Sömek uçlarında sararma

a-420

Müptezel
Merhaba arkadaşlar, kısa bir süre içinde sadece bu saksı bu hale geldi. Kellelerin rengi değişti, fan yapraklarında sorun yok gibi ve bitki garip kokuyor :/ ışıktan mı soğuktan mı gübreden mi anlayamadım anlayan varsa aydınlatabilir mi? https://imgyukle.com/f/2022/03/21/EWqz7M.jpg
https://imgyukle.com/f/2022/03/21/EW2rtv.jpg
selam kanka sorun azot kaynaklıklı gozukuyo fazla gelmıs demır eksıklıgıne benzıyo flas attınmı atmadıysan toprak kuruysa ph ayarlı suyla falasla. sararn yaprakların gerı donusu yok moralını bozma flasla toparlar.

AhorA

Yeni üye
Simdi çöktüm başına yaprakları küçük makasla temizleye çalışıyorum, son bir kaç sulama da kar suyu kullandım, diğer saksilar da hic bir sorun yok en beğendiğim patladı :/ ışığı yularıya aldım biraz, toprak kuru değil kurusun flush da atarım napayim artık

AhorA

Yeni üye
Odada bitki kuruttuğum için bir haftadır filan nem makinasi kapalıydı onunla alakalı bir şeyler olabilir mi acaba

a-420

Müptezel
Odada bitki kuruttuğum için bir haftadır filan nem makinasi kapalıydı onunla alakalı bir şeyler olabilir mi acaba
sanmam kanka nem 10 larda falan olması lazım o dedğinin olması ıcın okadarda kuru değildir. azot fazla gelınce ılk baslarda demır eksıklıgı cıkar ve sararma yukarıdan asagıya baslar.

sokrates dede

Yeni üye
eğer diğer bitkilerini de aynı şekilde suladıysan kuvvetle muhtemel aynı sorun digerlerinde de olusacaktır....

bir sonraki sulamanda alttan cıkacak sekilde sulamanı ve PPM ölçmeni tavsiye ederim.... alttan cıkan suyun PPMi 1600-2000den fazla ise(genetige gore degisiyor bu rakam, ben en alt limitleri yazmaya calıstım) mutlaka boş sulama yap....

kolay gelsin kardeşim...

AhorA

Yeni üye
eğer diğer bitkilerini de aynı şekilde suladıysan kuvvetle muhtemel aynı sorun digerlerinde de olusacaktır....

bir sonraki sulamanda alttan cıkacak sekilde sulamanı ve PPM ölçmeni tavsiye ederim.... alttan cıkan suyun PPMi 1600-2000den fazla ise(genetige gore degisiyor bu rakam, ben en alt limitleri yazmaya calıstım) mutlaka boş sulama yap....

kolay gelsin kardeşim...
Kanka son zamanlarda çok gübreli sulamadım aslında, hatta boş sulama filan da yapmıştım. Buna flush atıyorum artık, yaprakları temizledim, kellelerden ve dallardan da yedim biraz, çiçeği kel ettim kurtarırsa kurtarır artık :)

Mahsun

Kıdemli Üye
kankam kar suyunun ph ı yüksek diye biliyorum ona dikkat ettin mi belki phtan dolayı bi sorun yaşamış olabilirsin

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • No one is chatting at the moment.
  • deyorke Chat bot:
    deyorke Chat bot: ******* *** ******* *** *** *********