Saksı değişimi, bitki öldü mü

vadabir

Yeni üye
Selam kankalar, torflu toprak aldım, saksıyı da değiştirdim dün akşam. Çok köklenmişti eski toprakta, ayırmak için koparttım köklerini. Bitki böyle soldu. Kendine gelmesi için napmam lazım?

StrterGrow

Yeni üye
dostum bitkin ölmedi suyunu ve ışığını normal düzeyde devam et @OttoMan47 üstadımızın aloevera tarifi var uygula bitkine can gelsin birkaç gün içerisinde , altta verdim tarifi direkt üstadın yazısıdır.

İşiniz rast gelsin müptezel kardeşler. Size kenevire en yakın dost olan (aloe vera)dan bahsedeceğim. İçerisinde 1 değil, 2 değil, 3 değil, 4 hiç değil :D tamı tamına ortalama 80e yakın bileşen. Kalsiyum, magnezyum, çinko, A, C, E, B1, B2, B3, B4, B5, B6 ve B12 olmak üzere daha birçok vitamin ve mineral barındıran muhteşem ötesi bi besin kaynağıdır.
Bu mucizevi bitki özellikle acemiler olmak üzere bütün grower kardeşimizin ihtiyacı olan en önemli gübre ve sprey diyebilirim.
Tohum patlatmada kullanılan su içerisinde kullanacağınız jel tohumun kolaylıkla patlayıp güçsüz kök yapısı olsa da rahat ve güçlü filizlenmesine yardımcı olur, sadece sulama yapacağımız ilk 15 20 gün gibi sürede sadece aloe vera gübreli sulama yapmanız kaydıyla filizleriniz gözle görülür büyüme ve hıza sahip olacaktır.
Yeni kök oluşumu ve kök gelişiminde büyük ölçüde destek sağlar.
Yeni hücre oluşumunda yani büyümede takviye güç olarak kullanılır.
Bitkileri saksı naklindeki stresi kolay atlatmasına hatta hiç stres yaşamamasına yardımcı olur.
Sıcak, soğuk, kuraklık, açlık gibi birçok etkenlerden önemli derecede korur ve mantar vs bitki hastalıklarına karşı güçlü ve dayanıklı kalmasına yardımcı, kısacası bağışıklık sistemini güçlendirir, bitkinin rahat beslenmesini sağlar metabolizmasını güçlendirir.
Gübre yanığı, aşırı sulama, yetersiz sulama, ışık stresi, lst, supercrooping, topping gibi yetiştirici tarafından sokulan stresler sonrası uygulamada stresi gözle görülür şekilde atlatmasına yardımcı olur.
Yanlızca gübre olarak köklerden değil, bitki yapraklardan da beslenebildiği için spreyleme yoluyla yapraklardan da verilebilir.
Kırılan dallar ve ana gövdeye yara bandı olarak da kullanılır :) yassı yaprakları olan aloe vera kesilip ikiye bölündü takdirde bant şeklini alır ve kırılan bölgeye sarılır ve örneğin streç gibi birşeyle sarılırsa bitkinin daha rahat onarmasına yardımcı olur ve hatta 1 2 hafta içerisinde sarılan bölge açıldığında daha kalın ve eskisinden daha sağlam bir hal aldığı deneyimiimle sabittir.

GÜBRE HAZIRLANIŞI
Miktarı anlamanız için ve ortalama oranları ayarlamak için resimli anlatacağım.
Aşağıdaki gibi olgunlukta olan bir aloe vera örnek olarak göstereceğim.

foto-no-exif

Image foto-no-exif hosted in ImgBB
ibb.co
Yaprakları kestiğimizde ortalama aşağıdaki kadar kalacaktır

foto-no-exif-1

Image foto-no-exif-1 hosted in ImgBB
ibb.co
Kesilen yaprakları küçük dilimler haline getirip

foto-no-exif-2

Image foto-no-exif-2 hosted in ImgBB
ibb.co
İçerisinde ortalama 2 su bardağı kadar tercihen içme suyu olan mutfak robotu kabına dolduruyor ve çalıştırıyoruz

foto-no-exif-3

Image foto-no-exif-3 hosted in ImgBB
ibb.co
Hemen hemen tamamen sıvı hale geliyor ve kapaklı, tercihen 5 lt gibi pet şişe içerisine dolduruyoruz

foto-no-exif-4

Image foto-no-exif-4 hosted in ImgBB
ibb.co
Bu karışım içerisine ilave 2,5 litre tercihen içme suyu eklediğimizde kullanıma hazır oluyor.
(önemli)
Bu işlemi yapmadan önce malzemelerinizin hazır olmasına önem gösterin çünkü kesilip havaya temasından 20 dakika sonra aloe vera yavaş yavaş etkisini azaltmaya başlar ve kesinlikle klorlu su kullanılmaz.
Bu miktarda hazırlanan aloe vera gübresini her sulamada 1 litre suya 1 kahve fincanı olacak şekilde bitkinize verebilirsiniz ve şişeyi ezerek içindeki havayı minimuma düşürün ağzını kapalı tutup buz dolabında muhafaza ederseniz uzun süreli saklama imkanınız olacaktır.

Sprey yapımı için sadece jelini kullanarak 1 ltre suya 2 çorba kaşığı karıştırmanız yeterli olacaktır.
Bu gübre kesinlikle hafife alınacak bir gübre değil. Bitkileri ölümden döndüren ve çelik gibi irade kazandıran tecrübelerim ve tecrübe ettirdiğim birçok arkadaşın da onayını almış MUCİZEVİ bir gübre dır bitkiniz adete doping uygulanmış gibi olacak. Her growera şiddetle tavsiye edilir.
https://www.tohumsuz.com/threads/tohum-patlatma.18910/
Buradan da tohum patlatma tekniğimi fotoğraflı şekilde anlattım işinize yarar.
İşiniz rast gelsin faydasını görmeniz dileğiyle :)

püskütvarmı

Ordinaryüs
Kankacim meraba bitki ölmemiş hatta toprak degistirmen ile de ilgili değil .güzelce sula ve @OttoMan47 reisin dediği gibi biraz ışığı uzaklaştır. Susuzluktan ve ışığın yakın olmasından dolayı bu halde.

vadabir

Yeni üye
Kankalar bugün daha da kötü oldu.

35 gününde 50W LED ışık kullanabiliyorum şu an için. Az önce ilk defa Botanika markalı 8 3 7 NPK gübre ile suladım. Yarın aleovera işini yapıcam ama moralim çok bozuldu. Ne diyorsunuz?

Kanka moralini bozmak istemem ama bu bitki yalan olmuş kurtarabilecegini sanmıyorum ama tabi çıkmadan candan da umut kesilmez

Cannakush

Yeni üye
Selam kankalar, torflu toprak aldım, saksıyı da değiştirdim dün akşam. Çok köklenmişti eski toprakta, ayırmak için koparttım köklerini. Bitki böyle soldu. Kendine gelmesi için napmam lazım?

Kardeşim saksı değiştirirken bitkinin köklerindeki toprakla beraber koyacaksın temizleyeyim derken köklerine zarar vermişsin hiç gereği yoktu bitki strese girdi şu anda atlatır sa Yaşar Eğer çok zarar verdiysen köklere Gün geçtikçe kötüye gider ölür Sen yine suyunu ver Stresten çıkmasını bekle

StrterGrow

Yeni üye
Kankalar bugün daha da kötü oldu.

35 gününde 50W LED ışık kullanabiliyorum şu an için. Az önce ilk defa Botanika markalı 8 3 7 NPK gübre ile suladım. Yarın aleovera işini yapıcam ama moralim çok bozuldu. Ne diyorsunuz?
aleovera yı hemen yapsaydın keşke , gübreli su vermişsin zaten en az 2-3 gün daha su verme (gübreli gübresiz fark etmez) fakat ışığını biraz bitkiden uzaklaştır, 60 cm mesafe lazım seninkinde 15 ancak vardır. bitki bir çok açıdan streste bu şekilde zor kurtulur haberin olsun kank.

