İlk Grow için Ekipman Konusunda Destek

metasploit

Yeni üye
Kaç gündür çok kararsızım ne alsam ne almasam diye düşünüyorum sürekli sepet yapıyorum.En son mars-hydro'dan almaya karar verdim fakat herşeyi ordan mı alsam yoksa sadece ışığı mı alsam çadırı mı alsam ustalar bir tavsiyede bulunursa sevinirim 4bitkilik bir grow yapacağım,

Çadır için düşündüğüm alternatifler :

1.Mars Hydro 120x120x200 Çadır / 2.Secret Jardin Hydro Shoot 120x120x200​

da19d4a.png
t7yd8cx.png

Işık için düşündüğüm ana ışık ve destekleyici ışık :

Ana Işık / Mars Hydro FC 4800-EVO SAMSUNG LM301H EVO 480W Smart LED​

Destekleyici Işık / Mars Hydro Adlite UV30+IR15+Deep Red R30 Supplemental LED​

i07ny5o.png
u8mx4nw.png

Havalandırma için düşündüğüm fan/filtre setleri ve alternatifleri :

1.Mars Hydro IFresh 6-Inch Smart Inline Duct Fan And Carbon Filter / Mars Hydro IFresh 6-Inch Smart Inline Duct Fan​

7t1nk34.png
tetow69.png

2.480m3 Dr.Karbon Filtre Vortice QUITE Fan Set-125mm / Dr.Slient Kanal Tipi Aksiyel Fan 125mm/200m3​

r1qwqj8.png
tn9qu62.png

3.Soler Palau Slient Fan​

@higthead ustamın dediği gibi 3 ana demirbaş malzemeleri için alternatifleri hallettiğime göre ekstra gerekli şeyleri liste halinde yazıyorum.

AN Gübre Seti ----------> Grow Micro Bloom/Sensi Cal-Mag/Voodoo Juice/BigBud/B 52/Rhino Skin/Overdrive

1-Bitki Destek Teli 50m
2-Hafif Yük Askısı 10kg
3-Growsan 120x120 Scrog Filesi
4-Sprayer 2L
5-Sıvı ölçüm pipeti 3ml
6-Hanna ph-metre
7-Ph Prob Temizleme/Saklama Solüsyonu
8-Biobizz Light Mix 50L
9-Growsan Eco TDS-EC Metre
10-Neem Yağı 20ml
11-Kalibrasyon Sıvısı 7.01 20ml
12-Kalibrasyon Sıvısı 4.01 20ml
13-Hava Nemlendirici Sinbo
14-20L Air/Kumaş Saksı 4x
15-Mini Lüksmetre
16-CO2 Box

Kabin-Işık-Hava için yazdığım malzemelerden kullanmam gerekeni bilgisi olan daha önceden deneyimlemiş kişilerin cevaplamasını rica ederim.Herkesin yorumunu bekliyorum.

@Yesil888 @higthead @nasa @34Sativa34 @cannabis16 ustalarımın(yazmadığım varsa kusura bakmayın) tavsiyelerini merak ediyorum.

Not 1 :Bütçede sınır yok.
Mars-Hydro ürünlerini bir elektronik kart ile app uygulaması ile herşeyi kontrol edebiliyorum ışık/fan/vant/ vs bu etkeni göz önünde bulundurun lütfen
Not 2 : @Silas ustama tavsiyeleri için ayrıca teşekkür ederim.

Son düzenleme:

