yaprak sararma sebebi nedir

Janmabtizz

Yeni üye
Kankalar terasıma bir kaç tane torbacı tohumu attım ama hem cansız büyüyor hemde alttan sararmaya başladı acemiyim yardımcı olursanız sevinirim

Janmabtizz

Yeni üye
Kanka hangi gübreleri kullanıyorsun, yakın zamanda saksı değişimi yaptın mı ve ne sıklıkla suluyorsun ?
Daha şu an hiç bir gübre kullanmadım saksı değişimide yapmadım 2-3 günde sulama yapıyorum 20lt toprağa minimum ne kadar su vermem gerekiyor , suyun miktarını ayarlayamamış olabilirim

Kanka bitkin dışarıda mı içeride mi ? Trips adı verilen zararlının tahribatına benziyor daha yakından baktım da. Araştırmanı tavsiye ederim bir kıyasla bakalım. Öyle ise ben mavi bi toz aldım zirai ilaç satan bi yerden, bulunduğum yerde en yakın çarşıda vardı. 1lt'ye 1 çay kaşığı ayarında koymam söylendi ve spreyledim bütün yaprakların altına üstüne. Bir kere yaptım ve ciddi sonuç aldım hatta artması durduğu için bir daha kullanmadım.

Doğru tespit çok önemli burda büyük pay ve sorumluluk sana ait. Ayrıca yaprakların duruşu hoş değil, kızımız sanki biraz mutsuz. Ben de fazla sulamaya yordum kanka. Yanlışsam düzeltin, normalde saksıdan çıkana kadar sulama önerilir (torf toprak kullanmıyorsan ve drenaj kullanıyorsan). Ama yetişkin bitki için.. 0,75lt su tahminimce senin bitkini yeterli olacaktır (1 gün gübreli sulama +1 gün normal sulama + Sulamama şeklinde 3 günlük döngüye al. Yani 3 günde 2 gün sulanacak, genel bilinen tavsiyedir.)

Sulamayı da bardaktan direkt boşaltma, bitkinin etrafından dolaşarak yavaş yavaş ver. Umarım yardımı dokunur, iyi growlar dostum :)

Janmabtizz

Yeni üye
Kanka bitkin dışarıda mı içeride mi ? Trips adı verilen zararlının tahribatına benziyor daha yakından baktım da. Araştırmanı tavsiye ederim bir kıyasla bakalım. Öyle ise ben mavi bi toz aldım zirai ilaç satan bi yerden, bulunduğum yerde en yakın çarşıda vardı. 1lt'ye 1 çay kaşığı ayarında koymam söylendi ve spreyledim bütün yaprakların altına üstüne. Bir kere yaptım ve ciddi sonuç aldım hatta artması durduğu için bir daha kullanmadım.

Doğru tespit çok önemli burda büyük pay ve sorumluluk sana ait. Ayrıca yaprakların duruşu hoş değil, kızımız sanki biraz mutsuz. Ben de fazla sulamaya yordum kanka. Yanlışsam düzeltin, normalde saksıdan çıkana kadar sulama önerilir (torf toprak kullanmıyorsan ve drenaj kullanıyorsan). Ama yetişkin bitki için.. 0,75lt su tahminimce senin bitkini yeterli olacaktır (1 gün gübreli sulama +1 gün normal sulama + Sulamama şeklinde 3 günlük döngüye al. Yani 3 günde 2 gün sulanacak, genel bilinen tavsiyedir.)

Sulamayı da bardaktan direkt boşaltma, bitkinin etrafından dolaşarak yavaş yavaş ver. Umarım yardımı dokunur, iyi growlar dostum :)
Çok teşekkür ediyorum

Aynen kanka kızımız çok mutsuz bu mutsuzluğunu nasıl geçiririm acaba
Verdiğin suyun miktarını biraz düşür bakalım kanka, fazla sulama gibi duruyor. 1lt koyuyorsan 750ml'ye düşür. Veya 750yese 500e vs. Bitkin ihtiyacından fazla su alıyor.
Ayrıca usb fan bile yeterli olacaktır, bi vantilatör devamlı toprağa hava vursun kanka, çok sulama saksıda su tutacağı için kökler havasız kalarak çürüyebilir.

Geç cevap verdim, kusura bakma. Belki de sorun çözülmüştür, iyi growlar tekrar.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • ax-b ax-b:
    ****** ********* hahahaha***** *****
  • ax-b ax-b:
  • S selamlar95:
    ******** ***** **** ***** **** ***** ***** * ****** **** ***** *** ** hahahaha****
  • S selamlar95:
  • ax-b ax-b:
  • S selamlar95:
    ***** ******* hahahaha**** **
  • S selamlar95:
  • ax-b ax-b:
    **** hahahaha ******
    ***** ******* hahahaha**** **
  • ax-b ax-b:
  • Narkotik Narkotik:
    ***** ****** ****** ****** ****** ********* hahahaha***** *****
  • ax-b ax-b:
    hahahaha** ***** ******* ***** ******** ********* hahahaha* *******
  • Narkotik Narkotik:
    *** hahahaha **** ****** ******** ********* ********
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • ax-b ax-b:
    ***** ** *** * **** ***** hahahaha* *****
  • ax-b ax-b:
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
  • ax-b ax-b:
    **** ***** ***** ***** ***** **** ********* hahahaha ****** *** ****** hahahaha** ******** *** ****
  • Narkotik Narkotik:
    ***** *** *** ****** ** ****** hahahaha
  • ax-b ax-b:
    *** *** ******** * **** *** ******** ********* hahahaha ****** ****** ****** ****** * **** ***** **** ***** *****
  • Narkotik Narkotik:
  • Narkotik Narkotik:
    hahahaha* **
  • Narkotik Narkotik:
    ****** hahahaha *** *******
  • ax-b ax-b:
    *** **** **** ********* ******* ********* ****** ********* **** ******* hahahaha**
    ax-b ax-b: *** **** **** ********* ******* ********* ****** ********* **** ******* hahahaha**