Termostat Grow

3 sene sonra hayatın inanılmaz derecede yaşanılmaz olduğu ve antidepresanlardan bıkmam sebebiyle bi nebze olsun yaşama tutunup kafamı dagıtmak amacıyla
3x white widow max auto
3x galeto samba auto

olmak üzere growuma başlıyorum.
Malzemelerimi şöyle bir temize çekeyim
1-Xiaomi air purifer 2h:cool:
2- Canna starter kit
3-Monkey light evo 50x2
4-100x100x180 magicplant çadırı
5-Bir adet mh 1 adet hps ampul
6-Sıradan bir reflektör 100 liralık
7-2 adet zamanlayıcı priz
8-6x 15 litre kumaş saksı
9-6x bilgisayar fanı(el yapımı)
10-Lst için yumuşak lst ipi 5mt
7-20 litre canna hydroton
Malzemeler 1(linkler,64 mp kamerayla çektim ama ibb fotoyu sikip atmış)
Screenshot_2021-01-13-01-37-25-527_com.alibaba.aliexpresshd.jpg
Screenshot_2021-01-13-01-37-06-564_com.alibaba.aliexpresshd.jpgTohumları özellikle son yıllarda geliştirilmiş olmaları, hibrit olmaları, hızlı büyümeleri sebebiyle seçtim. Hepsi özel genetikler.

ÇADIRIM 120x120x200 magicplant çadırı.
Bu çadırda 6 tane bitki büyürmü diyeceksiniz tabi ki. Açıkçası tohumlar indica ve auto olduğu icin bitkilerin 4 tanesine eğıtim verip çadıra sığdırırım diye dusunuyorum. Photo olsaydı eğer, imkanı yok 4ten fazlası sığmazdı. Scrog ve lsd burda cok onemli. Özenle yapacağım, dalları cadirim yerine cekip dagıtacağım.
12.01.2021 EDİT:ÇADIRI 2. EL BİR DAYIDAN ALMIŞTIM. DAYI SATARKEN LİMON YETİŞTİRİYOM DEMİŞTİ **** DEDİM ACABA LEMON HAZE Mİ ? Muhabbet ettikce tarıma atılım yapmak isteyen bir emekli oldugunu ogrendim o kadarda dikkatimi cekti ki cadirin boyutunu yanlis anlamisim. Çadır 100x100x180miş. 6 tane bitkiyi bu çadıra koyarsam göz gözü görmez ****. Tamam bitkiyle 2 günde bir gidip mesai yapacağızda hangi eğitim bu cadıra bu kadar bitkiyi sıgdırabilir bilmiyorum. 6 tane yapıp yapmamakta hala kararsızım. Saksılar gelsin bakalım bir dolduralım içlerini sonra çadıra koyalım gözüme kestiremessem sayıya 4e çekerim. Aklımda şöyle bir plan vardı. 2 genetikten esit olarak 3er tane ekip her genetik grubundan 2 tanesine mainin lining yapıp kalan 1ine kısmi topping yapıp geçmekti. Yani 4 bitki mainin lining yontemiyle eğitılecek 2 bitkiye sadece topping uygulanacak. Böylece 2 bitkiyi cadırın köşesinde kendi kaline bırakıp zamanı geldiginde scrog agina dahil edecektim. Çadıra boylece sigacakti. Bunu yapmamın bir sebebide yanlis yaparsam kurtulacak bitkilerim olsun diyeydi. Şu an durum belirsiz. Ekim yaptığımda günlüge en altından devam edeceğim.
ha bu arada, otcu baba diye bir kanal izliyorum tohumduza selam gonderen arkadaş. Veg doneminde %55i nemin gecmemesi gerektigini iyice dallanınca nemi yukseltecegini soylemiş. Alakası yok arkadaşlar. Bitki ben 4.5 bogumu acana kadar %80-90 sonra stabil %70 nem ister. Küf olur demiş. Küf için özel bir sprey var artık onu alırım yapcak bişey yok. Nemsiz bitkinin yaprakları yukari dogru egiliyor ve kuruyor. Onceki growumu nemin %30larda seyrettigi bir sehirde yapmistim. Yemin ederim vegi bitirene kadar lanet ettim. Kabine koydugum weweel nem makinesi falan hikaye. Baktim olmuyor kestim 5lik şiseyi diktim bitkiye isi olceride icine saldim. Oyle buyuduler.

