Su soğutmalı cob led yapacağım kankalar sadece bi kaç sorum var.

ersink

Yeni üye
Cümleten hayırlı günler.
Dün bi video için konu açmıştım cob led hakkında gereken bilgilei aldım taslağı kafamda oluşturdum.
Su soğutmalı 800w cob led yapmaya karar verdim, gereken parçaları araştırdım aliexpress ten buldum şöyle ki;
Cob led 8 adet 100w; https://www.kisa.link/7bso
Bilgisayar radyatörü;   https://www.kisa.link/7bsq
Fan; https://www.kisa.link/7bss
Aliminyum su soğutucu; https://www.kisa.link/7bsw 
Su pompası vesaire..
Ledlerin fabrika verileri 100W için 9500-11000 lümen diyor (ne kadar doğru tam bilmiyorum), şimdi ben bu düzeneği kurmak istiyorum ortalama parça maliyeti 200-250 tl civarı oluyor (sadece ana parçalar buraya geldikten sonra elektirikçisi vs ayrı para tutar).
Şimdi benim sormak istediğim bir kaç ufak konu var;
ben bu ledleri alıcam ama hangi renk almalıyım bi konuda arkadaşın bi yorumu aklımda kalmış onun üzerinden sorayım arkadaş diyordu ki gelişme dönemi için 6500 kelvin çiçeklenme dönemi için 2700 kelvin ışık aralığı olması lazım diyordu, fabrikanın verilerine baktığımda 100w led için sıcak beyaz renk  2800-3700 kelvin diyor renk aralığına, normal düz beyaza baktığımdada 6000-6500 kelvin diyor,
bu iki renk tüm dönemler için yeterlimidir yeterli ise 4 tane sıcak beyazdan 4 tane düz beyazdan alsam iyi olurmu yoksa kırmızı mavi renklerden almam gerekir mi?

birde malum uzun süreler açık tutucağımız için cihazı sıcaklıkla problem yaşarmıyım o fanlar radyatörler yeterli gelirmi sizce ?

Videoyu merak edenler için link; https://www.youtube.com/watch?v=-vgNh3fLxJc
Okuduğunuz için teşekkürederim.
Kısmet olursa bütün yapım aşamalarını belgeleyip buraya atıcam baştan sonra tüm maliyeti ile.

Çok güzel fikirmis kanka su sogutmali. Ben tüm dönemler için full specturum aldım(pembe). Az da olsa hid'ye göre ufak kaldığını farkettim bitkinin. YouTube da bir video vardı ledleri kiyaslayan. Bitkiye tohumdan itibaren full kırmızı ışık veren LED'de en çok gelişiyordu bitki. Ama sen anladığım kadarıyla beyaz ve sarı sıcak kullanacaksın. Deneyip görmek lazım.

jamaican

Yeni üye
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]hocam linkini attığın ledler nasıl bilmiyorum [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://www.kisa.link/7bEP ben bunun [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] 50w olanından[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] 4 tane aldım 11 günde geldi[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]. bitkilere inanılmaz faydası oldu diyebilirim.[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] bilgisayar tamircisine gidip 2.el[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] işlemci soğutucu fan[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] alıyorsun o [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]gayet rahat soğutuyor[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]. yani sıvı soğutmayla falan uğraşmana gerek yok.[/font]

ersink

Yeni üye
Cvp: Su soğutmalı cob led yapacağım kankalar sadece bi kaç sorum var.

Simón Bolivar' Alıntı:
Çok güzel fikirmis kanka su sogutmali. Ben tüm dönemler için full specturum aldım(pembe). Az da olsa hid'ye göre ufak kaldığını farkettim bitkinin. YouTube da bir video vardı ledleri kiyaslayan. Bitkiye tohumdan itibaren full kırmızı ışık veren LED'de en çok gelişiyordu bitki. Ama sen anladığım kadarıyla beyaz ve sarı sıcak kullanacaksın. Deneyip görmek lazım.

aynen kanka genelde kırmızıda çok gelişiyor diye biliyorum bende ama ledlerin fabrikaverilerinde renkli cob ledlerin her biri fazla lümen vermiyor yani 500-900 lümen arası bişey yani lümen değeri yok ama acaba o renklerin mi faydası oluyor çözemedim.

jamaican' Alıntı:
[font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]hocam linkini attığın ledler nasıl bilmiyorum [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]https://www.kisa.link/7bEP ben bunun [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] 50w olanından[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] 4 tane aldım 11 günde geldi[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]. bitkilere inanılmaz faydası oldu diyebilirim.[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] bilgisayar tamircisine gidip 2.el[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] işlemci soğutucu fan[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif] alıyorsun o [/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]gayet rahat soğutuyor[/font][font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]. yani sıvı soğutmayla falan uğraşmana gerek yok.[/font]

kanka anladığım kadarı ile ilave ışık yapmışsın sen o ledleri ben ana ışık yapıcam o 100w olanından yapıp işte kafamda bi soru vardı acaba su soğutma uzun sürelerde geçerli olurmu diye ama sen normal işlemci soğutucu su ile bile sorun yok diyosan demekki bu su soğutma etkili olur eyvallah kardeşim aklımdaki sorulardan birini susturdun :)

jamaican

Yeni üye
yardımcı olabildiysem ne mutlu kanka :)   bence bu ledleri de incelesen iyi olur https://yxoyuxinou.tr.aliexpress.com/store/group/LED-Grow-Chip/903774_500379728.html?spm=a2g10.12010608.0.0.3d053ef3PWbG2n

