10x AUTOFLOWER İlk Grow Genel Görüş ve Yorum

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
https://ibb.co/p1pD1nq

@TheGlobalDJ üstad bi bakabilir misin 4-5 bitkimde bu sorun mevcut , sulamadan sonra görülmeye başlandı.
Bitkide genel olarak çok bir sorun yok eğer yapraklar çiçek genelinde renk açmaya başlarsa yani koyu yeşilden açık yeşile döndüğünü farkedersen azot eksikliği diyebiliriz ama başka problemlerde olabilir takip et ilerlemeye göre sorun ne bakarız

KushuKalkmaz

Kıdemli Üye
Bitkide genel olarak çok bir sorun yok eğer yapraklar çiçek genelinde renk açmaya başlarsa yani koyu yeşilden açık yeşile döndüğünü farkedersen azot eksikliği diyebiliriz ama başka problemlerde olabilir takip et ilerlemeye göre sorun ne bakarız
Teşekkürler üstadım , bitane bitkim bu durumda endişeleniyorum , kendimde bakıyorum ama acemi olduğum için tam birşey diyemiyorum fotoğrafa bakıp bi yorum yapabilir misin ona göre bir yol izleyeyim.

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
şimdi öncelikli dikkat etmen gereken şey ph seviyesi biobizz de bu çok önemli çünkü organik gübre yani asidik gübre ve eğer suyun ph ını ayarlayıp sonra gübreleri katıyosan gübreler ph ı extra aşağı çekecek ve eğer ph 6nın altına düşerse bitki topraktaki fosfor ve potasyumu kullanamaz, diyelimki ph ı gübreleri kattıktan sonra ölçüyosun ve sorun bu değil
2. Seçenek ise
Bitkin ön çiçek aşamasında şuan, bu dönemde aşırı hızlı bir gelişim oluyor hem sömekler oluşmaya başlıyor hemde hızlıca boy atıyor bitki yani extra azot ihtiyacı doğuyor ve eğer bitki bu azotu topraktan alamıyorsa yapraklardaki azotu kullunmaya başlar buda yaprakların sararmasına sebep olur, yaprağa yeşil rengini veren klorofili besleyen azottur yani zamansal bir eksiklik olabilir çünkü en baştan beri azot eksikliği olsaydı çiçeğin genel olarak açık yeşil olurdu ki böyle bişey yok çiçeğinde
Bu sorunu yaşamamak için benim kendi nacizane uygulamam şudur
Bitkilerim çiçeğe girmeye başladığında saksıdaki her 5lt toprak için tepeleme 1 çorba kaşığı solucan gübresini saksının içine döküp üst toprakla iyice harmanlıyorum ve suladıkça yavaş yavaş salınıp bu açığı kapatmış oluyor bunun dışında başka bir sorun yok gibi eğer her sulamada veya arada bir calmag da kullanıyorsan bu iki sorundan birini yaşıyosun kanka
Bu arada calmag özellikle bu dönemde önemli bir besin onuda ihmal etmemeni öneririm

KushuKalkmaz

Kıdemli Üye
şimdi öncelikli dikkat etmen gereken şey ph seviyesi biobizz de bu çok önemli çünkü organik gübre yani asidik gübre ve eğer suyun ph ını ayarlayıp sonra gübreleri katıyosan gübreler ph ı extra aşağı çekecek ve eğer ph 6nın altına düşerse bitki topraktaki fosfor ve potasyumu kullanamaz, diyelimki ph ı gübreleri kattıktan sonra ölçüyosun ve sorun bu değil
2. Seçenek ise
Bitkin ön çiçek aşamasında şuan, bu dönemde aşırı hızlı bir gelişim oluyor hem sömekler oluşmaya başlıyor hemde hızlıca boy atıyor bitki yani extra azot ihtiyacı doğuyor ve eğer bitki bu azotu topraktan alamıyorsa yapraklardaki azotu kullunmaya başlar buda yaprakların sararmasına sebep olur, yaprağa yeşil rengini veren klorofili besleyen azottur yani zamansal bir eksiklik olabilir çünkü en baştan beri azot eksikliği olsaydı çiçeğin genel olarak açık yeşil olurdu ki böyle bişey yok çiçeğinde
Bu sorunu yaşamamak için benim kendi nacizane uygulamam şudur
Bitkilerim çiçeğe girmeye başladığında saksıdaki her 5lt toprak için tepeleme 1 çorba kaşığı solucan gübresini saksının içine döküp üst toprakla iyice harmanlıyorum ve suladıkça yavaş yavaş salınıp bu açığı kapatmış oluyor bunun dışında başka bir sorun yok gibi eğer her sulamada veya arada bir calmag da kullanıyorsan bu iki sorundan birini yaşıyosun kanka
Bu arada calmag özellikle bu dönemde önemli bir besin onuda ihmal etmemeni öneririm
Değerli yazın ve bilgilerin için teşekkür ederim üstad biraz zaman geçsin gözlemleyeyim öyle yazayım dedim. Bitkilerde hafta hesabını yapıp attığın tabloya göre besin veriyorum şuan .

