Ustalar bir fikrinizi alabilir miyim?

Sonne

Kıdemli Üye
Arkadaşlar,

genişliği 75 cm
Derinliği 33 cm
Yüksekliği 160 cm olan ahşap tv ünitesinden kapak modifiyesi ile dönüştürülmüş bir kabin yaptım.

Kabinin yanlarında 5 adet bilgisayar fanı ve 1 adet 90m3 aksiyel fan var içeri temiz hava veren. 1 adet 120 m3 aksiyel fan da kirli ve sıcak havayı dışarı atıyor şuan.kabin tamamen sızdırmaz değil arka panelde açıklık bıraktım. Daha fazla sirkülasyon olsun diye.
Dostlar,
Sorunlarım şöyleki,
Şuan çiçeklenme 3 haftasında olan 1 adet cream mandarine xl auto bakıyorum. Üzerinde 240w qb lm301h var. Fakat ben ışığın yanına sıkıştırarak 1 adet 300w yxo cob led daha taktım sıfıra sıfır oldu tavanda. Bu çiçeğin hemen dibinede sinbo soğuk hava buhar makinası koydum ki içerinin ısısını düşürsün diye. Elimde çok az yansıtıcı kalmıştı az bi kısmına onu koydum oda bi bi kısım sıcaklık yapıyordur extra kesinlikle fakat bu cob led çok sıcaklık verdiğinden dolayı içerinin ısısı 32 ye kadar çıkıyor. Dolabın tek kapağını açıp son seviye oda tipi vantilatör dayıyorum ışıklara doğru banamısın demiyorum max 0.5 derece düşürebiliyor. Ben bir bitkiye bu kadar çok watt ışık vermek istiyorum ne çıkacağını merak ettiğimden fakat ısıyı düşüremiyorum. Gece vakti kurtarıyor ısı bi miktar ama öğlen 32 derece oluyor. Eee cob u sürekli kapat aç kapat aç da çiçeğe iyi gelmeyecek diye düşünüyorum. Üst yapraklarda hafif içe doğru kıvrılmalar var.
Şimdi sorum şu ki,
Olm malmısın bu kadar dar alanda tek çiçek için cob led salaklık diyorsanız hiç kasmim kapatım ozaman tüm herşey stabil.
Ama cob la sa yani toplamda 540 w ile olm ısı sorununu çözersen göreceklerin daha önce gördüklerine kesinlikle benzemeyecek derseniz bu ısı olayını çözmem için ne yapmam gerekiyor? Çıkış hava m3 ünü mü arttırım girişi mi? Lütfen birde dolaba sonradan monte oldukları için girş ve çıkış aksiyel fanlar dolabın üst tarafında aralarında 20 cmlik boşluk olacak şekilde yan yana duruyor. Dolabı tekrar modifiye edip girişi alta çıkışı tam karşı en üste koysam ısıda fark yaratır mı şuanki ekipmanla??? Lütfen bi yardım ya aklım çok karışık

S.a kanka cob led setinin alanı kadar sobacı yada mangallık yapan yerlerde davlumbaz yaptırıyorsun çıkışına uygun bir salyangoz da aynı yerden satın alıp hemen montajı gerçekleştiriyorsun ısı derdini kökten halledecek

Sonne

Kıdemli Üye
S.a kanka cob led setinin alanı kadar sobacı yada mangallık yapan yerlerde davlumbaz yaptırıyorsun çıkışına uygun bir salyangoz da aynı yerden satın alıp hemen montajı gerçekleştiriyorsun ısı derdini kökten halledecek
Eyvallah hocam enteresan bir çözüm ama mantıklı ışığı davlumbazın içine doğru alıp salyangoz fan ile davlunbazın içerisindeki sıcağı dışarı atıcaz anladığım kadarıyla. Hocam peki belirttiğim iki ışık bir auto için bu kabin içinde çiçekte fark yaratmaz mı? Bu watt ışık yarardan çok zarar mı verir?

Eyvallah hocam enteresan bir çözüm ama mantıklı ışığı davlumbazın içine doğru alıp salyangoz fan ile davlunbazın içerisindeki sıcağı dışarı atıcaz anladığım kadarıyla. Hocam peki belirttiğim iki ışık bir auto için bu kabin içinde çiçekte fark yaratmaz mı? Bu watt ışık yarardan çok zarar mı verir?
Güneş ışığı 1 metrekare alana yaklaşık 1300 watt enerji gönderiyor. Sende ona yakın bir değer gönderirsen güzel hasatlar alırsın. Kesinlikle faydası olacak bunun için senin kabinini ve saksını oldukça geniş tutman lazım ki bu kadar enerjiyi değerlendirebilsin.

Sonne

Kıdemli Üye
Güneş ışığı 1 metrekare alana yaklaşık 1300 watt enerji gönderiyor. Sende ona yakın bir değer gönderirsen güzel hasatlar alırsın. Kesinlikle faydası olacak bunun için senin kabinini ve saksını oldukça geniş tutman lazım ki bu kadar enerjiyi değerlendirebilsin.
Anladım hocam benim kabin en başta da yazdığım gibi ufak bir 2 kapaklı ahşap dolap. Bu dolabın içerisini komple beyaza boyayıp ısıyı da 27-28 de tutabılırsem 540w 1 çiçeğin üzerine vurmak istiyorum. Zaten çiçeğin 2. Haftası bitiyor. Tam zamanı diye düşünüyorum.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • nicozaniolo nicozaniolo:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******* hahahaha** **** * ** ****** ******
    ******* ******* ****** *** ******* * ***** ** ** ****** **
    ******** *** ** ***** ****** * **** *** *** * **** ** ***** ***** ****** ********
    hahahaha****** hahahaha* ***** **
    ********* ********** ***** ******* ** ******* ****** ******** ** ******* ********* **** **
    * **** ** ******* **
    ***** ***** ********** *** ****** hahahaha* ********** ***** ******* ** ******* ****** ******** ** ******* ********* **** **
    hahahaha* hahahaha* ****** ******
  • O oziozi:
    ********* ******** ******** **** hahahaha* * * ***** ***** ******* ****** ***** hahahaha hahahaha* ******** ** ****** ***** ******* ***** ****** *** *** ****** ****** ********* ***** **** ******* *** hahahaha ******* ***** ******* ****** ******* ******** ***** *** **** ***** ******** ******
  • O oziozi:
    ********** hahahaha***** ***
  • A acemiöğrenci12:
    ****** ***** **** *** hahahaha* ***** **** ** *****
  • A acemiöğrenci12:
    **** *** hahahaha* ***** *** ***
  • L Levrekbaz45:
    ****** **** hahahaha** ***** ******** ****** ***** ******* ******* ********* ******* ** ** *********
  • A acemiöğrenci12:
  • deyorke deyorke:
    ******** *** **** ********* **** ******** **** ***** *** hahahaha**** hahahaha***** ***
  • T tayfurishere:
  • T tayfurishere:
    **** ** hahahaha* ****** hahahaha
  • A acemiöğrenci12:
    A acemiöğrenci12: ****** **** *** ***** **** **** ** **** ********** *** ***