son olarak yorumlarınızı tek tek okuyor degerlendiriyor ilgileniyorum. Bu gün işten atıldığımı ogrendim. Tek motivasyonum biraz sigaram ve kafayı mesgul edicek bişey Burayıda surekli guncelleyip sizinle dertleşeceğim. Hepinizi seviyorum kankalar. Sağlıcakla kalın.
12.01.2021 edit: @maxyield kankamdan aldığım bilgiye göre auto bitkide mainin lining yapmak riskliymiş. Bazı bitkiler tribe girip buyumeyi yavaslatip ciceklenip hasati azaltiyormus. O yûzden mainin lining iptal.
Işık sistemi şu şekilde;

2 adet 85w spiral cfl + 400w mh-hps ampul.
Markaları şu an aklımda yok bir ara eklerim.

DÖNGÜ 20/4. yabancıların en iyi verim aldığı döngünün bu oldugunu gördüm.

Kış aylarında ozellikle growa başladım. Soğukla baş etmek çok kolay fakat yüksek sıcaklıkla baş etmek çok zor. Yazın grow düşünmüyorum bu yüzden. Gercekten yazın klima gibi bi masrafa giremem. Bakalım onu zaman gösterecek.

TERMOSTAT sistemimden bahsedeyim.

Kabinin etrafı karbon halı altı ısıtıcısı denen bir şeyle sarılacak. Bu normalde camilerde halilarin altina dosenen guvenli kendinden termostatlı bir ısıtıcı. Ve cok ciddi bir isi yayıyor. Bunu kabinin alti haric her yerine yerleştirip duct bant ile yapistiracagim. Termostatı 40 derece ayarlayacagim isiticinin kendisi 40 dereceyi geçmeyecek. Kabinin içine de bir termostat koyup onuda karbon isiticiya baglayip o termostatıda 25 dereceye sabitleyecegim. Termostatlar odanin isisini 22den aşagı dusurmeyecek ve dustugu anda calistiracak, 25 ya geldiği anda isiticiyi kapatacaklar.

Bu termostat sistemini neden kimse kullanmıyor bilmiyorum ama, çadırı sürekli açıp kapama derdinden kurtarır insanı. Şemalara bakarakta kurulumu oldukça kolay. Hatta son ısı termostatı wifi ye bağlanıp telefona veripleri internet aracıgıyla iletiyor. Kabinin yaninda olmasam bile durumu izleme şansım olacak. Şu an internet yok en kısa zamanda onuda halledeceğim.

Buna ek olarak nem ve ısıyı ayni anda olcup termostat gorevi goren bir alette aldim aliexpresten. Bulundugum yerde nem bol olcugu icin nem makinesi almadım. Onun yerine nem termostatlarını fanlara baglayacagim nem yukseldiğinde iceride kafa surkilasyonu yapip dustugunde durduracak. Toplamda 3 katmanli isi termostati,1 de nem termostati bulunacak.

SAKSI olarak 14-15 litre bez veya kare saksı dusunuyorum bunlarin en dibine 1 litre hydroton denen taşlardan dokecegim drenaj icin. Topragı saksıya dökmeden önce 1 litre hydrotonu döküp güzelse düzlesem, drenaj için yeterli olur diye düşünüyorum.
Saksı olarak büyük saksı kullanmayacağım araştırdığım kadarı ile kesinlikle 15 litre uzeri saksılar auto bitki icin zarar. Hatta buna 13- 14 litre diyelim saksi agzina kadar dolmayacagı ve dibine drenaj amaçlı hydroton ekleneceği için.