cannabis16

Ordinaryüs
o kadar güçlü ışığa 150lik tek bi kanal tipi fan ...ne bileyim ,mercedes al gaz taktır gibi bişey..tam performans almayı kovala bence..zira o kadar wat yaktığının anlamı olsun..co2 devamlı değişsin .. mesela ben böyle bir ışık alsam..150lik fanı giriş fanı yapar ve 200mm lik basşa bi kanal tipi fanla direk sokağa atarım borularla havayı..çıkış fanın kuvvetli olsun ki karbon filtre %20 gibi güç kaybı yapar,..CO2 bag de ışlığın üstüne asarsın...
havalandırma yani CO2 sorunu ve kuvvetli ışık sorununu çözdün mü doğru kurulu bi sistemle grow işinin %70i bitmiş oluyor...
gerisi sünek toprak karışımı düzgün bi torf,yeterli miktarda gübre.. bir grow bir bloom gübresi ve bir calmag ...bu üçlü anayasanın 3 maddesi gibi...sonra daha iyileştiriciler var..kimisi toprağı iyileştiriyo bu da köklere yarıyor..kimisi de ekstra besin vitamin vs. sunarak bitkiyi güçlendiriyor...
o havalandırmada ve ışıkta bitki bolca fotosentez yapacağı için çokça enerjisi olacak budlanmaya...buna yardımcı olmak için çiçeklenmede ilaveten PK 13/14 rarzı bir Fosfor Potasyum gübresi ve Bloom Boost tarzı çiçeklenmede işleri iyileştirici başka bir gübre...bunlar da olmalı...bitkin huzlı olduğundan bolca gübre isteyecek ve toprağa bolca gübre atman gerekeceğinden haliyle birsürü de emilmemiş olışacak haliyle...o yüzden toprağın tuzlanmasını azaltmak adına bi enzim gübrei Cannazym en beğendiğim enzimli gübre ürünüdür mesela..sonra bi Hümik Asit alırsın...her sulamada veya 2 sulamada bir Hümik Asiti azar zar toprağa katarsın..enzimi ise gübre kattığın her sulamada kat solüsyona...topraktaki emilmeyenleri ön sindirim etsin,toprak temiz kalsın...toprağa bir de mantar-bakteri..en çok tavsiye edeceğim Mykos WP... suda çözünebiliyot,2 haftada bir gübreli suya ilave edip veriyorsun...bitkiyle simbiyotik bir bağ kuruyor yani 2 tarafında yararına bi ilişki...bitkinin köklerinin ulaşamadığı yerdeki gübreleri köklere ulaştırıyor miselyum bağlarıyla...hızlı bitkilere ilaç bu olay....aklında olsun...toprağı da Plagrondan yada Klansman markadan seç.Compo Sana da iyi ama gereksiz pahalı...
saksılarını o kumaşlardan alacağına airpod delikli saksılardan al,sulamada çok rahat edersin..kumaş saksıda yanlardan taşıyor falan biraz kenarlara fazla gitsen...herneyse kabataslak bunlar geldi aklıma...gerisi pH bağlamak devamlı her sulamada... başka da bahsetmediğim amn aman bişey yok...ana hatlar bunlar...ışık ve havalandırmayı doğru kur,gerisi çocuk oyuncağı gibi,zira bitkiler hızlı fotosentez yaparsa çok rahat geçer growların....

