  • E Emre77:
  • puslu77 puslu77: