Wedding Cake

bedortka

Üye
12 Eylülde suya attığım tohum buğün topraktan baş verdi. Büyüdükçe ara ara güncelleyeceğim.

9.      gün:   https://ibb.co/album/cioH0a

21.    gün:  https://imgur.com/a/QzIYqGh​

Bitki bugün 1 litrelik saksısından 5 galon 19 litre kumaş saksıya transfer oldu.  21. gününde olmasına karşın sadece 5 node atarak küçük kaldı. Bu durumun ana sebepleri 1 litrelik saksıda benim üşengeçliğimden fazla kalması ve şu ana kadar gübre kullanmamam.  Yeni  substratı saksı dibine ponza, plagron light mix,  %5-10 arası solucan gübresi,  biraz daha perlit ve kök gelişimi, hacmi gibi konular için Mykos  mikorizadan oluştu.​

İlk olarak drenaj amaçlı ponza taşlarını saksı altına koyduktan sonra  toprak, perlit, mikoriza, solucan gübresi karşımınını yarıdan biraz daha fazla olacak şekide saksıya aldım, daha sonra benim gibi fide viyollerinde yeşertmediyseniz bu gibi saksıların transferleri kök kayıpları biraz daha  arttırıyor, en az kayıpla transferi gerçekleştirmek için saksıdan bitkiyi çıkarmadan önce su vermek hem ters çevirdiginizde üstten toprak kaymalarını engellemek hem de toprak bütünlügü kaybolmadan en rahat şekilde ayırmanıza yardımcı olur. Bitkiyi ayırdıktan sonra saksıda ekeceğim yeri biraz eşeleyerek  oraya ve bitkiyi eski saksısından ayırdıktan sonra  köklerinin üstüne mikoriza mantarı takviyesi yaparak yeni saksısına aldım, sonrası geri kalan boşluğu toprakla doldurarak  transferi tamamlamış oldum. 1-2 gün içerisinde 5. kata topping atıp alttaki 3 dalı da bitkiden alarak main lining olayına adım atıcaz. Şuanlık durumlar böyle.​

Genel fotograflar​

janjanlim26

Yeni üye
Cvp: Wedding Cake

hayırlı olsun başkanım,takipdeyim,bilgi birikimi paylaş bizimle,çaylak olarak konunun takipcisiyim

Efexx

Yeni üye

İnşallah sorunsuz budları görmen dileği ike iyi grovlar dostum

bedortka

Üye

Teşekkürler kankalar, bitki daha küçük, büyüdükçe yaptığım şeyleri detaylı açıklayarak eklerim günlüğe.

bedortka

Üye

Kankalar bitki 10. gününde, 1 lt saksıda,  1 tane cree cxb 100w  altında büyümeye devam ediyo, ilk 2 katı attı, light mix  toprakta olduğu için bu dönem sadece gübresiz su vermekten başka birşey yapmıyorum, bitkinin büyümesine göre topping atıp yolumuza bakacağız.

[size=medium]bedooo nerdesinnnnnnn kankaa, her foruma girdiğimde buraya damlıyorum güncelledinmi diye fakat hüsrann. herkes yeşertiyor ortalığı artık heryeri yeşil görüyorum :d farklı renkler kat buralara duy sesimi :dd[/size]

bedortka

Üye

xxstanleyy17' Alıntı:
[size=medium]bedooo nerdesinnnnnnn kankaa, her foruma girdiğimde buraya damlıyorum güncelledinmi diye fakat hüsrann. herkes yeşertiyor ortalığı artık heryeri yeşil görüyorum :d farklı renkler kat buralara duy sesimi :dd[/size]

Kanka  kişisel sebeplerden dolayı   çiçeğe koyup koymayacağım belli olmadığı için saldım. Senin yorumuna istinaden  küçük bir güncel atayım. Kullandığım ışık  yetersiz olduğundan bitkinin internode aralıkları gereksiz uzun. Bitki küçükken 3 kez topping atarak 4 ana dala çevirdim, sonrası  biraz büyüyünce  ana dallara  super cropping uyguladım ama  kendi haline bırakınca tekrar eski hallerini aldılar. Gübre olarak AN 3 lü set + b52 kullanıyorum, sade su verirkende çoğu zaman cal mag ekliyorum. Bitki şuan 2.5 aylık,  son 1-1.5 aydır sadece su ve gübre vermekten başka birşey yapmadım, bi geçen hafta bitkinin 4 ana dalına tekrar topping attım fotograflardan belli oluyordur. Bu  hafta  üst dallardan 1-2 tanesiyle klon alıcam onun dışında bitkinin geleceği muamma :D . Vaziyet böyle, ilerleyen süreçte ne olur bilemeyeceğim.    ​

Bunlar da  şu ana kadarki  genel fotoğrafları https://imgur.com/gallery/am4j4cF

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********