metasploit

Yeni üye
o kadar güçlü ışığa 150lik tek bi kanal tipi fan ...ne bileyim ,mercedes al gaz taktır gibi bişey..tam performans almayı kovala bence..zira o kadar wat yaktığının anlamı olsun..co2 devamlı değişsin .. mesela ben böyle bir ışık alsam..150lik fanı giriş fanı yapar ve 200mm lik basşa bi kanal tipi fanla direk sokağa atarım borularla havayı..çıkış fanın kuvvetli olsun ki karbon filtre %20 gibi güç kaybı yapar,..CO2 bag de ışlığın üstüne asarsın...
havalandırma yani CO2 sorunu ve kuvvetli ışık sorununu çözdün mü doğru kurulu bi sistemle grow işinin %70i bitmiş oluyor...
gerisi sünek toprak karışımı düzgün bi torf,yeterli miktarda gübre.. bir grow bir bloom gübresi ve bir calmag ...bu üçlü anayasanın 3 maddesi gibi...sonra daha iyileştiriciler var..kimisi toprağı iyileştiriyo bu da köklere yarıyor..kimisi de ekstra besin vitamin vs. sunarak bitkiyi güçlendiriyor...
o havalandırmada ve ışıkta bitki bolca fotosentez yapacağı için çokça enerjisi olacak budlanmaya...buna yardımcı olmak için çiçeklenmede ilaveten PK 13/14 rarzı bir Fosfor Potasyum gübresi ve Bloom Boost tarzı çiçeklenmede işleri iyileştirici başka bir gübre...bunlar da olmalı...bitkin huzlı olduğundan bolca gübre isteyecek ve toprağa bolca gübre atman gerekeceğinden haliyle birsürü de emilmemiş olışacak haliyle...o yüzden toprağın tuzlanmasını azaltmak adına bi enzim gübrei Cannazym en beğendiğim enzimli gübre ürünüdür mesela..sonra bi Hümik Asit alırsın...her sulamada veya 2 sulamada bir Hümik Asiti azar zar toprağa katarsın..enzimi ise gübre kattığın her sulamada kat solüsyona...topraktaki emilmeyenleri ön sindirim etsin,toprak temiz kalsın...toprağa bir de mantar-bakteri..en çok tavsiye edeceğim Mykos WP... suda çözünebiliyot,2 haftada bir gübreli suya ilave edip veriyorsun...bitkiyle simbiyotik bir bağ kuruyor yani 2 tarafında yararına bi ilişki...bitkinin köklerinin ulaşamadığı yerdeki gübreleri köklere ulaştırıyor miselyum bağlarıyla...hızlı bitkilere ilaç bu olay....aklında olsun...toprağı da Plagrondan yada Klansman markadan seç.Compo Sana da iyi ama gereksiz pahalı...
saksılarını o kumaşlardan alacağına airpod delikli saksılardan al,sulamada çok rahat edersin..kumaş saksıda yanlardan taşıyor falan biraz kenarlara fazla gitsen...herneyse kabataslak bunlar geldi aklıma...gerisi pH bağlamak devamlı her sulamada... başka da bahsetmediğim amn aman bişey yok...ana hatlar bunlar...ışık ve havalandırmayı doğru kur,gerisi çocuk oyuncağı gibi,zira bitkiler hızlı fotosentez yaparsa çok rahat geçer growların....
Hocam gübre konusunda AN Serisini kullanacağım dediğiniz gibi ekstra olarak enzim gübresi Cannazym mi alayım yoksa AN Serisinin Piranha-Tarantula gübrelerini mi kullanayım?Ayrıca belirttiğim seçeneklerden de bana uygun tercihi yapar mısınız hocam

Yorumunuzdan sonra ekstra alacaklarım :

Air Saksı 20L 4x
Cannazym veya AN Enzim gübresi
Mykos WP
Compo Sana toprak
Ekstra olarak havalandırma için ne tercih etsem bilmiyorum hocam Mars Hydroyu otomatik sistem olarak kullanırım diye sepete eklemiştim şuan da hangi ürünleri önerirsiniz havalandırma konusunda benim durumumda? @cannabis16

Son düzenleme:

higthead

Jolly Green
120x120 kabın ıcın 200mm yanı 1000kusuratlık veya 800 kusurat m3 120 kabınde havayı ıcerıde bekletmeden dırek cıkıs yapar ve ıklımlendırmen olmaz bozulur m3 ler alanın olculerıne uyumsuz oldugu ıcın. 120 lık kabıne 2 secenek vardır

1. secenek eger 4 adet yapılıcak ıse standart lt ıse cıkıs setın

480m3h settır snnde tercıh ettıgın gıbı

gırısın ıse

2. secenek saksı lt yuksek ıse 4-5 adet ıse koku yogunlugu standartın uzerınde olucagı ıcın

cıkıs setın

quıte 680m3h set 550m3 cıkıs 680lıkte karbon fıltredır

yada comfort serısı

Girişin ise

Birde cıkıs havasını dırek pencereden atmalısınkı oda ıcıne verılen cıkıs havası donup dolasıp gırıs fanından tekrar ıcerı gırer ve kısır dongu olusturur

Pencere aparatın

Bana sorucak olursan 680lık set al derım hem koku yogunlugu ıle ugrasmazssın kafan rahat olur hemde ılerıde 150 kabıne gecersen kullanabılırsın.