Sponsordan 5x auto blue dream kızlarımın yaprakları hep salık fotoğrafta göründüğü gibi sebebini net olarak gözlemlerimle çözemedim bi bakarsan

https://ibb.co/q7s0tWm

Diğer başka banka olan kızlarım da daha önce attığım sararmalar meydana geldi calmag takviyesi yaptım tabloya göre suladım , bi bakarsan sana zahmet buna da ne gibi takviye ya da nasıl bir yol izlerim ?

https://ibb.co/CMyfWym

NOT: 2.5 lt olarak sulandılar.

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Sen çiçeklerin hepsine solucan gübresi takviyesi yap gübreli sulamaya devam et takvime göre git sarı yaprakları takip et hızlı ilerleme oluyorsa sorun vardır ama olduğu gibi duruyorsa sorun durmuş demektir salık yaprak olayına takılma çok sularsan, geç sularsan, nem fazla olursa sakar yaprakları ama 1-2 güne düzelir. İç hava sirkülasyonun iyi olsun mümkünse yukarıdan çiçeklere doğru 45c lik açıyla üflesin iç vantilatör nem 50-60 iyidir sorun yok yani dostum

KushuKalkmaz

Kıdemli Üye
Sen çiçeklerin hepsine solucan gübresi takviyesi yap gübreli sulamaya devam et takvime göre git sarı yaprakları takip et hızlı ilerleme oluyorsa sorun vardır ama olduğu gibi duruyorsa sorun durmuş demektir salık yaprak olayına takılma çok sularsan, geç sularsan, nem fazla olursa sakar yaprakları ama 1-2 güne düzelir. İç hava sirkülasyonun iyi olsun mümkünse yukarıdan çiçeklere doğru 45c lik açıyla üflesin iç vantilatör nem 50-60 iyidir sorun yok yani dostum
Tamamdır üstadım Uygulayıp gözlemleyeceğim. Bu solucan gübresini herhangi bir yerden edinsem olur mu yoksa önerdiğin bir marka vb alacağım yer var mı ?

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
İlk 4hafta fishmix kullanıyorum ben yani çiçeğe girene kadar, fishmix bu dönemde topraktaki canlılığıda ekstra besliyor ve organikte toprak canlılığı çok önemli.
Sen fishmix yerine biogrow kullanacaksın kanka elinde o varsa ve evet haftada iki sulama ve her sulama gübreli oluyor.

KushuKalkmaz

Kıdemli Üye
@TheGlobalDJ Üstadım tabloya göre 7. Hafta bitti sulamada haftasonu 8. Haftaya başlayacağım diğer kızlardaki yapraklar düzeldi fakat bu kızımda düzelmiyor. Solucan gübresinide ekosolfarm temin ettim bu sulamada uygulayacağım. 2.5 lt sulandı grow, bloom, top max, calmag, acti vera girdim en son ph ayarlı .
Bu sulamada 3ltye çıkartıp solucan gübresinide uygulayacağım.

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Kanka selam şimdi azot eksikliğini elersek geriye fosfor eksikliği kalıyo fakat bu eksiklikte yaprak uçlarında yanmalarda başlaması gerekir diğer bir sebep tomurcuk yani sömek çürümesi olabilir yaprak renkleri mora dönmeye başlar yada saksı bitki için küçük kaldıysa kökler düğümlenmiş ve besin tam emilemiyor olabilir bunları gözlemlemen lazım, yapraklara baktığımda pembe bronz bir renge dönüyor bunun iki sebebi olabilir ya kökler düğümlendi yada fosfor eksikliği var, yarasa gübresi fosfor açısından çok zengindir ama azot açısındanda öyle sadece bu bitkiye 1 tatlı kaşığı yarasa gübresi ekleyip gözlemleye bilirsin ama azot gübreyi yani bio growu yarıya indir hem solucan hem yarasa hem bio grow aşırı azot ile yakabilir

TheGlobalDJ

Ordinaryüs
Rica ederim kanka
solucan gübresi 5lt toprak/ 1 çorba kaşığı dedik (tepeleme)
Bu pembeleşen çiçeğe Solucan gübresini yarım ölçü girip 1 tatlı kaşığıda yarasa ekleyip bio grow miktarını azaltmadanda devam edebilirsin bide 1.5ml calmag gireceksin litreye
Azot
Fosfor
Magnezyum takviyesi olacak 8-10 güne toparlaması lazım

KushuKalkmaz

Kıdemli Üye
Rica ederim kanka
solucan gübresi 5lt toprak/ 1 çorba kaşığı dedik (tepeleme)
Bu pembeleşen çiçeğe Solucan gübresini yarım ölçü girip 1 tatlı kaşığıda yarasa ekleyip bio grow miktarını azaltmadanda devam edebilirsin bide 1.5ml calmag gireceksin litreye
Azot
Fosfor
Magnezyum takviyesi olacak 8-10 güne toparlaması lazım
üstad bugün kızlar takvime göre sulandı pembeleşen kızıma lt’ye 1.5 ml calmag ayrıca hepsine solucan gübresi girdim bakalım durumu ne olacak . bitane de ufak sömeğin fotoğrafını bırakayım şöyle

KushuKalkmaz

Kıdemli Üye
Takvime göre devam kanka sömekler güzel gelişiyo sorunsuz bitecek inşallah
Üstad bugün bi mikroskopla bakayım dedim trikomlar hasatı gösteriyor daha over bile girmedim bakabilir misin bi 34.gün bloomda toplam 59. Gün bodur da kaldılar napsam bilemedim.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • higthead Chat bot:
    higthead Chat bot: ******** *** ******* *** *** *********