QuantumBoard sistemlerde Dim ayarı kaç olmalı?

Sevgili dostlar:)

Birkaç gündür kafamı kurcalayan ve çok idrak edemediğim bir konuyla alakalı bir sorum var. Işık konusunun mantığını tam kavrayamadığım için,kavramları da anlamadığım için yaptığım araştırmaların hepsi birbirine karıştı.

Bu quantum boardlarda dim ayarını kaç yapmalıyız.
Benim bitkilerim 10 günlük, vegde kaç yapalım bloomda kaç olsun.
Işık Mars Hydro TSL2000

Bu işin matematiğini söyleseniz de olur. Bir bilgi lütfeen:)

Sevgili dostlar:)

Birkaç gündür kafamı kurcalayan ve çok idrak edemediğim bir konuyla alakalı bir sorum var. Işık konusunun mantığını tam kavrayamadığım için,kavramları da anlamadığım için yaptığım araştırmaların hepsi birbirine karıştı.

Bu quantum boardlarda dim ayarını kaç yapmalıyız.
Benim bitkilerim 10 günlük, vegde kaç yapalım bloomda kaç olsun.
Işık Mars Hydro TSL2000

Bu işin matematiğini söyleseniz de olur. Bir bilgi lütfee
Selam kanka, bitkinin veg ve bloom dönemlerinde farklı siddetlerde veriyoruz ışığı. Senin bitkin daha küçük o yüzden düşük kullanman gerekir. Bitki büyüdükçe dimmerden açarsın. Işığının sitelerde değerleri var ona göre ayarlarsin. Kafana takılan olursa sorarsın. Kolay gelsin.

Selam kanka, bitkinin veg ve bloom dönemlerinde farklı siddetlerde veriyoruz ışığı. Senin bitkin daha küçük o yüzden düşük kullanman gerekir. Bitki büyüdükçe dimmerden açarsın. Işığının sitelerde değerleri var ona göre ayarlarsin. Kafana takılan olursa sorarsın. Kolay gelsin.
DLİ konusuna bir bak kanka ışığının değerlerine göre kaç cmden kaç umol çözersin ☺️

DLİ konusuna bir bak kanka ışığının değerlerine göre kaç cmden kaç umol çözersin ☺️
Çok teşekkür ederim kankam, ben biraz fazla açmışım başlangıçta araştırıp tamamen kavrayayım. Teşekkürler

Kimde Bu

Müptezel
İlk 2 hafta %25-30, sonra 30. Güne kadar 50, sonra büyümeye göre 5 10 artırıyorum, ışığı sona dayarsam çok hasat alırım diye bir düşünceye kapılma bu bitki daha 75ten yukarısını görmedi 15 gündür 12/12’de, ısıdan dolayı açamıyorum üst yapraklarda kıvrılma var ışık tsw2000 https://ibb.co/1TVGN8F

Cevap veren bütün herkese teşekkür ediyorum. Hem işin matematiğini anladım hem de tavsiyelerinizi uyguladım. Şimdilik din % 30-40 , mesafe de 60 cm yeterli gibi.

Eyvallah dostlar:)

Full verirsen yakabilirsin kademeli olarak arttır 2-3 günde bir gözlemle sıkıntı yoksa ufak ufak yükselt direk full verirsen ışık stresine girer bitki birde ışığı ne kadar mesafeden verdiğinde önemli bu konuda çok yakından vermekte strese sokar.

Yanmıyor hiç bişey olmuyor ben dogdugubgunden bugüne full verdim ışığı
Yanar kanka :) uçları sarılaşır oradan anlarsın her led aynı değil her qb de aynı değil örnek vereyim kullandığım qb 281b+ çipli yüzde 85 ayarda 40 cm den yaktı sonra 60 cm ye çektim yaşandı yani bu yakın zamanda hem de :)

edit : Şöyle denebilir nasıl ki bitki küçükken az gübre veriyoruz büyüdükçe arttırıyoruz ışıkta aynı şekil 10 günlük kızı tam güç qb altına koyarsan iptal olur kademeli şekilde arttırıp mesafesinide kademeli olarak ayarlamak gerekir.

Mertali54

Doktor
Yanar kanka :) uçları sarılaşır oradan anlarsın her led aynı değil her qb de aynı değil örnek vereyim kullandığım qb 281b+ çipli yüzde 85 ayarda 40 cm den yaktı sonra 60 cm ye çektim yaşandı yani bu yakın zamanda hem de :)
Bende 281 b kullanıyorum arada öyle yanımlar goruyordum ama gübre yanığı diye geçiyordum ama ben doğduğundan bugün 40 gün bitti 40 gündür %100 veriyorum her zaman

Bende 281 b kullanıyorum arada öyle yanımlar goruyordum ama gübre yanığı diye geçiyordum ama ben doğduğundan bugün 40 gün bitti 40 gündür %100 veriyorum her zaman
Kanka bitkinin ışığa direnci de önemli genetik faktörler verdiğin besinler stres önleyiciler vs yani bitki ne kadar mutluysa o kadar daha bir dayanır denebilir. Zaten eğer co2 takviyesi yoksa gerekenden fazla ışık vermenin hiç bir faydası olmaz bitki onu işleyemez kullanamaz boşuna fazla ışıktan ısıdan stres yaşatılmış olur.

Mertali54

Doktor
Kanka bitkinin ışığa direnci de önemli genetik faktörler verdiğin besinler stres önleyiciler vs yani bitki ne kadar mutluysa o kadar daha bir dayanır denebilir. Zaten eğer co2 takviyesi yoksa gerekenden fazla ışık vermenin hiç bir faydası olmaz bitki onu işleyemez kullanamaz boşuna fazla ışıktan ısıdan stres yaşatılmış olur.
Anladım ama çok detaya girmiyorum ben öyle Kara düzen gidiyorum biraz

Grow Muhabbetleri
Help Users
  • NewGardener NewGardener:
    hahahaha ****** *******
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
    hahahaha* **** ****** **** hahahaha*
    ***** ******* ******* ****** hahahaha ***** ******* ** hahahaha* *** ***** ****
  • İstanbul İstanbul:
    **** ******** ******** **** **
    * ******** ***** hahahaha* **** ****** **** hahahaha*
  • bandaleros bandaleros:
    ***** *** ****** hahahaha
  • bandaleros bandaleros:
    ** ** ** ** ** ******** ***** ***** *** *** ********** **** ******** ******** **** **
  • A ax-b:
    ***** ******* ***** *** ******* hahahaha ******** ********** ***** hahahaha**
    +1
    hahahahahahahaha
  • A ax-b:
    *** *** *** ***** ***** hahahaha** **
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** hahahaha
  • A ax-b:
    +1
  • bandaleros bandaleros:
    ********* ****** hahahaha***** *** **** ****** ** ********* ********** ***
    ***** ***** ********** *** hahahaha ****** ******* **** ***** ****** *** *** *** ***** ***** hahahaha** **
  • İstanbul İstanbul:
    ***** ** ******* *** ********* ********* ***** ***** **** hahahaha* ***** ******* *** ****** ********* *** *** *** ***** ***** hahahaha** **
    *** ****** ***** ** ********** ***** ***** ** ******* *** ********* ********* ***** ***** **** hahahaha* ***** ******* *** ****** *********
  • İstanbul İstanbul:
  • bandaleros bandaleros:
    ***** ***** ****** ** hahahaha* ***** * *******
  • bandaleros bandaleros:
    bandaleros bandaleros: **** ***** * ****** ****** *******