Baradun

Yeni üye
Merhabalar canım kardeşim yazıp yazmamk arasında kaldım aslında ledlere karşı benim ayrı bir zafım var hem ışık parlaklık açısından hemde ömür bakımından gayet başarılıdırlar gelelim sistemine sistemin güzel lakin çok teferuatlıbir iş eger istersen alüminyum sogutucu istedigin ölçülerde kestirip arasına bir adet termostat sogutucu koyarsan işin hallolur bukadar basit :)ayrıca aliexpreste kendinden balastlı cob chipler var onlardan alıp paralel baglantı yapıp tek çıkışla kablo trafiginden kurtulursun kolay gelsin

crazyboy87

Yeni üye
konuyu çok araştırmış ve deneyimlemiş biri olarak nacizane fikirlerimi beyan etmek isterim:
- intel 4 ve amd 3/4 eski düz tabanlı soğutucular işini görecektir
- 50/100w cob ledler çok ısınıyor ve içerideki sıcaklığı daha çok arttırıyor
- hps vs. ışıklardaki watt yerinde ledlerde uMol hesabı yapman gerekiyor; metre kareye düşen ışık değeri watt dan daha önemli
- 1w x 100 adet led - tek 100w'a nazaran daha verimli oluyor; kısacası düşük cob ledleri çoğaltmaya bak; ben 30w x 9 adet led kullanıyorum, 30w x 16 ya yükselteceğim
- arkadaşın dediği gibi kırmızı ledler geliştirme dönemi için önemli; yalnız bitkiler türüne göre değişik ışık ihtiyaçları olabiliyor. o yüzden full specterum (yani tüm renkleri içeren mavi kırmızı uv vs.) en garanti seçim olacaktır
- aldığın full specleri filizlenme döneminde kullanma, 3 tane phipps cfl 23w ı birleştir 3 hafta 24h saat ışık ver
- cob ledlerin üzerine lens kullanmalısın; 60-90-120 vs. gibi dereceleri mevcut; 60 derece ışığı direk dibe vurur, 120 geniş açıya yarar - internette görselleri mevcut
selamlar

WhatsDaProblem?

Yeni üye

Baradun' Alıntı:
Merhabalar canım kardeşim yazıp yazmamk arasında kaldım aslında ledlere karşı benim ayrı bir zafım var hem ışık parlaklık açısından hemde ömür bakımından gayet başarılıdırlar gelelim sistemine sistemin güzel lakin çok teferuatlıbir iş eger istersen alüminyum sogutucu istedigin ölçülerde kestirip arasına bir adet termostat sogutucu koyarsan işin hallolur bukadar basit :)ayrıca aliexpreste kendinden balastlı cob chipler var onlardan alıp paralel baglantı yapıp tek çıkışla kablo trafiginden kurtulursun kolay gelsin

termostat soğutucu derken ? fotoğrafla örneklendirirmisin ?

Baradun

Yeni üye

WhatsDaProblem?' Alıntı:
Baradun' Alıntı:

termostat soğutucu derken ? fotoğrafla örneklendirirmisin ?
İsmi peltier die geçer minik 12 voltla çalışan güzel bi aparat dedigim gibi alüminyum sogutucunun arkasına monte edersen cok güzel iş görür

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
  • Y yılmaz34:
  • Y yılmaz34:
    ********* ********** hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    ***** **** ****** ***** *
  • Y yılmaz34:
  • Y yılmaz34:
  • Y yılmaz34:
  • Y Chat bot:
  • K kamasunqa:
    hahahaha ******* ****** ****** ** * ***** ***** ********** ********** *** ** ********* ******** ****** ******* **** ** ****** ***** ****** **** ****** hahahaha* ****** hahahaha ***** ******* ******** *** ***** ***** ****** *** *****
    +1
  • P puslu77:
    *** ***** ********* ******** ******* ***** ******* **** ***** ****** ****** * ****
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ***** ** ******** ****** ***** **** ****** hahahaha* ** ****
  • Night owl Night owl:
    * ***** ***** **** ***** ***** ** ******** hahahaha ******* ****** ****** ** * ***** ***** ********** ********** *** ** ********* ******** ****** ******* **** ** ****** ***** ****** **** ****** hahahaha* ****** hahahaha ***** ******* ******** *** ***** ***** ****** *** *****
  • R reviens:
    ******** ******* ******** ******** ******* ********* ****** ********* ***** ****** ****** ***** * ********* *** ******* ****** hahahaha ***** ******** hahahaha ********** ********** ******* ********* ***** hahahaha ******
  • D despacito:
    ********* ** ********* ****** ****** ******* ******** ***** ******* *** ******* **********
  • Twippe Twippe:
    hahahaha ******* ********* ******* *****
  • Twippe Twippe:
    ******** ***** ********** ******* ********** *** ****** ******** hahahaha
  • D despacito:
    hahahaha***** ******** ****** ******* *** ******** ***** ** ******** ********** ********** ** ******
  • Houp53 Houp53:
  • Houp53 Houp53:
  • Houp53 Houp53:
    ***** ******* ******* hahahaha***** **** *** ******* **** ******* ***** ***** ******** ****** *******
  • T Tropikal.MR:
    hahahahahahahaha **** ***** * ** ******* ***** **** ******* **** ** ******* ****** ** *** hahahaha**** ********** hahahaha***
  • Night owl Night owl:
    ****** hahahahahahahaha **** ***** * ** ******* ***** **** ******* **** ** ******* ****** ** *** hahahaha**** ********** hahahaha***
  • T Tropikal.MR:
    hahahaha** hahahaha* hahahaha*** * ****** ****** ****** *****
    T Tropikal.MR: hahahaha** hahahaha* hahahaha*** * ****** ****** ****** *****