Acemiden Purple Kush Auto - İlk Deneme Başarısız Oldu :(

Dostlar merhaba, bu foruma katılalı ortalama bir ya da bir buçuk hafta oldu ve burada böyle ağabeylerin, kardeşlerin, dostların olduğunu bilmek beni mutlu etti. Lafı uzun tutmadan devam edeyim kankalar başlıkta da belirttiğim gibi sponsordan 5 adet puprle kush auto sipariş verdim bir gün gibi kısa bir sürede elime ulaştı sağolsunlar güvenli bir şekilde paketlenmişti ve 2 adette hediye aynı genetik göndermişler, ha bu arada hediye gönderimi istediğin genetik seçebiliyorsun diye biliyorum onu da belirteyim. Velhasılkelam 1 adet tohuma gerekli işlemleri yapıp patlamasını sağladım ve toprağa attım, ikinci gün baş gösterdi yavru, yavrunun ortam şu şekilde;
WhatsApp Image 2021-01-02 at 15.46.14.jpeg

Ekipmanlardan bahsedeyim ben acemi ve tecrübesizlik yaptım gerekli araştırmayı yapmadan set halinde sipariş verdim haliyle maliyet biraz fazla oldu ancak tek bitki yetiştireceğim için yeterli olacağını düşünüyorum kabinin aşağıda belirteyim tüm malzemeleri tecrübeli arkadaşlar eksiğim varsa belirtsin lütfen acemi kardeşinize :)

Ekipmanlar :

• 1X Hydro Shoot 40x40x120 - Tek bitki için ideal olduğunu düşündüm, maksat kendi içimliğim çıksın
  • 1X 75w Philips 75w CFL Grow/Bloom Set - ilgili firma reklamında 75w enerji ile 350w enerji ürettiğini iddia ediyor
  • 1X 250 ml Plagron Alga Grow
  • 1X 250 ml Plagron Alga Bloom
  • 1X 20 Lt Biobizz Light Mix toprak
  • 1X Mini Isı Nem Ölçer
  • 1X 7 Lt SeraPot Kumaş Saksı - 15 lt saksı alındı yeterli olmayacağı düşünülerek
  • 1X 190m3 HM Karbon Filtre
  • 1x 130m3 Mini Aksiyel Fan - çıkış fanı
  • 1x Alüminyum Hava Kanalı 2.5m
  • 1X pH Test Kağıdı
  • 3X Sıvı Ölçüm Pipeti
Ekipmanlar şimdilik bu şekilde arkadaşlar giriş fanım eksik bunun yerine kabinin girişleri açık tutup mini vantilatör almayı planlıyorum.
Gübreyi genel olarak bu çizelge ve bitkimin gidişatına göre vermeyi planlıyorum:
Plagron.jpg

Beyler genel olarak durum bu, gelişimi günlük şeklinde burada güncelleyeceğim, eksiğim ve bilgi konusunda yardımcı olabilecek arkadaşların yardımı esirgemeyeceğini biliyorum. Şimdilik burada noktalıyorum sözlerimi herkese bol hasatlar ...

Resim 1 - Resim 2 - 07/01/2021 4. gün
Resim 1 - Resim 2 - 12/01/2021 9. gün. Altıncı günde 15 litrelik saksıya geçildi nem %65 - %80 arası seyrediyor, sıcaklık ise 23-25 derece bantlarında. Sulama toprak 1-2 cm parmakla eşelenip kuru olduğuna kanaat getirildiğinde 5 ml ile 10 ml arası sulama yapılıyordu ancak bu dönemde tavsiye üzerine 50 mlye geçildi.
Resim 1 - Resim - 2 16/01/2021 13. Gün. Evet kankalarar 13. Günden merhaba, sebebini anlayamadığım nedenden bitkim biraz küçük kalmıştı kabine nem makinesi ve 12v vantilatör eklendi. Durum iyi gibi görünüyor siz ne düşünüyorsunuz? 50 ml toprak kurudukça sulamaya devam, toprak sulama kontrolü 1-3 cm arası toprak eşelenip nem durumuna bakılıyor. Gübrelemeye geçilmedi, ne zaman geçmeliyim bu sorumda tecrübeli arkadaşlardan yardım bekliyorum. Işık 20 cmde veriliyor. Kabin ısı 22-25 derecede değişiklik gösteriyor, ışık kapalıyken 19 dereceye düşüyor.

