Yaz Aylarında Grow Mümkün

Cansahin

Yeni üye
Arkadaşlar iki gündür kafama takıldı yazın grow yapma fikri, klima çalışırsak çok para kaçırırız, klima odayı serinletecek ışığın yaydığı ısıyı yok edecek, peki ya sadece ışığı soğutmak yeterli gelirse, hemde bunu Daha az elektrik ile çözebiliriz, sistem şu şekilde, quantum boardımiza uygun bir led soğutucu profil, profilin içinden bakır boru geçecek,
1. alternatif akvaryum soğutucusu teco tk150 diye bir model bu biraz pahalı 3500 lira ama temiz bir sistem yapılabilir, şimdi bakır borularin içinden sürekli soğuk su geçecek

2. Alternatif ise soğuk su haznesi çalışan bir su sebili, bu sistemde ledlerimizin üstündeki bakır boruların içinden sebilin Motorundaki soğuk gaz dolaşacak , ortalama 75 watt harcıyor sebil motoru, ikinci el sebil 200 lira

Biraz uçuk bir fikir gibi gelebilir yorumlara, eleştirilere açık bir konu, zaman değerli yazlarimiz boş geçmemeli bol hasatlar

ısınmayan şeyin nesini soğutacaksın kardeşim quantum board ledler ısı yaymaz
oda sıcaklığı 35 dereceyse kabini 30 derece altında tutabilirsin adam akıllı bir sistemle (hıd ampüller hariç)

Cansahin

Yeni üye
ısınmayan şeyin nesini soğutacaksın kardeşim quantum board ledler ısı yaymaz
oda sıcaklığı 35 dereceyse kabini 30 derece altında tutabilirsin adam akıllı bir sistemle (hıd ampüller hariç)
Forumda bir kaç konuda arkadaşlar el sürülmeyecek kadar ısınıyor yazmışlardı led deneyimim sıfır hep mh,hps kullandım, 2 tane qb lm 301h sipariş ettim 240 watt lik, 2 tane auto buyutsem yeter

Ü

Üye silindi 25098

Guest
Yazin yapilmicak diye bisey yok klima var sonucta ama sikinti elektrik faturasi ve isintiyi ayarlamanin isilarla zorlasmasi ben sahsen yaza grow getirmemeye calisiyorum hic ugrasicak enerji yok bende yazin o isi ile

Ü

Üye silindi 24250

Guest
E ben şimdi onca hazırlığı boşa mı yaptım yazın iç mekanda grow yapılmıyor mu ?

E ben şimdi onca hazırlığı boşa mı yaptım yazın iç mekanda grow yapılmıyor mu ?
Dostum yaparsın iki seçeneğin var ;

İlki hps-mh kullanacaksan , kabinini kurarsın fanın haricinde ayriyetten cooltube ve onu soğutmak için güçlü bir fan alırsın ama bu çok mantıksız çünkü kış aylarında o güçlü fana ihtiyacın olmaz ve sadece yaz için böyle bir yatırım yapmak yerine ikinci şekilde yapabilirsin.

İkinci , cob ve quantum board lardan bir tane edinirsin ve kabinin için mesela 300 m3 lük bir fan lazımsa 550 m3 lük bir fan alırsın ve sıcaklığı belli bir seviyede tutmayı başarabilirsin

Not: eğer çıkış için normalden büyük bir fan alırsan giriş içinde normalden büyük bir Alman gerek.

bu söylediğim iki yolda çok sıcak olmayan memleketler için geçerli örneğin yazın normal bir günde 35-40 derece olan bir yerde yapman çok zor he ilkede yapıcam dersen hesaba hiç sokmadım ama klima alabilirsin klima demek 3-5 bin liralık bir cihaz ve ayriyeten aylık 150-200 lira fazladan bir elektrik demek.

Ve her şekilde klima almazsan o kabindeki çıkış fanını bağlayabileceğin bir pencere veya baca girişi bulman gerek ısıyı odaya geri atarsan yaptığın yatırımlar boşa gider.

Ü

Üye silindi 24250

Guest

İlki hps-mh kullanacaksan , kabinini kurarsın fanın haricinde ayriyetten cooltube ve onu soğutmak için güçlü bir fan alırsın ama bu çok mantıksız çünkü kış aylarında o güçlü fana ihtiyacın olmaz ve sadece yaz için böyle bir yatırım yapmak yerine ikinci şekilde yapabilirsin.

İkinci , cob ve quantum board lardan bir tane edinirsin ve kabinin için mesela 300 m3 lük bir fan lazımsa 550 m3 lük bir fan alırsın ve sıcaklığı belli bir seviyede tutmayı başarabilirsin

Not: eğer çıkış için normalden büyük bir fan alırsan giriş içinde normalden büyük bir Alman gerek.

bu söylediğim iki yolda çok sıcak olmayan memleketler için geçerli örneğin yazın normal bir günde 35-40 derece olan bir yerde yapman çok zor he ilkede yapıcam dersen hesaba hiç sokmadım ama klima alabilirsin klima demek 3-5 bin liralık bir cihaz ve ayriyeten aylık 150-200 lira fazladan bir elektrik demek.

Ve her şekilde klima almazsan o kabindeki çıkış fanını bağlayabileceğin bir pencere veya baca girişi bulman gerek ısıyı odaya geri atarsan yaptığın yatırımlar boşa gider.
Cevab için sağol dostum kullanacağım led harvest master pro 175, kabinin iç hacmini aşan bir giriş bir de çıkış fanıyla sıcaklığı iklimlemeyi ayarlayabilir miyiz yani? Boş ve küçük bir odada hava giriş çıkışını pencereyi açarak yapmak dışında bi seçeneğim yok. Bu bilgiler ışığında önereceğin şeyler var mı dostum?

Ü

Üye silindi 24250

Guest

Kabinim de 60 60 160 growkent hazır kabin set

Dostum kabin şu: https://www.growkent.com/60x60x160-Hydro-Shoot-Kabin-LED-Set-Organik,PR-2560.html

Buralarda ortalama yaz sıcaklığı 30 dereceyi geçmez.
Fanın ne , bana göre (karbon filtre ve en az 3 metrede boru kullandığını düşünüyorum ) en az 200-240 m3 lük bir fan kullanmalısın eğer sp slinet serisi bir fan alırsan havaların serin olduğu günlerde yarım güçte kullanıp sıcak olduğu günler tam güçte kullanabilirsin böylelikle yılın her anı kullanabilirsin tabi ki de en eğer bu değerlerde bir fan kullanırsan içeriye hava vermek için 100 m3 lük bir fan kullanmalısın

Ü

Üye silindi 24250

Guest
Fanın ne , bana göre (karbon filtre ve en az 3 metrede boru kullandığını düşünüyorum ) en az 200-240 m3 lük bir fan kullanmalısın eğer sp slinet serisi bir fan alırsan havaların serin olduğu günlerde yarım güçte kullanıp sıcak olduğu günler tam güçte kullanabilirsin böylelikle yılın her anı kullanabilirsin tabi ki de en eğer bu değerlerde bir fan kullanırsan içeriye hava vermek için 100 m3 lük bir fan kullanmalısın
Dostum selamlar, setin içinde 190 m3 karbon filitre ve sessiz fan set yazıyor ben sipariş verdim kabin setini ama henüz gelmedi,. 3 metre boru olayını anlamadım ben ilk kez deneyeceğim.

Dostum selamlar, setin içinde 190 m3 karbon filitre ve sessiz fan set yazıyor ben sipariş verdim kabin setini ama henüz gelmedi,. 3 metre boru olayını anlamadım ben ilk kez deneyeceğim.
3 metreyi ben ortalama olarak söyledim , şimdi dostum senin bu kabinin içindeki kirli ve sıcak olan havayı kabinden değil evden dışarı çıkarman lazım bunun , bunun için ya evinde eski baca bağlantısı olması(veya ona benzer havayı atabileceğin bir yer öreneğin tuvalette ki apartman boşluğu) veya camını kestirip çıkışı camdan sağlaman gerekli bunu yaparken de kullanacağın borunun uzunluğu arttıkça fanının m3 cinsinden gücü azalacaktır , o yüzden bu boru tutabildiğiin kadar kısa tutmanı öneririm.

Ü

Üye silindi 24250

Guest
3 metreyi ben ortalama olarak söyledim , şimdi dostum senin bu kabinin içindeki kirli ve sıcak olan havayı kabinden değil evden dışarı çıkarman lazım bunun , bunun için ya evinde eski baca bağlantısı olması(veya ona benzer havayı atabileceğin bir yer öreneğin tuvalette ki apartman boşluğu) veya camını kestirip çıkışı camdan sağlaman gerekli bunu yaparken de kullanacağın borunun uzunluğu arttıkça fanının m3 cinsinden gücü azalacaktır , o yüzden bu boru tutabildiğiin kadar kısa tutmanı öneririm.
Peki dostum oda her an hava alacak şekilde penceresi açık olsa olmaz mı? Kabinde pencereye yakın duracak, görülme riski yok. Pencereden girecek temiz hava oda için yetersiz mi olur ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
    Bandaleros Bandaleros: ****** ***** ****** *** *****