Serada Hayat öpücüğü help

Durum ne olur

• Yaşar

Kullanılan: 1 33.3%
  • Ölür

Kullanılan: 2 66.7%

• Kullanılan toplam oy
    3

Smokeweed35

Yeni üye
Merhaba family bitkilerin sararması ve yavaş büyümesi için nemin düşük olduğu bilgisini tohumsuz dan aldım şimdi bunun için harekete geçtim yaptığım Sera için aklıma takılan bazı sorular var herkesten bir fikir bekliyorum. 

Sponsordan ak47 bluedream poto genetikler 15. Günündeler keyifsizler yardım o kadar para saydık emek vericez düzgün bir iş çıkartmak istedim ama yardımınız gerekiyor. 

Çözüm : Sera mantığı ile nemi yükselmek

Şuan için nem ölçer im yok ama içerideki nem aşırı fazla diyebilirim nem sorunu ortadan kalktı içeriye buz takviyesi ile sıcaklığıda 37 derecelerde sabitliyorum dışarıda 41 oluyor küvetteki az su ısınıp buharı ile nem yapıyor naylon ile çevirdim kompakt güzel bir sistem oldu

Eksikleri neler ve sorularım? 

-havalandırma giriş çıkış yapmalımıyım.
-naylondan geçip bitkilere gelen ışık yetersiz kalır mı (12 saat ışık outdoor)
-havalandırma delikleri açayım mı kapalı kutu mu olsun aç diyosan ne kadar büyüklük neresine açayım

Havalandırma için cpu fanı da var montaj yapabilirim onu gerekli ise?

Ekli dosyalar

• IMG_20190611_103804-921x691.jpg
    IMG_20190611_103804-921x691.jpg
    215.2 KB · Görüntüleme: 116
  • IMG_20190611_103737-1209x1612.jpg
    IMG_20190611_103737-1209x1612.jpg
    458.8 KB · Görüntüleme: 126
yaşar tabikide neden ölsünlerki. seran dışarıda ise fan takmana gerek yok naylonu yarısına kadar katlayıp açık bırak tamamdır. ışık büyülemeri için hertürlü yeterli olur. sadece büyük sera yapacaksan eğer sera naylonu kullanmanı öneririm. 
söylediklerim bitkinin yaşamı ve büyümesi için geçerli. bu işin verimi yada kalitesi hakkında konuşmak beni aşar.

Efexx

Yeni üye
Cvp: Serada Hayat öpücüğü help

Dostum havalandırma olması şart bu geçici bir şey olmuş. bana kalırsa bunun büyüğünü yap büyük seralardan örnek alabilirsin  iki tarafı yada 1 tarafı acık bırakırsın rüzgar içerde sirküle eder nem ide bi miktar içerde tutmuş olursun nem çok düşerse bir tarafını kapatırsın eger ondan sonra aynu sorun devam ederse diğer kapıyı da küçültürsün içeride ger zaman temiz olması lazım yoksa gelişimin çok yavaş olur birde toprağını seçerken dandik bi toprak kullanma ve perlit eklemeyi unutma sakin

Smokeweed35

Yeni üye
Altını kestim alttan hava alıyor altındada su var resimdeki gibi derece 30,35 arası nem de iyidir herhalde  ölçer alsam iyi olucak toprak torf gübresiz mix perlitli karışım bakalım bide böyle takılsın lar bebekler

Gübre alayım mı an gübre seti

Plagron light mix toprağa geçeyim mi 27 lt bez saksıya? 

Ph down alıp 6.3 su versem faydası olur mu?

Madam80

Yeni üye
Ablacım sen ne yapmak nereye varmak be ne anlatmak istemektesin..

Biraz daha büyüsün yeni saksıya al işte ne nem falan ne yapıyoraun anlamıyorum?

Smokeweed35

Yeni üye
Madam ablacım bunlar 17 günündeler ölü gibiler büyüme adına hiç bir dallama boy atma belirtisi yok ayrıca sararma yada başladılar nem arttır dedi tohumsuz bende ondan mini Sera yaptım şimdi nem için olan bu aslında hiç. Büyümücek  hobit gibi kalacak yada ölecek gibi tepkiler veriyor alışveriş yapıcam grow için şimdi bin TL ye yakın toprak saksı gübre ph nem ısı ölçer falan boşa gitmesin yani tohumlarda az para değil ilk growum azda olsa birşeyler olsun çabalıyorum işte bende

Şuan ki Toprak fidancıdan alınma torf karışımı %40 perlit besinsiz olabilir o yüzden erkenden plagron light mix e geçeyim demiştim.

Bu yaptığım fide serasının altını kestim yapraklar yukarı doğru kalkmıştı sıcaklık stresi olduğunu biliyorum o yüzden havalandırdım şimdi durumları stabil komple hava alıyor alttan şimdi

Işık yetersiz gelirse ona yapacak birşeyim yok indoor yapmıyorum doğa ne veriyorsa onunla idare edeceğim kışın inşallah 600w hıd gireriz :)

Şimdilik durum bu ölücekler büyümücekler diye tırsmadım değil elimde başka tohumda kalmadı bunları büyütmeyi başarma lazım hem hobi hem de kendi sigaramın keyfini yapmak istiyorum... 

İyi forumlar saygılar

Smokeweed35' Alıntı:
Madam ablacım bunlar 17 günündeler ölü gibiler büyüme adına hiç bir dallama boy atma belirtisi yok ayrıca sararma yada başladılar nem arttır dedi tohumsuz bende ondan mini Sera yaptım şimdi nem için olan bu aslında hiç. Büyümücek  hobit gibi kalacak yada ölecek gibi tepkiler veriyor alışveriş yapıcam grow için şimdi bin TL ye yakın toprak saksı gübre ph nem ısı ölçer falan boşa gitmesin yani tohumlarda az para değil ilk growum azda olsa birşeyler olsun çabalıyorum işte bende

Şuan ki Toprak fidancıdan alınma torf karışımı %40 perlit besinsiz olabilir o yüzden erkenden plagron light mix e geçeyim demiştim.

ben senin yerinde olsam bitkileri light mix toprak ile büyüteceğim saksıya aktarırdım, suyunu verdikten sonra üzerine boyutlarına göre pet kesip koyardım. 2 gün sonrada atardım petleri.

Örnek;​
https://ibb.co/c3mjfx7

pete bile gerek yok aslında saksılara aktarırsan eğer çıkar dışarı güneşin altına, doğada yollarını bulacaklardır.

bedortka

Üye
Isının fazlalığı büyümeyi yavaşlatıyor ama sende bu bardaklarda ne kadar büyümelerini bekliyosun. Daha büyük saksıya geçmelisin.

Smokeweed35

Yeni üye

Efexx' Alıntı:
Dostum havalandırma olması şart bu geçici bir şey olmuş. bana kalırsa bunun büyüğünü yap büyük seralardan örnek alabilirsin  iki tarafı yada 1 tarafı acık bırakırsın rüzgar içerde sirküle eder nem ide bi miktar içerde tutmuş olursun nem çok düşerse bir tarafını kapatırsın eger ondan sonra aynu sorun devam ederse diğer kapıyı da küçültürsün içeride ger zaman temiz olması lazım yoksa gelişimin çok yavaş olur birde toprağını seçerken dandik bi toprak kullanma ve perlit eklemeyi unutma sakin

İlerde büyüğünü yaparım belki ben şuan müdale etmek nem yükseltmek için yaptım ama bitkiler kötü tepki verdi yapraklar düştü ve yanmaya başladı çıkarttım mini Sera dan şimdi toparladılar tekrar teşekkürler

jingamin' Alıntı:
Yazdıklarının hepsini geçtimde azot kalmamış toprağında bitkinin yakında yaprağı kalmıycak sararıp dökülmekten.

Haklısın toprak da dikti zaten tüm herşeyi bende ona bağlıyorum yarın sipariş geçiyorum plagron veya biobiz light mix kökleri suya sokup yeni light mix toprağa daha büyük saksıya transfer edeceğim ayrıca an Micro grow Bloom gübre ile hafiften destekleyeceğim inşallah doğru bir hamle olur

bedortka' Alıntı:
Isının fazlalığı büyümeyi yavaşlatıyor ama sende bu bardaklarda ne kadar büyümelerini bekliyosun. Daha büyük saksıya geçmelisin.

Haklısın hem toprak dandik besin yokhemde saksı ufak bitki de sende haklısın bunu cuma günü telafi edeceğim light mix mi. All mix bir. Toprak mı tercih edeyim?

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • 2 2008Grower:
  • Night owl Night owl:
    **** ******** ***** ***** ***** **** ****** **** *** ***** ******* **** *****
  • Night owl Night owl:
    ******* **** **** ****** ******** ******* ******* * ***** ********** **** **********
  • 2 2008Grower:
    ****** ***** hahahaha** hahahaha*
  • 2 2008Grower:
    ********** ******* ******* ******** ********* hahahaha *****
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** ** ******* ******** ***** **** *** ***** ***** ** ******** ***** ******* ***** ** hahahaha* ** ****** ****** **** ******* ***** ******* ****** ***** hahahaha ********** *** ******* ******* hahahaha**
  • Night owl Night owl:
  • Night owl Night owl:
    ** ****** **** ********* ***** *** ***** ** ******** ****** hahahaha****
  • Night owl Night owl:
    ******** hahahaha* ***** hahahaha ***** ******** **** ********** hahahaha**
  • 2 2008Grower:
    ****** ****** ********* *** ********** hahahaha ***** ******
  • Night owl Night owl:
    ******* ******** ********** ****** ******* **** ** ***** ******** ****** ******
  • Night owl Night owl:
    ********* ** *** ********* ** **** ******* * ** ** ****** *** * ***** ********* ***
  • Night owl Night owl:
    ****** **** ********* ********* *** ****** ****** ****** ** hahahaha ***** hahahaha*** ***** *** ********* *** ****** ********* ****** ****** ********* *** ********** hahahaha ***** ******
    +1
  • 2 2008Grower:
    ****** ***** ********* *** ******* **** ***** ********** ********* ******* ****** *** ********** ******* ******** **** hahahaha **** **** ********* hahahaha********** *** hahahaha ******** **** ********** ******* ******* *******
    +1
  • 2 2008Grower:
    +1
  • Night owl Night owl:
    hahahaha *** **** ******* ********** ****** **** ********* ******** ******** ***** ***** **********
  • Night owl Night owl:
    **** ***** hahahaha ******* ***** * ** **** ***** * * ****** *****
    +1
  • 2 2008Grower:
    hahahaha ********** ****** **** ****** ******** ***** *********
  • 2 2008Grower:
    ***** **** ***** hahahaha**
  • Night owl Night owl:
    hahahaha* ******* ******** ****** *** hahahaha *** ******* ********** ****** **** ********* ******** ******** ***** ***** **********
  • 2 2008Grower:
  • Night owl Night owl:
    **** **** ********** *** ***** ****** ********** **** ******** ******* ******** ******
  • Night owl Night owl:
    ***** ****** **** ****** ****** ******* hahahaha***
    +1
  • 2 2008Grower:
    hahahaha*** ***** **** *
  • 2 2008Grower:
    hahahaha**
    +1
    2 2008Grower: hahahaha** +1