Piyasada Bulamayacağınız Bir Işıklandırma Sistemi Kendiniz Yapın

husyn

Doktor
Besleme konusunda paylaştığım sitede kabin için yaptığım modellere driver bulamıyordum, driverleri seri veya paralel bağlamaktada tam emin olamıyordum site ile görüştüm sağolsunlar ilgilendiler, onlarda seri veya paralele olmaz demediler ama hatada ledleri kakarsınız dediler ve tavsiye etmiyoruz diye uyardılar, bende bir sistemi örnek olarak verdim incelediler bunu tek driver ile yapılamayacağını ışık sistemini bölerek 2veya3 driver ile beslene bileceğini ve verdiğim örnekteki sisteme kullanıla bilecek driveri seçtiler ve paylaştılar, ben sizinlede onların driver sayfasının linkini aşağıya ekleyeceğim. Detaylı incelemeleri ilgilenmeleri hoşuma ayrı gitti yani.

Ama ledleri 3watt ta en fazla çalıştıra biliyoruz yani 4,5watt çalıştırmak istersek ayarlı güç kaynağı ile besleye biliriz,
peki 3watt yeterli olmazmı oluyorda hatta fazla bile çıkıyor hesapta 2200umol/s/m2 , peki ışık güçü ışığa bakamayacağınızı garanti ederim çünkü 1,5watt bakıyorsunuz normal gibi sonrada görmede sorun çekiyorsunuz 3watt siz düşünün ve 2watt altınada indiremiyorsunuz. 2watt 1400umol/s/m2
birde ben bu değerleri hesaplarken samsungun değerlerini tam almıyorum ama samsung bile yaptığı PCB de değerleri yani beyanlarını tam kullanarak hesaplamış, ben 2-3 puan düşürüyorum. Birde bu değerler 3 PCB değerleri yani mesela 1m2 lik kabine örneğin 12 PCB kullandınız ben bir bitkiye etki edecek şekilde bakıyorum yanliş olmasın.

ben buraya driver yani kabine göre model ve driver paylaşmıyorum merak eden olursan kabinine ve bitki yetişitirme şekline göre ve sayısına göre bakarız modeller balantı şekli ile paylaşırız. Saygılar,

Son düzenleme:

Kemotropizma

Yeni üye
Merhabalar, Tesadüfen siz bunları tartışıp konuşurken ben uyguluyormuşum kankalar.
Özetle anlatayım:
3.2volt 350mA yani 1 Watt gücünde 63 adet led, 6,5cm genişlik 24cm uzunluk 1cmde yüksekliği bulunan 3 adet alüminyum bloğa ledleri 21li paylaştırdım. 62-90V 350mA çıkış veren 3 adet led drivera bağladım.
220volta giren fişin ucuna 3 adet driver'ı paralel bağladım ve driverlara 21 adet led seri şekilde bağlı. ortalama 9bin lümene tekabül ediyor.
Ledlerin direkt ısısını henüz ölçemedim lazer termometre siparişi verdim bugün yarın gelir ölçümünü yaparım, problu termometre ile alüminyum blok 60-65 derece sıcaklığa çıkıyor ama elimi değdirdiğim zaman en fazla 2-3 saniye dayanabiliyorum asıl ölçümü lazerli termometre ile yapıcam.
Lümen ölçecek aletim yok telefondan lux ölçtüğüm zaman 30cm mesafede 40-45k duvar tarafında dikey duran kısımda 60k, ışık mesafesi 10-15cm aralığında 90-100kya kadar çıkıyor lümen. Grow'a daha yeni başladım kızlarım yaklaşık 10 gündür kabinde ve daha hiç gübre vermedim, boyları 5cm anca vardır, verdiğim gübresiz su 7li phlardaydı, ph ölçümü yapıp düzenli besleme işine bu hafta içi başlamayı planlıyorum.
Başlık açıp sistemi detaylıca adım adım anlatmayı planlıyorum ancak bu aralar çok yoğunum günlük açamasam bile sistem nasıl kuruldu kaç gr hasat getirdi gibi detayları paylaşacağım.

kasada hala gerekli görürsem değişiklikler yapıyorum bu yüzden yansıtıcı kaplamadım içerisi kaotik görünüyor.
bu arada elektrik bağlantılarında sıkıntı olur mu yangın çıkarmı diye düşünüp durmaktan bunaldım hayatımda ilk kez böyle bi bağlantı yaptım. bu tür bi sistemde yangın neden çıkabilir ve nasıl önlenebilir elektrik elektronikten anlayan kankalarım tavsiyede bulunabilir mi?