Resim Evet beyler üzülerek belirtiyorum ki bugün 18/01/2021 15.gün ve bitki fotoğrafta göründüğü üzere bitkimin öldüğünü düşünmekteyim. Nem başlarda 65 ve 80 arasında gidip geliyordu, sulamayı 5 ml ile başlamıştım gövde topraktan uzayınca ve 13. güne kadar bu miktarda suluyordum sulamanın az olduğu bilgisini edinmemle 50 mlye çıkardım ve bu şekildeki ikinci sulamayı gübreli yaptım. Eksik sulama, sabit olmayan nem ve yetersiz gelişim gösteren bitkiye gübre vermek gibi hatalar yaptığımı düşünüyorum, konuyu burada noktalıyorum ve benim gibi tecrübesiz arkadaşlar için yapılabilecek yanlışlar niteliğinde kalmasını istiyorum. Herkese bol hasatlar ...

Son düzenleme:
kankam öncelikle hayırlı olsun diyelim umarım başladığın bu iş ve uğraşın meyvelerini kısa sürede toplama imkanına ulaşırsın. Benim sana önerim ilerde belki ışık takviyesi yapman olur hasatını önemli ölçüde etkiler diye düşünüyorum. Bunun dışında sulama yaparken ucuza kaçmak istersen ph test kitleri var suyuh phını test edersin. Musluk suyu genelde 7 civarında oluyor azaltmak istersen ph down alırsın phıda ayarlamış olursun. Eğer bir sorun olursa burdayım konuyu takibe aldım :)

kankam öncelikle hayırlı olsun diyelim umarım başladığın bu iş ve uğraşın meyvelerini kısa sürede toplama imkanına ulaşırsın. Benim sana önerim ilerde belki ışık takviyesi yapman olur hasatını önemli ölçüde etkiler diye düşünüyorum. Bunun dışında sulama yaparken ucuza kaçmak istersen ph test kitleri var suyuh phını test edersin. Musluk suyu genelde 7 civarında oluyor azaltmak istersen ph down alırsın phıda ayarlamış olursun. Eğer bir sorun olursa burdayım konuyu takibe aldım :)
Kankam öncelikle teşekkür ederim yorumun için. Işık konusunu araştıracağım. Ph için turnusol kağıdı var tespit edebiliyorum onunla suyu. Şuan musluk suyu 7ye yakın ancak iki hafta sonra ph down almayı planlıyorum dediğin gibi. Desteğini bekliyorum kankam güncel tutmaya çalışacağım konuyu :)

S

silas

Guest
1 auto bitki için alan seni kurtarır, ekipmanlar normal. Eyer bir ışık prizden 75w çekiyorsa 75wattır, bunun şusu busu olmaz, ışığın vegde yeterli olur ama bloomda ekleme yapabilirsin. İlk 2 hafta az su ver %80-90 nem ver, hızlı ve sağlıklı gelişim için önemli. hayırlı olsun.

1 auto bitki için alan seni kurtarır, ekipmanlar normal. Eyer bir ışık prizden 75w çekiyorsa 75wattır, bunun şusu busu olmaz, ışığın vegde yeterli olur ama bloomda ekleme yapabilirsin. İlk 2 hafta az su ver %80-90 nem ver, hızlı ve sağlıklı gelişim için önemli. hayırlı olsun.
Teşekkür ederim hocam yorumun için. Bu ışık konusu açısından @babakush420 ile birlikte yaptığınız açıklama beni aydınlattı, öyleyse bu olay firmaların pazarlama tekniği ya da dolandırıcılık mıdır?