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • Night owl Night owl:
    ***** **** **** **** ** ********** ******* ********** ****** ******** ******** *** ****** ********
  • NewGardener NewGardener:
    ***** *** ********* hahahaha** hahahaha** *** *****
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ******* **** ****** ***** ********* **** ** ****** **** ** **** ********** ***** **** ********** ** ** **** ** ** ****** ****** ****** * ***** hahahaha**** *****
  • B bongalov:
    ***** *** ***** ** hahahaha ********* ********** *** ******* ******** ******
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ** *** ******** ** hahahaha ****** hahahaha ** **** ***** *** ***** ** hahahaha ********* ********** *** ******* ******** ******
  • Night owl Night owl:
    ****** ********* * **** ****** ******* hahahahahahahaha
  • TabldotLife TabldotLife:
    ***** **** **** ****** hahahaha* ********** ***** hahahahahahahaha
  • B bongalov:
    +2
  • içiciadam içiciadam:
    ***** * ******** ***** ****** **** * ******** ** hahahaha** ******* *** ****** ** ****** ********* ***
  • Night owl Night owl:
    ******** **** **** ******** *** **** *** ******* * **** ** ****** ******** **** *** ** **** ** ********* hahahaha* ***** ******* **** ****** ***** ********* **** ** ******
    +1
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** *** * ***** **** ******** ********** ****** ******* ********* ********* ****** ****** ******* ********** ******* ****** ******
  • Night owl Night owl:
    ******* **** **** ****** hahahaha* ********** *****
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ***** ***** ****** **** ***** ********* *** ******* hahahaha** **** hahahaha* ******** **** **** ******** *** **** *** ******* * **** ** ****** ******** **** *** ** **** ** ********* hahahaha*
  • B bongalov:
    ***** ********* ******** ******* ****** ********** **** **** ***** ***** hahahaha hahahaha ***** ******** ******* *** ****** ***** ****** **** ******* ******* ******* ******* ********* *****
  • Night owl Night owl:
    ****** ******* **** ***** **** **** ****** hahahaha* ********** *****
    +1
  • Night owl Night owl:
    ****** *** * **** ********* ********* ********* ****** ****** ******* ********** ******* ****** ******
  • içiciadam içiciadam:
    ** ********* ******* ********* *** ********** hahahaha* ***** ***** ********** ** *** ***** ****** ***** *****
    +1
  • Night owl Night owl:
    *** ** ** ****** ****** ********** ** ** *** **** **** ******* ***** ** ****** ****** ****** hahahaha** ** ** ****** ******** **** **** ******** *** **** *** ******* * **** ** ****** ******** **** *** ** **** ** ********* hahahaha*
  • Night owl Night owl:
  • B bongalov:
    *** *** *** **** ********* ********* ***** ******* * ** ********* ***** ****** ****** ******* *********
  • B bongalov:
    ** ********* ******* ********* *** ********** hahahaha* ***** ***** ********** ** *** ***** ****** ***** ***** ***** * ****** *****
  • Night owl Night owl:
    ******** hahahaha ****** ******* ***** hahahaha** hahahaha hahahaha** hahahaha* ******** * ***** ***** *** ******* ** *** hahahaha** hahahaha ***** ***** ***** ****** **** ***** ********* *** ******* hahahaha** **** hahahaha*
    +1
  • Night owl Night owl:
    **** *** ******** ***** ********* ******** ******* ****** ********** **** **** ***** ***** hahahaha hahahaha ***** ******** ******* *** ****** ***** ****** **** ******* ******* ******* ******* ********* *****
  • içiciadam içiciadam:
    ***** ******* ***** **** ******* *** ******** **** ******* ** **
    +1
  • Night owl Night owl:
    hahahaha * **** ******* ********* ******* ********* *** ********** hahahaha* ***** ***** ********** ** *** ***** ****** ***** *****
    Night owl Night owl: hahahaha * **** ******* ********* ******* ********* *** ********** hahahaha* ***** *****...