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Merhabalar, Tesadüfen siz bunları tartışıp konuşurken ben uyguluyormuşum kankalar.
Özetle anlatayım:
3.2volt 350mA yani 1 Watt gücünde 63 adet led, 6,5cm genişlik 24cm uzunluk 1cmde yüksekliği bulunan 3 adet alüminyum bloğa ledleri 21li paylaştırdım. 62-90V 350mA çıkış veren 3 adet led drivera bağladım.
220volta giren fişin ucuna 3 adet driver'ı paralel bağladım ve driverlara 21 adet led seri şekilde bağlı. ortalama 9bin lümene tekabül ediyor.
Ledlerin direkt ısısını henüz ölçemedim lazer termometre siparişi verdim bugün yarın gelir ölçümünü yaparım, problu termometre ile alüminyum blok 60-65 derece sıcaklığa çıkıyor ama elimi değdirdiğim zaman en fazla 2-3 saniye dayanabiliyorum asıl ölçümü lazerli termometre ile yapıcam.
Lümen ölçecek aletim yok telefondan lux ölçtüğüm zaman 30cm mesafede 40-45k duvar tarafında dikey duran kısımda 60k, ışık mesafesi 10-15cm aralığında 90-100kya kadar çıkıyor lümen. Grow'a daha yeni başladım kızlarım yaklaşık 10 gündür kabinde ve daha hiç gübre vermedim, boyları 5cm anca vardır, verdiğim gübresiz su 7li phlardaydı, ph ölçümü yapıp düzenli besleme işine bu hafta içi başlamayı planlıyorum.
Başlık açıp sistemi detaylıca adım adım anlatmayı planlıyorum ancak bu aralar çok yoğunum günlük açamasam bile sistem nasıl kuruldu kaç gr hasat getirdi gibi detayları paylaşacağım.

kasada hala gerekli görürsem değişiklikler yapıyorum bu yüzden yansıtıcı kaplamadım içerisi kaotik görünüyor.
bu arada elektrik bağlantılarında sıkıntı olur mu yangın çıkarmı diye düşünüp durmaktan bunaldım hayatımda ilk kez böyle bi bağlantı yaptım. bu tür bi sistemde yangın neden çıkabilir ve nasıl önlenebilir elektrik elektronikten anlayan kankalarım tavsiyede bulunabilir mi?
dostum olmamış bak şimdi yandaki power ledleride tepeye alacaksın bu şekilde çok kayıp var sonra 1 wattlık led o kadar ısınmaması gerek ya bağlantlarında bir sıkıntı var yada ledlere fazladan besleme yapmış olabilirsin veya aldığın ledler daha düşük değerlerde olabilir 80derece normal üstü sıkıntı led şecimlerin bana göre malesef hatalı kırmızı mavi filan olmaz bana göre 4000K-2700K-3000K gibi seçimler yapmalıydın zaten o ledlerin PPF değerleri çok yüksek değiller 1,6umol/s filandir herbir led

husyn

Doktor
Arkadaşlar, bu konulara ilgisi olan veya düşünebilen kişilerin, 1m² ölçülerinde kabine 6 saksı yerleştirdim ve 400~300 watt değerinde bir sistem koydum, incelemenizi ve değerlendirmenizi isterim mesafeleri filan ne bileyim.

Şimdi sizi benim ahlemine sokayım biraz, internet üzerinden görüntüleme programı ücrertsizdir ama üye olmanız gerek güzel bir 3 boyutlu ölçü ala biliyorsunuz, belki başka konularda da kullanırsınız.

Program bu,

Bu tasarımın step formatı, bilgisayarınıza indireceksiniz, yukarıdaki siteye üye olduktan sonra dosya ekle deyip indirdiğiniz dosyaları göstereceksiniz, program çok güzel her açıdan bakıp inceleye bileceksiniz.