Hausted

Üye
Kanka bu kadar küçük kabine giriş fanına ihtiyacın yok bence çıkış fanıyla vakum etkisi yaparsın yeterli gelir. Paranı ışığı güçlendirmeye harcamalısın o zaman hasadındaki artış kaçınılmaz olucaktır. Dumanın bol olsun.

Kanka bu kadar küçük kabine giriş fanına ihtiyacın yok bence çıkış fanıyla vakum etkisi yaparsın yeterli gelir. Paranı ışığı güçlendirmeye harcamalısın o zaman hasadındaki artış kaçınılmaz olucaktır. Dumanın bol olsun.
Ben de öyle düşündüm kanka sadece mini vantilatör almayı planlıyorum. Işık konusunu çiçeklenmeye girmeden çözeceğim, yorumun için teşekkür ederim kankam.

Beyler merhabalar bugün bitkinin baş verdiği dördüncü günü fotoğraflar şu şekilde;
Resim 1 Resim 2 07-01-2020
Şuan dördüncü gün bu kankalar nemi 70 - 80 - 90'larda tutmaya çalışıyorum havlu vs. ıslatarak. Birkaç sorum olacak siz değerli forumdaşlarıma birincisi ışığı 60 cmde tutuyorum ideal midir? ikincisi karton bardakta şuan bitki ne zaman 15 lt saksıya almalıyım? Üçüncüsü bitkiye ikinci haftadan itibaren gübre vermeye başlamalı mıyım kankalar? Yeşillendirebilirseniz memnun olurum :)
@TohumsuzEsrar @silas @Aguş @Kanka @Mordecai @Shiw @By_Kush

Son düzenleme:
Dostum hayırlısı olsun dostum nem makinası al havluyla olmuyor bitkin 15-20. gününde al bez 15lt saksıya toprak ne kullanıyorsun bilmiyorum saksı değişiminde all mix kukllanırsan yeni toprağı 10-15 gün çok iyi etkiliyor sonra gübre takviyesine devam edersin

bide tohumu çok kenara almışsın yaprakları engellemez umarım
Teşekkür ederim bro. Bardak ilk ektiğim gün devrildi o yüzden tohum kenarda filizlendi bende temas etmek istemedim. tüm detaylar yukarıda var toprak light mix. nem açısından da kontrol ediyorum uzun süredir istediğim nemi alıyorum aslında kabin için. Nem takviyesi yapmazsam 45-50 de kalıyor bu da ilerisi için iyi olacaktır diye düşünüyorum.

C

Cibril

Guest
Hocam yorumun için teşekkür ederim. 10-15 cmde sıcaklık hissettiriyor tene şimdilik düşürebildiğim en azami miktara düşüreceğim. Anladığım kadarıyla cfl pek ısı sorunu olmuyor yanlış bilmiyorsam
Hayırlı olsun kral , acilen o Işık mesafeni düşür bitkin yol alıp gidecek boya yoksa, 75w olduğun için biraz sıcaktır ama elini bitkinin üstüne koy yakmayana kadar yaklaştır .

Herkese 9. günden merhaba, purple kush yavrunun saksısı değiştirildi küçük karton bardaktan 15 lt saksıya 3 gün önce geçildi (Saksıyı erken değiştirdiğimi biliyorum).
9. günden fotoğraflar Resim 1 - Resim 2 12/01/2021 ışık 25 - 30 cm bitkinin boyu kısa kaldığını düşünüp bu mesafeye çektim, döngü 18/6, sulama 5 - 10 ml civarında yapıyordum chatteki arkadaşlar 50 ml vermem gerektiğini söylediler.
Brolar gelişim bana biraz yavaş geldi, sizin düşünceniz nedir?

Son düzenleme:

El_Takashi

Kıdemli Üye
Herkese 9. günden merhaba, purple kush yavrunun saksısı değiştirildi küçük karton bardaktan 15 lt saksıya 3 gün önce geçildi (Saksıyı erken değiştirdiğimi biliyorum).
9. günden fotoğraflar Resim 1 - Resim 2 12/01/2021 ışık 25 - 30 cm bitkinin boyu kısa kaldığını düşünüp bu mesafeye çektim, döngü 18/6, sulama 5 - 10 ml civarında yapıyordum chatteki arkadaşlar 50 ml vermem gerektiğini söylediler.
Brolar gelişim bana biraz yavaş geldi, sizin düşünceniz nedir?
O kadar az su vermene gerek yok 50 ml ver , ayrıca autolarda ufak saksı gereksız dırek buyuk saksıya at bıdahakıne , o şimdi köklerle uğraşır evet küçük kalmış ama yerine alışınca fırlar merak etmeç

2MoreWeeks

Doktor
Kankacım selam. Çok tertipli bir set olmuş, ince düşünülmüş saksı toprak falan. ellerine kesene sağlık. Ayrıca ilk tohumun çatlamış, sağlıklı büyüyor, tek atmışsın senden şanslısı yok.

CFL e ayırdığın bütçe biraz beni üzdü o kadar. Her grow lamba seti kenevir yetiştiriciliğine uygun olmuyor. Grow marketler bu ürünleri fahiş fiyatlara (500-600TL) alttan alttan kenevir için satıyor fakat çiçek falan yetiştirelim diye üretilen setler bunlar. Kenevir forumlarındaki 15 yıllık postlarda görülür bu lambalar. Ledler yokken revaçtaydı, başka çare yoktu çünkü.

Kenevir diğer bitkilere nazaran en çok renk skalası ve yoğunluğu isteyen bitki. Yani güneş ışığına ne kadar yaklaşırsan o kadar kaliteli mahsül alıyorsun, o kadar yağ üretiyorsun. Bu lambaların güneş ışığıyla, growla pek alakalı olduklarını düşünmüyorum. gerçek full spektrum bir ışık olmadan harcadığın zaman ve paranın karşılığını tam alamıyorsun.

Bazı kenevir fotolarında görürsün yapraklar bembeyaz olmuş trikomdan, o bitkiler o kadar yoğun ışık altında kalıyor ki hızlı hızlı terleyerek trikom atıyorlar. Bizim evde beslediklerimizde yapraklar çok beyazlamıyor. mesele o.

Son olarak genetiğin normalde 12 haftada bitiyorsa, CFL ile 15-16yı bulacaktır. Gelişimin yavaşlığı, çiçeklerin yavaş şişmesi seni korkutmasın.

Lamba yine senin lamban, Takviye olarak kullanırsın. Akmaz kokmaz senelerce kullanırsın bu seti. Sen şimdiden farklı çözümler ara derim. Çiçeklenmeye girince gözün hiç bişeyi görmeyecek emin ol, koşa koşa elindeki tüm parayı verip ışığını upgrade edeceksin, aha buraya yazıyorum.

Kankacım öncelikle eline emeğine sağlık değer verip yazmışsın. Bu benim ilk growum, growda da ilk talihsizliğim set olarak ekipman satın almamdı sanırım, şuan düşünüyorum 600 liraya rahat 200 watt full spektrum alabilecekmişim. Sağlık olsun tecrübe edinmiş olduk, dediğin gibi ışık konusunda birçok arkadaşın ve senin altını çizerek verdiğiniz tavsiyeler üzerine gayret gösterip çiçeğe kadar kısıtlı bütçeyle temin etmeye çalışacağım. Ancak kafama takılan bir soru var, benim bitkim 13. gününe giriyor ve gelişim olarak bayağı yavaşladığını farkettim, bu erken saksı değişiminden, bitkiye az su verilmesi gibi faktörlerden olabilir mi? Çünkü gözlemlediğimde aynı günde outdoor balkonda yetiştiren arkadaşların bitkisi bile bu mevsimde benim bitkimden iki üç kat büyüklükte, bu da canımı fena halde sıkmış durumda, ha sağlıklı mı sağlıklı bitki şükür, ancak dediğim gibi yavaş ilerliyor ...