Kabın ıcın bosuna ısme vs para verme

120x120 kabın toprak ve sudan mısafır gırısı ıle sube adresı vererek subede nakıt odeme ıle al kafan rahat olsun. Bu kabın oxford kumastır bendede 150 lıgı var 4 senedır kullanıyorum banamısın demedı kuması vs kalındır sıfır ısık sızması karar tabı senın butcenı guzel harca bosa pahalı urunlere butcenı harcama

Işıgın ıse

Sponsordan son led cıpı lm301h evo serısı nıye kullanmıyorsun 5.nesıller yenı ve efsanedır ve 120 alanda ucurur bu boardlar. Fc 4800 30bın tl artı kdv ve h serısı kullanıyor gereksız pahalılıkta tabı yıne karar senın

Dostum 3 ana demırbasın bunlardır yukarıda cıkardıgın lıste daha pahalı cıkar bu lıste ıse en top urunler ve daha uyguna gelir. Herzaman en pahalısı en ıyısı degıldır. Havalandırmada otomatık sıstem veya dur calıs dıye bırsey yoktur gırıs cıkısların 7-24 sona kadar calısıcaktır kı ıklımlendırmenı yakala.

cannabis16

Ordinaryüs
Cannazymle Tarantula-Vodoo ...bunlar birbirleriyle aynı kulvarda değiller.. Cannazym toprağa enzim verir..diğerleri toprağa bakteri-mantar verir..ikiside toprak durum iyileştirici ama bambaşka kulvardalar..
bu arda AN serisini kullanacakmışsın.. hızlı büyüyen bitkiler olunca kullanması kolay olur o gübreleri..TDS si yüksek gübrelerdir çünkü..
havalandırma konusunda zaten zaman ayarlı saatli prizlerle kontrollü şekilde aç kapa yapacaksın,ne gereği var uzaktan kumandalısına o kadar paraya bilmiyorum..sen bilirsin,paran çoktur,alırsın... benim tavsiyem Blauberg veya Vortis fan al.ikisinin de motor gücü ve devamlı çalışmadaki sorunsuzluğu çok iyi..sauler palaudan daha kapasiteli fanları aynı mm lerde...souler palaunun silent serisi de hiç sessiz değil,onu da bil....fanın girişine de çıkışına da susturuculu alüminyum borulardan alırsın...o şekilde montaj yaparsın,havanın yırtılması gibi ses çıkarıyor çünkü fanların çapları 100mmden büyükse..o sesi ortadan kaldırırsın yeter..zaten motorun sesi hepsinde var..
ışık olarak o kadar para verir miyim 480 watlık bir LEDe...ben vermem..480 quantumboard toplatırım samsung 301lmh lardan veya toplanmışları da var..yarı fiyatına sahibindenden kapatırım işi..veya 450 wat clue .LED.. cree LED ... ararsan bulursun bunları..benim tavsiyem bu..

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • YouDet YouDet:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    *** ********** * ********* ********** ****** *** **
  • YouDet YouDet:
    *** ******* ****** ***** **** ****** ********* ****** ***** ***** *** ******* ********* *****
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Zorro Zorro:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    hahahaha* ***** ********
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • Zorro Zorro:
    ******** ******** *** ***** ***** ********* ********** ***** ******** ********** ******* ******** ***** ****** ********** ******** ***** ******* ** ****** ********* *******
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • YouDet YouDet:
    ***** ***** hahahaha* ****** ** ****** ******* ***** *****
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ****** ***** ********** ****** ******* ***** hahahaha ****
  • Zorro Zorro:
    hahahahahahahaha **** ***** ** ****** ***** **
    +1
  • YouDet YouDet:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha*********
  • YouDet YouDet:
    ********* ****** ***** ********** hahahaha*** **** hahahaha** hahahaha *********
  • 5.yaprak 5.yaprak:
    ******** ***** *** ******* ** ******** hahahaha****** hahahaha
  • V vforven:
    hahahaha hahahaha**** ** ********** ********** ***** ****** ***** ******* *** ***** ********** ******* ***** ****** **** **** **** ***
  • 5.yaprak 5.yaprak:
  • D devilhunter:
    hahahaha *** *********
  • D devilhunter:
    hahahaha**** ******* ******* **** hahahaha * *** *** hahahaha * ** ****** ** **** **** ***** ******** ***** *** *** *
  • L lityum:
  • L lityum:
  • L lityum:
  • lavrens lavrens:
  • lavrens lavrens:
    ******* ****** ***** ******** hahahaha ******** ********** *****
    lavrens lavrens: ******* ****** ***** ******** hahahaha ******** ********** *****