Işıklar kapalı hali,

Işıklar açık hali,

Bu arada incelerken her ledin 3watt güçünde çalıştığını unutmayın, çok güçlüler

Arkadaşlar, bu görseldeki ne kadar tutacak diye baktım ıvırı zıvırı 4000tl gelecek gibi, driverlerde dimerle beraber

Son düzenleme:

Kemotropizma

Yeni üye
dostum olmamış bak şimdi yandaki power ledleride tepeye alacaksın bu şekilde çok kayıp var sonra 1 wattlık led o kadar ısınmaması gerek ya bağlantlarında bir sıkıntı var yada ledlere fazladan besleme yapmış olabilirsin veya aldığın ledler daha düşük değerlerde olabilir 80derece normal üstü sıkıntı led şecimlerin bana göre malesef hatalı kırmızı mavi filan olmaz bana göre 4000K-2700K-3000K gibi seçimler yapmalıydın zaten o ledlerin PPF değerleri çok yüksek değiller 1,6umol/s filandir herbir led
kanka bir tane dikey duruyo çünkü yer yok, her bir blok 62volt civarında gerilime sahip kontrol ettim, 350mA 62-63 volt aralıklarında çekiyolar mavi kırmızı ve infrared ışık daha düşük volt çektiği için tam eşit değil. Multimetreyle ölçüm yaptım çekmesi gereken voltajla çektiği voltaj eşit akımı tekli ölçtüm 350mA geçiyor her bloktan bağlantılarda problem olduğunu sanmıyorum.
blokların sıcaklığını lazerli termometreyle ölçmedim şöyle örnek vereyim içinde kaynar su olan demlik kadar sıcak değil. 80 derece bile sıcaklık olacağını sanmıyorum
25x 3500K 17x 4000K 15k 6500K royal blue, deep red ve infrared de 2şer adet ekledim doğal ışığa ne kadar benzerse o kadar faydası var
özellikle generatif spektruma ağırlık verdim çünkü pc kasasında yetiştiriyorum boyları değil sömeklerin şişkinliği önemli
ppfd hesabı yapmadım 9bin küsür lümen var
smd ledlere girmedim maliyet ve işçiliği arttıracağı için, montajı zor matkap lazım daha ince işçilik istiyor vesaire. power led daha basit
ledler soğutucular driverlarla birlikte tüm ışığın maliyeti bin lira ve istediğim ölçüde ayarladım

direk 12/12 ışıkla başlıyorum 1 aylık döngüde hasat almayı planlıyorum 3 bitki aynı anda içerde olsa 1ltlik saksıda 10gr verse bana yeterli fazlasına ihtiyacım yok.
ilerleyen zamanda ışıkları samsungun smd ledleriyle değiştirmeyi düşünüyorum ama şimdilik böyle

husyn

Doktor
kanka bir tane dikey duruyo çünkü yer yok, her bir blok 62volt civarında gerilime sahip kontrol ettim, 350mA 62-63 volt aralıklarında çekiyolar mavi kırmızı ve infrared ışık daha düşük volt çektiği için tam eşit değil. Multimetreyle ölçüm yaptım çekmesi gereken voltajla çektiği voltaj eşit akımı tekli ölçtüm 350mA geçiyor her bloktan bağlantılarda problem olduğunu sanmıyorum.
blokların sıcaklığını lazerli termometreyle ölçmedim şöyle örnek vereyim içinde kaynar su olan demlik kadar sıcak değil. 80 derece bile sıcaklık olacağını sanmıyorum
25x 3500K 17x 4000K 15k 6500K royal blue, deep red ve infrared de 2şer adet ekledim doğal ışığa ne kadar benzerse o kadar faydası var
özellikle generatif spektruma ağırlık verdim çünkü pc kasasında yetiştiriyorum boyları değil sömeklerin şişkinliği önemli
ppfd hesabı yapmadım 9bin küsür lümen var
smd ledlere girmedim maliyet ve işçiliği arttıracağı için, montajı zor matkap lazım daha ince işçilik istiyor vesaire. power led daha basit
ledler soğutucular driverlarla birlikte tüm ışığın maliyeti bin lira ve istediğim ölçüde ayarladım

