Tecrübeli arkadaşlar bir bir zahmet bakabilir mi ?

Fachero

Yeni üye
Öncelikle herkeze selamlar ...
Arkadaşlar 10 adet Auto tohum siparişi verdim .
Bu iş için yaklaşık 10 binlik bir bütçe ayırdım.
Yer, mekan maliyet problemi yok şimdilik.
Bir odayı komple cevirip folyoladim ..
10 saksı için 2 adet 1000 w hps kullanmayı düşünüyorum ..grow ve bloom dönemleri için ayrı ayrı lambalarini tedarik ettim ...
Tohumlar baş gosterdikten ilk 1-2 haftalık veg dönem boyunca kucuk bardaklarda ..daha sonra direk 15 -20 litrelik saksilara geçirmeyi düşünüyorum ..bu ilk 1-2 hafta gün ışığı florasan lamba daha sonra hps lambalara gecicem.cunku taze fideler hps lambalardan etkilenir korkusu ile ...? Hazır gübre içerikli torflar yerine light mix toprak tohumlar için önem arz eder mi ? Tohum ve fidelenme aşamasında gübre veya gübreli toprak zarar verir diye okudum ..bunun dışında ..tohumlarin çatlatma evresinde ve topraktan baş göstermeye başladığı döneme kadar gün ışığı gormesi veya görmemesi önemli ..veg evreye girdikten sonra eğer yetişme ve çiçeklenme aşamasında vantilatörler ve carbon filtre sürekli açık mı kalmali 24 saat ?
18/6 veya 20/4 isik surelerinden hangisini tavsiye edersiniz ..
Grow ve bloom doneminde 2 adet organik sivi gubre kullanacağım biobizz di sanırım adları ...
Son bir soru daha var herşey yolunda giderde hasata ulasabilirsem .. mahsulün aromain boğaza oturmamasi, yakmamasi ,ertesi gün bogaz pisligini azaltmak için ..bitkiye herhangi bir işlem uygulamalı miyim ?

Regu

Kıdemli Üye
Öncelikle aramıza hoşgeldin oldukça sağlam bir giriş yapacak gibisin. Sana ilk önerim bu işe başlamadan önce 2 ay forumda aktif olman sabitlenmiş konuları okuyup yeni konulara deneyimli yetiştiricilerin yaptığı yorumları okumadır. Araştırmadan girme derim işe yani. Ve bu işin ilk önceliği bitki değil güvenliktir. İki tane 1000 watt hps ve diğer ekipmanlar baya elektrik yakar elektrik faturan yüksek gelirse paket olabilirsin. Ayrıca çok fazla ürün alman gerekirse de bir miktar paket olma ihtimalin çoğalır. (eğer Türkiye dışındaysan sorun olmaz hatırlatmak istedim)

Şimdi senin yazdığına gelelim
10 saksı için 2 adet 1000 watt hps yeterli.
Filizlenme döneminde 1000 watt MH yi uzaktan versen de olur ama sen bilirsin.
Toprak olarak plagron Light mix öneririm.
Tohumlarını karanlığa koyman gerekli ve çimlendirmek için ısı çok önemli.
Vantilatörler sürekli açık kalmalı. Fanlar ise kimisi düşük güçte çalıştırıyor kimisi hep açık bırakıyor kimisi zamanlı yapıyor
Ben 20/4 ü tavsiye ederim 18/6 da daha az verim alırsın diye düşünüyorum.
Gübreye gelince sana tavsiyem organik istersen biobizz, sentetik olsa da olur dersen advanced Nutrients de güzel bir marka biobizz kullanırsan besin çizelgesini takip et derim eğer advanced Nutrients kullanırsan tang çizelgesine göz at derim herşey iyi giderse ve hasata kadar gelirsen bitkinin boğaz yakmaması ve tadının güzel olması için bitkini hasata az bir süre kala flush işlemi ile temizlersin bu işlem basitçe şu demek saksının 3 katı kadar suyu saksıya döküyorsun bu sayede toprağa daha önce vermiş olduğun gübreler topraktan ve bitkiden temizleniyor temiz bir ortam olunca gübreler gidince de Esrarın boğaz yakmıyor tadını güzelleştirmek için de yapman gereken şey şu flush işlemi sırasında flush yapacağın suya 5 litre suya bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi denk gelecek kadar keçiboynuzu pekmezi koyuyorsun bu da tadını güzelleştirip besin veriyor bitkiye kankam

Fachero

Yeni üye
Öncelikle aramıza hoşgeldin oldukça sağlam bir giriş yapacak gibisin. Sana ilk önerim bu işe başlamadan önce 2 ay forumda aktif olman sabitlenmiş konuları okuyup yeni konulara deneyimli yetiştiricilerin yaptığı yorumları okumadır. Araştırmadan girme derim işe yani. Ve bu işin ilk önceliği bitki değil güvenliktir. İki tane 1000 watt hps ve diğer ekipmanlar baya elektrik yakar elektrik faturan yüksek gelirse paket olabilirsin. Ayrıca çok fazla ürün alman gerekirse de bir miktar paket olma ihtimalin çoğalır. (eğer Türkiye dışındaysan sorun olmaz hatırlatmak istedim)

Şimdi senin yazdığına gelelim
10 saksı için 2 adet 1000 watt hps yeterli.
Filizlenme döneminde 1000 watt MH yi uzaktan versen de olur ama sen bilirsin.
Toprak olarak plagron Light mix öneririm.
Tohumlarını karanlığa koyman gerekli ve çimlendirmek için ısı çok önemli.
Vantilatörler sürekli açık kalmalı. Fanlar ise kimisi düşük güçte çalıştırıyor kimisi hep açık bırakıyor kimisi zamanlı yapıyor
Ben 20/4 ü tavsiye ederim 18/6 da daha az verim alırsın diye düşünüyorum.
Gübreye gelince sana tavsiyem organik istersen biobizz, sentetik olsa da olur dersen advanced Nutrients de güzel bir marka biobizz kullanırsan besin çizelgesini takip et derim eğer advanced Nutrients kullanırsan tang çizelgesine göz at derim herşey iyi giderse ve hasata kadar gelirsen bitkinin boğaz yakmaması ve tadının güzel olması için bitkini hasata az bir süre kala flush işlemi ile temizlersin bu işlem basitçe şu demek saksının 3 katı kadar suyu saksıya döküyorsun bu sayede toprağa daha önce vermiş olduğun gübreler topraktan ve bitkiden temizleniyor temiz bir ortam olunca gübreler gidince de Esrarın boğaz yakmıyor tadını güzelleştirmek için de yapman gereken şey şu flush işlemi sırasında flush yapacağın suya 5 litre suya bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi denk gelecek kadar keçiboynuzu pekmezi koyuyorsun bu da tadını güzelleştirip besin veriyor bitkiye kankam
Kardeşim yanıtın için teşekkür ederim elektrik konusundaki haklı uyarını Herşeyden önce ilk düşündüğümüz şey buydu ..Mekan yüksek enerji tüketen bir fabrika olduğu için dikkat çekeceğini sanmıyoruz şimdilik . Sadece malzemeleri tedarik ederken çok dikkatli olmamız gerekli . Flushlama işlemini ,organik de olsa sentetik gübrede olsa mutlaka yapıyoruz dimi ?

Regu

Kıdemli Üye
Kardeşim yanıtın için teşekkür ederim elektrik konusundaki haklı uyarını Herşeyden önce ilk düşündüğümüz şey buydu ..Mekan yüksek enerji tüketen bir fabrika olduğu için dikkat çekeceğini sanmıyoruz şimdilik . Sadece malzemeleri tedarik ederken çok dikkatli olmamız gerekli . Flushlama işlemini ,organik de olsa sentetik gübrede olsa mutlaka yapıyoruz dimi ?
Evet tabiki flush işlemi bitkini herşeyden arındırır. Hatta nasıl yapılacağını da anlatayım

Regu

Kıdemli Üye
Buyuttukleri genetik herneyse arkadaslarin onun bitis tarihine gore ayarlamalarida uygun olur eger % ile felan ugrasamam ben diyenler ::) Bitkiniz 8 hafta someklenme diyorsa bu demekki someklenmeye girdiginiz sure itibariyle 6 hafta sayip flush a basliyacaksiniz. Yani son iki hafta. Ben coco icinde buyuttugum icin kendi uyguladigim yontemi soyliym. Son 12 gun kala ilk sulamalarda boost olucak sekilde flush ile birlikte bitkiyi son haftasinda potastum ve fosfor dolu bir tatlandiriciyla boostluyorum. Keci boynuzu pekmezi veya melas cok uygun bu uygulama icin, bu uygulama sayesinde bitkinin son haftalarda ihtiyaci olan potasyumu ve fosforu gubre halinde degilde yenilebilcek bir tatlandiri halinde verdiginiz icin somekler hem daha fazla irilesiyor son haftalara dogru hemde uzerindeki terpines ler artiyor. Terpines arttigi zamanda bitki inanilmaz kokular ve inanilmaz tadlar aliyor/ Son haftalarda somek buyumesi cok fazla gorulur onun icin flush asamasinin baslarinda suya keci boynuu pekmezi koyarsaniz bitkinizde guzel gelismeler gorursunuz. son 8 gun kalada sade suyla ben flushimi bitiriyorum sade suyla. Bitkiler bazen gerektiginden fazla buyumesi gerekebiliyor o yuzden someklerin tipine bakarak yola cikarsaniz daha iyi olur ama yinede tarihi aklinizda tutun. Hasat zamanini geciyormu ne kadar geciyor bunlari bilin.

Flush ; bitkiyi gübreden arındırarak yıkama işlemidir , özellikle kimyasal gübre kullanan kankalar

eğer flush yapmazsanız içtiği sigara boğazına oturur

Flush atarken ppm ölçer kullanarak ilerlerseniz daha sağlıklı sonuç alırsınız ,

bu alet bıtkının altından cıkan suyun ölçümünü yaparak ilerlemenizi sağlar .

BİTKİNİZİN FLUSH' INI ATARKEN PH AYARLAMAYI UNUTMAYIN.

Diyelim ki saksınız 20Litre , ortalama 60 L su vermeniz gerekiyor , bu suyu tek sefer 60 L olarakta döken var

Ben 3 e bölerek 20 L yi ortalama 3-4 gunde bir her kuruduğunda veriyorum , bitkinin gidişatına göre

Beklentinizden hızlı olgunlaştıysa bu kadar uzun vadeye bölme fikri kafanıza yatmazsa tek seferdede bitirilebilir.

60L suyun 40 L sını PH sını ayarlamadan koyup gerı kalan son 20 L yi PH ayarlayıp hemen ardından ilave edende var , tek sulamalardan bahsedıyorum.

Keçiboynuzu pekmezi : Kankalar keçi boynuzu pekmezinın ıcındekı besınler sız flush attıgınız sırada
bitkinizin besın ıhtıyacını karsılayarak ona yardımcı olur ve tat aroma olarak katkı sağlar

Ortalama 5L suya 1 yemek kaşığı karıştırılır.

Flawless Finish : Kankalar bunu flushın içine karıştırıp flushla ve flushtan sonraki boş sulamalarda uygulayanda var ,
hayır efendim flush zaten butun ne varsa alıp götürmek için , Flawless koymanın bir anlamı yok diyende var ,
burda tercih size kalmış , Ben hiç kullanmadım fakat kullansaydım flush suyunun , son 3 de 1 lik kısmın ıcınede koyardım sonucta gubre arındırma özelliği var. Litre başına 2 ml olarak kullanılır , asıl özelliği gübre temizliğidir bunun yanında
lezzet ve koku sağlar ve flush ın bıtkı uzerınde bırakacağı hasarı minimuma indirger.
Karanlığa almadan önce flush : Eğer son flush suyunuzdan hemen sonra toprak daha kurumadan karanlıga alırsanız bitkiyi ,
Karanlıktayken kurur topragı derseniz eğer , buda sömeklerın geç kurumasına sebep olur , dışı
çıtır çıtır olsada içi hafif nemli kalmasına sebep olabilir önermem.

