Piyasada Bulamayacağınız Bir Işıklandırma Sistemi Kendiniz Yapın

Ü

Üye silindi 25993

Guest
Merhaba, arkadaşlar bildiğiniz gibi iç mekanda kenevir bitkisinin gelişimi ve yoğunluğunun daha iyi olabilmesi için en önemlisi ışıktır. Ben elektronikten anlayan birisi olduğum için, sizlere piyasada satılan ürünlerden daha etkili ve üst seviyede, kolay bir şekilde toplaya bileceğiniz bir sistem hazırladım. Bu hazırladığım basit sistem inanın çok daha etkili.

Ürünleri tanıtayım;

12Lİ 300X17mm Cree Edison 5000C 3535 x2adet

Ekli dosyayı görüntüle 16111
Ekli dosyayı görüntüle 16112

Ürün Linki

12Lİ 300X17mm Cree Günışığı 3000C 3535​

Ekli dosyayı görüntüle 16113

Ürün Linki

12Lİ 300X17mm Cree Kırmızı 3535

Ürün Linki

151AS Alüminyum Power Led Soğutucu 151AS - 15cm x2adet

Ekli dosyayı görüntüle 16114Ekli dosyayı görüntüle 16115Ekli dosyayı görüntüle 16116
Ürün Linki

EAGLERISE Led Power Supply 350mA 90-180Vdc​

Ekli dosyayı görüntüle 16130
Ürün Linki

Powerlux 700mA Metal Driver 35-45led x3W​

Ekli dosyayı görüntüle 16119
Ürün Linki

Bu paylaştığım liste sadece 1 bitki içindir, ama 2 adet yapıp 3 bitki baka bilirsiniz. Size bu sistemle ne şekillerde bakacağınızı görsellerle göstereceğim, bu hazırladığım sistemin PPFD gücünü piyasada satılan bir sistemden yaklaşık 3 kat daha etkili (700mA) kullanılınca.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, her PCB yi sadece 1 vida ile tutturacaksınız.
Ekli dosyayı görüntüle 16120

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi, PCB kablobalantıları bu şekilde olacak yani seri bağlanacaklar bir birlerine volt artacak amper sabit kalacak. Bu işlemi yani lehim yapamayacaksanız bunu herhangi bir elektrikci veya elektriyonikci ye götürüp yaptıra bilirsiniz, 5dk almaz yapması.
Ekli dosyayı görüntüle 16209

Devamı sonraki sayfada.
brom selamn aleykm bende 2 adet 240qb var bu paylastıgın posttakı 3535 cree kırmızılardan 2 3 panel alıp bloom ıcın calıstırsam mantıklı olurmu ?

husyn

Doktor
brom selamn aleykm bende 2 adet 240qb var bu paylastıgın posttakı 3535 cree kırmızılardan 2 3 panel alıp bloom ıcın calıstırsam mantıklı olurmu ?
dostum kırmızı ile tam olarak ne olduğunu bana söylersen ben sana çok güzel değerlerde bulacağım, ama bu kadar kırmızı kullanmak iyi değil diye biliyorum

nasa

Doktor
Hiç yapmadı kafa zaten kurutmadan önce zehir gibi kokuyordu kuruttuktan sonra Çimen’e yakın bi kokusu vardı tadı da hamdı
cevabı kendin veriyorsun bro zaten zaten o dönemdeki bitkideki thc oluşumu tamamlanmamış olur hemde fırında kurutursan öldürürsün sömeği

husyn

Doktor
Kankalar, 4000K spektrumu mavi ve kırmızının eşit diye biliriz. Yani siz ne yapmak istiyorsanız yani mesela kırmızı, 2700K veya 3000K ne kadar fazla tutarsanız o kadar kırmızı yoğunluğu çok olur. Ben sizi spektrum görüntülerinide atayım,

1679001879865.png1679001896953.png1679001909150.png1679001940621.png1679001958223.png1679001967785.png1679001985770.png

YOLGEZER

Yeni üye
dostum kırmızı ile tam olarak ne olduğunu bana söylersen ben sana çok güzel değerlerde bulacağım, ama bu kadar kırmızı kullanmak iyi değil diye biliyorum
Kanka kendin denedin mi ? Sonuç aldın mı? Her ne kadar bilgili olsanda bilim sonuçta bu deney yapılması ispatlanması gerekiyor bazen herşey kağıt üzerinde gibi olmuyor . Bende Mimarim bazen tam ölçülerde çizim proje yapıyorum herşey güzel iş uygulamaya gelince patliyoruz. Çünkü ben bugün isik siparişi verdim eğer bu sistem sorunsuz çalışıyor ve denendiyse toplayacağım.

Ü

Üye silindi 899

Guest
Hüseyin güzel bilgiler paylaşıyon kanka da çok savruk şekilde paylaşıyorsun, %90lık kısmı anlaşılmıyor demek istediklerinin.. :)

Öncelikle kırmızı ile alakalı olay spekülasyona çok açık bir durum. Bitki bloomda kırmızı istiyor diye kafamıza göre kırmızı dayayamayız, aksi halde bitkinin gelişimi yavaş olur.

