Yaprakta sararma ve benek problemi

Zagartin

Üye

Xcd

Astral
köklerden neden vermiyorsun toprağa ? bak o minik benekler kalsiyum eksikliği şeritlenme var magnezyum normalde alması lazım ama eksiklik gösteriyor

Nazim_Red

Doktor
Benzer bir hata bende yaptım serinletmek için sprey yapayım dedim suyunda pH olsun diye bio down koydum, sonradan aklıma geldi içinde limon asiti olduğu yapraklarıma bir miktar zarar vermiş oldum

Zagartin

Üye
Benzer bir hata bende yaptım serinletmek için sprey yapayım dedim suyunda pH olsun diye bio down koydum, sonradan aklıma geldi içinde limon asiti olduğu yapraklarıma bir miktar zarar vermiş oldum
Işıklar 45 geçe kapanıyorsa 40 geçe veriyorum. Yanmaz diye düşünüyorum. Yabancı forumlarda da cal için 5.5-6.5 mag için 6.0-7.0 aralığı diyor.

Xcd

Astral
şimdi normal NPK gübreleri ile Micro gübrelerin (kalsiyum,magnezyum gibi) emilimleri farklı phlarda
1- Eğer calmagı tek başına değilde diğer gübrelerle karıştırarak veriyorsan toprakta birikme yapar.
2- Calmag verirken 6ph ayarlıyorsan calmagın emilimi çok düşer hepsini alamaz toprakta kalır tuzlanma yapar.
yani calmagı yalnız başına vermemiz 7-7,5ph aralığında vermemiz lazım ki emilimi yüksek olsun ayrıca o gün calmagtan başka hiç birşey vermemeiz gerekiyor.

Xcd

Astral
hayır yanlış nereye baktıysan dur ben sana elementlerim emilim phlarının tablosunu atayım yanlış yere bakmışsın kalsiyum alkali yapar phı arttırı yüksek phta emilimi daha yüksektir

özgür gezer

Yeni üye
merhaba konuları ve yorumları okurken bu konu dikkatimi çekti. benimde bu konuda yanı ph konusunda kafam karısık oldugu için ph sürekli dengesiz veriyorum 6 ve 6.5 arasında seyrediyor. kullanılan elemntlere göre ph konusunu ikiye ayırcak olursak veg döneminde ortalma ph kaç olmalı çiçeklenme döneminde kaç olmalı( bu tablo çok detaylı ortalamayı baz alarak soruyorum)

Xcd

Astral
rica ederim ne demek sormak istediğin başka şeyler olursada chat e gelebilirsin orda daha akıcı cevaplanır kolay gelsin

Zagartin

Üye
şimdi normal NPK gübreleri ile Micro gübrelerin (kalsiyum,magnezyum gibi) emilimleri farklı phlarda
1- Eğer calmagı tek başına değilde diğer gübrelerle karıştırarak veriyorsan toprakta birikme yapar.
2- Calmag verirken 6ph ayarlıyorsan calmagın emilimi çok düşer hepsini alamaz toprakta kalır tuzlanma yapar.
yani calmagı yalnız başına vermemiz 7-7,5ph aralığında vermemiz lazım ki emilimi yüksek olsun ayrıca o gün calmagtan başka hiç birşey vermemeiz gerekiyor.
Teşekkür ederim...

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
  • B biggie34_:
    +1
    B biggie34_: ******** +1