Bitki büyüyor ama...

Kushweed

Yeni üye
Selamlar kankalar. Bir bitkim daha bebekken güneşte kaldığından bayılmıştı. Toprakla birleşme yeri neredeyse kurumuştu. Kendine getirdim. 1 hafta sonra büyüme devam etti ama büyüme çok yavaş ilerliyor ve yeni yapraklar çıkıyor sürekli ama yapraklar büyümüyor. Gövde genişlemiyor. 20 gun olmuştur. Bu sorunun bir çözümü var mıdır? Ne yapmak lazım.

OttoMan347

√SEFİR√
Güneşten yanması bebeği aşırı strese sokmuştur suyunu ph ayarlı ver biraz daha sabret düzelir

Ü

Üye silindi 25603

Guest
Kanka nem durumu nedir, su anda % 70-80 olmali. Yasadigin yer akdeniz bölgesi degilse disarida o oranda nem bulman cok zor. PH ayarlamak cok önemli eger ayarlamaz isen PH yi bitkinin köklerinde tuz birikir ve verdigin besini alamaz. Ayrica nem konusna dönersek, bitkin daha cok kücük kökler gelismedi ihtiyaci olan suyu havadaki nemden alacak. Yedigi darbede tabiki gelismesi üzerinde etkili oldu. Kücük bir sprey sisesine su koy ince püskürten bir sprey sisesi olsun. yapraklarin 20-25 cm üzerine su sik ve o su yapraklarin üzerine yagmur gibi insin

Woppy

Ordinaryüs
Elma üzüm sirkesi de olur ben üzüm sirkesi kullanıyorum bi sıkıntı yasamadım.

Ü

Üye silindi 20701

Guest
Litreye 1.5 ml elma sirkesi ben elma kullanıyom üzümde olur herhalde üzerine peti kes kapat nemlensin

Woppy

Ordinaryüs
Knklar ph bu sekılde önermeniz yanlıs yönlendirme olur sonucta kaç ph da su verdigini bilemedimiz için veya cesme suyu veriyorsa ph kaç olduğunu bilmiyoruz ben mesela cesme suyu dınlendırıp kullanıyorum 10 lt suya 50 ml üzüm sirkesi veriyorum su bekledikçe ph artar. Bu arada an sensi serisi gübre kullanmama ragmen bu kadar sirkeyle ph anca düşüyor.

Ü

Üye silindi 20701

Guest
AN serisnde neden sirke kullanıyon o gübre ph perfct senin hesabına göre litreye 5 ml sirke veriyon bizim dedimiz ,1,5 ml yanlış bilgi diyon sen bence bilgilerini bi kontrol et birader

Woppy

Ordinaryüs
Ph perfcet güvenmemek lazım knk bilgilerim dogru 2 güne bir sulama yaptığım için sürekli ölçüyorum test kit ve ph ölçerle ölçerek veriyorum dediğim gibi su bekledikçe ph yükselir ve bütün gübreleri. An ph perfect calısması lazım faydası oluyor ama ortalam 1 ph düşürüyor. Beklettim suyu ölçdüğümde 8.5 ph larda oluyor gübreleri ekledigim 7 - 7.5 civarlarında düşüyor 5ml sirkeyle 6 -6.5 arası tam oluyor. Eger yanlısım olsa bitkileri de ph dengesizliği belirtileri olması lazım gayet saglıklı bitkileri. Var.

OttoMan347

√SEFİR√
Ph ölçer yoksa eğer 8 ph ve üzeri zararlı ben hiç ph ölçer kullanmadım kankalar çok bitki yetiştirdim sadece bu sene ph düşürmek için sirke kullandım. Bu güne kadar hep içme suyu alıp kullandım hiç sağlıksız bitki de olmadı çok şükür. Elinde imkan yoksa en babası bakkaldan içme suyu alıp da versek yine oluyor. içine beklemiş asiti iyice gitmiş Beypazarı maden suyu da ekleyince mis gibi oluyor :)