Genelde kırmızı 1/10 oranında kullanılıyor. Yani 10x 3500k/4000k/5000k 1x 660nm kırmızı gibi..

Aslında tek spectrum 3500k olarak başlarsak tohumdan hasada tüm spectrumu sağlamış oluyoruz diye düşünüyorum, yanında eser miktarda 660nm ekleyerek ışığın gücünü perçinlemiş oluyoruz.. Kırmızı oranını arttırırsak bitkinin enerji durumunda dengesizlik olur deniyor..

Yine kendimiz dizayn edicek olursak; izlenimlerime göre 3x 2700~3000k arası 1x 3500k~6500k arası çip ile doğru spectrumu yakalayabiliyoruz..

husyn

Doktor
Kanka kendin denedin mi ? Sonuç aldın mı? Her ne kadar bilgili olsanda bilim sonuçta bu deney yapılması ispatlanması gerekiyor bazen herşey kağıt üzerinde gibi olmuyor . Bende Mimarim bazen tam ölçülerde çizim proje yapıyorum herşey güzel iş uygulamaya gelince patliyoruz. Çünkü ben bugün isik siparişi verdim eğer bu sistem sorunsuz çalışıyor ve denendiyse toplayacağım.
dostum bu iş ince bir direnci arttırılmış teldir bu telin kalınlığına ve uzunluğuna göre volt verilir ve orada bir çapışma oluşturulur bu çarpişmadan dolayı ortaya ışık ve fotonlar çıkar işte bizim iştediğimiz bu fotonlar yani titreşimler bunlar fazla uzağa gitmezler ya etkisiz olurlar yada yok olurlar. Pisayadaki dandik ledlerin bile PPF'si 1,5-1,8 umol/s lerde ama bu diyotun mesela samsung'un 2,47umol/s =1watt'ta ve, 5watt lık diyotlar ben beyeniyorum.
Ben diyotları aldım ve birine akım verdim 7watt çekti ışığa bakamadım gözlerim 1-2dk sonra görmeye başladı

Son düzenleme:

husyn

Doktor
Hüseyin güzel bilgiler paylaşıyon kanka da çok savruk şekilde paylaşıyorsun, %90lık kısmı anlaşılmıyor demek istediklerinin.. :)

Öncelikle kırmızı ile alakalı olay spekülasyona çok açık bir durum. Bitki bloomda kırmızı istiyor diye kafamıza göre kırmızı dayayamayız, aksi halde bitkinin gelişimi yavaş olur.

Genelde kırmızı 1/10 oranında kullanılıyor. Yani 10x 3500k/4000k/5000k 1x 660nm kırmızı gibi..

Aslında tek spectrum 3500k olarak başlarsak tohumdan hasada tüm spectrumu sağlamış oluyoruz diye düşünüyorum, yanında eser miktarda 660nm ekleyerek ışığın gücünü perçinlemiş oluyoruz.. Kırmızı oranını arttırırsak bitkinin enerji durumunda dengesizlik olur deniyor..

Yine kendimiz dizayn edicek olursak; izlenimlerime göre 3x 2700~3000k arası 1x 3500k~6500k arası çip ile doğru spectrumu yakalayabiliyoruz..
kanka ben şimdi samsung un tasarladığı gen2 ye baktım kırmızıyı %20 çıvarında fazladan tutmuş, dogrusu 96led 4000K, 16led 660nm kullanmış.

husyn

Doktor
Arkadaşlar eğer bu diyotlarla yani bu sistemi yapmak isteyen olursa benimle ilk önce görüşsün mütlaka işlemler yapmak iştediğiniz şeye göre değişecektir mutlak, ilk önce istediğiniz şeye bakalım ve bir model çıkarırım size, sıkıntı değil.

YOLGEZER

Yeni üye
Arkadaşlar eğer bu diyotlarla yani bu sistemi yapmak isteyen olursa benimle ilk önce görüşsün mütlaka işlemler yapmak iştediğiniz şeye göre değişecektir mutlak, ilk önce istediğiniz şeye bakalım ve bir model çıkarırım size, sıkıntı değil.
Ağam şunun cevabını istiyorum parayı verir bunu yaparsak pişman mı olacağız yoksa tecrübe varmı denendimi basit bir soru.

husyn

Doktor
Ağam şunun cevabını istiyorum parayı verir bunu yaparsak pişman mı olacağız yoksa tecrübe varmı denendimi basit bir soru.
dostum şu handa acelen yoksa biraz bekle bende bu sistemi yeni yaptım kendime, bir günlükte açtım ilk bitkilerimi bununla yapacağım, sana şu handa kesin bir şey diyemem ama diyotlar özelliklede samsung'un kiler yani benim yaptığım, değerleri kesin yani onun beyanları benim elimde foton değerlerini ölçecek bir makine yok samsungun değerleri ile bende hareket ettim.

husyn

Doktor
Bakın, bu şekilde görüntüler çıkardım,

80x80cm kabine olabilir.
1679605295204.png

100x100cm kabine olabilir.
1679605327532.png

100x100cm kabine olabilir.
1679605349970.png

120x120cm kabine olabilir.