Şimdi önemli bir konu daha var, bitkiyi direk saksıya ekmek mı, yoksa kucuk saksid baslayıp buyuk saksiya geçmek mi ? Gerçekten bunun cevabını bende tam cözemedim. Oncelikle saksı degisimi bitkiyi minik bir şoka sokuyor autolarda otomatik ciceklendikleri için, en ufak şokta buyume durmasina ragmen zamani gelince ciceklenip bodur kalabilir hasati azaltabilir. Açıkcası ben bu kadar pro değilim. Tohumu 24 saat 25 derece sicaklikta patlatıp sonra peçeteye ordan direk icinde 13 litre toprak olan Bez saksıya gondereceğim. Bol bolda sulayıp beklemeye koyulacagım. Regular tohum olsa ilk once 3-4 litre topraga eker sonra 19a geçerdim. Birde bu saksı degisimlerinde kullanilmasi tavsiye edilen mikroorganizma iceren urunler var. bisey shark mıydı ismini hatırlamıyorum kullandım ve verim alamadim. Yani bitki olmasi gerektigingibi hatta daha az kok salmıştı 19 litrelik saksılarda. Boş iş bence.

TOPRAK olarak monkey light alacagim 0.8 ec degeri torf ve coco karisimi hoşuma gitti. Çünki ben indoor yetişmede kesinlikle toprakta kati gubre olmasini istemem. Tamamen dışarıdan sıvı gübrenin verilmesini tercih ederim.

Kokuyu yok etmek amacı ile xiaomi air purifer 2h aldım. Karbon filtrelerin tek kullanımlık olması pahalı olması vs dedim şansımı bunda deneyeyim. HEPA filtre sistemine sahip.Bu güçlü bir hava temizleyici fakat kabinin içinde koyacak yer yok.oyle yan yatırıp tavana karbon filtre gibi asma fikri banada cok cazip geldi. Ama bu cihazlar bu şekilde tasarlanmadı. Mutlaka icindeki fan bozulur. Kaçınılmaz. Notebookların fanından sürekli tak tak sesinin gelmesi sabit olarak kullanilmadiklarindan pervanenin arızalanmasıdır.(yani ben eğer onu kabinin içine dik asamassam veya havada durup yerden destek almasini saglayacak demir bir sandalye yapamassam). Bu filtre 360 derece fakat makinenin sadece 3 tarafi açık. Kabinden çıkan pvc hortum direk bu filtrenin yan tarafına bantlanacak, diğer taraf polar ile sarılacak diğer taraf misamba ile hava almayacak sekilde kapanacak ve hava temizleyicinin gücü direk olarak kabine odaklanacak. Yani mecburen bütün hava çekim gücünü hortumdan sağlayacak. Android telefondan cekim gucunu ideal bir ayarda sabitleyecegim 7/24 calisacak. Cunki zamanlayici prizlerle uyumlu bir cihaz değil. Prizden cikarip geri takinda calistirmak icin dugmesine basmak gerekiyor. Bizse bitkiye en fazla 2 gunde bir gidip bakabilme luksune sahibiz. Zaten bu sebeple nem ve ısı termostatı kullanacagım. Eğer xiaomi işe yaramazsa mecburen xiaominin hava cıkışına kalın bir boru eklentisi yapıp boruyuda karbon filtreye takıp camdan dışarı vericem. En kalın karbon filtreyi ve boruyu kullanırım diye düşünüyorum. Bu şekilde bir planım var. Koku ile ilgili. Düşününce herşey kolay geliyor tabi ama 11 ocak itibariyle magicplant çadırını bile henüz kuramadık. Çadırın altlığı borularq kücük geldi. Çözemedik. Çarsamba günü özenle tekrar uğraşacagım.

Birde cob led projem var. Bu led meselesi aşırı derece pazarlama harikası. 1000w harcıyor diyen ledlerin cogu prizden 1000w cekmiyor. Bunun ortaya cikisi su sekilde oldu, 1000w led 400w hpsye denk ısık verir diye bisey attılar ortaya. Prizden ledin daha az enerji çekip sodyum ampullerden daha cok ısık verdiği dogrudur. Fakat bunu dolandirma amaclı kullanmak **** satıcıların işidir. Neyse.
Bilmiyorum farkettiniz mi cob led denen el yapimi isiklari kullananlar ciddi hasatlar aliyorlar. Bunun nedeni prizden taktigi kadar degeri cekmesi. 50wx10 cob led taktigi xaman 500w isik elde eder. Buda 400w sodyum lambayi buyuk bi farkla sollayan bir isik uretir.

Simdi bende 100wx20 adet cob led sparis edecegim, bunun icin kocaman kalin tarakli bir aliminyum blok kestirip alayini bloga termal macunla vidalayacagim. Uzerine 220 voltla calisan fan koyacagim. 2000w ısığımız hayırlı olsun. Neyse bu şimdi sonraki aşama. Şu anlık elimde olan 400w metal halide ve hps ile devam.

GÜBRE olarak
Tohumsuz reisin videolarini yillardir izliyorum adam hep cannadan iyi verim aldigini soyledi. Canna daha basit, ama daha iyi geldi bana herkesin kullandigi tablosunda 20 tane ayri gubre olan markaya gore. Yok bid bud yok b52. Hem pahali hem az hem ugrastirici zaman kaybi. Canna devamke.
Canna starter kit alarak başladım.İçeriği su şekilde;
Canna Terra Vega
Canna Terra Flores
Canna Rhizotonic
Canna PK 13-14
Cannazym
Canna Boost

Birde aminoasit alacağım fakat onu yerli bir firmadan alacağım. Sprey olarak yapraklara sıkacağım ara sıra sıkacağım. Yada canna nın spreyinide alabilirim.

Bol şans dileyin kankalar. Burayı bir günlük gibi tutacağım. Her şey a dan zye hazır olunca tohumları atacagım bardağa. Henuz başlamadım.

Burayı bol bol güncelleyip telefonumu temiz tutmaya bakacağım.

20 saat bardakta 1-2 gün pecete tabak kilitli poşet ardından toprak. Bu aşamada hiç gübre verilmedi. Toprak dahil gübresiz.

24 ocak 2021
24 ocak ( https://streamable.com/1bpvxg ) elma suyu ile cider yaparken lan cıkışı kabine koysam mı dedim.

Son düzenleme:
Dostum hps kullanacakmışsın bir de cob led düşünüyormuşsun bu durumda ısıtıcıya ihtiyacın kalmayabilir belki. Önce bir dene bence boşa masraf olmasın sana. Bir de karbon filtre koku için tek çözüm hocam o hava temizleyiciler falan bunun kokusunu bastıramaz. Şimdiden hasatın bol olsun stressiz sıkıntısız bir hasat dileğiyle :)

Dostum hps kullanacakmışsın bir de cob led düşünüyormuşsun bu durumda ısıtıcıya ihtiyacın kalmayabilir belki. Önce bir dene bence boşa masraf olmasın sana. Bir de karbon filtre koku için tek çözüm hocam o hava temizleyiciler falan bunun kokusunu bastıramaz. Şimdiden hasatın bol olsun stressiz sıkıntısız bir hasat dileğiyle :)
Sen beni yanlış anladın. Hps sistemi söküp yerine cob led koyma planım var. İkisini aynı anda kullanma gibi bir amacım yok. Şu an ki plan 400w metal halide-hps.

cagri

Yeni üye
Kanka aynı sorun bendede var artık bünye kaldırmıyor benim. bende analog termostat var hatta 4x50 cob mercekli birde bestva var 2 tane 80x50 karbon var termostatı 25/30 arası ayarlıyorum bütün ışıklar açık oldugunda 30 c kadar cıkıyor. havalandırmayla 27 arası sabitliyorum. Benim alan çok dar 2 bitkilik. Memnunum şu ana kadar sıkıntısını görmedim. MH kullanıcaksan başta ısıya dikkat et zaten sende söylemişsin, LED e geçinde ayarlarsın. Tavsiyem hangi genetiği istiyorsan forumda arat mutlaka vardır yetiştiren onlardan uyarlayarak Elektiriktende alınyorsun sen kablosuz teknolojiler falan güzel set-up ta güzel bol bol hasat alırsın inş kolay gelsin. Takipteyim!

Kanka aynı sorun bendede var artık bünye kaldırmıyor benim. bende analog termostat var hatta 4x50 cob mercekli birde bestva var 2 tane 80x50 karbon var termostatı 25/30 arası ayarlıyorum bütün ışıklar açık oldugunda 30 c kadar cıkıyor. havalandırmayla 27 arası sabitliyorum. Benim alan çok dar 2 bitkilik. Memnunum şu ana kadar sıkıntısını görmedim. MH kullanıcaksan başta ısıya dikkat et zaten sende söylemişsin, LED e geçinde ayarlarsın. Tavsiyem hangi genetiği istiyorsan forumda arat mutlaka vardır yetiştiren onlardan uyarlayarak Elektiriktende alınyorsun sen kablosuz teknolojiler falan güzel set-up ta güzel bol bol hasat alırsın inş kolay gelsin. Takipteyim!