Woppy

Ordinaryüs
Knk ph cok önemli birşey söyle düşün verdiğin gübreleri ve mineralleri bitkinin eme bilmesi için 6 ile 7 arası olmalı kimi elementi 6.7 de emiyor kimisini 6 da eğer ph ayarlamadan verirsen bitki verdiğin gübreleri kulanamadıgı gibi tuzlanma ve besin kitlenmesi olusma ihtimali var birde gübrenin boşa gitmesi cabası. İçme sularının ph kimin 6.8 lerde olanları var kullanılabilir ama onlarada kesinlikle calmag takviyesi yapılmalı. Mesela ben 5 bitki yetiştiriyorum her sulamada 2 şer litreden totalde 10 litre su 2 günde bir veriyorum haftada en az 30 litre su yapar buna maddiyatı olan kaldırabilir maliyetli olur yani en güzeli cesme suyunu 48 saat agzı acık dinlendirip gübreleri ekleyip ph ayarlayarak vermek en kolayı ve daha az masraflı olanı.

Ph test kiti olarak şu ürünü öneririm malum iyi bir ph metre 300 400 TL.

higthead

Jolly Green
Dostum ph ölçer mutlaka almalısın bütçe sorunun yok ise adwa 12 PH ölçer al. Ph düşürmek için ise sirke kullan. Sirke çok aşırıya kaçılmadığı sürece ph ayarlanmak için kullanıldığı sürece sirkenin kök bölgesine acayip yararı vardır.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • I icecreamm:
    hahahaha* *** ****** * **** ***** ******** *** ******* ** ** *****
  • I icecreamm:
    ****** ****** ** *** ***** ** hahahaha hahahaha***
  • O omrc:
    *** ****** ** ** ****** *** hahahaha*** ** hahahaha**** ********* ****** ****** ***** **** *** ******* ********** ******
  • içiciadam içiciadam:
  • içiciadam içiciadam:
    hahahaha* * ***** **** ********
  • içiciadam içiciadam:
  • H happyworld:
    hahahahahahahaha
    hahahahahahahaha
  • H happyworld:
  • I icecreamm:
  • H happyworld:
    hahahahahahahaha
  • I icecreamm:
    *** **** *** ****** ******** ***** ***** **** *** **** ******* *** **
  • H happyworld:
  • H happyworld:
    ***** hahahaha*****
  • D despacito:
    ********* hahahaha*** ***** **** ********** ******
    +1
  • H happyworld:
    *** **** *** ****** ******** ***** ***** **** *** **** ******* *** ** ******* ******* ***** ********** **** *****
  • I icecreamm:
    *** ******** ******* *** ********* ***** ****** *** **** **** ******** ********* hahahaha*** ***** **** ********** ******
  • I icecreamm:
    hahahahahahahahahahahahahahahaha** **** ********** hahahaha****** ******* ***** ********** **** *****
  • D despacito:
    *** ******** ******* *** ********* ***** ****** *** **** **** hahahaha ****** hahahaha** ****** **** **** *** ***** hahahaha**
  • I icecreamm:
    ******** ****** ********* ****** hahahaha** ****** **** **** *** ***** hahahaha**
  • Bandaleros Bandaleros:
  • D despacito:
    ******** ****** hahahaha***** *** **** ******* hahahaha**** *** ******* hahahaha ** ****** ****** *******
    +1
  • I icecreamm:
    *** ***** hahahaha** *** **** ********* ****** ***** ****** ***** ******** ***** *** ****** ** ******* ***** **** ***** ****** *** **** ********** ****** ** ***** ***** **** hahahaha** ********** ****** ***** ******* ** ****** ********** *** **** ******* hahahaha**** *** ******* hahahaha ** ****** ****** *******
  • D despacito:
    ****** **** ********** *** *** ** **** ********* ***** hahahaha*** ***** *** ******* **** ***** ********** ****** hahahaha *** ******* **** hahahaha** ******** ***** **
    +1
  • I icecreamm:
    *** ****** hahahaha* ***** ****** ***** ****** ******** ******* **** hahahaha **** ********** *** *** ** **** ********* ***** hahahaha*** ***** *** ******* **** ***** ********** ****** hahahaha *** ******* **** hahahaha** ******** ***** **
  • I icecreamm:
    I icecreamm: ***** ********* *** *** ****