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ******* ***** ****** hahahaha* ******** *** ****** ***** ******* hahahaha ******** ***** *** ******* **** ***** ** *** ********** ***** ********** **** ***** ********** ***** ** hahahaha* *** ** ***** ***** hahahaha **** **** ********** * ***** *** *******
  • Night owl Night owl:
    *** ** ***** ***** * ********* ******** ***** *** ******* hahahaha* *** ** *** ***** hahahaha* ** ****** ****** *********
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha*** **** ** *** ****** ********* ***** ****** hahahaha* ******** *** ****** ***** ******* hahahaha ******** ***** *** ******* **** ***** ** *** ********** ***** ********** **** ***** ********** ***** ** hahahaha* *** ** ***** ***** hahahaha **** **** **********
  • Night owl Night owl:
    ********* hahahaha***** ** *****
  • T terbiyeligunahkar:
    hahahaha *****
  • Night owl Night owl:
    **** *** **** ***** *** *** ********* ****** ****** hahahaha ****** ***** ****** ** ******** hahahaha*** **** ** *** ****** **
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** *** **** ****** ****** **** ******** hahahaha **** ***** ******* ********** *** **** ***** *** *** ********* ****** ****** hahahaha ****** ***** ****** ** ********
  • Night owl Night owl:
    **** ******** hahahaha* ** ******** ** ****** ***** **** * * **** **** hahahaha *****
  • Night owl Night owl:
    ****** ******** ****** *** ******* ********* *** ******** hahahaha* ********** *** *** ******* ******** ****** *** ******** **** ****** ********** ******* ********* hahahaha** ******* ******* ******** *** ***** *** **** ****** ****** **** ******** hahahaha **** ***** ******* ******
  • T terbiyeligunahkar:
    ********* ****** ******* ********** *** **** *** hahahaha* ******** ****** *** ******* ********* *** ******** hahahaha* ********** *** *** ******* ******** ****** *** ******** **** ****** ********** ******* ********* hahahaha** ******* ******* ******** ***
  • T terbiyeligunahkar:
  • T terbiyeligunahkar:
    *** **** ****** ***** *** hahahaha** ******* ********** ********* *** **** ****** **** ******* *** ***** ****** **** ********
  • T terbiyeligunahkar:
    ** ****** ******** ******** ** ***** **** ****** ******* ********* ** ****** ********** ***** ******
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** ******** ** ******** ***** ****** ******* hahahaha ****** ********* hahahaha******** ******** hahahaha* ** ******** ** ****** ***** **** * * **** ****
  • Night owl Night owl:
    ***** ***** ***** *** ***** ******** ** ******** ***** ****** ******* hahahaha ****** ********* hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    ********** ***** ** ****** ******** ******** ** ***** **** ****** ******* ********* ** ****** ********** ***** ******
  • Night owl Night owl:
    ******** ********* ******* ********* hahahaha** ****** **** ******** ******** ******* hahahaha ******** ***** ***** ********* hahahaha*
  • Night owl Night owl:
    ******* ****** ********** ****** ****** *** ** ******** ****** ***** ****** ***** ****** ** **
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    hahahaha* **** ** **** ******** *** ********** ***** **
    +1
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    hahahaha ***** ******** ** ***** ** ****** ** ** ***** hahahaha ******* **
    +1
  • Night owl Night owl:
  • T terbiyeligunahkar:
    *** ***** ********* **** ******** hahahaha ***** ******** ** ***** ** ****** ** ** ***** hahahaha ******* **
  • T terbiyeligunahkar:
    ***** **** *** ******* ********** **** *** ********* ********* *** *** hahahaha ***** *** *** ***** **** hahahaha***
  • T terbiyeligunahkar:
    ********* *** **** hahahaha* ********** ******** ********* ***** ****** ** ******* ****** ***** ******* ***** **** ****** ***** *****
    T terbiyeligunahkar: ********* *** **** hahahaha* ********** ******** ********* ***** ****** ** ******* ******...