Bitkilere son 2 haftada alttan seyretme yapmanın faydası yada zararı varmı?

John Snow

Doktor
Ben haftadan ziyade fan yaprakların dibinden çıkan sürgünlerin boyutuna bakarak yapıyorum. Sürgün 8-10 cm civarını geçtiğinde artık kendini besleyebilir diye aldım fan yaprağı. Benim bitkide çiçeğin ilk haftasına denk geldi bu süre. Zaten ortalama 15 gün sonra hemen hemen tüm sürgünler 10cm yi geçti, benim kabin de sıkışık olduğu için rahatlatmak adına tüm fanları aldım. Her sömekte 3-5 tane ufak fan bıraktım sadece. Ne kadar doğru bilmiyorum ama, sonucu ilerde göreceğiz.
Çünkü ben bu konuyu çok önemsiyorum bu gelişimi yavaşlatıyor bizzat kendim de gözlemledim edlemediğim zaman harika bir şekilde büyüme oluyor ama ellediğim zaman yani daha doğrusu o büyük yaprakları kestiğim zaman gelişim çok az oluyor

bafici

Müptezel
Çünkü ben bu konuyu çok önemsiyorum bu gelişimi yavaşlatıyor bizzat kendim de gözlemledim edlemediğim zaman harika bir şekilde büyüme oluyor ama ellediğim zaman yani daha doğrusu o büyük yaprakları kestiğim zaman gelişim çok az oluyor
Tabii bitki strese giriyor bir kaç gün. O yüzden ben 2 kere yaptım çiçek döneminde, artık ellemiyorum. Alan ve ışık yeterliyse her yaprak fotosenteze yardımcı olur, bitkiye faydası olur. Ben alanım kısıtlı olduğu için tercih ettim dediğim gibi.

John Snow

Doktor
Tabii bitki strese giriyor bir kaç gün. O yüzden ben 2 kere yaptım çiçek döneminde, artık ellemiyorum. Alan ve ışık yeterliyse her yaprak fotosenteze yardımcı olur, bitkiye faydası olur. Ben alanım kısıtlı olduğu için tercih ettim dediğim gibi.
Ben de ilk 1 ay içinde yaklaşık 8-10 defa bu büyük fan yapraklarını aldım işte tam bu esnada fark ettim girişimin yavaşladığını mutfağın yapraklarını hiçbir şeyin ellemediğim zaman çok daha hızlı büyüdüğünü gözle görülür bir şekilde fark ettim ben de tam artık çiçeğe girdikten 1-2 hafta sonra başlayacağım budamaya daha sonrasında ellemeyeceğim daha sonrasında ellemeyeceğim

bafici

Müptezel
Ben de ilk 1 ay içinde yaklaşık 8-10 defa bu büyük fan yapraklarını aldım işte tam bu esnada fark ettim girişimin yavaşladığını mutfağın yapraklarını hiçbir şeyin ellemediğim zaman çok daha hızlı büyüdüğünü gözle görülür bir şekilde fark ettim ben de tam artık çiçeğe girdikten 1-2 hafta sonra başlayacağım budamaya daha sonrasında ellemeyeceğim daha sonrasında ellemeyeceğim
Vegdeyken topping harici bir kere yaptım ben budama. Vegde çabuk strese giriyor bitki.

Piranaa

Kıdemli Üye
Kankalar ben öyle sürekli dokunma taraftarı değilim şimdi dokundum daha hiç dokunmicam nasıl büyürse artık birde bişey sorcam bu sulama grow blom topmax ve big bug birlikte vereceğim çiçeğin 3 haftasindayim sorun olmaz dimi grow gubresini az verdim diye desteklemek istiyorum

Son düzenleme:

John Snow

Doktor
Kankalar ben öyle sürekli dokunma taraftarı değilim şimdi dokundum daha hiç dokunmicam nasıl büyürse artık birde bişey sorcam bu sulama grow blom topmax ve big bug birlikte vereceğim çiçeğin 3 haftasindayim sorun olmaz dimi grow gubresini az verdim diye desteklemek istiyorum
Big but u ben kullanmadım hiç onunla ilgili yorum yapamiycam

Ve fakat diğerlerini aynı anda kullanabilirsin hiçbir sakıncası yok

Piranaa

Kıdemli Üye
Tammadir kankam bitkim sanki küçük kaldı gibi gördüm ama baficinin bitkisi 25 gün çiçeğe girmiş benimkisi 29 gün girdi çiçeğin 17 18 gunundeyim şuan sence bitki güzel hasat verecekmi bu arada bı tohum daha patlattım 4 üncü gününde ilk yapraklar çıktı