1679605376211.png

husyn

Doktor

kanka sen bana nasıl bir şey istediğini belirtirsen bende sana kesin bir şeyler çıkara bilirim, ben aklımdakileri görselli paylaşıyorum zaten 1:1 ölçeğinde burada paylaştığım diyotları genelde galiba uçuz diyotlar zanlediyorlar değiller piyasada satılan sistemlerdeki diyotlardan 30 kat daha pahalı diyotlar konu uzun aga.

husyn

Doktor
Bakın şimdi ben biraz kendimle muhapbet edeyim, ışık ve foton nedirini boşverelimde nasıl üretmekteyiz elektromanyetik alanla. O zaman elektromanyetik alan nedir, bilindiği gibi herşey atomlardan oluşmaktadır, ama bazı atomların elektronları var bunlara iletken materyaller denir. Bu meteryallerde nekadar elektron varsa okadarda, elektrik dediğimiz olayı daha iyi iletirler ve oluştururlar, peki nasıl; Mıknatıs dediğimiz yani N ve S kutupları nasıl oluyorsa elektronlar N ve S kutuplarına tepki veriyorlar ve hareketleniyorlar, iletken bir meteryalden bir sargı yapıp bu N ve S kutupları iletkennin yakınında döndürünce, elektronlarda salınım yapıyorlar zikzak çiziyorlar sarkaç gibi ve ortaya volt çıkıyor, peki bu voldun değerini yani güçünü ne belirliyor, N ve S kutuplarını ne kadar hızlı döndürürseniz o kadarda yüksek volt elde ediyoruz, yani aslında atom etrafındaki elektronlar daha hızlı salınım yaptıklarından. Şimdi iletken meteryalden bir sargı yapmıştıkya bunun iki ucu olacak meçburen işte bu iki ucu birleştirirseniz olay burda başlıyor ne oluyor, bu salınım yapan elektronlar bu sefer birbirleri ile çarpışmaya başlıyor, çarpışınca ne oluyor sürtünüyorlar salınım ne kadar hızlı ise o kadarda sert çarpışıyorlar, işte çarpışmadan dolayı fotonlar, sürtünmeden dolayıda ısı oluşuyor ısındıkça kızarıyor ve parlıyor iletken. Tabi ışıklarda kullandığımız diyot dediğimiz minnacık telimizin çok yüksek ısılara çıkabiliyor erimiyor çatlayıp kopuyor işi bitiyor, yada etkisi azalıyor işte.

Trefalgar

Kıdemli Üye
Bakın şimdi ben biraz kendimle muhapbet edeyim, ışık ve foton nedirini boşverelimde nasıl üretmekteyiz elektromanyetik alanla. O zaman elektromanyetik alan nedir, bilindiği gibi herşey atomlardan oluşmaktadır, ama bazı atomların elektronları var bunlara iletken materyaller denir. Bu meteryallerde nekadar elektron varsa okadarda, elektrik dediğimiz olayı daha iyi iletirler ve oluştururlar, peki nasıl; Mıknatıs dediğimiz yani N ve S kutupları nasıl oluyorsa elektronlar N ve S kutuplarına tepki veriyorlar ve hareketleniyorlar, iletken bir meteryalden bir sargı yapıp bu N ve S kutupları iletkennin yakınında döndürünce, elektronlarda salınım yapıyorlar zikzak çiziyorlar sarkaç gibi ve ortaya volt çıkıyor, peki bu voldun değerini yani güçünü ne belirliyor, N ve S kutuplarını ne kadar hızlı döndürürseniz o kadarda yüksek volt elde ediyoruz, yani aslında atom etrafındaki elektronlar daha hızlı salınım yaptıklarından. Şimdi iletken meteryalden bir sargı yapmıştıkya bunun iki ucu olacak meçburen işte bu iki ucu birleştirirseniz olay burda başlıyor ne oluyor, bu salınım yapan elektronlar bu sefer birbirleri ile çarpışmaya başlıyor, çarpışınca ne oluyor sürtünüyorlar salınım ne kadar hızlı ise o kadarda sert çarpışıyorlar, işte çarpışmadan dolayı fotonlar, sürtünmeden dolayıda ısı oluşuyor ısındıkça kızarıyor ve parlıyor iletken. Tabi ışıklarda kullandığımız diyot dediğimiz minnacık telimizin çok yüksek ısılara çıkabiliyor erimiyor çatlayıp kopuyor işi bitiyor, yada etkisi azalıyor işte.
Muhteşem

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
    *** ********* ** ** **** ******* ***** ****** ********* ** *** hahahaha* ********* ****
  • Narkotik Narkotik:
  • ax-b ax-b:
  • ax-b ax-b:
    ****** ********* hahahaha***** *****
  • ax-b ax-b:
  • S selamlar95:
    ******** ***** **** ***** **** ***** ***** * ****** **** ***** *** ** hahahaha****
  • S selamlar95:
  • ax-b ax-b:
    ax-b ax-b: ****** *** **** ***** ******* *** ****** *** ******** ********