direk 12/12 ışıkla başlıyorum 1 aylık döngüde hasat almayı planlıyorum 3 bitki aynı anda içerde olsa 1ltlik saksıda 10gr verse bana yeterli fazlasına ihtiyacım yok.
ilerleyen zamanda ışıkları samsungun smd ledleriyle değiştirmeyi düşünüyorum ama şimdilik böyle
dostum dur yavaş sen neler yapıyorsun öğle, anladığım kadarı ile akım ölçe biliyorsun yani elektriyonikten anlayan birisin galiba. bir kere o kutu kasa içinde nasıl bakarsın bilemem, paylaştığın resme gene baktım bir kere kullandığın kablolar çok kalın tutmussun eğer amaperin 350mA se 0,5mm yeter sen nerdeyse 12-15A kablo kullanmışsın neden bunu diyorum kablonun etkisinden galiba PCB leri sıkıştıramamışsın boşluk çok var hiç olmasın yerleştirirsin, zaten bitkin taminimce ışığa çok yakın olacak yani yaptığın sistem başlangıç olarak işini fazlasıyla göreceğini düşünüyorum sıkıntı yapmak. kanka ledler tafasına göre volt ve akım çekmezler sen ne verirsen onu bilirler çok olursa yanarlar.

Kemotropizma

Yeni üye
dostum dur yavaş sen neler yapıyorsun öğle, anladığım kadarı ile akım ölçe biliyorsun yani elektriyonikten anlayan birisin galiba. bir kere o kutu kasa içinde nasıl bakarsın bilemem, paylaştığın resme gene baktım bir kere kullandığın kablolar çok kalın tutmussun eğer amaperin 350mA se 0,5mm yeter sen nerdeyse 12-15A kablo kullanmışsın neden bunu diyorum kablonun etkisinden galiba PCB leri sıkıştıramamışsın boşluk çok var hiç olmasın yerleştirirsin, zaten bitkin taminimce ışığa çok yakın olacak yani yaptığın sistem başlangıç olarak işini fazlasıyla göreceğini düşünüyorum sıkıntı yapmak. kanka ledler tafasına göre volt ve akım çekmezler sen ne verirsen onu bilirler çok olursa yanarlar.
kanka obsesif bi yapım var akım nedir gerilim nedir nasıl ölçülürler driverlar nasıl bağlanır ac dc nedir kısa devre neden olur nasıl önlenir her şeyi incik boncuk araştırdım öğrendim gittim multimetre aldım, ufacık termostatlar oluyor onlardan da aldım ama devreye eklemedim.
PCBleri eşit mesafelerle bloğa paylaştırmaya çalıştım hepsini nizami dizemedim ama iş görüyolar, bloğa daha fazla pcb ve led yerleştirmek istemedim çok ısınır diye. zaten oda sıcaklığı 15 derece iken blok tahminim 60 70 arası geziyor kabin 26-27 civarlarına çıkıyor. Havalar ısınınca 32-33ü geçerse bi ayar çekmem gerekecek evde yalnız yaşamadığım için soğutma olayını ekstra fanla yapamam belki bi bloğu çıkarmak durumunda kalırım.
kabloların kalın olması şundan 2 ampere dayanacak kablo verin dedim öyle bi kablo gösterdilerki çok ince geldi gözüme, daha sağlam bişey verin dedim. Daha önce böyle bi devre yapmadığım ve yangın ya da kısa devre olayıyla karşılaşmayayım diye sağlam kablo olsun istedim meğer b.kunu çıkarmışız :D

husyn

Doktor
kanka obsesif bi yapım var akım nedir gerilim nedir nasıl ölçülürler driverlar nasıl bağlanır ac dc nedir kısa devre neden olur nasıl önlenir her şeyi incik boncuk araştırdım öğrendim gittim multimetre aldım, ufacık termostatlar oluyor onlardan da aldım ama devreye eklemedim.
PCBleri eşit mesafelerle bloğa paylaştırmaya çalıştım hepsini nizami dizemedim ama iş görüyolar, bloğa daha fazla pcb ve led yerleştirmek istemedim çok ısınır diye. zaten oda sıcaklığı 15 derece iken blok tahminim 60 70 arası geziyor kabin 26-27 civarlarına çıkıyor. Havalar ısınınca 32-33ü geçerse bi ayar çekmem gerekecek evde yalnız yaşamadığım için soğutma olayını ekstra fanla yapamam belki bi bloğu çıkarmak durumunda kalırım.
kabloların kalın olması şundan 2 ampere dayanacak kablo verin dedim öyle bi kablo gösterdilerki çok ince geldi gözüme, daha sağlam bişey verin dedim. Daha önce böyle bi devre yapmadığım ve yangın ya da kısa devre olayıyla karşılaşmayayım diye sağlam kablo olsun istedim meğer b.kunu çıkarmışız :D
dostum, kesin bir şey demediğinde anlayamıyorum ama yapacan görecen 1-2 tecrübedir zaten

aslında direk cob led alcamda. bi ara full spektrum aldım driverle çalışan hiç güzel çalışmadı o yüzden sordum reis

husyn

Doktor
aslında direk cob led alcamda. bi ara full spektrum aldım driverle çalışan hiç güzel çalışmadı o yüzden sordum reis
bak kanka, şimdi burda önemli olan ledin çalışma wattı, neden çünkü bitkiye ihtiyacı olan radyasyonu veriyor bu radyasyon 360derece yani bir top gibi alana yayılıyor biz bu alandan 100-120dereceye kadar kullana biliyoruz.
seçmiş olduğun yani linkini verdiğin PCB ve Cobled lehimle yapmalısın gene, benim burda belirttiğim ledler güçlü leedler, bitki için bunlardan daha güçlü ledlerde var ama satın alacak yer bulamassın. Sen kaç bitki ne kadarlık alanda bakacağınıda yaz bilelim.

ben az cok kendimce ışıktan anlarım usta boyle kırmızı beyaz denemedım sigara 3500k 6000k en sevdigi benim bildim ışık kelvin degeri bunlar biri beyaz biri sarı beyaz veg sarı bloomda yaptım ben smde led dosedim ama bu dedim kelvin degerleri uzun ledler zor bulunuyo faydası oluyo smd lede gore torch ledler daha ii bence ledin kalitesindenmidir nedir kelvin degerleride cok onemli kırmızı mavi beyaz sıkıntılı adamlar fabrikalarda onu olcuyo felan kırmızı mawi bişeler yapıyo duz beyaz sarı ısık yaparsın vegde bloomda ayrı daha saglıklı olur bence

husyn

Doktor
Bakın arkadaşlar, piyasada alacağınız sistemler 0,2watt ledlerden yapılan sistemlerden şerit olarak satılandan, 0,7watt lık sistemlerden cobled ful spektrum yani kırmızı mavi, 3watt lık sistemlerden de var, benim burda yaptığım biraz profesyonel bir sistem olur, yani limitleri zorlama dediğimiz şey. Olurmu öğle şey diyen arkadaşlar samsungla görüşşün ben onun yalancısıyım.

Ü

Üye silindi 899

Guest
Bakın arkadaşlar, piyasada alacağınız sistemler 0,2watt ledlerden yapılan sistemlerden şerit olarak satılandan, 0,7watt lık sistemlerden cobled ful spektrum yani kırmızı mavi, 3watt lık sistemlerden de var, benim burda yaptığım biraz profesyonel bir sistem olur, yani limitleri zorlama dediğimiz şey. Olurmu öğle şey diyen arkadaşlar samsungla görüşşün ben onun yalancısıyım.

Hüseyin 400 tane 0,3w led dizgili board mı yoksa 120 tane 1w led dizgili boardmı daha efektif olur ?

husyn

Doktor
dostum ben senin dediğini aslında anladım, şimdi 0,2w lede 0,4w verip çalıştırmak var 5w lede 3w çalıştırmak var sence bunların arasındaki fark nasıl olur.

husyn

Doktor
Bak şimdi, HPS ampul neden 0,5m den yada 1m den tutulur. Peki 0,4w güç verilen ledi 1m tutsak nasıl bir etkisi olur.

husyn

Doktor
arkadaşlar benim hiç bir sistemi kötülediğim yok, a yetersiz gelir bana bilemem, şimdi size 4-5 ay önce bir üretici fabrika ile görüşmemden bir kısım,

About the order quantity, because we are packing 3030 smd leds with 4kpcs per roll.
Could you order 4000 pcs per color temperature?
3000k, 4000k and 6000k ar OK here.

3030 smd leds is quite cheap.
3030 smd leds with USA Bridgelux chips 2240mil 3 chips inside 3VDC type is priced at USD 33.85 per 1000 pcs.
Total is USD 406.2 for 12,000 pcs 3030 smd leds: 4000 pcs 3000k, 4000 pcs 4000k and 4000 pcs 6000k.
If you think not ok, you can just order 1 color temperature.

It comes with such PPE and PPF data as attached.
You need to power it with 60-150mA to get high PPE and PPF.
Please check.

1680179800066.png

Bu tablo güzel bir tablo, firmadan aldığım bir görsel.

husyn

Doktor
Arkadaşlar, benim burdaki amacım muhapbet benim bir şeyi ispatlamaya gibi bir derdimde yok. Ama ben bazı sözlerimi biraz büyük konuşur gibiyim galiba sebebi hesaplamadan çıkan sonuç. Peki nasıl daha önceki yazılarımda bir program paylaşmıştım bir kaç satır üstte, ona baktıysanız her bitkiye 4 PCB'nin yani 48 ledin 1 bitkinin etkisi altında olduğunu görürsünüz, ben PPF değerlerini en düşükte bile hesaplasam, örneğin 1,6umol/s alsam 1850umol/s/m2 yapar o bitkiye led 3watt'ta çalışırken. Peki bu kadar etkiye ne gerek var, bazı uygulamalarda 2000umol/s/m2 üstüne çıkılıyor, bende bu konuyu yeni öğreniyorum düzgün bir kaynak bulamadım bulduklarımsa şifreli, neyse.

anlıyoz baskan sohbet ediyoz kaynatıyoz bizde ancak burda net kelvin degeri yok bunlar sıradan bi 3030 smd led net kelvin degeri 3500 k olcak 6000 k olcak 1 wat 1 lumendi galiba 10 bin lumen yakaladımı 1 auto bakar 6000 k vegde 3500 k bloomda

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • Lemonhazelover Lemonhazelover:
    +1
    +1
  • NewGardener NewGardener:
    ********* ***** **** ***** ****** ****** **** **** ***** *** **** **** ********
    ******** ******* ***** hahahaha **** ****** ** ******* ******** ***** ****** ******
    *** ********* **** ******* ***** ****** *** hahahaha*
    +1
    ** ****** **** **** **** ********** *** * ******** hahahaha*
    +1
  • B Bacardi:
    hahahaha**** ******** hahahaha hahahaha*** ***** **** **** hahahaha*
    ******** ******** ********* * ***** ********* ***** **** ****** ****** ******
    ******** ******** ********* * ***** ********* ***** **** ****** ****** ****** ***** ***** * ** hahahaha* **** ******* ***** ***** ********* ** ***** **** ********** ******** ******* ***** ********
    +1
    hahahaha**** ******** hahahaha hahahaha*** ***** **** **** hahahaha****** ***** hahahaha ** hahahaha* ******** hahahaha** hahahaha*
  • B Bacardi:
    hahahaha** ***** ***** **** * **** ********** **** ** *****
  • Q quavo52:
  • Q quavo52:
    hahahaha**** ***** *** ******* hahahaha*
  • J johnny513:
    ******* ****** ******* **** ******** ******* hahahaha ***** hahahaha***** **** ** hahahaha
  • J johnny513:
    ** hahahaha* **** ****** ****** hahahaha***** ** hahahaha******* ******** **** *******
    hahahaha**** ***** *** ******* hahahaha* hahahaha*** ****** *** **
    +1
    hahahaha** ***** ***** **** * **** ********** **** ** ***** *** *** ******** *** *** ***** ********** ****** ****** **** ******** ****** ******* * ****** ** **** ***** ********* ******* **** hahahaha
  • KOVACI KOVACI:
    **
    KOVACI KOVACI: **