John Snow

Doktor
Tammadir kankam bitkim sanki küçük kaldı gibi gördüm ama baficinin bitkisi 25 gün çiçeğe girmiş benimkisi 29 gün girdi çiçeğin 17 18 gunundeyim şuan sence bitki güzel hasat verecekmi bu arada bı tohum daha patlattım 4 üncü gününde ilk yapraklar çıktı
Benimkiler 35 gün oldu hala çiçeğe girmedi ama ben çok fan yaprağı koparttım yani bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkiledim belki ondan girmemiştir bugün yarın girebilir senin bitkin tabii ki sana hasat verecek ama şöyle söyleyeyim ben 100 gram alıyorsam sen 100 gram alamayacaksın tabii nasiptir yani ben gördüğümü söylüyorum 100 gram alamazsın da 70 gram alırsın bu kadar fark eder ama bu benim için çok önemli bir rakam

Piranaa

Kıdemli Üye
Benimkiler 35 gün oldu hala çiçeğe girmedi ama ben çok fan yaprağı koparttım yani bitkinin gelişimini olumsuz yönde etkiledim belki ondan girmemiştir bugün yarın girebilir senin bitkin tabii ki sana hasat verecek ama şöyle söyleyeyim ben 100 gram alıyorsam sen 100 gram alamayacaksın tabii nasiptir yani ben gördüğümü söylüyorum 100 gram alamazsın da 70 gram alırsın bu kadar fark eder ama bu benim için çok önemli bir rakam
2 bitkidenmi 100 alamam yoksa bitki başımı diyosun kanka

Piranaa

Kıdemli Üye
Kankam şuan çok yükseklerde değilim 2 bitki bana 120 Gr versin halay çekerim :))) ilk grow ilk tecrübe derim herşey yavaş yavaş olcak biranda ogrenemem bu arada bugün gece toprak çok kuruduğu için sulama yapıp 20 dakika ışığı kapatıp açmayı duusnuyorum sorun olur mu

Son düzenleme:

Tea+90

Yeni üye
Bu konu aynı benim de başımda benim yerim çok dar değil geniş ama aşağıdaki yaprakları ışık vurmuyor diye üstteki büyük fan yapraklarını hep kestim ben de ama böyle yaptığımızda ise bitkinin strese girdiğini söylüyorlar büyümenin yavaşladığını söylüyorlar

Bu konu hakkında biraz tartışalım mı mesela her gün bir iki yaprak koparılabilir diye düşünüyorum ben ama düşündüğümü yapamıyorum 8-10 yaprak bile koparttığım oluyor
Bence tek seferde temizligi yapıp bırakmak lazım. Her gun bı yara açarsak şamar oğlanına döner bitkiler

Asidty

Yeni üye
ben de büyürken bitkiyi çok yormadan ışık görmeyen yapraklarını lst yle beraber kestim . bd tohum 40. gün çiçeçek başlangıcım daha yeni oldu. autoyu vegde ne kadar büyütebilirsen o kadar iyi gibi geldi bana ilk growum

John Snow

Doktor
Kankam şuan çok yükseklerde değilim 2 bitki bana 120 Gr versin halay çekerim :))) ilk grow ilk tecrübe derim herşey yavaş yavaş olcak biranda ogrenemem bu arada bugün gece toprak çok kuruduğu için sulama yapıp 20 dakika ışığı kapatıp açmayı duusnuyorum sorun olur mu
Onu Garanti alırsın merak etme hiçbir problem olmaz bence ışığı kapat bana da gerek yok biraz için rahat olsun biraz serbest bırak

Piranaa

Kıdemli Üye
Uyuz oldum kanka yaprakalr sarı bitkimin Tekin'in https://ibb.co/DMtqFyy niye acaba dün grow blom topmax ve bigbud gübreli sulama yaptım ama bu durum 2 gündür devam ediyor üst yaprakalrda altlar iyi not uzun zamandır grow vermiyodum. Busefer growda ekledim @Yesil888

Son düzenleme:

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    hahahaha ***** **** * ***** hahahaha*** ********** *** ********* hahahaha*** ****** ********* ******* *** ******* **********
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** ******* hahahaha***
  • Night owl Night owl:
    *** ***** ******* ***** **** ****** **** ** ********* ****** *** ** * ** * ***** ******
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** hahahaha* *** *****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** **
  • otaci otaci:
    ****** ****** hahahaha ******** ******* **********
  • otaci otaci:
    **
  • otaci otaci:
    ******** ***** ***** hahahaha *****
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** ******* hahahaha hahahaha***** ****** hahahaha ******** ******* **********
  • otaci otaci:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
    *** ********* ******** ***** hahahaha hahahaha** ***
  • Bandaleros Bandaleros:
    **** ******* ***** ******* ********* *** *** hahahaha****
  • otaci otaci:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • otaci otaci:
    ***** ********* **
  • Bandaleros Bandaleros: