YAPRAK UÇLARI SARARDI, NE YAPMALIYIM, HELP

nitrat

Yeni üye

Selamlar kankalar Master Kush kızımı toprağa ekeli tam 1 ay oldu, inceden beyaz ipleri de görünmeye başladı ama bir sorunum var gibi, 240w quantum led kullanıyorum ışık mesafesi yaklaşık 40 cm yakınlıktaydı ve sararmaları ışık yüzünden olabileceğini düşündüm ve 65 cm çıkardım, 6.5 ph veriyorum sürekli, hesi nin root complex , supervit, powerzyme ve tnt kullandım, ölçekte 5 ml yazıyorsa litre başına haftalık ben haftalık 3 ml verdim. içeride hava sirkülasyonu için fan yok ama alacağım. sizce bu kızımın nesi var lütfen yaprak doktoru arkadaşlardan cevap bekliyorum, ilk deneyimim ve muhakkak eksiğim vardır görmeme yardımcı olun

herkese saygılar.

s1rtlan

Kıdemli Üye
kankacım 40 cmden bir anda 65 cm e çıkartman bitkiyi strese sokar haberin olsun 45 e çıkarım sonradan yavaş yavaş yükseltebilirdin

TemDemCem

Yeni üye
ışık stresinde yapraklar içe doğru bükülür ve uçları sararır seninkilerde sadece uçları sararmış ve yukarı doğru kıvrılmış besin yanığı gibi duruyo

Organik

Kıdemli Üye
Dostlarım cevaplar vermiş fakat kesin cevap olsun bariz hafif besin yanığı ama bi ilerisi sıkıntı diyebiliriz bu aşamanın, fakat verdiğin bilgilere baktıgımda sanırım toprak kaynaklı bir sorun yaşamıssın topragın light değilde mixlenmiş bir toprak diye tahmin ediyorum öyle değilse bile bir bakmak lazım gübrelerinin değerlerine hesiye pek hakim değilim sana tavsiyem güzel dostum bu hafta grow gübreni kesip diğer gübrelerinide 3 veriyorsan bu hafta 1,5ml miktarında ilave sağlaman daha sonra grow gübreni 1,5-2ml civarına getirip diğerlerinide listeye göre devam etmen.Şimdi yazıma devam ediyorum sen topragındaki mikrobiyel tüm canlıları besleyici gübreler kullanmışsın amino asitinden tutalım mkrozi mantarlarıyla destegine kadar buda senin topragındaki verimi arttırıp köklerin alamadıgı değerleri alınabilir bir hale getirmiş buda çok normal bir durum bitkin tepki vermiş haliyle dediğimi uygularsan faydasının olabiliceğini düşünüyorum en kötü bir flush gireriz düzeltiriz durumu bol hasatların olsun umarım faydalı olur :)

Grow gübren =tnt isimli gübren onu bu hafta çıkar oyundan sonra yarımın yarımı doz ve hep öyle devam çiçekteyiz çünki ilk 3 hafta sonra pek ihtiyacımız yok grow gübremize :)

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 24689

Guest
Kankalar yazmislar. Kizlarin arpasi fazla geliyor. Hemen kas gübreyi ve sadece PH ayarli su ver sikinti gecene kadar

nitrat

Yeni üye
verdiğiniz değerli yanıtlar için hepinize teşekkür ederim, oy çokluğuyla gübre yanığı teşhisi koyuldu sanırsam. gübrelerin haftalık olarak litre başına 5ml kullanılacağı yazarken ben 3 ml vermeyi denedim ve buna rağmen demek ki fazla geliyor, neredeyse 3 gün su vermeyip sonraki gün su veriyorum ve bu gidişle 8 günde bir gübre vermiş oluyorum yani bir gübreli su ve birde normal su, 15 litrelik toprak ama aşağı yukarı 11-12 litre toprak var bende 1 litre sulama yapıyorum havalı fıs fıs tabancayla yavaş yavaş, toprağım light mix,

fakat ufak bir teferruat var, ben gübreli sulamamı yapmadan önceki boş sulamamdan sonra gübreyi vereceğim günün bir gün öncesinden böyle bir durumla karşılaştım sanırım @tilki nin söylediği de doğru olabilir, bitkiler biraz boy atmıştı ve 40 cm in ince yaprakları susuz kaldığından dolayı yaktığını düşünmüştüm ama @s1rtlan dediği gibi strese gireceğini bilseydim yinede yavaş yavaş çekmezdim çünkü ben strese girdim ve 50 ye çıkardım ertesi gün içime sinmedi ve en son 65 e çıkardım. VE yesiloda.co daki yaprak hastalıklarından incelediğime göre de benim yapraklara en çok benzeyen hastalık ph doğru ayarlanmamasıyla alakalı imiş , ŞİMDİ ben limon ile ph düşürüyorum ve ph metremin bozuk olması lazım muhtemelen ama onun kalibrasyonunu hazır aldığım suların üzerindeki yazan ph değeriyle ölçüp ona göre hesaplayıp kendi dinlendirilmiş çeşme suyumun ph ını ayarlıuyorum, belki burada bir yanlışlık olabilir bunun için ne diyorsunuz

ve @Organik şimdi özellikle şunu sormak istiyorum bir örnekle

ör: ben pazartesi ph ölçülmüş sulama yaptım gübresiz
salı - boş
çarşamba - boş
perşembe-boş
cuma günü, litre başına 5 ml yazan gübreyi 1 aylık bitkiye haftalık miktar olarak tahminen ya da sizce kaç ml vermeliyim ? ( hesi )

not* ben gübreyi az veren arkadaşların haftada 2 gübreli sulama yaptığını düşünerek haftalık miktarı ikiye böldükleri için tabloda yazan miktarın yarı oranında verdiklerini tavsiye ettiklerini kendimde düşündüm, gerçekten haftalık olarak tabloda yazanın her zaman yarısı mı makbul ya da kaçta kaçı ?

Ü

Üye silindi 24689

Guest
Kanka o kadar uzun yazmissin ki, gerilme o kadar. Bitkin senile konusur yapraklarindaki renklerle sen her seyi bos ver bitkinin sana ne demek istedigini anl, anlamassan anliyan birini bul.

s1rtlan

Kıdemli Üye
Ph sıvı kit ölçer al. Dijital seni yanıltır çok kaliteli değilse limon fazla koyarsan yakarsın bitkiyi sanırım çok limon sıkmış olabilirsin.ph düşürmek için elma sirkesi kullanıyorum 1litre suyu ayarlarken 7 8 damla yetiyor.senin sorunun ph bozukluğu bile olabilir

Organik

Kıdemli Üye
verdiğiniz değerli yanıtlar için hepinize teşekkür ederim, oy çokluğuyla gübre yanığı teşhisi koyuldu sanırsam. gübrelerin haftalık olarak litre başına 5ml kullanılacağı yazarken ben 3 ml vermeyi denedim ve buna rağmen demek ki fazla geliyor, neredeyse 3 gün su vermeyip sonraki gün su veriyorum ve bu gidişle 8 günde bir gübre vermiş oluyorum yani bir gübreli su ve birde normal su, 15 litrelik toprak ama aşağı yukarı 11-12 litre toprak var bende 1 litre sulama yapıyorum havalı fıs fıs tabancayla yavaş yavaş, toprağım light mix,

fakat ufak bir teferruat var, ben gübreli sulamamı yapmadan önceki boş sulamamdan sonra gübreyi vereceğim günün bir gün öncesinden böyle bir durumla karşılaştım sanırım @tilki nin söylediği de doğru olabilir, bitkiler biraz boy atmıştı ve 40 cm in ince yaprakları susuz kaldığından dolayı yaktığını düşünmüştüm ama @s1rtlan dediği gibi strese gireceğini bilseydim yinede yavaş yavaş çekmezdim çünkü ben strese girdim ve 50 ye çıkardım ertesi gün içime sinmedi ve en son 65 e çıkardım. VE yesiloda.co daki yaprak hastalıklarından incelediğime göre de benim yapraklara en çok benzeyen hastalık ph doğru ayarlanmamasıyla alakalı imiş , ŞİMDİ ben limon ile ph düşürüyorum ve ph metremin bozuk olması lazım muhtemelen ama onun kalibrasyonunu hazır aldığım suların üzerindeki yazan ph değeriyle ölçüp ona göre hesaplayıp kendi dinlendirilmiş çeşme suyumun ph ını ayarlıuyorum, belki burada bir yanlışlık olabilir bunun için ne diyorsunuz

salı - boş
çarşamba - boş
perşembe-boş
cuma günü, litre başına 5 ml yazan gübreyi 1 aylık bitkiye haftalık miktar olarak tahminen ya da sizce kaç ml vermeliyim ? ( hesi )

not* ben gübreyi az veren arkadaşların haftada 2 gübreli sulama yaptığını düşünerek haftalık miktarı ikiye böldükleri için tabloda yazan miktarın yarı oranında verdiklerini tavsiye ettiklerini kendimde düşündüm, gerçekten haftalık olarak tabloda yazanın her zaman yarısı mı makbul ya da kaçta kaçı ?
tnt gübreni vermiyosun bu hafta sonra 3ml veriyorsan 1,5-2ml devam ediyosun bu süre zarfında tnt için . Diğerlerini sadece bu hafta normalde 3ml veriyorsa 1,5-2ml yapsan yeterli daha sonra yine arttır 3-4ml arası

Şimdi şöyle söyliyim

pazartesi- ph ayarlanmış(6.0-7.0ph) sulama yapıyorsun
salı - boş
çarşamba - sana tavsiyem 250-500ml ml kadar bir sulama yap tam bu gün boş gübresiz ph(6.0-7.0) ı ayarlı sürekli
perşembe-boş
cumu yada cumartesi topragın kuruluğuna bağlı olarak gübreli sulamanı yapıyorsun olay bu kadar

ve her sulamanda mutlaka alttan hafif bir su sızıntısı olsun al dök o suyu tutma saksı altlıgında bu kadar faydası olucaktır diye düşünüyorum :)

nitrat

Yeni üye
tnt gübreni vermiyosun bu hafta sonra 3ml veriyorsan 1,5-2ml devam ediyosun bu süre zarfında tnt için . Diğerlerini sadece bu hafta normalde 3ml veriyorsa 1,5-2ml yapsan yeterli daha sonra yine arttır 3-4ml arası

Şimdi şöyle söyliyim

pazartesi- ph ayarlanmış(6.0-7.0ph) sulama yapıyorsun
salı - boş
çarşamba - sana tavsiyem 250-500ml ml kadar bir sulama yap tam bu gün boş gübresiz ph(6.0-7.0) ı ayarlı sürekli
perşembe-boş
cumu yada cumartesi topragın kuruluğuna bağlı olarak gübreli sulamanı yapıyorsun olay bu kadar

ve her sulamanda mutlaka alttan hafif bir su sızıntısı olsun al dök o suyu tutma saksı altlıgında bu kadar faydası olucaktır diye düşünüyorum :)
çok güzel bir cevap ama alttan çıkan su 5 dk içinde tekrar geri emiliyor onu dökmem gerektiğini ilk defa öğrendim bundan sonra öyle yapayım.

Ü

Üye silindi 22921

Guest
Gereksiz gübre vermişsin yanmış biraz kanka. Ama henüz kötü değil durum. Çiçeğe girdiyse tntyi bırak artık. Hesi nin kullanım tablosunda çiçeklenme dönemine geç.
Kanka benim galiba tepe yapraklar ısıktan biraz yanmış. Dimmeri biraz kıstım yüksek ısık veriyodu 90 100k lux falan şimdi 65k ya indirdim
Mesafe 40 cm ısık samsung 240qb

sonerads

Kıdemli Üye

salı - boş
çarşamba - boş
perşembe-boş

Kanka sana kotu bir haberim var, hazir sularin uzerinde yazan ph degerleri genelde yanlis oluyor, ben de baslarda o sekilde yaptim, uclarda sararmalar oldu cok kucuk, sonra adwa 12 ve ph kalibrasyon sivilarini aldim, bir daha sorun yasamadim. Bazen kalibrasyon sonrasi hazir sularin ph olcuyorum, uzerinde yazandan 0.5 -1 arasinda farkli cikabiliyor. Yani sen oraya gore kalibre edersen buyuk ihtimalle yanilirsin. Suan para ayirabiliyorsan adwa12, kalibrasyon sivilari ve koruma sivisi al. Para ayiramiyorsan turnusol kagidi al.

TemDemCem

Yeni üye
@s1rtlan kankam kafama takılan bişey var bu ph ölçüm damlasının bitkiye zararı yok mu ? sonuçta renk değişiyo demektir ki içinde kimyasal var

TemDemCem

Yeni üye
heeee öyleli, bende musluk suyu 7.4 geliyo sarı cihaza göre 1 litreye 4 damla ph- 6.4e çekiyo herkes sarı cihazların yanlış gösteriğini yazmış bi denemek lazım aslında

s1rtlan

Kıdemli Üye
heeee öyleli, bende musluk suyu 7.4 geliyo sarı cihaza göre 1 litreye 4 damla ph- 6.4e çekiyo herkes sarı cihazların yanlış gösteriğini yazmış bi denemek lazım aslında
Sarı cihaz pişmanlıktır kanka doğru göstermiyor bozuk saat günde 1 kere gösterir hesabı boşuna kullanma onu bozuk o çünkü alan 100 kişiden hepsi şikayetçi.ph o yüzden ayarlayamiyorsun bozuk olduğu için seni yanlış yönlendiriyor

sonerads

Kıdemli Üye
Kanka ben de saridan kullaniyordum yaprak uclarinda sararmalar olusunca adwa12 aldim sorun cozuldu. Biraz pahali 350 tl civarinda ama kafan rahat olur. Alacak olursan kalibrasyon sivisi ve elektrot koruma sivisi da alman gerekir, onlar da 100 tl civarinda yapar. Sivilar seni en az 2 3 grow goturur. Ama m suan bi ph olcere bu paralari vermem dersen de turnusol kagidi ya da suya damlatilip olculenlerden kullan. Sari olani kullanma asla, pismanliktir.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • H happyworld:
    ******* ***** hahahaha *******
  • T Turco:
    ********* *** **
  • H happyworld:
  • H happyworld:
    ***** hahahaha** ********** ******** ** ***** ***** ******* ******
  • T Turco:
  • H happyworld:
    ******* ****** ***** ****** ***** ******** hahahaha ********* ******* *******
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • T Turco:
  • H happyworld:
    ********* ******** ***** ******* hahahaha **** *** *** ***** ********
  • T Turco:
  • T Turco:
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • H happyworld:
    ******** ******** ** hahahaha* *** ***** ***
  • H happyworld:
    **** **** *** ****** hahahaha
  • T Turco:
    ***** hahahaha
  • H happyworld:
    ***** ***** ****** hahahaha***** **** ****** *** **** ******** ******** ******** ****** ****** *** **** *** ****** ******** ****** *** **** ********
  • H happyworld:
  • H happyworld:
  • Growerdigi Growerdigi:
    hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha**
    Growerdigi Growerdigi: hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha**