Suyun ph değeri ne kadar önemli??

Romoz

Yeni üye
Arkdaşlar indoor bitki yapmaya yeni başlıyorum bir kaç bilgi edindim ve bazı yerler kafama takılıyor!!
Suyun ph değeri önemli mi bulunduğum bölgede kireç oranı neredeyse 0 !! musluklardan su içebiliyoruz bunu ölçmeden bitkime verebilirmiyim? Yada kireçli olup olmamasıyla alakasız mı? Outdoor bitki yetiştirdiğim zaman musluk suyu veriyordum bir sorun olmadı hiç.. İndoor da bu sorun yaratır mı hata yapmak istemiyorum teşekkürler..

Woppy

Ordinaryüs
Knk ph en önemli şey sana şöyle anlatayım bu bitki verdigin gübteleri belli ph aralıgındayken bünyesine alıp beslenebiliyor. 6 ile 7 arasında olmalı kireçlede alakalı bir durum degil. Eger googleye ph nedir diye yazarsan daha detaylı bilgi edinebilirsin.

kanka ben yıllardır hiç ph ölçmedim çeşme suyunu 1 2 gün dinlendirip verdim fakat kullandığım gübre de ph perfect özelliği var biraz da buna güvendim. eğer üşeniyorsan ph ölçüp dengelemeye 2 gün evvelden doldur suyunu kovaya kur döngünü devamm.

Herturlu

Yeni üye
@xxstanleyy17 söylediği gibi pH perfect bir gübre kullanmıyorsan kesinlikle kontrol etmende fayda var çünkü bende ilk nolucak sanki çeşme suyunun bile 7.3-7.4 dedim sonra baktım ki istediğim kadar düşmüyormuş (5-5 ila 6-5 arası) çok ufak şeylerle düşürebilirsin ben yine tercih olarak pH down seçerim ama sirke bile işini görür bir kaç damlası yeterli

Woppy

Ordinaryüs
Knk bende an mark ph perfect kullanıyorum ilk 30 gün zaten gıdım gıdım azıcık su veriyoruz haliyle gübre de az olduğu için ph perfect çok etkili olmuyor bilakis denedim sürekli ölçerek 1 aydan sonra gubrede yeterli miktarda cogaldıgı için gerekli ph a ayarlıyor. Bence her turlu on ölçülmeli yolladım linkteki ürün gayet başarılı ve fiyatı makul uzun süre kulanımıda cabası.

Woppy

Ordinaryüs
Ph megre dandiklerden alma pişman olursun enuygunve iyisi 300 400 TL benim önerdigimi almanı tavsiye ederim knk arkadasın dediği gibi sirkenbaya iş görüyor

Bigbut

Müptezel
kanka ben yıllardır hiç ph ölçmedim çeşme suyunu 1 2 gün dinlendirip verdim fakat kullandığım gübre de ph perfect özelliği var biraz da buna güvendim. eğer üşeniyorsan ph ölçüp dengelemeye 2 gün evvelden doldur suyunu kovaya kur döngünü devamm.
Advanced nutrients gozunu seveyim. Buyuk rahatlik.
Fakat bazi durumlarda yinede olcmek gerekiyor.
Ornegin bos sulama yapman icab ederse.
Bunun disinda bende hic olcmuyorum.

Bigbut

Müptezel
Knk bende an mark ph perfect kullanıyorum ilk 30 gün zaten gıdım gıdım azıcık su veriyoruz haliyle gübre de az olduğu için ph perfect çok etkili olmuyor bilakis denedim sürekli ölçerek 1 aydan sonra gubrede yeterli miktarda cogaldıgı için gerekli ph a ayarlıyor. Bence her turlu on ölçülmeli yolladım linkteki ürün gayet başarılı ve fiyatı makul uzun süre kulanımıda cabası.
Tek bitki yaiyorsan okay, ilk gunden itibaren 1 litre gubreli su yaparsan sorun olmaz.

Woppy

Ordinaryüs
Tek bitki yaiyorsan okay, ilk gunden itibaren 1 litre gubreli su yaparsan sorun olmaz.
Valla knk ben 4 5 bitki bakıyorum farklı zamanlarda ektigim bu yüzden ayrı ayrı su verıyorum hslıyle sureklı ph ayatlamalıyım. Ki hepsıne aynı versemde sürekli bakarım ph kcümsenemeyecek bi konu zamnında cok sorun yasadım ilk öncelikle ph ne olduğunu anlamalıyız ki ph ölçülmesinin ne kadar önemli olduğunu anlayalım.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • İşteşimdikızdım31 İşteşimdikızdım31:
    ******* ****** **** ***** ** ** **** *** *** *** **** ******** ** ****** ***** ****** ********** ***
  • B biggie34_:
    **** hahahaha
  • B biggie34_:
    ** ***** ****** ******* ***** **
  • S sefilzenci:
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** ******* ********** ***** ******** ***** **** *** *** **** *** *** **** hahahaha*** ********** ****** ***** *** **** ***
  • NewGardener NewGardener:
    ****** ***** **** hahahaha*** ******** *******
  • TabldotLife TabldotLife:
    ******** **** **** *** ******** ***** *** **** ******** **** ******* ******** ***** ********* ***** **** ******* ***** **** ******
    ******** ***** ****** *** **** ******** **** ******* **** ********** **** **** *** ******** ***** *** **** ******** **** ******* ******** ***** *********
  • Tommy vercetti Tommy vercetti:
    hahahahahahahahahahahaha*
  • S sefilzenci:
    hahahaha ******* ******* ******* hahahaha*** ******** ********** **** ********* **** ******* hahahaha*
    ****** **** ***** ******** *** ****** ********** ***** * **** ********** hahahaha*
    ***** * ****** ***** * **** ***** ***** hahahahahahahahahahahaha***
    +1
    +1
    +1
    Tommy vercetti Tommy vercetti: ****** ****** +1