Kanka durumlar biraz değişti. Bi arkadaşta 600w 3x ısık sistemi varmış. Dedim 2sini koyalım kabine disarisi nasil olsa soguk. Eger cok isinirsa birini kapatacak sekilde termostata baglayalim. Anlaştık. 2x600w mh hps sisteminin altina koyacagiz bunları. Su an 85w cfl lerin altındalar tahmin ettigimden daha cok boy attılar. Pazartesi gunu inş 600un altina koyacagım. Nemi surekli %90da tutuyorum. Isı zaten 24 - 28 arasi gidip geliyor. 5. Günündeler sanırım. Canna rizitonik midir nedir suya karıştırdım tam vercektim dur lan ph olcem dedim 10 kusur cikti suyun ph degerim vay **** avradini *** derken icine limon suyu sıka sıka 6.2 ye dusurdum toplasam 1 litreye 20-30 damla sıkmışımdır tahminen. Verdim suyu. 2 gun oldu hala canavar gibiler.

Sende ısıtıcı olarak karbon film mi var kanka ? Bu camiilerde kullanılan hali altı tipi. Bende ondan aldım 400 lira verdim. Kendinden termostatlı. Yalnız bu karbon filmin icindeki termostattan ilave olarak aldim ben. Fişten cikarip takınca sapıtıyor. Ayarları en bastan cekmen gerekiyor. Hali alti isiticisinin icine koyulmuş termostatta ayni marka model onda boyle bi mevzu yok. İyi ki erkenden ayıktık bu arızayı.
Bekle allah bekle günler geçmiyor ****... Elektriktende anlamam aslında pek universitede matematik formulleriyle soru cozmek gibi. Şemaya bakiyosun ne yaziyosa bagliyosun. He bi teknolojiden anlarım, onuda sonuna kadar kullanıcam.

Grenn

Yeni üye
. Kaliteli led ler kullanıyorum mesela 6 metre karelik bir çadıra 9 metre karelik led kullandığımda dereceyi nemi dengede tutmak şartıyla buna rağmen aşırı ışık sorun yaratır mı ışığın fazlası iyidir biliyorum ama bir yerden sonrası kötü müdür yani amacım imkan varken fazla şık verebilmek hakka kadar mı vereyim daha fazlasını vereyim

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • deyorke Chat bot:
  • Bandaleros Bandaleros:
    +1
  • Bandaleros Bandaleros:
    ****** *** hahahaha*
  • F FISCUHARA:
    ******* ******** hahahaha**
  • F FISCUHARA:
    hahahahahahahaha * ********* ********** hahahaha******** **
  • Bandaleros Bandaleros:
    ********* hahahahahahahaha******** * ********* ********** hahahaha******** **
  • F FISCUHARA:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • TabldotLife TabldotLife:
  • S sonche:
    ****** ****** hahahaha ********** ****** hahahaha* ******* ****** ****** *** *** ******** ***** ***** ********* hahahaha**** ***** ********* **** ** hahahaha*** ** hahahaha***** ********** ******** **********
  • T taysın:
    **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • muadip muadip:
    ****** ***** ****** ****** ****** ******* *** ****** ****** ******* ***** **** ***** **** **** ***** ****** ******* ******* ********* ******** ******** *** **** ***** ***** *** ***** ****** ******** ********* ********** ****** ******* *** ********** ********** **** *** ******* ***** **** ** ***** **** ********** ** ******** hahahahahahahaha* ********** ********** **** ****** ******* ********* ***** ***** ******** *** ** ********* hahahaha **** ** ******* ******
  • T taysın:
    **** ***** ********* ****** ******* **** hahahaha****
  • Bandaleros Bandaleros:
  • Bandaleros Bandaleros:
  • T taysın:
    T taysın: *** ***