Regu

Kıdemli Üye
Kısaca durum şu hasta iki hafta kala herşeyi bırakıyorsun ve saksının 3 katı suyu keçiboynuzu pekmezi ile birlikte saksıya döküyorsun daha sonra sade su ile besliyorsun makası direkt vurmak yerine bitkiyi birkaç gün karanlığa almak ve bu şekilde öldürmek daha mantıklı olur. Strese girmesi açısından karanlığa atmadan önce toprağın kurumasını beklemek gerek

Fachero

Yeni üye
Kısaca durum şu hasta iki hafta kala herşeyi bırakıyorsun ve saksının 3 katı suyu keçiboynuzu pekmezi ile birlikte saksıya döküyorsun daha sonra sade su ile besliyorsun makası direkt vurmak yerine bitkiyi birkaç gün karanlığa almak ve bu şekilde öldürmek daha mantıklı olur. Strese girmesi açısından karanlığa atmadan önce toprağın kurumasını beklemek gerek
Yorumların için teşekkür ediyorum . Her gecen gün daha fazla bilgi sahibi oluyorum . Siparişlerim gelsin .pratikte daha çok tecrübe edinicem elbette :) . Bir diğer konu auto bitkilerde mainlining yapmak uygun mu ?

Regu

Kıdemli Üye
Yorumların için teşekkür ediyorum . Her gecen gün daha fazla bilgi sahibi oluyorum . Siparişlerim gelsin .pratikte daha çok tecrübe edinicem elbette :) . Bir diğer konu auto bitkilerde mainlining yapmak uygun mu ?
İnanki bu çok büyük bir muamma kimisi diyor ki Auto bitkiye topping yap daha çok hasat alırsın yapmazsan az gelir, kimisi de diyor ki o zaman hasat süresi uzar zaten photoyla aynı zamana denk gelir. Kimisi bir kere yap diyo. Kimisi genetiği bozuluyor diyo. Bu soruyu baya deneyimli birinin cevaplamasını bende isterim sayfanın yöneticilerindem biri vs mükemmel olur

Tarlacı

Yeni üye
Bence 10 saksi yerine 2 4 arası ile başla tecrübe edinirsin kolay değil 10 saksiya bakmak ve co2 ihtiyacın olucak 2x 1000w ışık la

Tarlacı

Yeni üye
Karbon dioksit kullanımı ilgili bilgi verir misin bana
1000w üzeri ışıklarda havadaki karbondioksit yetmiyor. Torba vs de işine yaramaz en ideal ve performanslı olan sistem tüp regületör vs olan sistemler otomatik ppm degerini ayarliycak m2 önemli havada 300 ppm co2 var sen bunu 1000 1200 yapman gerek en az x2 1000w ışık olacaksa 1500 ppm lere cikman gerekebilir buda senin solumaman gereken bi değer onun için ilk baslangic seviyesinde bu kadar uğraşmaya değmez 2 saksi yap tecrube kazan derim

kankam her seyden önce güvenlik. ne kadar güvenli olursa olsun 10 saksı ilk deneyimin için hem riskli hemde sonuç açısından verimli olmayabilir. bence 2-3 saksıyla basla tecrübe kas dediğimi anlarsın zamanla. ekipmanın iyi bol hasatlar

Fachero

Yeni üye
1000w üzeri ışıklarda havadaki karbondioksit yetmiyor. Torba vs de işine yaramaz en ideal ve performanslı olan sistem tüp regületör vs olan sistemler otomatik ppm degerini ayarliycak m2 önemli havada 300 ppm co2 var sen bunu 1000 1200 yapman gerek en az x2 1000w ışık olacaksa 1500 ppm lere cikman gerekebilir buda senin solumaman gereken bi değer onun için ilk baslangic seviyesinde bu kadar uğraşmaya değmez 2 saksi yap tecrube kazan derim
Ben kendim olsam Max 3 tane yetiştiririm..işin finansmanı patronlar ...sipariş geldi ...eğer sonuç alamasamda benim kaybım olmayacak ..hemde bedavadan tecrübe sahibi olacağım ...ortamdaki CO2 24 saat belirli bir ppm değerinde mi olmalı ? Işıklar kapalıyken zaten bitki fotosentezden çıkmıyor mu ? Düşük bir değerde kullansam idare etmez mi

Fachero

Yeni üye
kankam her seyden önce güvenlik. ne kadar güvenli olursa olsun 10 saksı ilk deneyimin için hem riskli hemde sonuç açısından verimli olmayabilir. bence 2-3 saksıyla basla tecrübe kas dediğimi anlarsın zamanla. ekipmanın iyi bol hasatlar
Yer mekan sorumluluk risk durumum yok kanka ...CO2 olayını kavramam lazım

10 kök çok uğraştırır ama haberin olsun tek başına yapıyosan bu işi. özverili çalışmak lazım en basitinden onları sulaman bile rahat yarım saat sürer, su ayarlaması gübre ayarlaması bayağı teferruatlı olur.

Fachero

Yeni üye
10 kök çok uğraştırır ama haberin olsun tek başına yapıyosan bu işi. özverili çalışmak lazım en basitinden onları sulaman bile rahat yarım saat sürer, su ayarlaması gübre ayarlaması bayağı teferruatlı olur.
Zaman ve mekan sorunum yok . Büyük bir arazideki Özel bir mülkün fabrikanın bodrumu yani . İn cin bile farketmez . Su ve gubre için sürekli başında olcam .işimin adı o olcak zaten. Şimdi patronlar bu işi finans ettiler . Ayda 50 bin sigaraya para veren adamlar bunu denemek istiyor . Ben de tam teşekküllü bu işi çözmeye çalışıyorum .Auto bitkisi yetiştircez sonuç olarak pratiğe geçmeden önce her detayı öğrenmek istiyorum

Fachero

Yeni üye
Ortama 2 adet güçlü giriş çıkış fanı ekleyeceğiz sürekli çalışacak bu yeterli CO2 yi iç mekana tasimaya yeter mi ?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Bandaleros Bandaleros:
    ***** ** ********* ********* ***** ** ***** **
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    **** ***** ********* hahahaha ****** ***** *** ******* ***** hahahaha* ** ***** ******** hahahaha ********* ****** * * **** ***** ***** ****
  • Night owl Night owl:
  • Mordecai Mordecai:
    **** ***** hahahaha ********** *** ****** ****** *** ***** ******* ********
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** ***** ****** ********** ***** ********* ****** hahahaha* ********** **** ********* ***** ** ********* ********* ***** ** ***** **
  • Ü Üfürükçü gargamel:
  • M merto1835:
    ******** ******* hahahaha ******** ***
    +1
  • Night owl Night owl:
    ** ** ******** **** ********* **** ********* ** **** ***** ***** **** ***** hahahaha ********** *** ****** ****** *** ***** ******* ********
  • A active661:
  • Night owl Night owl:
    * ******* ****** ***** ***** ********** ***** ***** ****** **** *** ********
  • kkush kkush:
    ********** *** ******* ***** ********* ***** ***** ******* **** hahahaha***** hahahaha** ******* hahahaha ******** ***
    +1
  • M merto1835:
  • Mordecai Mordecai:
    **** ******* ***** ** **
  • Mordecai Mordecai:
    **** **
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    **** ****** ***** ****** ******* *** ****** ********* ****** ********* ******** *** ***
  • kkush kkush:
  • Night owl Night owl:
    **** ********* ******* ********** *** ******* ***** ********* ***** ***** ******* **** hahahaha***** *****
  • A active661:
    *** hahahaha** ****** ***** ****** ******* ***
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ***** ****** **** ******** ***** ******* ******* ******* ******* ******** hahahaha ********
  • Ü Üfürükçü gargamel:
    ***** hahahaha** *** ********* ** ********* hahahaha****
  • Mordecai Mordecai:
    ******* ** hahahaha *** ********* ******** hahahaha*** * hahahahahahahahahahahahahahahaha******
  • A active661:
    ****** hahahaha* ***** ****** hahahaha**
  • Mordecai Mordecai:
    **** ***** **** ****** ********** ********** hahahaha *******
  • Mordecai Mordecai:
    Mordecai Mordecai: **** **** ** *** ******